TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Проблемот со затворените хируршки сали ќе го истражува обвинителството

МКД - 25.05.2024

Јавното обвинителство истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали во клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функцонирање на ...

OЈО постапува по известување од МЗ за неработењето на хируршките сали

24 Вести - 25.05.2024

Од Обвинителството за ТВ 24 информираат дека биле известени од Министерството за здравство за неработењето на хируршките сали . Обвинителството постапува по оваа информација за да провери дали во оваа и ваква состојба со хируршките сали има кривично ...

Хаос и криза во здравството: Хируршките сали во најголемиот медицински комплекс во Македонија остануваат затворени, ...

Lider - 25.05.2024

Министерството за здравство молчи за прашањето со хируршките сали во „Мајка Тереза“, најголемиот медицински комплекс во Македонија. ВМРО ДПМНЕ ги критикува владејачките партии за лошата состојба во здравството.

МЗ се уште молчи за проблемот со хируршките сали - ВМРО-ДПМНЕ: Со потпис за лична согласност пациенти се оперираат на ...

24 Вести - 25.05.2024

Министерството за здравство се уште молчи за проблемот со хируршките сали во најголемиот медицински комплекс во земјава - „Мајка Тереза“. Оттаму се уште не споделуваат информации дали дефектот поради кој со денови веќе не се вршат операции е решен и ...

Обвинителство ќе истражува, зошто една недела се затворени хируршките сали во Клинички центар

еМагазин - 25.05.2024

Обвинителство ќе истражува зошто хируршките сали во Клинички центар се затворени една недела. Од таму добиле известување од Министерство за здравство за проблеми со вентилацискиот систем. „Цела недела, од минатата сабота трае проблемот со системот ...

Обвинителство истражува зошто се затворени хируршките сали на Клинички

Фокус - 25.05.2024

Обвинителството истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали на клинички. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функцонирање на вентилацискиот систем.

Затворените хируршки сали поради непријатен мирис стигнаа до Обвинителството

А1 On - 25.05.2024

Хириршките сали на Клинички центар се затворени повеќе од една седмица поради непријатната миризба која се ширела. Министерството за здравство за ова испратило претставка до Јавното Обвинителство, па сега обвинител ќе истражува дали има кривично ...

Една недела затворени хируршки сали – Министерството за здравство го известило обвинителството

Телма - 25.05.2024

Зошто се ширел непријатен мирис во хируршките сали на клинички кои се затворени повеќе од една неделеа. Ова прашање дојде и до обивнителството. Од таму официјално добивме одговор дека добиле известување од Министерството за здравство за проблемите ...

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Макфакс - 25.05.2024

Претставник на министерството за здравство бил сослушан во скопското обивнителство, а следни на ред се и директорите на хирушките клиники. По собраните искази и докази обвинител ќе процени дали постои основа да поведе постапка и против кого во врска ...

Што е проблемот на хируршките клиники, загаден ли е системот за кислород до операционите сали?

Канал5 - 25.05.2024

И по една недела, проблемот во хируршкиот блок при комплексот клиники Мајка Тереза остана не решен. За случајот известено е и обвинителството. Оттаму за Канал 5 велат се превземаат мерки да се види дали во случајот има кривично дело.

Здравството на колена: Хаваријата со хируршките сали на Клинички, Министерството наместо да ја реши му ја нафрли на ...

Слободен Печат - 25.05.2024

Хируршките сали на Клинички центар се затворени повеќе од една недела, а Министерството за здравство со крајно игнорантски однос, наместо да го реши проблемот, му го нафрли на Јавното Обвинителство во форма на претставка.

Цела недела не работат операционите сали на Хирургија - нема информација кога ќе профункционираат

Сител - 24.05.2024

Операционите сали на хирургија ќе останат надвор од функција и за време на продолжениот викенд. Цела недела поради непријатна миризба и проблеми со компримираниот воздух не работи оперативниот блок и се одложуваат сите интервенции на пациентите кои ...

Само три хируршки сали се активни во Клиничкиот центар

Слободен Печат - 24.05.2024

Три хируршки сали се оспособени за работа во хируршкиот блок при комплексот клиники „Мајка Тереза“, велат извори од клиниката за Канал 5. Според информациите во трите сали во моментов се извршуваат само исклучително итни операции.

Непозната миризба ги затвори хируршките сали во „Мајка Тереза“

Фактор - 24.05.2024

Само три хируршки сали работат во Клиничкит центар „Мајка тереза“ поради чудна миризба во хируршкиот блок, објави Канал 5. Во трите сали има само исклучително итни операции. Останатите се затворени, а од центарот не знаат кога ќе се вратат во ...

6-ти ден не работат хируршките сали – МЗ молчи дали и кој ќе сноси одговорност

Слободен Печат - 23.05.2024

6-ти ден нема операции во хируршкиот блок при комплексот клиники „Мајка Тереза“. Има само една операциона сала која работи за итни случаи, брифираат извори на клиниката. Освен што нема каде да се оперираат пациентите, во хируршкиот блок се шири ...

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Опсервер - 25.05.2024

Претставник на министерството за здравство бил сослушан во скопското обивнителство, а следни на ред се и директорите на хирушките клиники. По собраните искази и докази обвинител ќе процени дали постои основа да поведе постапка и против кого во врска ...

Што мириса во хирушките сали ќе истражува скопското Обвинителство

24Инфо - 25.05.2024

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките клиники. По собраните искази и докази обвинител ќе процени дали постои основа да поведе ...

Обвинителство истражува зошто се затворени хируршките сали во Клиничкиот центар

Независен - 25.05.2024

Обвинителството истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали на клинички. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функцонирање на вентилацискиот систем.

Здравството и понатаму тоне: Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Скопје инфо - 25.05.2024

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките клиники. По собраните искази и докази обвинител ќе процени дали постои основа да поведе ...

Смрдеа затвори дел од салите за операции во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Точка - 25.05.2024

Претставник на Министерството за здравство бил сослушан во скопското Обивнителство, а по него според неофицијални информации следуваат директорите на хирушките клиники. По собраните искази и докази обвинител ќе процени дали постои основа да поведе ...

Обвинителството ќе ги истражува причините зошто се затворени хируршките сали во Клиничкиот центар

360 степени - 25.05.2024

„Цела недела, од минатата сабота трае проблемот со системот односно цевководот за кислород до операциски сали, цела недела нема испитување што е, што мириса, дали е загадено, дали навистина има јаглерод диоксид.

OЈО постапува по известување од МЗ за неработењето на хируршките сали

Денешен - 25.05.2024

Јавното обвинителство истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали во клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функционирање на ...

ЈАВЕН ОБВИНИТЕЛ ЌЕ ИСТРАЖУВА ШТО ТОА МИРИСАЛО ВО ХИРУРШКИТЕ САЛИ: Ќе се проверува дали има кривично дело

Фактор - 25.05.2024

Јавното обвинителство истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали во клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функцонирање на ...

ОБВИНИТЕЛСТВО ИСТРАЖУВА: Зошто се затворени хируршките сали на Клинички?

Вечер Прес - 25.05.2024

Обвинителството истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали во Клинички центар „Мајка Тереза“. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функцонирање на ...

Обвинителството ќе ги истражува причините зошто се затворени хируршките сали во Клиничкиот центар

365 - 25.05.2024

Обвинителството ќе истражува кои се причините за непријатниот мирис кој се ширел во хируршките сали во Клиничкиот центар во Скопје, кои веќе една недела се затворени, пренесува ТВ Телма. Од Министерството за здравство до Обвинителството стигнало ...

Обвинителство истражува зошто цела недела заради технички проблеми се затворени 9 од 12 хируршките сали.

Либертас - 25.05.2024

Обвинителството истражува зошто веќе една недела се затворени хируршките сали на клинички. Првите информации се дека се ширел непријатен мирис, а од Министерството за здравство посочиле на проблеми со функцонирање на вентилацискиот систем.

Обвинителството ќе ги истражува причините зошто се затворени хируршките сали во Клиничкиот центар

Пулс24 - 25.05.2024

Обвинителството ќе истражува кои се причините за непријатниот мирис кој се ширел во хируршките сали во Клиничкиот центар во Скопје, кои веќе една недела се затворени, пренесува ТВ Телма. Од Министерството за здравство до Обвинителството стигнало ...