TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Медицинска сестра им запеа на колегите па стана светски хит (ВИДЕО)

Канал5 - 08.04.2020

Медицинскиот персонал ширум светот се обидува да задржи позитивен дух на многу начини затоа што се во првите редови на одбраната против коронавирусот. Медицинската сестра Лори Ки од американската држава Мичиген одлучи да ги развесели колегите кои ...

Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

Локално - 07.04.2020

„Рбетот на секој здравствен систем се медицинските сестри“, истакна првиот човек на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус. Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека во светот во овој момент има недостаток од ...

Центар за јавно здравје Битола: Поддршка на медицинските сестри и акушерки

Тера - 07.04.2020

Денес, 7 април 2020 година е светски ден на здравјето посветен на медицинските сестри и акушерки. 7 април 2020 година е ден за славење на работата на медицинските сестри и акушерки но и потсетување на светските лидери за клучната улога што ја играат ...

СЗО предупредува: Светот има дефицит од шест милиони медицински сестри во светот

Нова ТВ - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди дека недостасуваат шест милиони медицински сестри во светот кој се соочува со глобална пандемија на коронавирусот. Агенцијата при Обединетите нации (ОН) заедно со здруженијата „Nursing Now“ ...

СЗО: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

Макфакс - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека во светот, зафатен од пандемијата на коронавирус, недостасуваат речиси шест милиони медицински сестри. Агенцијата на ООН, заедно со здруженијата „Nursing Now“ и Меѓународниот совет на ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

А1 On - 07.04.2020

Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Канал5 - 07.04.2020

Светската здравствена организација предупредува дека поради пандемијата од коронавирусотна светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. Од Обединетите нации, заедно со неколку здруженија ја истакнаа клучната улога на медицинските сестри ...

Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри, вели СЗО

Радио МОФ - 07.04.2020

Светската здравствена организација предупреди дека на светот му требаат скоро 6 милиони медицински сестри. Здравствената агенција на Соединетите Американски Држави заедно со Меѓународниот совет на медицински сестри објавија извештај во кој ја ...

Штипската Клиничка болница со честитка за Меѓународниот ден на здравјето – Да им се заблагодариме на медицинските ...

ММС - 07.04.2020

Штипската Клиничка Болница, го честита Меѓународниот ден на здравјето, оваа година посветен на медицинските сестри и акушерките. – Медицински сестри и акушерки играат важна улога во пружањето на здравствените услуги.

На светот му недостигаат шест милиони медицински сестри

Нетпрес - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО – WHO) предупреди во вторникот дека во светот, кој во моментот е зафатен од пандемијата на новиот тип коронавирус, недостигаат речиси шест милиони медицински сестри.

СВЕТСКИ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО 7. АПРИЛ: Покажете солидарност со медицинските сестри, акушерки и сите здравствени работници

Panacea.mk - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки претставуваат речиси 50% од глобалната здравствена работна сила. На светско ниво постои недостаток на сите профили на здравствени работници, а над 50% од моменталниот недостиг на здравствени работници го чинат ...

Светскиот ден на здравјето е посветен на медицинските сестри и на акушерките

Факултети - 07.04.2020

Под мотото „Поддршка на медицинските сестри и акушерките“ денеска Светската здравствена организација го прославува Светскиот ден на здравјето. - Медицинските сестри и акушерките имаат клучна улога во одржувањето здрав свет - порачува СЗО по повод ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

ТВ21 - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка на медицинските сестри во првите борбени редови против корона вирусот

OhridNews - 07.04.2020

На Денот на здравјето, 7ми април, Унијата на ЗМСТАС предводена од здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ јавно да им се обрати на сите здравствени работници во републиката изразувајќи им поддршка и ...

Светски ден на здравјето – поддршка на медицинските сестри и акушерки

24 Вести - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

СЗО открива неверојатна бројка: Скоро шест милиони медицински сестри недостасуваат во светот

Локално - 07.04.2020

Во времето на пандемија од коронавирус, светската заедница се соочува со огромен дефицит на медицински сестри, кои недостасуваат најмалку 5,9 милиони во светот, се вели во извештајот на Светската здравствена организација.

ДОАЃА ПОМОШ И ОД ЕУ: Романија и Норвешка испраќаат медицински тимови во Италија

Денешен - 07.04.2020

Романија и Норвешка, преку Механизмот за цивилна заштита на ЕУ, испраќаат екипа на лекари и медицински сестри за да им помогнат на локалните доктори во Италија, соопшти денеска Европската Комисија.

НАЈБАРАНАТА ПРОФЕСИЈА: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

Фактор - 07.04.2020

Речиси 6 милиони медицински сестри недостасуваат во моментов кога светот се справува со пандемијата, предупредува Светската здравствена организација. -Медицинските сестри се го држат столбот на секој здравствен систем, а сега се во првите редови во ...

СВЕТСКИ ДЕН НА ЗДРАВЈЕТО 7. АПРИЛ: Здравствените проблеми со кои се соочува светот!

Магазин - 07.04.2020

Светски ден на здравјето е ден посветен на подигање на свеста за здравјето на луѓето ширум светот кој се одбележува на 7 април секоја година, под покровителство на Светската здравствена организација (СЗО). Во 1948 г.

Здравствениот систем во Њујорк пред колапс, протестираа медицински сестри(видео)

AKO - 07.04.2020

АлЏезира Балканс објави репортажа од Њујорк, денешна состојба во повеќемилионскиот град, каде само изминатата ноќ починаа над 600 пациенти од КОВИД 19. Медицинските сестри од една болница протестираа.

Светски ден на здравјето

Пулс24 - 07.04.2020

Медицинските сестри и акушерки имаат важна улога во одржувањето на здравјето на населението во светот, стои во пораката на Светската здравствена организација по повод 7 април, Светски ден на здравјето, чие мото годинава е „Поддршка на медицинските ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

Либертас - 07.04.2020

– Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Опсервер - 07.04.2020

Женева, 7 април 2020 () – Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

А1 On - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Сител - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Фокус - 07.04.2020

Поради пандемијата од корона вирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Курир - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО предупредува: Во светот недостигаат шест милиони медицински сестри

Слободен Печат - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега” и „Меѓународен совет на медицински сестри” (ИЦН) ја ...

Унијата на ЗМСТАС ја нуди својата помош онаму каде што е потребна

MakPress - 07.04.2020

Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

СЗО: Во светот недостигаат 6 милиони медицински сестри

360 степени - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. Обединетите Нации заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

24Инфо - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега” и „Меѓународен совет на медицински сестри” (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Независен - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Локално - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Либертас - 07.04.2020

– Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

Во светот недостигаат 6 милиони медицински сестри

Expres - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) пpeдyпрeдувa дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри, а тоа најдобро се покажа сега за време на пандемијата. „Медицинските сестри се ‘pбeт на секој здравствен систем“, изјави ...

СЗО: Недостасуваат 6.000.000 медицински сестри

Р.С.Европа - 07.04.2020

Светската здравствена организација СЗО предупредува дека во пандемијата со коронавирусот на светот му недостасуваат 6.000.000 медицински сестри. Обединетите нации заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

Точка - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека во светот, зафатен од пандемијата на коронавирус, недостасуваат речиси шест милиони медицински сестри. Агенцијата на ООН, заедно со здруженијата Nursing Now и Меѓународниот совет на медицински ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Бриф - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Алсат-М - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

Светот се соочува со недостиг на шест милиони медицински сестри

Н.Македонија - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека во светот, зафатен од пандемијата на коронавирус, недостасуваат речиси шест милиони медицински сестри. Агенцијата на ООН, заедно со здруженијата Нурсинг Ноw и Меѓународниот совет на медицински ...

Унијата на ЗМСТАС со поддршка за медицинскиот персонал и помош каде што е потребна

Скопје инфо - 07.04.2020

Унијата на Здружението на медицински сестри, техничари, акушерки и стоматолошки сестри „За нас“ им го честита 7 април -Денот на здравјето на сите здравствени работници во земјава и ја нуди својата помош онаму каде што е потребна во услови кога ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

MakPress - 07.04.2020

Поради пандемијата од коронавирусот, Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека на светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри. ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја ...

СЗО: На светот му недостасуваат шест милиони медицински сестри

Frontline - 07.04.2020

ОН заедно со здруженијата „Нега сега“ и „Меѓународен совет на медицински сестри“ (ИЦН) ја истакна клучната улога на медицинските сестри кои го сочинуваат половина од медицинскиот персонал во светот.

Романски и норвешки лекари заминуваат за Италија, другите земји од ЕУ испраќаат помош во опрема

360 степени - 07.04.2020

Романија и Норвешка, преку Механизмот за цивилна заштита на ЕУ, испраќаат екипи лекари и медицински сестри за да им помогнат на локалните доктори во Италија, соопшти денеска Европската комисија.

ЕУ испраќа медицински тим и помош во Италија

24Инфо - 07.04.2020

Романија и Норвешка, преку Механизмот за цивилна заштита на ЕУ, испраќаат екипа на лекари и медицински сестри за да им помогнат на локалните доктори во Италија, соопшти денеска Европската Комисија.

ЕУ испраќа медицински тим и помош во Италија

Опсервер - 07.04.2020

Брисел, 7 април 2020 () – Романија и Норвешка, преку Механизмот за цивилна заштита на ЕУ, испраќаат екипа на лекари и медицински сестри за да им помогнат на локалните доктори во Италија, соопшти денеска Европската Комисија.

ЕУ испраќа медицински тим и помош во Италија

Сител - 07.04.2020

Романија и Норвешка, преку Механизмот за цивилна заштита на ЕУ, испраќаат екипа на лекари и медицински сестри за да им помогнат на локалните доктори во Италија, соопшти денеска Европската Комисија.

ЕУ испраќа медицинска екипа за помош во Италија

Слободен Печат - 07.04.2020

Романија и Норвешка, преку Механизмот за цивилна заштита на ЕУ, испраќаат екипа на лекари и медицински сестри за да им помогнат на локалните доктори во Италија, соопшти денеска Европската Комисија.

СЗО: Во светот недостасуваат шест милиони медицински сестри

МКД - 07.04.2020

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека во светот, кој е зафатен со пандемија на новиот коронавирус, недостасуваат речиси шест милиони медицински сестри. Агенцијата на ОН, заедно со здруженијата „Медицински сестри сега“ и ...

ЕУ испраќа медицински тим и помош во Италија

Нетпрес - 07.04.2020

Романија и Норвешка, преку Механизмот за цивилна заштита на ЕУ, испраќаат екипа на лекари и медицински сестри за да им помогнат на локалните доктори во Италија, соопшти денеска Европската Комисија.