TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

7 ОКТОМВРИ Е СЛУЧАЈНО ОДБРАН Претседателот на „Цар Борис III“ вели не провоцираме со датумот

+инфо - 02.10.2022

Отворањето на бугарскиот културен центар „Цар Борис III“ во Охрид, во очи на 11-ти октомври кога државата го празнува Денот на народното востание не е провокација, вели за Алфа претседателот на истоименото бугарско здружение Томе Блажески.

Претседателот на „Цар Борис 3-ти“ за Алфа: Не провоцираме, 7-ми октомври е случајно одбран за отворање на БКЦ

Алфа - 02.10.2022

Отворањето на бугарскиот културен центарЦар Борис III сред Охрид ,во очи на 11-ти октомври,кога државата го празнува денот на народното востание-не е провокација, вели за Алфа претседателот на истоименото бугарско здружение Томе Блажески.

Еврејската заедница ќе поднесе кривична пријава за бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Антропол - 02.10.2022

Пепо Леви, претседателот на Еврејската заедница во Македонија, остро најави дека ќе биде поднесена кривична пријава во Јавното обвинителство за името „Цар Борис Трети“ на бугарскиот културен центар кој е најавено дека ќе се отвори на 7 октомври.

Бугарите не се откажаа од клубот Цар Борис III, отворањето закажано за 7 октомври во Охрид

МКД - 02.10.2022

На 7 октомври во Охрид е закажано отворањето на вториот клуб на Бугарите во Македонија, како што го нарекуваат основачите - Цар Борис III. Maкедонската полиција од вчера ги чува просториите на клубот во трговскиот центар Аман во центарот на Охрид.

Во очи на Денот на востанието против фашизмот ќе се отвори бугарскиот клуб „Цар Борис“

Фокус - 02.10.2022

На седми октомври во Охрид ќе се отвори втор, како што го нарекуваат основачите, вториот бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар Борис Трети“. Цар Борис бил соработник на Хитлер во Втората светска војна.

ПРЕД ОТВОРАЊЕТО НА БУГАРСКИОТ КЛУБ: Еврејската заедница во Македонија најави кривична пријава за Цар Борис Трети во ...

Денешен - 02.10.2022

Претседателот на Еврејската заедница од Македонија, Пепо Леви, најави дека до Јавното обвинителство ќе поднесат кривична пријава за името на бугарскиот културен центар Цар Борис Трети во Охрид.

Анализа: Дали институциите ќе реагираат на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“?

Сител - 01.10.2022

Отворањето на бугарскиот културен центар „Цар Борис Трети“ во Охрид, закажано за следната седмица, повторно ги разгоре страстите во Македонија. По бурните реакции и палењето на клубот „Ванчо Михајлов“, се поставува старото прашање – има ли државата ...

Бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ ќе се отвори на 7. октомври - ќе биде лоциран во центарот на градот

Сител - 01.10.2022

Пред денот на народното востание на македонскиот народ против фашистичкиот окупатор на 7 октомври во Охрид се отвора бугарскиот културен центар „Цар Борис Трети“. Како специјален гостин на отварањето најавен е бугарскиот бизнисмен и филантроп Милен ...

Ни осуда, ни суштински коментар не даде владата во врска со најавеното отворање на втор бугарски клуб во Охрид; Леви: ...

Алфа - 01.10.2022

По информацијата дека бугарското здружение Цар Борис III на 7-ми октомври сред Охрид ќе отвора бугарски културен центар и тоа во пресрет на чествувањето на 11-ти октомври, ден на востанието на Македонија,Владата нити осудува нити детално одговара ...

Аврамоска: Глорификацијата на фашизмот преку бугарските културни клубови, се промовира како европска вредност

Антропол - 01.10.2022

На 07.10.2022 година, во петок, во Охрид најавено е отворање на бугарски клуб Цар Борис III, во трговскиот центар Амам. Да се потсетиме кој бил цар Борис III, во бугарската историографија познат како цар обединител, бидејќи во соработка со Силите на ...

Нова провокација: Се праќаат покани за отварање бугарски клуб кој го носи името на наци царот Борис!

Lider - 01.10.2022

Македонија и Охриѓани на 11 октомври ќе го слават востанието против бугарскиот фашистички окупатор, а на 7 октомври ќе се слави името на поробувачот. На 7 октомври во Охрид ќе се отвори новиот бугарски културен центар што го носи името на Цар Борис ...

Во Охрид ќе се отвори втор бугарски културен центар „Цар Борис III“

еМагазин - 01.10.2022

На 7-ми октомври е најавено отворање на вториот бугарски културен центар во Македонија. Имено, бугарскиот културен центар ќе биде отворен во Охрид, и ќе се вика „Цар Борис III“. „Специјален гостин на отворањето ќе биде бизнисменот, филантроп и ...

Нова провокација од Бугарија: Клубот „Цар Борис III“ во Охрид свечено ќе се отвори четири дена пред Денот на ...

Република - 01.10.2022

На 7 октомври во Охрид ќе се отвори новиот бугарски културен центар што го носи името на Цар Борис III. Специјален гостин на отворањето ќе биде бизнисменот и филантроп д-р Милан Врабевски, со чија финансиска помош е отворен клубот.

Нова провокација од Бугарија: Клубот „Цар Борис III“ во Охрид свечено ќе се отвори четири дена пред Денот на ...

Нетпрес - 01.10.2022

На 7 октомври во Охрид ќе се отвори новиот бугарски културен центар што го носи името на Цар Борис III. Специјален гостин на отворањето ќе биде бизнисменот и филантроп д-р Милан Врабевски, со чија финансиска помош е отворен клубот.

Враќање на фашизмот и провокација: Еврејската заедница ќе поднесе кривична пријава за името на бугарскиот клуб „Цар ...

еМагазин - 02.10.2022

Претседателот на Еврејската заедница од Македонија, најави дека до Јавното обвинителство ќе поднесат кривична пријава за името на бугарскиот културен центар Цар Борис Трети во Охрид. Еврејската заедница, како што изјави Леви за остро се ...

КРИВИЧНА ЗА ИМЕТО „ЦАР БОРИС ТРЕТИ“ НА БУГАРСКИ КЛУБ Еврејската заедница вели дека фашизмот се враќа

+инфо - 02.10.2022

Претседателот на Еврејската заедница од Македонија, Пепо Леви, најави дека до Обвинителството ќе поднесат кривична пријава за името на бугарскиот културен центар „Цар Борис Трети“ во Охрид.

Вториот бугарски клуб „Цар Борис Трети“ се отвора на 7 октомври

Фактор - 02.10.2022

Вториот бугарски културен клуб „Цар Борис Трети“ свечено ќе се отвори на седми октомври во Охрид. Здружението-основач го одреди датумот на само четири дена пред Денот на народното востание против фашистичкиот окупатор во Македонија и државен празник ...

Во очи на Денот на востанието против фашизмот ќе се отвори бугарскиот клуб „Цар Борис“

24Инфо - 02.10.2022

На седми октомври во Охрид ќе се отвори, како што го нарекуваат основачите, вториот бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар Борис Трети“. Отворањето на здружението со неговото име е закажано за само четири дена пред Денот на ...

На 7-ми октомври се отвора вториот бугарски клуб во Македонија – поканети сите пријатели и истомисленици

4NEWS - 02.10.2022

На седми октомври во Охрид ќе се отвори втор, како што го нарекуваат основачите, бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар Борис Трети“. Отворањето е во очи на 11-октомври Денот на востанието против фашизмот.

На 7-ми октомври во Охрид се отвора вториот бугарски клуб „Цар Борис Трети“

ТВ21 - 02.10.2022

На седми октомври во Охрид ќе се отвори втор бугарски културен клуб во Македонија, а ќе го носи името „Цар Борис Трети“. „На 7 октомври 2022 година, вториот бугарски културен центар официјално ќе ги отвори вратите во градот Охрид, Република Северна ...

Следната недела се отвора новиот бугарски клуб „Цар Борис Трети“

Локално - 02.10.2022

На седми октомври во Охрид ќе се отвори нов бугарски културен клуб во Македонија, наречен „Цар Борис Трети“. Отворањето е четири дена пред Денот на народното востание против фашистичкиот окупатор во Македонија и државниот празник 11-ти Октомври.

Еврејската заедница во Македонија најави кривична пријава за клубот „Цар Борис Трети“ во Охрид

Канал5 - 02.10.2022

Претседателот на Еврејската заедница од Македонија, Пепо Леви, најави дека до Јавното обвинителство ќе поднесат кривична пријава за името на бугарскиот културен центар Цар Борис Трети во Охрид.

Во Охрид се отвора вториот бугарски културен клуб „Цар Борис Трети“

Вечер Прес - 02.10.2022

Следнава недела ќе се отвори вториот бугарски културен клуб „Цар Борис Трети“, во Охрид. Свеченото отворање е закажано за седми октомври, на само четири дена пред Денот на народното востание против фашистичкиот окупатор во Македонија и државен ...

Јовановски: Непрокопсани, чувајте се од верниот пес скитник, тој може да ви дојде во сонот и крвта да ви ја заледи

Република - 02.10.2022

На 7 октомври во Охрид ќе се отвори новиот бугарски културен центар што го носи името на Цар Борис III. Најава за отворањето на бугарски културен клуб со името Цар Борис III предизвика многу полемики во македонската јавност.