TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Симовски за тв 24: Никаков политички субјект не вршеше притисок врз нас како да се спроведе пописот

24 Вести - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во емисијата 24 анализа истакна дека овој попис се спрведува со комбиниран метод, а не со традиционалниот од 2011 и сите претходни пописи.

Симовски за тв 24: Пописот може да покаже, 1.8 милион граѓани

24 Вести

ЌЕ СИ ПЛАТАТ 300 ЕВРА ТИЕ ШТО ОДБИВААТ ДА СЕ ПОПИШАТ Симовски вели дека на прсти се бројат лицата кои ги избркале попишувачите

+инфо

Симовски: Очекувам помал податок од последниот попис од 2002 година

Нова ТВ

Симовски: Надмината е бројката од 600.000 попишани, само денес се над 100.000

Локално

Попис 2021: На терен се вклучува и администрацијата

24 Вести

Симовски: На пописот може да излеземе 1,8 или 1,9 милиони

Press24

Денешен Точка Република Мак. Весник Нетпрес Алсат-М Скопско Ехо Канал5

Симовски: Имаше хакерски напад на процесот на попишување, но е успешно одбиен

360 степени - 14.09.2021

Симовски вели дека при воведување и користење на нова технологија е очекувано да има предизвици, но уверува дека проблемите се надминати и дека има доволно време пописот да заврши според планираното Првиот човек на Државниот завод за статистика, ...

Симовски за тв 24: Имаше два хакерски обиди на самиот процес на попишување, но не предзвикаа штета

24 Вести

Симовски: Успешно ги одбивме обидите за хакирање на системот за попишување

Фокус

Крмов: Попишувачите запишувале само име, презиме и ЕМБГ, планот им е останатото да го пополнат од базите

Скопје1

Хакери го нападнаа самиот процес на попишување, информира Симовски

Локално

Крмов: ИНФО ОД ДЕНЕС ЗА ПОПИСОТ

Опсервер

Симовски откри дека имало хакерски напади врз системот за попишување

Курир

Lider Либертас 24Инфо Скопје1 Press24 Нетпрес Р.С.Европа

Само десетина домаќинства досега одбиле да се попишат

Фокус - 14.09.2021

Директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека минорна е бројката на оние граѓани кои одбиле да се попишат. -Бројката на оние кои одбиваат е многу мала, би рекол минорна.

Досега десетина граѓани одбиле да се попишат, казната е 300 евра

Локално

Само десетина домаќинства досега одбиле да се попишат

24Инфо

Казна од 300 евра за тие што ќе одбијат да се попишат, мал број граѓани ги “избркале“ попишувачите

Курир

300 eвра казна за тие што ќе одбијат да се попишат

Република

Пописот тече нормално – Симовски: Оние кои одбиваат да се попишат, ги убедуваме

ТВ21 - 14.09.2021

И покрај тоа што на самиот старт имаше неколкудневни проблеми и прекини во процесот на попишувањето, првиот човек на Статистика Апостол Симовски вели дека пописот се одвива во најдобар ред и без никакви застои.

Симовски е задоволен од пописот, Левица тврди дека има масовен бојкот

Сител

Пописот тече нормално – Симовски: Оние кои одбиваат да се попишат, ги убедуваме

4NEWS

Попишани над половина милион граѓани, мала е бројката на оние коишто одбиле

Канал5

Меркел во Тирана, пописот тече непречено, опозицијата бара одговорност за пожарот во Тетово

CivilMedia

Попишани над половина милион граѓани, мала е бројката на оние коишто одбиле

Deutsche Welle

Симовски: Пописот оди според посакуваното – незначителен број одбиваат, но најчесто ги убедуваме да се попишат

360 степени

Сител МКД Фокус Р.С.Европа Радио МОФ ММС Нова ТВ Lider

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Сител - 14.09.2021

Пописот на населението, домаќинствата и становите во 2021 година се одвива со посакуваниот интензитет, нормално без никакви застои и без никакви проблеми. Одбивањата се незначителни и се уште не применуваме никакви санкции, туку најпрво се разговара ...

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Слободен Печат

Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Нова ТВ

Симовски: Негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Press24

Симовски: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Frontline

Симовски: Пописот се одвива со посакуваниот интензитет

Lider

Попис 2021: Одбивањата се незначителни, негативна кампања има, но граѓаните не наседнуваат

Кајгана

Телма CivilMedia Република Нетпрес Денешен Вечер Прес Независен Опсервер

ДЗС: До 18 часот попишани се 502 000 лица!

Денешен - 13.09.2021

Заклучно до 18:00 часот, попишани се 502.000 лица, објави денеска Државниот завод за стаистика и информира дека попишувањето продолжува со посакуваниот интензитет и темпо. – Попишани над 500.000 граѓани! Државниот завод за статистикa ги известува ...

Досега попишани над 500 илјади луѓе

Р.С.Европа

Попишани се 502.000 лица до 18 часот

Фактор

ДЗС: Заклучно до 18:00 часот, попишани се 502.000 лица

Вечер Прес

ДЗС: Заклучно до 18:00 часот, попишани се 502.000 лица

4NEWS

Попишани повеќе од половина милион граѓани, објави ДЗС

360 степени

ДЗС: Заклучно до 18:00 часот, попишани се 502.000 лица

MakPress

ТВ21

Николоски се сретна со четворица сенатори од Франција

Република - 14.09.2021

Потребата од попис е јасна за сите, но, за жал, и голем тас на македонската политичка сцена. Додека во светот државите сè почесто го напуштаат традиционалниот метод на попис и се одлучуваат за годишни, па и полугодишни статистички извештаи за ...