TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Агрокомора“: Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

24 Вести - 07.12.2021

Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата и да дојде до ограничување на пристапот до основните животни намирници – реагираа од Арго-бизнис комората при Сојузот на стопански комори.

Одлуката за „замрзнување” на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Бизнис Вести

Агро-бизнис комора: „Замрзнувањето“ на цените на прехрамбените производи, може да ја продлабочи кризата

Алфа

ССК: Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Курир

Одлуката за „замрзнување” на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Пари

Одлуката за „замрзнување“  на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата

Опсервер

Одлуката за „замрзнување“ на цените на прехранбени производи може да ја продлабочи кризата, велат од ССК

еМагазин

Локално Нетпрес Слободен Печат МКД Zoom Канал5 Фактор Сител

Бизнисот контра замрзнатите цени, Бектеши бара од граѓаните да пријавуваат неправилности

Сител - 07.12.2021

Државата да интервенира со стоковите резерви за да спречи празни полици во маркетите. Одлуката да се замрзанат цените на основните прехранбени производи, без да се обезбедат услови за тоа, како што е стабилизирање на цените на суровините и ...

Наместо ЗАМРЗНАТИ ЦЕНИ, стопанството предлага ЗАМРЗНАТА ЗАРАБОТКА

Алсат-М

Ќе биде ли проширена листата на „замрзнати“ цени на основните продукти?

Канал5

Ивановски за Телма: Замрзнувањето на цените нема да има позначително влијание во ублажување на ценовниот шок

Телма

Дали спасот е во домашното производство?

Н.Македонија

На 191 може да пријави ако има зголемување на цените на „замрзнатите“ производи

360 степени

Граѓаните на 191 може да пријават поскапување на „замрзнатите“ цени на прехранбените производи

еМагазин

Скопско Ехо Р.С.Европа Centar Курир Алсат-М Телма 24 Вести Сител

Статистика пресмета најголем раст на цените на основните продукти, инфлацијата двојно поголема од планираното

Сител - 07.12.2021

Забрза растот на цените на храната во ноемрви. За еден месец лебот поскапел за близу 4%, месото за над 2%, објави денеска државната статистика. Споредено со октомври, поевтино не чинело само овошјето, сите други цени отишле нагоре.

Инспекторите на терен проверуваат дали цените на основните производи се замрзнати – владата ги повика граѓаните да пријават отстапувања

Телма

Узунов: Помош за ранливите, да се откажеме од луксузот

Фокус

Инспектори на терен ги проверуваат цените, Владата апелира до граѓаните да ги пријавуваат трговците

Zoom

Јајцата, оризот и тестенините може да се најдат на листата производи со „замрзнати“ цени

Бизнис Вести

Јајцата, оризот и тестенините може да се најдат на листата производи со „замрзнати“ цени

Независен

Јајцата, оризот и тестенините може да се најдат на листата производи со „замрзнати” цени

24Инфо

Телма Бриф Фокус Опсервер Скопје инфо Press24 Иновативност Frontline

Граѓаните да пријавуваат неправилности кај трговците, повика Бектеши

Нова ТВ - 07.12.2021

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска преку својот Фејсбук профил ги повика граѓаните да пријавуваат неправилности кај трговците на бесплатниот телефонски број 191 на Државниот пазарен инспекторат, во случај на драстично зголемени цени ...

Бектеши - Граѓаните да пријават неправилности со цените

Р.С.Европа

Ако забележите неправилности во цените јавете се на овој број

Алсат-М

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

ТВ21

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

Centar

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

4NEWS

Бектеши ги повика граѓаните да пријават неправилности со цените кај трговците

Слободен Печат

Frontline Кумановски м. 24Инфо Локално МКД Канал5 Бриф Сител

Минимална плата од 300 евра после Нова Година, најавува Бектеши

Телма - 07.12.2021

-Минималната плата ќе се зголеми на 18.000 денари, после Нова година. Платите не стојат. Во 2016 година просечната беше 22.000-23.000 денари, а сега е 28.820 денари и ќе се зголемува во континуитет.

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари, ценовни шокови за струјата не се очекуваат

ТВ21

После Нова година минималната плата ќе се зголеми на 18.000 денари, вети Бектеши

ММС

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари, ценовни шокови за струјата не се очекуваат

Бизнис Вести

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари, ценовни шокови за струјата не се очекуваат

Бриф

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари, ценовни шокови за струјата не се очекуваат

Вечер Прес

Бектеши: Минималната плата по Нова година ќе биде 18.000 денари, ценовни шокови за струјата не се очекуваат

Lider

Press24 Република +инфо Frontline МКД 24Инфо Либертас CivilMedia

Ќе спречи ли владата ценовен шок? Се проширува листата на производи со „замрзнати “ цени

Deutsche Welle - 07.12.2021

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најавува дека на листата на производи со замрзнати цени, покрај основните продукти, можат да се најдат и други производи. Листата на производи со замрзнати цени најверојатно ќе се прошири.

Листата производи со „замрзнати“ цени може ќе се прошири

Локално

Бектеши најави проширување на листата на производи со замрзнати цени

Телма

Ќе се замрзнат и цените на оризот и јајцата

Независен

Бектеши: Можно е проширување на листата на производи со „замрзнати“ цени

360 степени

Утре ќе се разгледува евентуално проширување на листата производи со замрзнати цени

Алсат-М

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Алсат-М

ТВ21 Либертас ММС Тера Frontline Слободен Печат 4NEWS Независен