TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Павлопулос: Уставни промени за поддршка за НАТО и ЕУ

Алсат-М - 11.10.2018

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос уште еднаш истакна дека само кога Скопје ќе заврши со уставните промени, може да се приклучи во НАТО или да започне преговори со ЕУ. Павлопулос наведе дека штом Скопје го комплетира овој процес, Преспанскиот ...

Павлопулос: Без уставни промени нема влез во НАТО

Сител - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ.

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Телма - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

1tv - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Штајнмаер пред Ципрас: Штета што немаше доволна излезност на референдумот, одлуката ќе беше конечна

Фактор - 11.10.2018

Договорот на Грција со поранешната југословенска Република Македонија (ФИРОМ) за новото име на оваа земја ќе ја зајакне стабилноста на Балканот. Таквото мислење беше изразено денеска од страна на грчкиот премиер Алексис Ципрас на состанокот со ...

Павлопулос: Уставна ревизија, па ратификација на Договорот во грчкиот парламент

1tv - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Павлопулос: Уставни промени за поддршка за НАТО и ЕУ

Макфакс - 11.10.2018

Грчкиот претседател Прокопис Павлопулос порача дека само кога Скопје ќе заврши со уставните промени, може да се приклучи во НАТО или да започне преговори со ЕУ. Павлопулос вели дека штом Скопје го комплетира овој процес, Преспанскиот договор ќе оди ...

За Ципрас и Штајнмаер Договорот од Преспа е храбар потег

Р.С.Европа - 11.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина го окарактеризирале Договорот од Преспа како храбар и смел потег, јавува МИА.

Претседателот на Германија во посета на Грција

24 Вести - 10.10.2018

На покана на неговиот грчки колега Прокопис Павлопулос, претседателот на Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, денеска ќе допатува во официјална посета на Грција. Средбите и активностите на Штајнмајер се закажани за утре и задутре.

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар и смел потег

Press24 - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Сител - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Претседателот на Германија во официјална посета на Грција

Курир - 10.10.2018

На покана на неговиот грчки колега Прокопис Павлопулос, претседателот на Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, денеска ќе допатува во официјална посета на Грција. Како што јави дописничката на МИА од Атина, средбите и активностите на Штајнмајер се ...

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Стандард - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Локално - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Претседателот на Германија во официјална посета на Грција

А1 On - 10.10.2018

На покана на неговиот грчки колега Прокопис Павлопулос, претседателот на Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, денеска ќе допатува во официјална посета на Грција. Како што јави дописничката на МИА од Атина, средбите и активностите на Штајнмајер се ...

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Локално - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Павлопулос: Прво да го сменат Уставот, па влез во НАТО

Независен - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Претседателот на Германија во официјална посета на Грција

1tv - 10.10.2018

На покана на неговиот грчки колега Прокопис Павлопулос, претседателот на Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, денеска ќе допатува во официјална посета на Грција. Средбите и активностите на Штајнмајер се закажани за утре и задутре.

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

А1 On - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Павлопулос: Уставната ревизија, па ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот парламент

Н.Македонија - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Претседателот на Германија во официјална посета на Грција

Либертас - 10.10.2018

На покана на неговиот грчки колега Прокопис Павлопулос, претседателот на Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, денеска ќе допатува во официјална посета на Грција. Како што јави дописничката на МИА од Атина, средбите и активностите на Штајнмајер се ...

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Вечер - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Павлопулос: Уставна ревизија, па ратификација на Договорот во грчкиот парламент

Press24 - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Претседателот на Германија во официјална посета на Грција

+инфо - 10.10.2018

Двајцата претседатели в петок ќе го посетат грчкиот град Каламата, на полуостровот Пелопонез, каде што на Штајнмајер ќе му биде доделен „златен клуч“ на градот и ќе биде прогласен за почесен граѓанин.

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Нова ТВ - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Вечер - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Сител - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

CivilMedia - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Ципрас-Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар и смел потег

Н.Македонија - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Павлопулос на средбата со Штајнмаер: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Либертас - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Независен - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Република - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Стандард - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

А1 On - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Павлопулос: Прво да го сменат Уставот, па влез во НАТО

Денешен - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Канал5 - 11.10.2018

Грчкиот претседател Павлопулос очекува земјава да ги направи уставните измени, како што е договорено со Спогодбата од Преспа. Во спротивно повтори дека нема никакви изгледи да поддржат членство во НАТО и почеток на преговори со ЕУ.

Павлопулос: Само кога ќе заврши уставната ревизија, ќе има членство во НАТО и EУ

+инфо - 11.10.2018

Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш Договорот ќе дојде за ратификација во грчкиот парламент, а соседната земја ќе може да добие покана за членство во НАТО и да започне пристапни преговори со ЕУ, рече ...

Ципрас: Договор е модел на разбирање меѓу два народи, кои сакаат да живеат мирно

+инфо - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Штајнмаер на средбата со Ципрас: Почит за особено храбриот напор што го вложивте за договорот, се надевам нема да биде ...

Либертас - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.

Павлопулос: Уставна ревизија за членство во НАТО и EУ

Слободен Печат - 11.10.2018

Германскиот претседател Штајнмаер се задржа на германско - грчките односи, на економското закрепнувње на Грција, на бегалскиот проблем, како и на претстојните евроизбори. Само откако ќе заврши уставната ревизија што ќе ги содржи сите гаранции, тогаш ...

Ципрас- Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

Слободен Печат - 11.10.2018

Се надевам дека големите напори што беа вложени, нема да бидат залудни - рече Штајнмаер. Храбар и смел потег, вака го карактеризираа договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната ...

Ципрас на средба со Штајнмаер: Договорот од Преспа беше храбар чекор

Фокус - 11.10.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, на денешната средба со германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер во Атина, истакна дека Договорот од Преспа е модел на разбирање и взаемно почитување на два народи.

Ципрас - Штајнмаер: Договорот од Преспа е храбар потег

24 Вести - 11.10.2018

Храбар и смел потег, вака го карактеризираа Договорот од Преспа, грчкиот премиер Алексис Ципрас и германскиот претседател Франк Валтер Штајнмаер на нивната денешна средба во премиерската палата во Атина.