TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хамас апелира до УНЕСКО да ги спаси историските богатства на Газа

Канал5 - 08.12.2023

Хамас денеска го повика УНЕСКО да ги спаси богатствата на Појасот Газа, каде што многу историски градби веќе се срамнети со земја или оштетени во војната со Израел. На видеата и фотографиите објавени денеска на социјалните мрежи се гледаат ...

Израел ги интензивира нападите во Газа, Вашингтон бара заштита на цивилите

Глас на Америка

Израелските војници приведените ги соблекуваат до долна облека

Независен

Политико: Администрацијата на Бајден бара прекин на војната во Газа до крајот на годината

Либертас

(Видео) Хамас го осуди Израел за фотографиите на приведените Палестинци во долна облека, реагираше и Иран

Макфакс

Нема безбедни места во Газа, предупредија ОН

Глас на Америка

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

Фактор

24Инфо Нетпрес Либертас Во Центар Вечер Прес Во Центар Во Центар

Абас повикува на меѓународна мировна конференција за крај на војната во Газа

Нетпрес - 08.12.2023

Претседателот на Палестинската самоуправа, Махмуд Абас, изјави во петокот дека мировна конференција е неопходна за ставање крај на војната во Појасот Газа и изнаоѓање трајно политичко решение коешто би довело до воспоставување на палестинска држава.

Дали Нетанјаху ќе ризикува конфронтација со Хамас во тунелите за да остане на власт?

Вечер Прес

Махмуд Абас: Јас сум за мирен отпор, јас сум за преговори

Макфакс

Во Белград забранет собир за поддршка на Палестинците, се жалат организаторите

Р.С.Европа

Во израелски напад убиена Палестинката позната по тоа што рече: „Јас сум постара од Израел“.

А1 On

Бен Гвир наредил затворање на членовите на Хамас во подземен затвор

Вечер Прес

Во иранските напади е убиена бабата позната по изјавата: ,,Јас сум постара од Изеаел” – Ја застрелале пред куќата!

Во Центар

Во Центар Либертас Во Центар Кајгана Во Центар Во Центар МКД Канал5

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Канал5 - 08.12.2023

„Спасете ги децата“ и другите меѓународни невладини организации денеска предупредија на „апокалиптичната“ ситуација во Појасот Газа по 60-дневната израелска опсада. Невладините организации наведуваат дека сега оние кои го преживеале бомбардирањето ...

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Либертас

Невладини организации: Во Газа е апокалиптично, на преживеаните им се заканува смрт од глад или болест

360 степени

Невладини организации: Состојбата во Газа е апокалиптична

Слободен Печат

УНРВА: Газа ја достигнува точката од која нема враќање, општеството е пред целосен колапс

МКД - 08.12.2023

„Доаѓаме до точката од која нема враќање во Газа, каде што очигледното непочитување на меѓународното хуманитарно право ја оштетува нашата колективна совест“, предупредува агенцијата на Обединетите нации за палестински бегалци, УНРВА.

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Нова ТВ

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Слободен Печат

ВО ТЕК Е НОВ БРАН РАСЕЛУВАЊЕ Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање

+инфо

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

MakPress

УНРВА: Ситуацијата во Газа доаѓа до точка од која нема враќање, во тек е нов бран на раселување

Канал5

Израелската армија пронашла оружје и тунел под универзитетот во Газа

Макфакс - 08.12.2023

Израелската армија денеска соопшти дека пронашла оружје и тунел под Универзитетот Ал Азар во Газа. Наведено е дека тунелот, од зградата на универзитетот до блиското училиште, е долг еден километар, пренесува АП.

Израелска војска откри влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Република

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Во Центар

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Слободен Печат

Откриен тунел на Хамас под универзитски кампус во Газа, тврди ираелската војска

360 степени

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

Канал5

Израелска војска: Откриен влез во тунел на Хамас под Универзитетот Ел Азхар

MakPress

Опсервер Скопје1 Вечер Прес

Нетанјаху: Палестинската управа не е решението за Газа

Либертас - 08.12.2023

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја критикуваше палестинската управа откако палестинскиот премиер Мухамед Штаје во изјава за Блумберг изрази надеж дека Хамас ќе биде партнер во управувањето со Газа по војната меѓу Израел и ...

Палестинските власти соработуваат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

Либертас

Палестинските власти и САД работат на повоен план за управување со Газа

Слободен Печат

Палестинските власти соработуваат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

24Инфо

Палестинските власти работат со САД на создавање план за управување со Газа по војната

365

Палестинските власти работат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

Канал5

Палестинските власти работат со САД на создавање повоен план за управување со Газа

MakPress

Рацин 360 степени Локално Слободен Печат Frontline Сител 365 Канал5

Продолжуваат престрелките меѓу Хезболах и Израел во јужен Либан

Zoom - 08.12.2023

Израелската армија денеска соопшти дека успешно пресретнала „сомнителна воздушна цел“ што преминала од Либан, додавајќи дека нејзината артилерија погодила неколку цели откако проиранското движење Хезболах презеде сериозни напади, пренесе ДПА.

НЕТАНЈАХУ МУ СЕ ЗАКАНИ НА ХЕЗБОЛАХ: Ако започнете војна, Бејрут ќе се претвори во Газа

Вечер Прес

Нетанјаху предупредува: Хезболах може да ги претвори Бејрут и Јужен Либан во Газа

Слободен Печат

Цивили се убиени во прекуграничната престрелка меѓУ ИДФ и Хесболах

Канал5

ХЕЗБОЛАК ПРЕЗЕМА ОДГОВОРНОСТ ЗА НАПАДОТ: Израелски фармер загина од противтенковски проектил

Фактор

Израелски фармер убиен од противтенковски проектил на Хезболах во Горна Галилеја

Нетпрес

Израелски фармер загина од противтенковски проектил на Хезболах во Горна Галилеја

24Инфо

Либертас Сител Канал5 +инфо

Европол: Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на Хамас

Н.Македонија - 08.12.2023

Ризикот од терористички напади во Европа е зголемен откако Хамас го започна нападот врз Израел на 7 октомври, соопшти полицискиот орган Европол за ДПА. -Неодамнешните напади во Брисел и Париз беа мотивирани од тоа, изјави денеска во Хаг Катрин Де ...

Европа предупредува на нови терористички закани

Р.С.Европа

Европол: Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на Хамас

Либертас

Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на Хамас, предупредуваат од Европол

Слободен Печат

Европол: Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на Хамас

Локално

Европол: Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на Хамас

Курир

Европол: Заканата од тероризам во Европа е зголемена по нападот на Хамас

Независен

Сител Lider Нетпрес +инфо Денешен Канал5

Заложник ослободен од Хамас му кажал на Нетанјаху: „Хеликоптер пукаше кон нас“

Во Центар - 08.12.2023

– Поминаа два месеци од операцијата на Хамас наречена „Поплава Акса“, која започна на 7 октомври како одговор на кршењето на човековите права од страна на Израел. На тој датум започнаа интензивните воздушни и копнени напади на израелската војска врз ...

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека е убиен израелски војник држен во Газа

Во Центар

Хамас соопшти дека загинал заложник при неуспешен обид на ИДФ да ги ослободи киднапираните

Либертас

Хамас тврди дека одбил израелски обид за ослободување на заложниците, еден заложник е убиен

Нетпрес

Хамас: Израелските специјалци се обидоа да ослободат заложници, не успеаја, а еден заложник почина

Макфакс

Хамас: Израелските специјалци се обидоа да ослободат заложници, не успеаја, а еден заложник почина

Опсервер

Хамас: Израелските специјалци се обидоа да ослободат заложници, не успеаја, а еден заложник почина

Скопје1

Centar 24Инфо 365 Канал5 Слободен Печат Zoom Точка MakPress

Ако Израел сака да стави крај на Хамас војната мора да се прошири во уште еден град

Lider - 08.12.2023

Ако Израел сака да стави крај на исламистичкото движење Хамас по неговиот напад пред два месеци, битката за вториот град во Газа, Кан Јунис, е неизбежна. И ќе биде многу потешко да се совлада од првиот.

Интензивни борби на југот на Појасот Газа

Бизнис Вести

СЗО испорача материјали за две болници во јужна Газа, прв пат по 29 ноември

Канал5

ИДФ: Го најдовме Синвар, целта ни е да го убиеме

А1 On

ДРАМА ВО ГАЗА! ИЗРАЕЛЦИТЕ ЈА ОПКОЛИЛЕ КУЌАТА НА НАЈБАРАНИОТ член на ХАМАС: Јахја Синвар се крие под земја! (ВИДЕО)

Пулс24

ГЛАВНАТА ЦЕЛ НА ИЗРАЕЛ Е ПРЕД ОСТВАРУВАЊЕ – Израелските одбранбени сили ја опколија куќата на лидерот на Хамас !?

Во Центар

Израел го зазеде Кан Јунис, го бара креаторот на масакрот во Хамас

Бизнис Вести

Кумановски м. Во Центар Курир Нетпрес Слободен Печат Слободен Печат Република MakPress

Американскиот секретар за одбрана го повика Израел да го спречи насилството на доселениците на Западниот Брег

Либертас - 08.12.2023

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин телефонски разговарал со израелскиот министер за одбрана Јоав Галант, барајќи од него да го спречи насилството што го вршат доселениците на окупираниот Западен Брег.

Белгија го забранува влезот на израелските доселеници на Западниот брег вклучени во насилството

Нетпрес

ЕУ може да ги заостри санкциите за Хамас и да воведе за израелските доселеници

Нетпрес

ЕУ треба да ги разгледа санкциите против Хамас и израелското насилство на Западниот Брег

Кумановски м.

ЕУ би можела да ги заостри санкциите кон Хамас и да ги воведе за израелските доселеници

Бизнис Вести

Германија сака ЕУ да разговара за санкциите за израелските доселеници

MakPress

ЕУ би можела да ги заостри санкциите кон Хамас и да ги воведе за израелските доселеници

Курир

Независен Нетпрес CivilMedia Рацин Слободен Печат MakPress Канал5

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Либертас - 08.12.2023

Дојче Веле Повикот предизвика измешани чувства кај Јаир Мозес. Неговата мајка Маргалит се очекуваше да биде меѓу првите заложници што ќе бидат ослободени од Појасот Газа на 24 ноември, само неколку часа по стапувањето на сила на прекинот на огнот.

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Независен

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Бриф

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Слободен Печат

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Курир

КОЛКУ ЛУЃЕ, ТОЛКУ СУДБИНИ Еве какви приказни раскажуваат ослободените израелски заложници

+инфо

Конечно слободни – што раскажуваат ослободените израелски заложници

Н.Македонија

Канал5 MakPress Рацин

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош,

Либертас - 08.12.2023

Израел се согласи, на барање на САД, да го отвори граничниот премин Керем Шалом само за проверка и инспекција на хуманитарната помош испорачана во Газа преку преминот Рафа, соопшти висок американски функционер.

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош,

Бизнис Вести

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

CivilMedia

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

24Инфо

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

24 Вести

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

Канал5

Израел се согласи да го отвори контролниот пункт Керем Шалом за проверка на хуманитарната помош

Слободен Печат

Во Центар Вечер Прес MakPress

Претседателот на Иран за време на посетата на Русија го обвини Западот дека „го поддржува израелскиот геноцид“

МКД - 07.12.2023

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси го обвини денес Западот дека го поддржува израелскиот геноцид над Палестинците во Појасот Газа на почетокот на средбата со рускиот претседател Владимир Путин во Москва.

Иранскот претседател Раиси го осуди „геноцидот“ во Газа

Нетпрес

Иранскиот претседател го обвини Западот дека го поддржува израелскиот геноцид во Газа

Фокус

(Видео) Претседателот на Иран ги обвини Израел, Западот и САД за подршка на геноцидот врз Палестинците во Газа

Макфакс

Ханије: Жителите на Појасот Газа се жртви на „неохолокауст“

Бизнис Вести

Ханије: Жителите на Појасот Газа се жртви на „неохолокауст“

MakPress

Од Хамас велат дека жителите на Појасот Газа се жртви на „неохолокауст“

Слободен Печат

24Инфо Опсервер Скопје1 Точка Слободен Печат 365 Денешен Слободен Печат

Израелски тенкови го опколија бегалскиот камп Џабалија

Нетпрес - 07.12.2023

Израелската армија го опколи бегалскиот камп Џабалија и додека фокусот на нејзината копнена офанзива се чини дека е на југ, таа истрела стотици тенковски гранати во северниот камп во Газа, каде 100.000 луѓе немаат функционална болница и се во ...

Огромен ризик од терористички напади во Европската Унија

Н.Македонија - 07.12.2023

– Со војната меѓу Израел и Хамас и поларизацијата што ја предизвикува во нашето општество, со претстојната празнична сезона, постои огромен ризик од терористички напади во Европската Унија – рече еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон ...

Вашингтон пост: Хамас давал информации за Исламски џихад за да го измами Израел

Бизнис Вести

WP: Хамас му давал на Израел информации за Исламски џихад како дел од измама

Кумановски м.

Вашингтон пост: Хамас давал информации за Исламски џихад за да го измами Израел

Курир

Хамас наводно давал информации на Исламски џихад за да го измами Израел

Слободен Печат

Вашингтон пост: Хамас давал информации за Исламски џихад за да го измами Израел

ММС

Вашингтон пост: Хамас давал информации за Исламски џихад за да го измами Израел

Либертас

Локално Нетпрес Frontline 24Инфо Нова ТВ 365 MakPress