TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лига Европа напролет добива ТОП-тимови: Интер, Бенфика, Ајакс...

Gol.mk - 11.12.2019

Веќе е извесно дека Лига Европа ќе добие нов владетел, бидејќи шампионот од сезоната 2018/19, лондонски Челзи го продолжи натпреварувањето во Лигата на шампионите и не постои теорија да биде префрлен во вториот по квалитет европски Куп.

Хандановиќ: Овој пораз боли, ама сезоната овде не завршува

Дерби - 10.12.2019

Составот на Интер претрпе пораз од Барселона од 2-1 на вечерашната пресметка во Милано, а тоа значеше елиминација за „нероаѕурите“ од Лигата на шампионите. Имено на вториот меч во Германија, екипата на Борусија Дортмунд славеше со 2-1 и со тоа дојде ...

Барса со комбиниран состав го победи Интер во Милано и го исфрли од Лигата на шампионите (ВИДЕО)

МКД - 10.12.2019

Интер не успеа да ја победи Барселона иако каталонците играа со значително ослабен тим, нероазурите загубија со 2-1 и ќе се натпреваруваат во Лига Европа во втората полусезона. Барселона дома остави неколку свои ѕвезди, а дел беа на клупата на ...

Младиот Фати го „поздрави“ Интер, Валенсија го исфрли Ајакс од ЛШ (Видео)

Дерби - 10.12.2019

Екипите на Интер и Ајакс не успеаа да се пласираа во нокаут фазата на Лигата на шампионите, односно вечерва претрпеа порази од Барселона и Валенсија, а тоа значеше елиминација од елитното натпреварување.

„Самоубиства“ на домашен терен на Интер и на Ајакс

Екипа - 10.12.2019

Интер втора година по ред не успева да се пласира во осминафиналето од ЛШ по катастрофално издание во последното коло, и тоа на меч на домашен терен. Лани „нероаѕурите“ се „лизнаа“ против ПСВ Ајндховен, а вечерва загубија од преполовениот тим на ...

ВИДЕО: Милано поцрвене од срам – децата на Барса го исфрлија Интер од ЛШ

Gol.mk - 10.12.2019

Екипата на Интер прокоцка перфектна шанса да се пласира во осминафиналето во Лигата на шампионите затоа што на домашен терен не успеа да ја победи комбинираната Барселона (1-2) и мора да се задоволи со Лигата на Европа.

Децата на Барса го елиминираа Интер, Ајакс исто така во „аут“ (ВИДЕО)

Sport 1 - 10.12.2019

Барселона славеше на гостувањето кај Интер со 2-1 и го елиминираше италијанскиот тим од пласман во осминафиналето во Лига на шампиони. Каталонците настапија речиси со резервен состав и повторно славеа на „Џузепе Меаца“, а кобни за „нераѕурите“ беа ...

Барселона и со втор тим пресилна за Интер, ланската сензација Ајакс ќе игра во ЛЕ

Слободен Печат - 10.12.2019

Интер и ланскиот полуфиналист не успеаја на домашен терен да слават против шпанските екипи и настапите на пролет ќе ги продолжат во Лигата на Европа. Барселона од претходно го обезбеди пласманот во осминафиналето во Лигата на шампионите, а за ...

ЛШ: Борусија и Лион се протнаа, Интер, Ајакс и Бенфика елиминирани

SportMedia - 10.12.2019

Драматично шесто коло во групната фаза (Е, Ф, Г, Х) во Лигата на шампионите. Среќата беше на страната на Борусија Дортмунд која на домашен терен ја совлада Славија иако имаше многу проблеми.

Видео: Децата на Барса го шокираа Интер, Валенсија го елиминира Ајакс

Спортски - 10.12.2019

Исклучително возбудливи дуели гледавме вечерва во Лигата на шампиони, а најинтересно секако беше во Милано каде Интер загуби од комбинираниот тим на Барселона. Барселона иако во комбиниран состав и без резултатски мотиви сепак славеше во Милано со ...

Со помош на Барса: Дортмунд се пласираше во елиминациите на ЛШ

Локално - 10.12.2019

Борусија Дортмунд се квалификуваше за елиминациите во Лигата на шампионите, совладувајќи ја Славија Прага со 2:1 во натпревар од групата „Ф“, одигран на „Сигнал Идуна парк“. „Жолто-црните“ добија голема помош од Барселона, кои го совладаа со 2-1 ...

Фијаско на Интер и Ајакс во ЛШ! (видео)

OhridNews - 10.12.2019

Интер и Ајакс се губитнички екипи после одигрувањето на шестата последна рунда од Е-Х сегментот во Лигата на Шампиони. Интер во мечот да се биде или не, претрпе пораз (1-2) од Барселона на домашен терен, а идентична судбина имаше и Ајакс кој изгуби ...

Интер и Ајакс „излетаа“ од ЛШ, Борусија, Челси и Валенсија со „виза“ (видео)

TopSport - 10.12.2019

Лигата на шампионите заврши за два тима кои се сметаа за фаворити пред стартот на овогодишното натпреварување, откако минатогодишните полуфиналисти Ајакс и силниот Интер на Антонио Конте загубија дома во клучното шесто коло и ќе мора да се задоволат ...

Интер и Ајакс се големите губитници во Лигата на шампионите!

Спортманија - 10.12.2019

На тимовите од Милано и Амстердам им пресудија шпански клубови, меѓу лузерите на вечерта е и Зенит, а слават Борусија и Лион. Барселона одигра чесно, па и ослабена го победи Интер во Милано, исфрлајќи ги Нераѕурите од Лигата на шампионите, а им ...

Интер ги разочара навивачите – Дортмунд заедно со Барса патници во нокаут фазата

Спортклуб - 10.12.2019

Нераѕурите вечерва ги разочараа своите навивачи, бидејки не успејаа да ја победат Барселона на „Џузепе Меаца, победа која им беше прекупотребна за 2. позиција во групата. Барселона вечерва со головите на Перез во 23. и Фати во 87.

Реми во Милано, реми во Дортмунд: Возбудливи 45 минути во ЛШ (ВИДЕО)

Sport 1 - 10.12.2019

Интер и Барселона играат 1-1 во рамки на групата Б во Лигата на шампионите. Со овој резултат „нераѕурите“ одат во осминафинале, бидејќи Борусија Дортмунд против Славија Прага игра со ист резултат 1-1.

Видео: Лукаку го враќа Интер во живот

Спортски - 10.12.2019

Интер и Барселона играат фантастичен натпревар на „Џузепе Меаца“ и на полувремето резултатот е 1:1. Барселона иако во комбиниран состав и без резултатски мотиви, сепак поведе во 23-та минута со голот на Карлос Перез.

ВИДЕО: Челзи на Лампард „везе“, Абрахам со ПЕТА круниса супер-акција против Лил

Gol.mk - 10.12.2019

Фудбалерите на Челзи мора да го победат Лил за да обезбедат нокаут фаза во Лигата на шампионите. Почетокот на натпреварот во Лондон им припадна на избраниците на Френк Лампард, кои со одлична акција го отворија резултатот.

По 45 минути – Интер израмни со Барса, супер-гол на Абрахам за Челси (видео)

TopSport - 10.12.2019

По првото полувреме во последното коло од групната фаза на Лигата на шампиони, уште не е јасно кој ќе биде во осминафиналето, но на Интер и на Ајакс засега не им се „пишува добро“. Пречекувајќи ја Барселона без Лео Меси и со комбиниран состав, на ...

Барса го заледи „Џузепе Меаца“ (видео)

Спортски - 10.12.2019

Барселона иако во Милано пристигна со комбиниран состав и овој меч за Каталонците нема резултатско значење, сепак води во дуелот со Интер. На Интер му е потребна победа, но младиот Карлос Перез го шокира преполниот Џузепе Меаца во 23-та ...

Пресврт на „Камп Ноу“: Барса се предомисли и ги разочара Интер и Јувентус

Спортклуб - 10.12.2019

На Апенините со нетрпение ја исчекуваат одлуката на Барселона кога станува збор за Иван Ракитиќ. Се очекуваше раководните лица на Барселона и Интер да разговараат околу потенцијалните трансфери на некои од своите играчи, меѓу кои и Ракитиќ, на ...

Рекоба откри кои клубови од Шпанија го барале: Имав понуди, но претседателот на Интер не сакаше да ме пушти

Дерби - 10.12.2019

Алваро Рекоба во својата европска епизода најдобар беше во дресот на Интер каде што мина и најмногу време од 1997 до 2008 година. Тој со Интер освои се што можеше кога е во прашање Италија, а навивачите дефинитивно ги паметат неговите голови и ...

Тренерот на Лил му „подарува“ осминафинале на Челси

Sport 1 - 10.12.2019

Екипата на Челси вечерва од 21 часот го пречекува Лил, а овој натпревар е од големо значење за „сините“, но не и за францускиот тим. Групата „Х“ е исклучително интересна пред последното коло, Ајакс има 10 бода, Валенсија и Челси имаат по осум, а Лил ...

„Бев блиску до преселба во Барса, но Интер не сакаше да ме продаде“

Gol.mk - 10.12.2019

Алваро Рекоба се смета за еден од најдобрите фудбалери кои некогаш го носеле дресот на италијанскиот гигант Интер . Уругвајскиот бомбардер 11 години беше дел од „нераѕурите“ (1997-2008), а во тој период малку фалеше да се пресели во редовите на ...

Започнува разврската за место во осминафиналето во ЛШ

Сител - 10.12.2019

Вечерва и утревечер во фокусот на вниманието на европската фудбалска јавност ќе бидат дуелите од последното коло во групната фаза во Лигата на шампиони по кои ќе бидат познати сите шеснаесет екипи кои ќе продолжат во следната рунда од елитното ...

Не се знае што е побизарно: Автоголот на Лил, или промашувањето на играчот на Челзи (видео)

Спортманија - 10.12.2019

Необична ситуација во младинската Лига на шампиони Неколку часа пред клучниот натпревар на Челзи против Лил во Лигата на шампионите, се сретнаа младинските состави на овие две екипи, во рамки од младинската ЛШ.

Барса ја донесе конечната одлука за Ракитиќ

Sport M - 10.12.2019

Каталонскиот гигант смета на хрватскиот играч од средниот ред и во вториот дел од првенството. Според „Мундо Депортиво“ Барселона нема намера да се повлече од Иван Ракитичи во јануарскиот преоден рок.

Салцбург сонува сензација и елиминација на европскиот првак, Наполи, Интер, Борусија без право на кикс

Gol.mk - 10.12.2019

Вечерва започнува вистинското возбудување во Лигата на шампионите оваа сезона, односно на програмата е последното коло од групната фаза, по кое некои ќе тагуваат, а некои ќе се радуваат. Денешните натпревари ќе ни ги донесат расплетите од групите Е, ...

Валверде: Зошто го нема Меси? Се одмара

Точка - 10.12.2019

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде откри дека Лионел Меси нема проблеми со повреда, туку нема да игра против Интер вечерва за да се одмори. Со оглед на тоа што Барселона како првопласирана екипа во групата „Ф“ се пласираше во нокаут фазата од ...

(ВИДЕО) Ниту во Барса не се поштедени: Меси си „игра мајтап“ со соиграчите на тренинг

Спортклуб - 10.12.2019

Неутралните љубители на фудбалот сигурно се разочарани што Ернесто Валверде одлучи да не го поведе Лионел Меси во Милано на мечот од последното коло во групната фаза од Лигата на шампионите меѓу Интер и Барселона, кој е од круцијално значење за ...

Зидан подготви план за Меси!

СуперСпорт - 10.12.2019

Реал Мадрид ќе се обиде да слави во „Ел Класико“ против вечниот ривал Барселона, а големиот спектакл ќе се одржи на 18 декември 2019 година. Сите погледи се насочени кон Лионел Меси, кој нема да игра против Интер, зашто тренерот Ернесто Валверде ...

НАТПРЕВАР НА ДЕНОТ: Играјте на Интер, на Барса и е сеедно

SportMedia - 10.12.2019

Барселона го осигура првото место во групата (по 21. пат во историјата и тринаесетти пат по ред), додека Интер ќе мора да се потруди за да обезбеди понатамошен пласман бидејќи е изедначен со Дортмунд кој ќе игра дома со Славија Прага.

ВИДЕО: Она што Меси им го прави на соиграчите на тренинзите е неверојатно

Sport M - 10.12.2019

Љубителите на фудбалот се разочарани откако Ернесто Валверде одлучи дека Лионел Меси нема да игра во судирот меѓу Интер и Барселона вечерва. Најдобриот играч на светот беше брилијантен за викендот против Мајорка, бидејќи постигна хет-трик, но ...

Состанок во Милан: Интер си договори фудбалер на Барселона!?

СуперСпорт - 10.12.2019

Во јануари се очекуваат многу трансфери, а еден од нив би можел да биде реализиран помеѓу Барселона и Интер. „Газета дело Спорт“ пишува дека во Милано состанок имале управите на Барселона и Интер, а се разговарало за Иван Ракитиќ и Артуро Видал.

Меси им држи лекции на своите соиграчи како на – мали деца! (ВИДЕО)

СуперСпорт - 10.12.2019

Љубителите на фудбалот се разочарани откако Ернесто Валверде реши да го поштеди Лионел Меси во мечот против Интер во шестото коло од групната фаза во Лигата на шампиони. Најдобриот фудбалер во светот играше одлично против Мајорка, па постигна ...

Постигнат е договор: Ракитиќ оди во Интер

Екипа - 10.12.2019

Иван Ракитиќ во последно време почесто добива шанса во првиот тим на Барселона, но тоа не значи дека каталонскиот гигант планира да го задржи Хрватот до крајот на сезонава. Напротив, Барса на тој начин се грижи цената на Ракитиќ да не падне ...

Каталонците беа на состанок во Милано: Интер договори засилување од Барселона

Sport 1 - 10.12.2019

Многу возбудувања се очекуваат во јануарскиот преоден рок, а овој пат во центар на внимание се најдоа Барселона и Интер, кои ќе соработуваат во текот на зимскиот проден рок. „Газета дело Спорт“ објави дека управите на двата клубови вчера имале ...

Каталонскиот „Спорт“ пренесува: Готово е, постигнат е договор за Иван Ракитиќ

Дерби - 10.12.2019

Хрватскиот интернационалец, Иван Ракитиќ оваа година не е во прв план кај стратегот на Барселона, Ернесто Валверде. Играчот од средниот ред во неколку наврати истакнуваше дека не е среќен што седи на клупата за резерви и најави дека би можел да ја ...

ЛШ последно коло: На кој што му треба денес?

Спортски - 10.12.2019

Вечерва се играат натпреварите од последното 6. коло во Лигата на шампионите во групите од Е до Х. Само два тима кои влегуваат во вечерашните натпревари го имаат обезбедено пласманот во нокаут фазата во Лигата на шампионите, а тоа Барселона и ...

Состанок во Милано: Барса и Интер постигнаа договор!

Слободен Печат - 10.12.2019

Многу возбудувања очекуваме во текот на зимскиот преоден рок барем доколку се суди според шпекулациите кои се појавуваа во претходните недели. Овојпат во центарот на вниманието се наоѓаат Барселона и Интер кои би требало да соработуваат наредниот ...

Барселона и Интер се договорија: Ракитиќ во јануари се сели во Милано

SportMedia - 10.12.2019

Според пишувањата на Газета дело Спорт, Барселона и Интер се договориле околу трансферите за зимскиот преоден рок, односно дека хрватскиот репрезентативец Иван Ракитиќ од јануари се сели во Милано.

Валверде: Имаме обезбедено плејоф, но нашата задача е секогаш да победуваме

Опсервер - 10.12.2019

Тренерот на Барселона, Ернесто Валверде ги искажа своите очекувања за претстојниот натпревар од 6. коло од групната фаза во Лигата на шампионите со Интер. – Претпоставувам дека Интер ќе игра со оптималната постава и ќе се обиде да ги освои трите ...

Интер и Барселона склучија договор!

Спортманија - 10.12.2019

Пред меѓусебниот дуел кој вечерва ја решава судбината на Нераѕурите во ЛШ, имало состанок во Милано. Интер треба да ја победи Барселона вечерва за да биде сигурен италијанскиот тим како една од 16-те најдобри екипи во Лигата на шампионите.

Лампард: Ни претстои најважниот меч во сезоната

Спортманија - 10.12.2019

Тренерот на Челзи како играч има одиграно многу вакви дуели, но сега првпат со ваков предизвик како предводник од на клупата. Челзи ќе се обиде да стигне до првата победа на домашен терен сезонава во Лигата на шампионите и на тој начин да обезбеди ...

Ракитиќ од јануари во Интер?

TopSport - 10.12.2019

Интер и Барселона вечерва ќе го одиграа својот натпревар во Лигата на шампионите. Барселона веќе си ја обезбеди првата позиција во групата, со победа и Интер ќе одат во осмина-финалето. Гостувањето на Барселона челниците на Интер го искористиле за ...

Газета тврди: Интер и Барса се договориле барем за една работа!

Спортклуб - 10.12.2019

Состанокот на челниците на Барселона и Интер одржан непосредно по пристугнувањето на катачонската експедиција во Милано резултирал со договор за трансфер на еден од фудбалерите веќе во јануарскиот преоден рок.

Меси денес не игра против Интер, тренерот на Дортмунд има порака

Sport M - 10.12.2019

Денес и утре се играат последните натпревари од групната фаза во Лигата на шампионите и во групата Ф се уште трае борбата за второто место што води во нокаут фазата. Барселона обезбеди пласман во квалификациите, додека Интер и Борусија Дортмунд се ...

ЛШ: Ден за одлука за Интер, Ливерпул, Челси…

OhridNews - 10.12.2019

Групната фаза во Лигата на Шампиони дојде до самиот крај и вечерва ќе паднат одлуките за екипите кои ќе продолжат понатаму или пак ќе „скршнат“ во Лигата на Европа. Во групата Е, на австриски тест ќе биде Ливерпул.

Ова ќе биде мојот најважен натпревар откако го водам Челзи, рече Лампард пред пресметката со Лил

Локално - 09.12.2019

Челзи ќе се обиде да ја оствари својата прва домашна победа во Лигата на шампионите оваа сезона и да се квалификува во елиминациската фаза, изјави менаџерот на Лондон, Френк Лампард. Челзи е на третото место во групата „Х“ со 8 бода, колку што има и ...

Нема шанси Интер да го донесе Видал во јануари

Спортски - 09.12.2019

Барселона не планира во јануари да се раздели со чилеанскиот играч за врска, Артуро Видал, за кој силен интерес покажува Интер. Ова го потврди претседателот на Каталонците, Жосеп Бартомеу и тоа пред натпреварот со Интер во Лигата на шампиони.