TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тирана: Што се очекува од самитот ЕУ-Западен Балкан

Денар - 05.12.2022

На самитот во Тирана ќе учествуваат околу 40 европски претставници и лидери од цела Европската унија и од Западен Балкан. Од Брисел беше соопштено дека самитот со Западен Балкан се одржува со цел зајакнување на стратешкото партнерство како и ...

Карл Нехамер изрази јасен став пред Тирана: „Зближувањето и блиската поврзаност со земјите од Западен Балкан е историски значајно за Австрија!

Во Центар

Самит ЕУ - Западен Балкан утре во Тирана

Сител

Самитот во Тирана сепак ќе се одржи во ”полн” состав, но сенките надвиснати над Западен Балкан ќе осамнат во Тирана!

Lider

Димитров: ЕУ перспективата на Западен Балкан е недоволно опиплива

24Инфо

Сите самити за Западен Балкан водат кон Тирана

Независен

Специјален декор на главниот булевар во Тирана за Самитот ЕУ- Западен Балкан

Опсервер

Локално Бизнис Вести Бизнис Вести Алсат-М Независен Опсервер Во Центар Zoom

Рама: Војната во Украина е потсетник на ранливоста на регионот, ЕУ мора тесно да соработува со Србија

МКД - 05.12.2022

Албанскиот премиер Еди Рама рече дека самитот Западен Балкан - Европска Унија, закажан за 6 декември во Тирана, го демонстрира зголемениот геостратешки интерес на ЕУ во тој регион за време на војната на Русија против Украина, објави Асошиејтед прес ...

Самитот ЕУ-Западен Балкан го покажува зголемениот геостратешки интерес на ЕУ за нашиот регион, смета Рама

Фокус

Рама во пресрет на самитот во Тирана: ЕУ треба тесно да соработува со Србија

Локално

Рама за самитот во Тирана: Стратешки пресврт во историјата на ЕУ кон Западен Балкан

Опсервер

Рама за самитот во Тирана: Стратешки пресврт во историјата на ЕУ кон Западен Балкан

А1 On

Рама за самитот во Тирана: Стратешки пресврт во историјата на ЕУ кон Западен Балкан

Независен

Рама за самитот во Тирана: Стратешки пресврт во историјата на ЕУ кон Западен Балкан

Вечер Прес

MakPress Фокус Во Центар 24Инфо 360 степени Слободен Печат Независен А1 On

Евроамбасадорката Хоман: Најважната порака од утрешниот самит ЕУ-Западен Балкан е дека сме заедно

А1 On - 05.12.2022

Амбасадорката на ЕУ во Тирана, Кристијане Хоман, во однос на очекувањата од утрешниот Самит изјави дека пред се „многу важна порака е да повториме дека сме заедно“, јави дописничката на МИА од Тирана.

Астрит Истрефи: Земјите од Западен Балкан заедно да работат на ублажување на ефектите од енергетската криза

24Инфо

ЕУ бара земјите од Западен Балкан да воведат визи за граѓаните на трети земји

Локално

ЕУ бара државите од Западен Балкан да воведат визи за граѓаните на трети земји

360 степени

Евроамбасадорката Хоман: Најважната порака од утрешниот самит ЕУ-Западен Балкан е дека сме заедно

Опсервер

Хоман со порака од Тирана: Треба да испратиме порака дека сме заедно

Lider

Евроамбасадорката Хоман: Најважната порака од утрешниот самит ЕУ-Западен Балкан е дека сме заедно

Во Центар

Oд операторите зависи укинувањето на роамингот со Западен Балкан

Слободен Печат - 05.12.2022

Најголема пречка се операторите и нивната (не)подготвеност да се одлучат на таков чекор и никој не може да каже дали се заинтересирани да донесат таква одлука. Искуството со Украина покажа дека тоа може да се случи многу брзо ако се има волја и ...

УТРЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ДОГОВОРЕН ПОЕВТИН РОАМИНГ КОН ЕУ ЗА ЗАПАДЕН БАЛКАН Ова треба да ги поттикне бизнисот и туризмот во регионот

+инфо

Самит во Тирана: Се очекува декларација за намалување на цените на роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан

4NEWS

На самитот во Тирана се очекува декларација за намалување на цените роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан

Нова ТВ

Во Тирана се очекува декларација за намалување на цените на роаминг ЕУ-Западен Балкан

Локално

На самитот во Тирана се очекува декларација за намалување на цените на роаминг меѓу ЕУ и Западен Балкан

Во Центар