TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меѓународен ден на децата на улица – поради невработеност, ги принудуваат децата да просат

ТВ21 - 12.04.2024

Алмедина Добовиќ, мајка на 8 деца, ја раскажа својата животна приказна дека од мала возраст проси. Вели дека родителите не и дозволиле да се школува туку да проси пари за нејзиниот болен татко.

Народниот правобранител алармира поради зголемениот број на деца питачи во Македонија

Lider

Куманово чека на дневен центар за згрижување на децата на улица

MakPress

Никако да се намали бројот на децата питачи во Македонија - последнава година тенденција на пораст

24 Вести

Дваесетина деца секојдневно питачат по кумановските улици, итно им е потребна институционална поддршка

Kumanovo News

12 април - Меѓународен ден на децата на улица

Сител

Алармантни податоци на народниот правобранител за децата кои питачат по улиците – најбројни се најмалите до три години

Телма

Фокус

Со вработување на родителите децата ќе се тргнат од питачење

Алсат-М - 12.04.2024

Пред само 6 месеци Алмедина питаше на улица да обезбеди храна за нејзините 8 деца. Како дете и самата израснала на улица и молела за милостина, а откако се омажила, сиромаштијата повторно ја натерала да излезе на улица и да моли за милостина.

Бајрамовска-Мустафа: Локалната самоуправа да ги мапира децата затекнати на улица

Канал5

Презентација на наоди од истражување за состојбата со децата на улица

Во Центар

Презентација на наоди од истражување за состојбата со децата на улица

24Инфо

Стотици деца питачат по улиците, точниот број никој не го знае

Вечер Прес - 12.04.2024

Бројката на деца на улица не може точно да се утврди. Центрите за социјална работа, граѓанските организации, Заводот за социјална дејност излегуваат со различни бројки, но реалната слика за децата што секојдневно се на улица е многу посериозна, ...

Стотици деца талкаат и питаат по улиците

Deutsche Welle

Подобрувањето на тешката социо-економска состојба е предуслов за решавање на проблемот со децата на улица, вели Бајрамовска-Мустафа

360 степени

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, Омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Макфакс

Здравата семејна средина клучна за тргање на децата питачи од улиците

Слободен Печат

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, Омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Опсервер

Постојан приход на родителите е решение на проблемот со децата питачи, омбудсманот алармира дека сегашните мерки не даваат резултат

Точка

Градска Кајгана Р.С.Европа Радио МОФ

Меѓународен ден на децата на улица

Нова ТВ - 12.04.2024

Подобрувањето на тешката социо-економска состојба во која што живеат семејствата, како една од главните причини поради која тие често излегуваат на улица, е предуслов за решавање на проблемот со деца на улица и питачењето.

Меѓународен ден на децата на улица-Сите институции да се вклучат во решавање на проблемот

Gostivarpress.mk

Лошата социо-економска состојба на семејствата е меѓу клучните предизвици за решавање на проблемот со децата на улица и питачењето

Н.Македонија

Ќе се вклучи ли алармот: Бројот на деца кои питачат не е познат, но е голем

Независен

Народен правобранител: Социјалната помош не е решение за семејствата што питачат на улица

МКД

Стотици деца питачат низ улиците, состојбата не се сфаќа сериозно!

Zoom

Бајрамовска: Речиси сите деца кои што питачат се припадници на ромската заедница

Скопје инфо

MakPress