TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Анора“ на Шон Бејкер ја освои Златната палма на филмскиот фестивал во Кан

Трн - 26.05.2024

Романтичната драмедија „Анора“ на Шон Бејкер од Њујорк ја освои главната награда на Канскиот филмски фестивал, Златната палма. Ова беше втор пат за Бејкер во конкуренција по Црвената ракета од 2021 година, а победата вечерва беше реализација на она ...

Златна палма за комедијата „Анора“ на Шон Бејкер, почесна Златна палма за Џорџ Лукас

Независен - 26.05.2024

Кан – „Анора“, мрачно смешна и трогателна драма за млада егзотична танчерка која се поврзува со син на руски олигарх, во саботата ја освои главната награда на Канскиот филмски фестивал, Златната палма.

„Анора“ на Шон Бејкер освои „Златна палма“, хрватскиот „Човекот што не можеше да молчи“ е најдобар краток филм

Умно - 26.05.2024

Филмот „Анора“ на режисерот Шон Бејкер ја освои врвната награда „Златна палма“ на 77. Кански филмски фестивал синоќа. Филмот е комична, но и запрепастувачка одисеја за сексуална работничка што се мажи за син на богат руски олигарх.

„Златна палма“ во Кан за филмот „Анора“, американскиот режисер Шон Бејкер

Вечер Прес - 25.05.2024

Американскиот режисер Шон Бејкер вечерва ја освои Златната палма, главната награда на 77. Меѓународен филмски фестивал во Кан, за филмот „Анора“. Станува збор за трилер кој се одвива во сиромашните населби на Њујорк и луксузните куќи на руските ...

Златна палма за комедијата „Анора“ на Шон Бејкер

Сакам да кажам - 25.05.2024

Американскиот автор Шон Бејкер ја освои Златната палма за „Анора“, бурна романса меѓу сексуална работничка (Мики Медисон) и непристојно богатиот син на рускиот олигарх (го игра Марк Ејделштајн).

Во Кан завршува 77. Меѓународен филмски фестивал со доделување на наградите

24 Вести - 25.05.2024

Со доделување на наградите во Кан денеска ќе заврши 77. Меѓународен филмски фестивал, додека за главната награда „Златната палма“ се борат 22 филма. На листата на филмови за Златната палма на фестивалот, меѓу другите, е и „Мегалополис“, познатиот ...

Во Кан завршува 77. Меѓународен филмски фестивал со доделување на наградите

Бриф - 25.05.2024

Со доделување на наградите во Кан денеска ќе заврши 77. Меѓународен филмски фестивал, додека за главната награда „Златната палма“ се борат 22 филма. На листата на филмови за Златната палма на фестивалот, меѓу другите, е и „Мегалополис“, познатиот ...

Денес доделување на наградите во Кан

Независен - 25.05.2024

Со доделување на наградите во Кан денеска ќе заврши 77. Меѓународен филмски фестивал, додека за главната награда „Златната палма“ се борат 22 филма. На листата на филмови за Златната палма на фестивалот, меѓу другите, е и „Мегалополис“, познатиот ...

Во Кан завршува 77. Меѓународен филмски фестивал со доделување на наградите

24Инфо - 25.05.2024

Со доделување на наградите во Кан денеска ќе заврши 77. Меѓународен филмски фестивал, додека за главната награда „Златната палма“ се борат 22 филма. На листата на филмови за Златната палма на фестивалот, меѓу другите, е и „Мегалополис“, познатиот ...

Во Кан завршува 77. Меѓународен филмски фестивал со доделување на наградите

Канал5 - 25.05.2024

Со доделување на наградите во Кан денеска ќе заврши 77. Меѓународен филмски фестивал, додека за главната награда „Златната палма“ се борат 22 филма. На листата на филмови за Златната палма на фестивалот, меѓу другите, е и „Мегалополис“, познатиот ...

Златна палма во Кан на американскиот режисер Шон Бејкер за филмот „Анора“

Локално - 25.05.2024

Американскиот режисер Шон Бејкер вечерва ја доби Златната палма, главната награда на 77. Меѓународен филмски фестивал во Кан, за филмот „Анора“. Станува збор за трилер кој се одвива во сиромашните населби на Њујорк и луксузните куќи на руските ...

Главната награда на 77. фестивал во Кан за филмот „Анора“ на американскиот режисер Шон Бејкер

Вистина.мк - 26.05.2024

Главната награда на 77. Меѓународен филмски фестивал во Кан, Златната палма, ја освои филмот „Анора“ во режија на Шон Бејкер. Филмот е комична, но и запрепастувачка одисеја за сексуална работничка што се мажи за син на богат руски олигарх.