TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Потпишана и врачена поканата за НАТО

Телма - 12.07.2018

Македонија и официјално го почна процесот на пристапување во НАТО. Ова е ден за славење, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг откако ја потпиша поканата и му ја врачи на премиерот Зоран Заев.

Поканата за членство во НАТО – главна тема во дневниот печат

Р.С.Европа - 12.07.2018

НАТО, НАТО, НАТО... И некој што сака и некој што не сака да го слушне ова име - ќе го прочита. Во електронските изданија на печатените медиуми доминира веста од Брисел дека Република Македонија доби официјалната покана да ја почне процедурата за ...

Поканата за НАТО потпишана, следуваат критични месеци

Deutsche Welle - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска на свечена церемонија му ја врачи поканата за прием во НАТО на македонскиот премиер Зоран Заев. Иванов сѐ уште не честитал „Ве очекуваат напорни месеци, но денеска е ден за славје“, порача ...

Порошенко: Никој нема да успее да го блокира членството на Украина во НАТО

А1 On - 12.07.2018

Претседателот на Украина, Петро Порошенко денеска изјави дека на Самитот на НАТО сите земји членки изразиле целосна поддршка за политиката на Киев за членство во Алијансата. – Нема да кажувам датуми, но сакам да кажам дека никој нема да успее да го ...

Захарова: Вовлекувањето на Македонија во НАТО доказ дека ширењето на Алијансата е само по себе цел

А1 On - 12.07.2018

Стремежот на НАТО механички да се прошири во Европа не може да ја зацврсти безбедноста, а форсираното вовлекување на Македонија во тој воен блок, само потврдува дека „политиката на отворени врати“ станува самата на себе цел, изјави Марија Захарова, ...

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Сител - 12.07.2018

Бакнувајќи го пенкалото на Столтенберг премиерот Зоран Заев во Брисел и официјално ја прими поканата за членство во ...

Поканата од НАТО во рацете на Македонија

24 Вести - 12.07.2018

Поканата на Македонија за НАТО и официјално врачена на премиерот Заев. Со свечено одбележување пред медиумите но и на заедничка прес- конференција Генералниот секратар на алијансата Столтенберг ја предаде во рацете на шефот на македонската влада ...

Македонија е присилно вовлечена во НАТО, реагира руското МНР

Макфакс - 12.07.2018

Руското Министерство за надворешни работи смета дека Македонија е присилно вовлечена во НАТО, велејќи дека таквите чекори ги продлабочуваат поделбите и ги зголемуваат тензиите во Европа. „Присилното вовлекување на Македонија во НАТО само потврдува ...

Македонија беше ѕвезда на Самитот на НАТО

Канал5 - 12.07.2018

Македонија и официјално доби покана за членство во НАТО. На примиерот Заев му ја врачи лично генералниот секретар на НАТО Столтенберг, на малата свеченост во рамки на вториот ден од Самитот на Алијансата во Брисел.

Матис: САД се сто проценти ангажирани во НАТО

А1 On - 12.07.2018

Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис изјави дека Вашингтон целосно го поддржува НАТО, додавајќи дека Алијансата станала посилна по дводнениот Самит, благодарение на реформите и преземените обврски од сојузниците.

Руско МНР: Присилно влегување на Македонија во НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Руското министерство за надворешни работи денеска уште еднаш повтори дека се противи на членството на Македонија во НАТО и проширувањето на Алијансата. "Присилното влегување на Македонија во НАТО само потврдува дека политиката на "отворени врати" ...

Поканата за НАТО предадена - преговорите почнуваат веднаш

Р.С.Европа - 12.07.2018

Историски, свечен, важен момент за Македонија. Со овие зборови попладнето во седиштето на НАТО во Брисел премиерот Зоран Заев на свечена церемонија го доби писмото со информацијата за одлуката Македонија да ги почне преговорите за зачленување во ...

Столтенберг : Наредните месеци ќе ви бидат напорни , но денес е ден за прослава

Канал5 - 12.07.2018

"Пред малку потпишав писмо со кое го информирав премиерот Заев за одлуката на НАТО да ја покани неговата Влада да ги почне разговорите за пристап во Алијансата", рече Столтенберг по доделувањето на поканата за членство на премиерот Зоран Заев.

ДПА ја поздрави одлуката од Самитот на НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

И Демократската Партија на Албанците ја поздрави одлуката од Самитот на НАТО во Брисел. Според нив, со тоа се потврдува определбата на земјите- членки за полноправно членство на Македонија во Алијансата.

И официјално Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

Телма - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО официјално му ја врачи на Зоран Заев поканата за почеток на преговори со Алијансата, по одлуката на северноатлантските сојузници вчера во Брисел. Премиерот Заев ја изрази својата благодарност до генералниот секретар, но ...

Столтенберг и официјално му ја врачи поканата на Заев

Алсат-М - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на свеченоста во Брисел и официјално му ја врачи поканата за преговори на Македонија за полноправно членство во НАТО. По завршувањето на претпристапните преговори и по целосното финализирање на ...

Столтенберг за мешањето на Русија во преговорите за името: Тоа е неприфатливо

Фокус - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, изјави дека Македонија добива шанса што и се пружа еднаш во животот, да и се приклучи на Алијансата под новото име Република Северна Македонија.

Столтенберг му ја предаде на Заев поканата за членство во НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска го потпиша и му го предаде писмото на премиерот Зоран Заев во кое и официјално го информира за одлуката на Алијансата на Македонија да и се додели покана за членство.

Подготовките за преговори со НАТО започнуваат овој месец

Сител - 12.07.2018

Тим на НАТО до крајот на месецов ќе пристигне во земјава за да ги води прегворите за пристапувањето на Македонија. Помошникот на Столтенберг за политички прашања Алваро Гонзалес ќе биде главниот преговарач на НАТО алијансата додека шефот на одделот ...

(Видео) Заев го бакна пенкалото, подарок од Столтенберг

Макфакс - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, заедно со поканата за членство во НАТО која му ја врачи на претседателот на Владата, Зоран Заев, симболично му подари и пенкало. Откако се фотографираа со поканата, Заев го бакна подареното пенкало.

Момент за историја на ден Петровден: Заев ја прими поканата за НАТО

Вечер - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот секретар на ...

Помошникот на Столтенберг, Алваро Гонзалес, е преговарачот од НАТО со Македонија

Телма - 12.07.2018

Техничкиите подготовки за пристапните преговори со НАТО ќе стартуваат во текот на јули. Во Македонија во текот на месецов ќе пристигне првиот тим од НАТО кој заедно со владата ќе ги дефинираат деталите како ќе течат пристапните преговори кои ќе ...

Заев ја прими формалната покана од Столтенберг за почеток на преговорите за НАТО

AKO - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на заедничка прес конференција со македонскиот премиер, Зоран Заев, му ја врачи и официјално поканата за почеток на преговорите за влез во НАТО.

Столтенберг официјално му ја врачи поканата за НАТО на Заев (Видео + фото)

1tv - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и официјално му ја врачи на премиерот Заев поканата да ги почне пристапните преговори со НАТО. -Штотуку го потпишав писмото со кое го информирам премиерот Заев за одлуката на НАТО да ја покани неговата ...

ВМРО-НП: Местото ни е во НАТО, сѐ зависи од Република Македонија

+инфо - 12.07.2018

Од паријата потсетуваат дека тие години наназад во своето делување се залагаат и отворено говореле за отстранување на сите пречки кои го блокираа патот на Република Македонија за вклучување во алијансата.

Македонија ја доби поканата за НАТО

Точка - 12.07.2018

Република Македонија ја доби поканата за почеток на пристапни преговори за членство во НАТО. Генералниот секретар на алијансата, Јенс Столтенберг му ја врачи поканата на премиерот Зоран Заев и му честиташе за политичката храброст.

Левица: Добивме само аплауз за пак да тропнеме на вратата на НАТО

Р.С.Европа - 12.07.2018

Президиумот на Левица смета дека поканата од НАТО не е вистинска покана туку дека сето ова е „уште една изгубена година за Република Македонија“. „На НАТО самитот македонската дипломатија, наместо јасна и недвосмислена покана, доби само аплауз и ...

Столтенберг му ја врачи поканата за НАТО на премиерот Заев

еМагазин - 12.07.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, кој ја предводи владината делегација на Самитот на шефови и држави на НАТО, денеска на пригодна церемонија ја прими поканата за членство во алијансата што му ја врачи Генералниот секретар, ...

Столтенберг и формално му ја врачи поканата на Заев за НАТО

1tv - 12.07.2018

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот Зоран Зоран денеска во Брисел, откако претходно на свечена церемонија заедно со генералниот ...

Македонија и НАТО - еуфорија и критицизам

Р.С.Европа - 12.07.2018

Македонија ќе започне пристапни преговори со НАТО , откако Алијансата на самитот во Брисел донесе одлука официјално да и додели поканa за членство . Во заклучокот на самитот се вели дека земјата ќе стане членка откако ќе ги заврши сите процедури ...

Џејмс Мекеј ќе го претставува НАТО во преговорите со Македонија

Алсат-М - 12.07.2018

Алсат-М дознава дека Џејмс Мекеј, од одделот за политички и безбедносни прашања во НАТО ќе биде главен претставник на Алијансата во пред-пристапните преговори со Македонија. Се очекува тој да допатува во земјава до крајот на месецов.

Столтенберг: Недозволиво е руското мешање против договорот за името

1tv - 12.07.2018

Покажавме дека вратите на НАТО остануваат отворени со упатувањето покана до владата во Скопје да ги почне пристапните преговори, рече генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг во обраќањето на вториот ден од самитот.

Левица: Македонија доби само „аплауз“ и ултиматум следната година повторно да затропа на вратата на НАТО

Стандард - 12.07.2018

„Уште една изгубена година за Република Македонија. На НАТО самитот кој во моментов се одржува во Брисел (11-12 јули), македонската дипломатија наместо јасна и недвосмислена покана – доби само „аплауз“ и ултиматум следната година да затропа пак на ...

Кон крајот на јули во Скопје пристигнува првиот тим експерти за преговорите со НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Кон крајот на јули во Скопје ќе пристигне првиот тим експерти за техничките прашања поврзани со пристапните преговори со НАТО, брифира за “Макфакс” висок претставник на алијансата во Брисел.

Заев повика на славје по поканата од НАТО

Deutsche Welle - 12.07.2018

Попладнево македонскиот премиер Заев на церемонија официјално ќе ја прими поканата за почеток на преговори за членство во НАТО од генералниот секретар Јенс Столтенберг Македонскиот премиер Зоран Заев од Брисел ги повика граѓаните на прослава в ...

Затегнато во Брисел, без еуфорија и во Македонија

Н.Македонија - 12.07.2018

Во атмосфера на затегнати односи меѓу земјите-членки, на првиот ден од самитот на НАТО во Брисел, Македонија ја очекува одлуката за поканата за членство, која, пак, според најавите, денеска и формално ќе му биде врачена на премиерот Зоран Заев.

Заев по поканата од НАТО најави прослави во Македонија

Р.С.Европа - 12.07.2018

Голема и величествена работа, изјави изутрината при влегувањето во зградата на НАТО македонскиот премиер Зоран Заев за поканата Македонија да стане членка на Алијансата. Тој повторно изрази уверување дека граѓаните на референдум ќе го поддржат ...

Лидерите на НАТО земјите го одобрија заедничкото соопштение

Канал5 - 12.07.2018

Лидерите на државите на НАТО вчера го одобрија заедничкото соопштение на самитот на алијансата во Брисел. Меѓу главните точки се и взаемната заштита која гласи дека секој напад врз еден сојузник ќе се смета како напад врз сите членки, дека НАТО не ...

Грција сака прва да го ратификува приемот на Македонија

Независен - 12.07.2018

Грција сака да биде првата држава што ќе го ратификува пристапниот протокол со кој Македонија ќе стане членка на алијансата. Ова висок функцинер на НАТО го најави денес, додавајќи дека НАТО сака да за забрза што е можно повече процедурата и веќе до ...

Столтенберг се заложи на прием Грузија во НАТО

1tv - 12.07.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска се заложи на влез на Грузија во Алијансата и покрај проблемите со сепаратистичките региони во оваа поранешна советска република. – Грузија ќе стане членка на НАТО, истакна Столтенберг .

Поканата од НАТО ќе се слави в сабота во 15 градови

Р.С.Европа - 12.07.2018

Премиерот Зоран Заев од Брисел најави прослава во 15 македонски градови в сабота по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во Алијансата. На вчерашниот прв ден од Самитот на НАТО, генералниот секретар Јенс Столтенберг ја потврди поканата ...

Во сабота прослава низ Македонија по повод поканата од НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Македонската делегација предводена од премиерот Зоран Заев пристигна на самитот на НАТО, каде генералниот секретар на Алијансата, Столтенберг официјално ќе им ја врачи поканата за започнување на претпристапните преговори за членство во НАТО.

Столтенберг попладнево официјално ќе му ја врачи поканата на Заев

Нова ТВ - 12.07.2018

На свеченост што ќе се одржи попладнево во новото седиште на НАТО во Брисел, на вториот ден од самитот на шефовите на држави или влади, членки на Алијансата, премиерот Зоран Заев ќе ја прими поканата за почеток на пристапни преговори со НАТО од ...

(Видео) Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

Макфакс - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во Брисел. Прославата ќе се случува в сабота.

НАТО е застарено

Н.Македонија - 12.07.2018

„НАТО е застарено“ не е личен став против НАТО, туку позајмен наслов од виш советник од администрацијата на Буш Постариот, и е добар повод за дебата пред претстојната покана за членство на Македонија во НАТО.

Поканата за НАТО ќе се слави во 15 градови

Независен - 12.07.2018

Откако денес околу пладне генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, треба официјално да му ја врачи на премиерот Зоран заев поканата за членство во НАТО, во земјава ќе почнат подготовките за прослава на овој настан.

НАТО: Членството ви е на маса

Независен - 12.07.2018

Брисел - Голем чекор за Македонија, беше коментарот во НАТО за одлуката на лидерите на земјите членки да ја поканат Македонија да почне пристапни разговори и да стане 30. членка на алијансата.

Македонија денеска ќе ја добие поканата за пристапни преговори со НАТО

Мета - 12.07.2018

На вториот ден на самитот на НАТО во новата зграда на воениот сојуз во Брисел, денеска се очекува формално од генералниот секретар Јенс Столтенберг да биде врачена поканата за Македонија да ги почне пристапните преговори за да стане 30-та членка на ...

Македонија во 15 градови ќе ја слави поканата од НАТО

24Инфо - 12.07.2018

Прослава по повод поканата од НАТО за членство на Македонија во алијансата, ќе има во 15 градови во земјава, соопшти првиот човек на Владата, Зоран Заев во ...