TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако Сирија користи хемиско оружје уште еднаш, САД повторно ќе нападне

Фокус - 17.04.2018

Нападот предводен од САД врз наводни сириски објекти за хемиско оружје предизвика прашање околу светот: Што е следно? По воздушните напади на крајот од минатата недела, измешаните пораки од администрацијата значеа дека не е сосема јасно како Белата ...

Инспекторите за хемиско оружје конечно добија дозвола за влез во Дума

Нова ТВ - 17.04.2018

Инспекторите за хемиско оружје во Сирија добија пристап до наводната локација каде беше извршен хемиски напад. Тимот е во земјата од саботата, но до денеска му беше забранет влезот во Дума.

Дипломатска офанзива за поддршка на нападите во Сирија

Н.Македонија - 17.04.2018

Западните земји се обидуваат дипломатски да ги оправдаат ракетните напади врз Сирија, повикувајќи ги ОН да почнат широка истрага за сирискиот арсенал со хемиско оружје. Членките на Советот за безбедност вчера дискутираа за нова резолуција, за ...

Меѓународните инспектори за хемиско оружје добија дозвола за влез во Дума

Макфакс - 17.04.2018

Инспекторите за хемиско оружје денеска треба да влезат во Сирија, по наводниот хемиски напад, соопшти Русија. Меѓународниот тим се наоѓа во Сирија уште од саботата, но немаше дозвола за пристап до градот Дума.

„Антиимперијализмот“ на идиотите

Независен - 17.04.2018

Повторно западното „антивоено“ движење се разбуди за да се мобилизира против Сирија. Ова е третпат од 2011 година. Првиот беше кога Обама се двоумеше дали да ја нападне војската на сирискиот режим (но не го направи тоа) по хемиските напади врз Гута ...

Русија ќе ја обезбедува посетата на инспекторите во Дума

Р.С.Европа - 17.04.2018

Руската војска соопшти дека ќе ја обезбедува посетата на инспекторите на меѓународната Организација за забрана на хемиското оружје на локацијата во сирискиот град Дума каде што се верува дека бил извршен напад со хемиско оружје на 7 овој месец.

СИРИЈА: Конечно дозволија инспектори за хемиско оружје да влезат во Дума, што ќе откријат?

Фактор - 17.04.2018

Инспекторите за хемиско оружје во Сирија ќе можат да го посетат местото на наводниот хемиски напад што се случи во средата, соопшти Русија. Интернационалниот тим е во земјата од саботата, но не му беше дозволено да ја посети Дума.

Сирија, земја врз која се проценуваат силите на глобално ниво

24 Вести - 16.04.2018

Можно е Русија да била на местото на наводниот напад со хемиско оружје во сирискиот град Дума, обвини американскиот претставник Кенет Вард на состанокот на Организацијата за забрана на хемиско оружје, барајќи оваа организација да ја осуди ...

Нападите нема да ја сменат ситуацијата во Сирија

Н.Македонија - 16.04.2018

САД, Британија и Франција порачаа дека нивните ракетни напади врз Сирија го погодија „самиот центар“ на сириската програма за хемиско оружје. Сепак, овој ограничен напад најверојатно нема да доведе до промена на курсот во седумгодишната војна во ...

Дипломатија, а не бомбардирање: Решение за сириската агонија

Кајгана - 16.04.2018

Лидерот на лабуристичката партија, Џереми Корбин, својата оценка за ситуацијата во Сирија за „The Guardian“ ја дефинира во една реченица: Ова се сериозни времиња. Пренесува и дека после ракетните напади на Сирија, сега е вистински момент да се ...

Официјален Берлин: Никој не побара од нас да учествуваме во нападот врз Сирија

Макфакс - 16.04.2018

САД, Велика Британија и Франција во петокот спроведоа воздушни напади врз Сирија. Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, не учествуваше во нападот. Повеќе од 100 проектили беа испалени кон Сирија.

Нападот врз Дамаск и следните чекори на светските лидери

Алсат-М - 16.04.2018

Американците го сторија тоа што го најавија. Извршија воздушни напади врз делови во Сирија, како реакција за наводно користење на хемиско оружје од страна на сирискиот режим. Среќа нема жртви.

Кина: Сирија се напаѓа без докази

Алсат-М - 16.04.2018

Неодговорен е воениот напад на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија под изговор дека сириските власти употребиле хемиско оружје, а без истрага, изјави Хуа Чуенјинг, претставничка на кинеското МНР.

Само проектилите испукани на Сирија чинат речиси 200 милиони долари

Оff.net - 16.04.2018

Целта на нападот беше „уништување на хемиското оружје на Сирија“, имаше три потенцијални мети: научно-истражувачки центар во Дамаск и два склада за хемиско оружје во и околу Хомс, а беше изведен од правдољубивото трио САД, Британија и Франција.

Сирија е бомбардирана, што сега?

Кајгана - 16.04.2018

Американските воени напади во Сирија покренаа многу прашања. Прво, и она најважно, е прашањето каква е точно сега американската политика кога е во прашање Сирија. Американскиот претседател Доналд Трамп пред две недели во говор во Охајо рече дека САД ...

Џонсон: Нападите врз Сирија нема да го променат курсот на војната

А1 On - 16.04.2018

Воздушните напади што САД, Велика Британија и Франција ги извршија во саботата врз цели во Сирија, нема да го променат курсот на сириската војна, ијзави денеска шефот на британската дипломатија Борис Џонсон.

ЕУ повика да се спречат нападите со хемиско оружје во Сирија

Р.С.Европа - 16.04.2018

ЕУ денеска за време на затворената средба на Организацијата за забрана за хемиско оружје ги повикала сите земји, особено Русија и Иран да го искористат нивното влијание врз сириските власти со цел да спречат натамошна употреба на хемиско оружје.

Берлин: Никој не побара да учествуваме во нападите

Локално - 16.04.2018

САД; Велија Британија и Франција изведоа воздушни напади врз Сирија во петок, а Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, во нападот не учествуваше. Повеќе од 100 проектили неа испалени на хемиски фабрики во Сирија, а нападот го осудија ...

Пред и потоа: Бомбардирањето на Сирија

Кајгана - 16.04.2018

Сателитски слики направени пред и откако американските, британските и француските сили ја бомбардираа Сирија покажуваат точно колкав е данокот кој оваа држава мораше да го плати поради нападите со хемиско оружје во Дума.

Мирот стана мислена именка во Сирија: Многу војни во сиријската војна

Независен - 16.04.2018

Сирискиот претседател Башал ал Асад победи во граѓанската војна во неговата земја, но тоа не значи дека конечно ќе има мир. Всушност, конфликтот ескалира, потпален од многу надворешни сили кои се приклучија на сириското бојно поле поради сопствени ...

Македонија не кажува за кого навива во Сирија

Независен - 16.04.2018

Македонија засега одбива да заземе став по воздушните напади во Сирија, во кои мета се хемиските погони на претседателот Башар ал Асад. Поголеми грижи ни создава претпоставениот нов мигрантски бран кој ѝ се заканува на земјава и притисокот од ...

Пред и потоа сателитски фотографии од уништувањето на три осомничени објекти во Сирија(фото)

Денар - 16.04.2018

На 14 април, САД, Франција и Велика Британија лансираа 105 проектили против три цели поврзани со програмата на Сирија за хемиско оружје, во најголемата интервенција на Западот против режимот на Башар ал Асад од почетокот на војната во 2011 година.

Меѓународните инспектори за хемиско оружје добија дозвола за влез во Дума

Точка - 17.04.2018

Инспекторите за хемиско оружје денеска треба да влезат во Сирија, по наводниот хемиски напад, соопшти Русија. Меѓународниот тим се наоѓа во Сирија уште од саботата, но немаше дозвола за пристап до градот Дума.

Русија ќе ја обезбедува посетата на инспекторите во Дума

24 Вести - 17.04.2018

Руската војска соопшти дека ќе ја обезбедува посетата на инспекторите на меѓународната организација за забрана на хемиското оружје на локацијата во сирискиот град Дума каде што се верува дека бил извршен напад со хемиско оружје на 7-ми овој месец.

Борбата на големите сили околу Сирија се префрли во ОН

24 Вести - 15.04.2018

Ден по воздушните напади врз цели во Сирија, денеска е мирно, откако во вчерашните напади за 50-тина минути биле истрелани над 100 проектили. Западните сили разгледуваат евентуални опции ако сириската Влада повторно употреби хемиско оружје, но ...

Сателитски слики го покажуваат уништувањето по нападот во Сирија (ФОТО)

МКД - 15.04.2018

Си-ен-ен објави сателитски снимки што го покажуваат уништувањето по нападот на цели наводно поврзани со хемиско оружје во Сирија. „Сирија соопшти дека на некои од целите воопшто нема штета.

Нова резолуција за Сирија во Советот за безбедност на ООН

Телма - 15.04.2018

Франција предложи нова резолуција за Сирија во СБ на ОН, по вчерашните воздушни напади врз комплекси за производство и складирање на хемиско оружје во близина на Дамаск и Хомс. За прв пат се предлага текст во кој се обединети сите три аспекти на ...

[Став] Нападите во Сирија испратија јасна порака

Радио МОФ - 15.04.2018

Кристијан Трипе, автор на коментарот Фото: Дојче веле Добра вест е дека не избувна Трета светска војна. Но, лошата вест е што ништо нема да се подобри во Сирија по воздушните напади на западните сили, пишува Кристијан Трипе во колумна за „Дојче ...

Реџепи: Русија го штити режимот на Асад кој го сокри хемиското оружје

24 Вести - 15.04.2018

Состојбата во Сирија не беше тешка да се предвиди со оглед на мешањето на големите сили, особено сега по зачестените акции кои доаѓаат од Запад. Сепак најголемо влијание за ваквиот развој на настаните има русија која го подржува режимот на Асад кој ...

ВИДЕО: Водителка прекина британски генерал кој говореше за нелогичноста на информациите за хемискиот напад во Сирија

А1 On - 15.04.2018

Генералот Џонатан Шо преку видео гостуваше во вестите на „Скај Њуз“ каде што говореше за нападот на САД, Велика Британија и Франција за Сирија. Генералот се обиде да го постави прашањето за можниот мотив на сириската влада за изведување на хемиски ...

Џонсон: Ќе ги разгледаме сите опции ако Асад пак употреби хемиско оружје

Р.С.Европа - 15.04.2018

Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија, изјави шефот на британската дипломатија Борис Џонсон и додаде дека за сега ништо не е ...

Ќе има ли Трета светска војна?

Слободен Печат - 15.04.2018

Нема сомнение дека ќе нема Третата светска војна, но експертите сметаат дека САД и Русија се наоѓаат на прагот на новата „студена војна“. Пишува Нано Ружин Дали кризата во Сирија во која главни актери се Русија и САД со сојузниците може да ...

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Независен - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

Косово и Албанија со поддршка за САД и нападите врз Сирија

Фактор - 15.04.2018

Косово и Албанија и официјално застанаа на страната на САД и нивните западни сојузници за ракетните напади изведени во Сирија по тврдењата дека режимот на Асад извршил хемиски напади во Дума каде загинаа 50 цивили.

Франција,САД и Британија со нова нацрт резолуција за Сирија

Независен - 15.04.2018

Преговорите за текстот, редактиран од Франција почнуваат утре. Датум за гласање не е наведен со цел „Париз да даде време за вистински преговори“, наведува изворот. За првпат во СБ на ОН се предлага текст во кој се обединети три аспекти на проблемот ...

(ФОТО) Сирија тврди дека американските проектили не направиле никаква штета, сателитските снимки покажуваат нешто друго

Бриф - 15.04.2018

Сириските власти тврдат дека бомбардирањето од САД, Франција и Велика Британија, не им предизвикао голема материјална штета, но сателитските слики покажуваат поинаку. Американската Си-Ен-Ен објави сателитски снимки од три локации кои наводно се ...

Сирија од минута во минута: Асад порача: Сиријците не се плашат од НАТО, сега видовме дека оружјето им е застарено! ...

Република - 15.04.2018

– Од деведесеттите години во американските филмови гледавме дека руското оружје е „застарено“. А сега гледаме кој навистина застарел, рече Асад. Тој истакна дека Сирија ќе го продолжи својот самостоен развој „и покрај плановите кои ги наметнува ...

Нападот врз Дамаск и следните чекори на светските лидери

iPortal - 16.04.2018

Американците го сторија тоа што го најавија. Извршија воздушни напади врз делови во Сирија, како реакција за наводно користење на хемиско оружје од страна на сирискиот режим. Среќа нема жртви.

Кина: Без докази се напаѓа Сирија

Сител - 16.04.2018

Неодговорен е воениот напад на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија под изговор дека сириските власти употребиле хемиско оружје, а без истрага, изјави Хуа Чуенјинг, претставничка на кинескотоо МНР.

Сирија е бомбардирана, што е следно?

Фактор - 16.04.2018

Американските воени напади во Сирија отворија многу прашања. Прво, и она најважно, е прашањето каква е точно сега американската политика кога е во прашање Сирија. Американскиот претседател Доналд Трамп пред две недели во говор во Охајо рече дека САД ...

Џонсон: Нападите врз Сирија нема да го променат курсот на војната

Орбис - 16.04.2018

Воздушните напади што САД, Велика Британија и Франција ги извршија во саботата врз цели во Сирија, нема да го променат курсот на сириската војна, ијзави денеска шефот на британската дипломатија Борис Џонсон.

Берлин: Никој не побара да учествуваме во нападите

Либертас - 16.04.2018

САД; Велија Британија и Франција изведоа воздушни напади врз Сирија во петок, а Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, во нападот не учествуваше. Повеќе од 100 проектили неа испалени на хемиски фабрики во Сирија, а нападот го осудија ...

Русија ќе ја обезбедува посетата на инспекторите во Дума

Тера - 17.04.2018

Руската војска соопшти дека ќе ја обезбедува посетата на инспекторите на меѓународната Организација за забрана на хемиското оружје на локацијата во сирискиот град Дума каде што се верува дека бил извршен напад со хемиско оружје на 7 овој месец.

Ќе ги разгледаме сите опции ако Асад пак употреби хемиско оружје

Тера - 16.04.2018

Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија, изјави шефот на британската дипломатија Борис Џонсон и додаде дека за сега ништо не е ...

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

А1 On - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

Албанија и Косово ги подржаа нападите врз Сирија предводени од САД

Независен - 15.04.2018

Албанија и Косово застанаа зад воздушнте напади врз Сирија што ги изведоа САД, Велика Британија и Франција. Во реакцијата на претседателот на Албанија Илир Мета стои дека Албанија е на страната на западните сојузници.

Кина: Без докази се напаѓа Сирија

Н.Македонија - 16.04.2018

Неодговорен е воениот напад на САД, Велика Британија и Франција врз Сирија под изговор дека сириските власти употребиле хемиско оружје, а без истрага, изјави Хуа Чуенјинг, претставничка на кинеското МНР.

Џонсон: Нападите врз Сирија нема да го променат курсот на војната

Сител - 16.04.2018

Воздушните напади што САД, Велика Британија и Франција ги извршија во саботата врз цели во Сирија, нема да го променат курсот на сириската војна, ијзави денеска шефот на британската дипломатија Борис Џонсон.

Џонсон: Нема причина за понатамошни напади врз Сирија

Алсат-М - 15.04.2018

Шефот на британската дипломатија Борис Џонсон изјави дека Лондон заедно со сојузниците ќе ги разгледа сите опции, ако сирискиот претседател Башар ал Асад повторно употреби хемиско оружје против своите граѓани во Сирија.

Албанија и Косово ги подржаа нападите врз Сирија предводени од САД

Либертас - 15.04.2018

Албанија и Косово застанаа зад воздушнте напади врз Сирија што ги изведоа САД, Велика Британија и Франција. Во реакцијата на претседателот на Албанија Илир Мета стои дека Албанија е на страната на западните сојузници.