TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не треба да се избрзува со легализацијата на марихуаната

Слободен Печат - 14.01.2021

Поделени се мислењата на политичките партии што имаат претставници во Собранието за предлогот да се легализира марихуаната во рекреативни цели во туристичките места во земјава. Дебатата ја отвори премиерот Зоран Заев, посочувајќи повеќе аргументи ...

Куомо: Со легализација на марихуаната ќе се создадат 60.000 нови работни места

Бизнис Вести - 13.01.2021

Њујорк, 13 јануари 2021 (МИА) – Гувернерот на државата Њујорк Ендру Куомо го претстави својот план за легализација на марихуаната за рекреативна употреба во 2021 година. Според неговата идеја, легализацијата на марихуаната ќе создаде 60.000 нови ...

Угостителите веќе подготвуваат препораки за начинот на продажба на канабисот во угостителските објекти

Слободен Печат - 13.01.2021

Поттикнувањето на туризмот е една од главните причини за иницијативата за легализација на марихуаната во земјата, па токму поради тоа ова се очекува најпрво да се случи во туристичките центри во земјава.

Сè што треба да знаеме врзано со употребата на канабисот

Frontline - 13.01.2021

Само пред 20 или 30 години, готвењето со канабис сè уште се сметаше за целосно табу. Што се однесува на придобивките, единствените здравствени придобивки порано од марихуаната се сметаа само оние дека опушта и долго ја држи насмевката на нашите лица.

МПЦ: Не сме дискутирале за легализација на канабисот во рекреативни цели, но како порок не го одобруваме

Слободен Печат - 13.01.2021

По најавите за легализација на канабисот во земјава за рекреативни цели во туристичките места, со свој став излегоа повеќе политички партии, но и невладини здруженија. Македонската православна црква МПЦ-ОА се уште нема заземано генерален став по ова ...

МПЦ: Употребата на канабис може да биде и порок

Фактор - 13.01.2021

За Македонската православна црква употребата на канабисот, како што велат од таму, може да биде и порок, но за неговата легализација во рекреативни цели ќе завземе став откако ќе види конкретен план на кој начин тоа би се одвивало.

Сите информации за канабис туризмот на едно место, бизнис вреден 145 милијарди долари

Centar - 12.01.2021

Канабис туризмот понекогаш е маргинализиран од страна на туристичката индустрија, но корисниците на марихуана, особено туристите трошат милиони долари за рекреативно да пушат. Се поголемата популарност на марихуаната, пред се откако медицинската ...

Сите информации за канабис туризмот на едно место, бизнис вреден 145 милијарди долари

24Инфо - 12.01.2021

Канабис туризмот понекогаш е маргинализиран од страна на туристичката индустрија, но корисниците на марихуана, особено туристите трошат милиони долари за рекреативно да пушат. Се поголемата популарност на марихуаната, пред се откако медицинската ...

МПЦ: Легализација на канабисот за медицински цели е во ред, но доколку се работи за порок, тогаш не е во ред

Press24 - 13.01.2021

Во врска со легализација на канабисот во земјава за рекреативни цели во туристичките места, Македонската православна црква МПЦ-ОА се уште нема заземано генерален став. Од МПЦ за „ Слободен печат “ велат дека Синодот нема дискутирано на оваа тема, ...

МПЦ: Не сме дискутирале за легализација на канабисот во рекреативни цели, но како порок не го одобруваме

Курир - 13.01.2021

По најавите за легализација на канабисот во земјава за рекреативни цели во туристичките места, со свој став излегоа повеќе политички партии, но и невладини здруженија. Македонската православна црква МПЦ-ОА се уште нема заземано генерален став по ова ...

Куомо: Со легализација на марихуаната ќе се создадат 60.000 нови работни места

Слободен Печат - 13.01.2021

Гувернерот на државата Њујорк, Ендру Куомо го претстави својот план за легализација на марихуаната за рекреативна употреба во 2021 година. Според неговата идеја, легализацијата на марихуаната ќе создаде 60.000 нови работни места во државата Њујорк, ...

Куомо: Со легализација на марихуаната ќе се создадат 60.000 нови работни места

MakPress - 14.01.2021

Гувернерот на државата Њујорк Ендру Куомо го претстави својот план за легализација на марихуаната за рекреативна употреба во 2021 година. Според неговата идеја, легализацијата на марихуаната ќе создаде 60.000 нови работни места во државата Њујорк, ...

Амстердам не сака туристи. Кои?

Бизнис Вести - 13.01.2021

Амстердам е привлечен за многумина – за обичните туристи, за љубителите на културата или забавата. Благодарение на ова, холандската престолнина, која има помалку од еден милион жители, годишно пречекува речиси 18 милиони гости од странство.

На градоначалничката на Амстердам ѝ е доста од туристите за меки дроги

Нетпрес - 12.01.2021

Градоначалничката на Амстердам, Фемке Халсема предложи забрана за влез на туристите во познатите кафулиња со ...

Градоначалничката на Амстердам ќе им забрани на туристите да влегуваат во кафулиња за марихуана

Канал5 - 12.01.2021

Градоначалничката на Амстердам, Фемке Халсема предложи забрана за влез на туристите во познатите кафулиња со марихуана. Голем број туристи доаѓаат во Амстердам само за консумирање на лесни дроги и таквите туристи станаа проблем , изјавила Халсема на ...

Амстердам најави забрана на канабисот за странци, доста му е таков (нискобуџетен) туризам

365 - 12.01.2021

Сите оние што се нерезиденти ќе добијат забрана за користење на кофи-шоповите во Амтердам кои продаваат канабис, предвидува планот на градоначалничката Фемке Халсема. Оваа мерка ќе биде дел од поширок план кој има за цел да го обесхрабри ...

Сите информации за канабис туризмот на едно место, бизнис вреден 145 милијарди долари

iPortal - 12.01.2021

Канабис туризмот понекогаш е маргинализиран од страна на туристичката индустрија, но корисниците на марихуана, особено туристите трошат милиони долари за рекреативно да пушат. Се поголемата популарност на марихуаната, пред се откако медицинската ...

Британските затвори предлагаат бесплатна марихуана за осудениците

iPortal - 12.01.2021

Управата на британските затвори предлага да се воведе бесплатна марихуана за затворениците, со цел да се намали смртноста од предозирање со тешки дроги, да се надмине зависноста и да се намали насилството помеѓу осудениците.

Амстердам нема да биде дестинација за „туризам на меки дроги“

Вечер Прес - 12.01.2021

Градоначалничката на Амстердам, Фемке Халсема, предлага забрана за влез на туристите во познатите кафулиња низ градот во кои се продава марихуана. -Голем број туристи доаѓаат во Амстердам само за консумирање на лесните дроги, а таквите туристи ...