TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев, Вучиќ и Рама усвоија декларација за слободен проток на стоки, услуги и луѓе

Канал5 - 10.10.2019

Единствен пазар на труд, намалување на невработеноста, раст на платите. Се само дел од очекувањата на премиерот Зоран Заев, неговиот албански колега Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ, кои денеска во Нови Сад договорија слободно ...

Во нови сад средба Заев – Рама – Вучиќ, во фокусот, економската соработка и протокот на производи и луѓе

Алсат-М - 10.10.2019

По речиси 30 години независна држава, Македонија сега преговара со соседите за слободен проток на луѓе и капитал. И тоа на првата заедничка средба во Нови Сад помеѓу премиерот Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер ...

Балкански „мини-Шенген“: Нема љубов, само интереси

Deutsche Welle - 10.10.2019

Вучиќ, Рама и Заев во Нови Сад договорија први чекори кон приближување на земјите и формирање на заеднички пазар. Поканети се и останатите држави од Западниот Балкан Три балкански држави Србија, Албанија и Северна Македонија сакаат до 2021 година ...

Заев, Вучиќ и Рама усвоија Декларација за слободен проток на стоки, услуги и луѓе

Независен - 10.10.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерите на Северна Македонија и на Албанија, Зоран Заев и Еди Рама денеска во Нови Сад усвоија заедничка Декларација, која се базира на имплементација на четири основни клучни слободи на ЕУ на Западен ...

Заев од Нови Сад

24Инфо - 10.10.2019

Отворени сме за оваа и за сите други иницијативи кои одат во насока да ги зајакнат постоечките форми што ја промовираат регионалната соработка и што го забрзуваат процесот на интеграција во ЕУ на сите земји од Западен Балкан, истакна претседателот ...

Вучиќ, Рама и Заев од Нови Сад: Доста чекавме некој да направи нешто за нас

Нова ТВ - 10.10.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерите на Северна Македонија и на Албанија Зоран Заев и Еди Рама денеска во Нови Сад усвоија декларација за соработка на три земји, но и останатите земји од Западниот Балкан, која се базира на 4 клучни ...

Рама, Вучиќ и Заев си подадоа рака: Договор за четири клучни слободи, во интерес на граѓаните и економијата

ТВ21 - 10.10.2019

Премиерите на Албанија и на Северна Македонија Еди Рама и Зоран Заев, како и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска разговарале за договор меѓу трите земји за слободен проток на капитал, роба, услуги и луѓе.

ШТО ЌЕ ДОГОВОРАТ И ПОТПИШАТ: Заев, Рама и Вучиќ почнаа разговори за „мал Шенген“

Фактор - 10.10.2019

Во Нови Сад утринава почна трилатералната средба на Србија, Албанија и Македонија а српскиот претесдател Александар Вучиќ е домаќин на премиерите на двете земји Еди Рама и Еди Рама на самитот чија главна тема ќе биде подобро поврзување на пазарите ...

Вучиќ, Рама и Заев шетаа релаксирано низ Нови Сад и даваа изјави(видео)

AKO - 10.10.2019

,,За мене оваа средба значи само унапредување на нашите односи и соработка, како и на нашите капацитети кои не се доволно искористени, а тоа го бараат и очекуваат нашите граѓани“-изјави македонскиот премиер Зоран Заев, синоќа, шетајќи низ улиците на ...

Почна средбата на Вучиќ, Заев и Рама во Нови Сад

Локално - 10.10.2019

Средбата посветена на економското поврзување на Северна Македонија, Албанија и Србија започна во Петроварадинската тврдина во Нови Сад. Премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, пристигнаа во Белград во средата попладне.

Во Нови Сад денеска трилатерална средба Вучиќ – Заев – Рама

ММС - 10.10.2019

Работниот состанок на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, и премиерите на Македонија и на Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, ќе се одржи денеска во Офицерскиот павилјон на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, соопштиле од Претседателството на ...

Во Нови Сад трилатерална средба на Заев, Вучиќ и Рама

Независен - 10.10.2019

Србија – Премиерот Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ и шефот на албанската Влада, Еди Рама претпладнево ќе одржат трилатерална средба во Петроварадинската тврдина во Нови Сад.

Трилатерален состанок Заев – Вучиќ – Рама (ВИДЕО)

ТВ21 - 10.10.2019

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, учествува на трилатерален состанок во српскиот град Нови Сад со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама. Тројцата претставници од трите земји веќе се собраа, и во ...

Еди Рама во Србија со шалвари (ФОТО)

Слободен Печат - 10.10.2019

Рама носеше долго сако комбинирано со црни панталони како шалвари. Албанскиот премиер Еди Рама од средата е гостин на српскиот претседател Александар Вучиќ. Рама веќе познат по неговиот моден стил, не пропушти можност и овој пат да ни покаже што се ...

Заев, Рама и Вучиќ се прошетаа низ Нови Сад

Република - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска е во Србија на состаник со претседателот Александар Вучиќ и премиерот Еди Рама.Тема на нивните разговори ќе биде т.н „Мал шенген“ кој треба да помогне за подобра економска соработка меѓу земјите од регионот.

Денеска трилатерална средба на Заев, Вучиќ и Рама

Скопје1 - 10.10.2019

Премиерот Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ и шефот на албанската Влада, Еди Рама претпладнево ќе одржат трилатерална средба во Петроварадинската тврдина во Нови Сад. Според најавите, тема на состанокот е поврзување на пазарите на ...

Заев се бореше со српските падежи по улиците на Нови Сад

Република - 10.10.2019

Претседателот на Србија Александар Вучиќ и претседателката на српската влада Ана Брнабиќ синоќа по вечерата прошетааа низ Нови Сад со гостите Еди Рама и Зоран Заев. Прошетката е засведочена на Инстаграм профилот на српскиот претседател.

Еди Рама кај Вучиќ по чакшири и патики

Република - 10.10.2019

Албанскиот премиер Еди Рама, како и македонскиот, од вчера им е гостин на српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерката Ана Брнабиќ. Тој во Белград слета во веќе препознатлива црно-бела модна комбинација, која ја носел и претходно, бела кошула ...

Вучиќ и Брнабиќ ги почестија со вечера Заев и Рама

Слободен Печат - 09.10.2019

Премиерот Заев утре ќе учествува на трилатерален состанок со Вучиќ и ...

(Видео) Трилатерална средба на Заев, Вучиќ и Рама во Србија

Centar - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев денеска во Нови Сад ќе учествува на трилатерален состанок со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, и претседателот на владата на Република Албанија, Еди Рама.

(Фото) Домаќинот Вучиќ ги почести вечера гостите Заев и Рама

Centar - 09.10.2019

Домаќинот Александар Вучиќ вечерва во Србија имаше вечера со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама. На вечерата, како што се гледа од фотографијата, присуствувала и премиерката на Србија Ана Брнабиќ.

Вучиќ на Заев и Рама им нуди „мини авантура“

Нова ТВ - 09.10.2019

Српскиот претседател денеска во Нови Сад на премиерите Заев и Рама ќе им предложи формирање на таканаречен балкански „мини Шенген“ која би требало да претставува некој вид на “царинска унија” која ќе функционира по примерот на ЕУ.

(Фото) Вучиќ доби подарок албански речник од новинарот Сефери, кого го консултираше за читањето албански

еМагазин - 09.10.2019

На неговата екселенција, претседателот Александар Вучиќ, мој личен речник за подобро разбирање на иднината отколку на минатото. Ова го пишува во посветата од страна на новинарот кој е дописник на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефере на ...

Додик: Чест ми е да бидам под американски санкции

МКД - 09.10.2019

Членот на претседателството на Босна и Херцеговина Милорад Додик рече дека му е „чест“ да биде подложен на американски санкции, а американската влада ја обвини дека „внела конфузија“ на Балканот со назначување специјални претставници за справување ...

Заев попладнево ќе отпатува во Србија, утре во Нови Сад на состанок со Вучиќ и Рама

Алсат-М - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево треба да отпатува во Србија, а утре во Нови Сад, во Офицерскиот павиљон на Петроварадинската тврдина, ќе учествува на трилатерален состанок со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на ...

Вучиќ доби подарок од албански новинар, за подобро разбирање во иднина отколку во минатото

Макфакс - 09.10.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска доби на подарок речник на албански јазик од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. „На Неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ, мојот личен речник за подобро разбирање ...

Вучиќ ќе им понуди „мал шенген“ на Заев и на Рама

Независен - 09.10.2019

Од повици за итна реализација на идејата во кој било формат, кога било и каде било, до квалификации дека станува збор за ретрограден став кој одамна не е виден и илузија за наводно економско процветување.

АЛЕКСАНДАР ВУЧИЌ доби ПОДАРОК албански речник од новинарот ИДРО СЕФЕРИ (ФОТО)

Слободен Печат - 09.10.2019

Подарокот на Вучиќ од албанскиот новинар има и посвета. Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска доби подарок речник по албански јазик од дописникот на Тв Клан , Идро Сефери. „На неговата Екселенција, Претесдателот Александар Вучиќ му го ...

Вучиќ на подарок доби албански речник

Независен - 09.10.2019

Претседателот на србија, Александар ВУчиќ денеска доби несекојдневен подарок од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. „На неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ мојот личен речник за подобро разбирање во иднина, ...

Заев и Рама утре на средба со Вучиќ во Нови Сад

ТВ21 - 09.10.2019

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, и премиерот на Албанија Еди Рама, ќе одат во официјална посета на Србија. Тие во четврток во Нови Сад ќе треба да се сретнат со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Автопатот Белград-Сараево ќе ги зачува мирот и стабилноста во регионот (ВИДЕО)

МКД - 08.10.2019

Учесниците на денешната трилатерална средба во Белград, претседателот на Србија Александар Вучиќ, претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган и членовите на Претседателството на БиХ Жељко Комшиќ, Милорад Додик и Шефик Џаферовиќ, оценија дека ...

„Мал Шенген” со Србија и Албанија или реформи за влез во ЕУ

Канал5 - 08.10.2019

Македонија, Србија и Албанија здружени да ги отворат меѓусебните граници како би овозможиле слободен проток на стоки и услуги помеѓу трите држави. Оваа идеја, која според најавите претседателот на соседна Србија, Вучиќ, ќе ја презентира в четврток ...

Вучиќ: Да не се гледаме попреку туку да гледаме како да живееме заедно

Локално - 08.10.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска, по трилатералниот самит Србија-Турција-БиХ, дека би сакал ние во иднина да не се гледаме попреку едни со други низ заговор, да не мислиме како да се уништиме едни со други, туку како да живееме ...

Вучиќ: Да не се гледаме попреку туку да гледаме како да живееме заедно

iPortal - 08.10.2019

Српскиот претседател Александар Вучиќ по трилатералниот самит Србија-Турција-БиХ, изјави дека би сакал земјите во иднина „да не се гледаат попреку едни со други преку заговори, да не мислиме како да се уништиме едни со други, туку како да живееме ...

Заев и Рама утре на средба со Вучиќ во Нови Сад

4NEWS - 09.10.2019

Премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, и премиерот на Албанија Еди Рама, ќе одат во официјална посета на Србија. Тие во четврток во Нови Сад ќе треба да се сретнат со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Заев пристигна во Србија, утре во Нови Сад на трилатерален состанок со Вучиќ и Рама

Канал5 - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнето пристигна во Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла" го пречека српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ. Потоа премиерот Заев со делегацијата се упати кон Нови Сад каде утре, во Офицерскиот ...

Вучиќ ќе понуди „мал шенген“ на премиерите Заев и Рама

Фокус - 09.10.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, порача за формирање некој вид „мал шенген“ меѓу Србија, Македонија и Албанија, со цел отстранување на трговските бариери за слободен проток на стоки и услуги.

Заев пристигна во Србија, утре во Нови Сад на трилатерален состанок со Вучиќ и Рама

Сител - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнето пристигна во Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ го пречека српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, по што со делегацијата се упати кон Нови Сад каде утре, во Офицерскиот павиљон на ...

Заев попладнево ќе отпатува во Србија, утре во Нови Сад на состанок со Вучиќ и Рама

А1 On - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево треба да отпатува во Србија, а утре во Нови Сад, во Офицерскиот павиљон на Петроварадинската тврдина, ќе учествува на трилатерален состанок со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на ...

Заев пристигна во Србија, утре во Нови Сад на трилатерален состанок со Вучиќ и Рама

Press24 - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнето пристигна во Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ го пречека српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, по што со делегацијата се упати кон Нови Сад каде утре, во Офицерскиот павиљон на ...

Заев пристигна во Србија за утрешниот состанок со Вучиќ и Рама

+инфо - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнето пристигна во Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ го пречека српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, по што со делегацијата се упати кон Нови Сад каде утре, во Офицерскиот павиљон на ...

Заев пристигна во Србија, утре во Нови Сад на трилатерален состанок со Вучиќ и Рама

24Инфо - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнето пристигна во Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла” го пречека српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, по што со делегацијата се упати кон Нови Сад каде утре, во Офицерскиот павиљон на ...

Вучиќ ќе понуди „мал шенген“ на премиерите Заев и Рама

Алсат-М - 09.10.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, порача за формирање некој вид „мал шенген“ меѓу Србија, Македонија и Албанија, со цел отстранување на трговските бариери за слободен проток на стоки и услуги.

Вучиќ доби подарок од албански новинар, за подобро разбирање во иднина отколку во минатото

Точка - 09.10.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ доби на подарок речник на албански јазик од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. „На Неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ, мојот личен речник за подобро разбирање во ...

Заев попладнево заминува во Србија на средби со Вучиќ и Рама

MakPress - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнево треба да отпатува во Србија, а утре во Нови Сад, во Офицерскиот павиљон на Петроварадинската тврдина, ќе учествува на трилатерален состанок со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и претседателот на ...

Албански новинар му подари речник на албански јазик на Вучиќ

24Инфо - 09.10.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ доби на подарок речник на албански јазик од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. „На Неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ, мојот личен речник за подобро разбирање во ...

Албански новинар му подари речник на албански јазик на Вучиќ

Фокус - 09.10.2019

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ доби на подарок речник на албански јазик од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. „На Неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ, мојот личен речник за подобро разбирање во ...

Албански новинар му подари речник на албански јазик на Вучиќ

Либертас - 09.10.2019

Српскиот претседател, Александар Вучиќ доби подарок – речник на албански јазик од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. „На Неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ, мојот личен речник за подобро разбирање во иднина ...

Заев пристигна во Србија

iPortal - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнето пристигна во Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ го пречека српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, по што со делегацијата се упати кон Нови Сад каде утре, во Офицерскиот павиљон на ...

Заев пристигна во Србија, утре во Нови Сад на трилатерален состанок со Вучиќ и Рама

Локално - 09.10.2019

Премиерот Зоран Заев попладнето пристигна во Србија, а на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ го пречека српската министерка за евроинтеграции Јадранка Јоксимовиќ, по што со делегацијата се упати кон Нови Сад каде утре, во Офицерскиот павиљон на ...