TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Екстерно-државниот испит најкоментирана тема

Р.С.Европа - 26.11.2014

Низа коментари на нашата фејсбук страна предизвикаа темите посветени на екстерното тестирање, и текстот во кој пратеникот Николоски предлага младите да си седат дома. Дали ќе се спроведува екстерно тестирање или државен испит на универзитетите? ...

Казни за студентите повторувачи на државниот испит

24 Вести - 26.11.2014

12 000 денари ќе биде највисоката сума на пари која ќе ја плати студентот, ако по седми пат не го положи државниот испит. Првите екстерни тестирања ќе бидат во 2017- та година после завршена втора година од студии на новозапишаните студенти од ...

Првите три полагања бесплатни, потоа повторувачите на државниот испит ќе плаќаaт и до 12.000 денари

Алфа - 26.11.2014

Дванаесет илјади денари ќе биде највисоката сума која ќе треба да ја платат студентите кои повеќе од 6 пати нема да положат државен испит. Првите три полагања ќе бидат бесплатни рече министерот за образование Адеми на средба со новинарите.

Студентите бараат дијалог - законот речиси готов

Утрински - 26.11.2014

До крајот на годинава Министерството за образование и наука (МОН) ќе излезе со предлог-измени на Законот за високо образование, а можно е и со целосно нов закон доколку тој биде навремено подготвен, со кои е предвидено воведување државен испит за ...

ДРЖАВЕН ИСПИТ: До Нова година ќе има конкретен предлог

Телеграф - 26.11.2014

Како пример е земен модел што, со мали разлики, функционира во Полска, Чешка, Унгарија и во Словачка. Гаранција дека испитот ќе се спроведува како што треба ќе биде Одборот за акредитација, кој, за разлика од постоечкиот, ќе има помалку членови, но ...

Државниот испит ќе се полага во 2-ра и по завршната година

Сител - 26.11.2014

Ќе се менува составот на членови на Одборот за акредитација и евалуација . До Нова година треба да се донесе нов закон или пак сегашниот да претпри сериозни измени. Одборот ќе има вкупно 9 члена, тројца од најдобро рангираниот државен универзитет, ...

Државата нека креира правила на игра, ама да не биде играч во образованието

Deutsche Welle - 26.11.2014

Професорите не се против контрола врз знаењето на студентите, но сметаат дека државниот испит нема да даде објективна слика за тоа, а може да ја загрози универзитетската автономија. Студентите низ протести го искажаа својот став - не прифаќаат ...

СДСМ и СОРОС продолжуваат со лаги дека ќе има екстерно, за да ги манипулираат студентите

Курир - 26.11.2014

Најголемата опозициска партија и структурите на Соросовата фондација во земјава продолжуваат со манипулации и дезинформации поврзани околу државниот испит за студентите, лажно претставувајќи го како екстерно тестирање.

Адеми за „Алсат-М“: Студирав осум години, од кои пет беа ефективни

Sky - 26.11.2014

Во емисијата „360 степени“ на телевизијата „Алсат-М“, министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, го појасни недоразбирањето што настана околу терминологијата за завршните испити кои студентите треба да ги полагаат во втора и во четврта ...

До 12.000 денари казна за студентите - повторувачи на државниот испит

+инфо - 26.11.2014

12.000 денари ќе биде највисоката сума на пари која ќе ја плати студентот, ако по седми пат не го положи државниот испит. Првите екстерни тестирања ќе бидат во 2017 година после завршена втора година од студии на новозапишаните студенти од следната ...

СДСМ и СОРОС упорно манипулираат дека ќе има екстерно

Нетпрес - 26.11.2014

Најголемата опозициска партија и структурите на Соросовата фондација во земјава продолжуваат со манипулации и дезинформации поврзани околу државниот испит за студентите, лажно претставувајќи го како екстерно тестирање, пишува Курир.

За половина година истекува мандатот на членовите на Одборот за акредитација и евалуација во високото образование

Алфа - 25.11.2014

За половина година истекува мандатот на членовите во Одборот за акредитација и евалуација во високото образование. Дали ќе има нови или ќе останат истите засега не се знае. За половина година истекува мандатот на членовите во Одборот за акредитација ...

[Став] Не за екстерно!

Радио МОФ - 25.11.2014

И покрај масовните протести на студентите против екстерното испитување на државните факултети кои се одржаа деновиве, повеќе од очигледно е дека власта не сака да ја разбере пораката и суштината.

Страв од евалуација на знаењето или…

Република - 25.11.2014

Колумнист: д-р Бона Лазар Бајрактарова Универзитетски професор Со целиот респект кон студентите /нашиот академски подмладок/ со кои професионално и ентузијастички се дружев цели четири децении, би ги прашала оние, кои силно се противат на ...

[Видео] Адеми: Владата не се откажува од државниот испит

Радио МОФ - 25.11.2014

Министерот за образование и наука, Абдилаќим Адеми, во синоќешното гостување во емисијата „360“ на Алсат М телевизија изјави дека нема да им се извини на студентите, а Владата нема да се повлече од идејата да се воведе државен испит на сите ...

Екстерно, државен испит или..!!?

Нова ТВ - 25.11.2014

Министерот за образование Абдулаким Адеми во емисијата 360 степени на Алсат вчера објаснуваше кој што рекол од Владата и кои се нивните идеи за реформата во високото образование. Се збуни ли Владата од масовните протести на ...

Адеми: Не студирав осум години, туку пет, три години оправдано паузирав

+инфо - 26.11.2014

Во емисијата „360 степени“ на телевизијата „Алсат-М“ , министерот за образование и наука, Абдулаќим Адеми, зборува за тоа колку години тој студирал, одговарајќи на нападите дека наводно завршил факултет по осум години студирање, а сега заговара ...

(ВИДЕО) Адеми: Не им се извинувам на студентите – државен испит ќе има!

Либертас - 25.11.2014

Министерот за образование Абдилаќим Адеми во синоќешното гостување во емисијата „360 степени“ на Алсат М Телевизија изјави дека нема да им се извини на студентите а дека Владата нема намера да се повлече од идејата за полагање државен испит на ...

Факултет на секоја ливада: Каде ја згрешивме во високото образование?!

Фактор - 25.11.2014

Дел од универзитетските професори се се погласни против новите предлози на власта за проверка на квалитетот на наставата, знаењето на студентите и работата на професорите, преку дополнителни тестирања и испити.

Од екстерно тестирање до државен испит

Р.С.Европа - 24.11.2014

Иако и владините функционери до пред една недела велеа дека ќе се воведува надворешна евалуација на факултетите, сега велат дека терминот екстерно тестирање бил манипулација. Во речниците, зборот екстерно се објаснува како надворешно, што доаѓа ...

Што ги очекува студентите од 2015та година?

Нова ТВ - 24.11.2014

По масовниот протест на студентите кои периодов се топ тема во јавноста, Премиерот во две последователни интервјуа вели дека станува збор за државен испит чии прашања одвнатре ќе бидат достапни на интернет.

Владата не се откажува, не се откажуваат ни студентите

Утрински - 24.11.2014

По скопските, денеска излегоа на протест и дел од штипските студенти на државниот универзитет „Гоце Делчев“ против намерата на Владата за воведување државен испит. Со извици „Не за екстерното“ студентскиот протест почна на градскиот плоштад ...

Болоњски процес - чекор напред, два назад

Дневник - 24.11.2014

Речиси десет години од воведувањето на болоњскиот процес во универзитетското образование во Македонија не сме сигурни ни што во суштина влезе во него, ниту, пак, што е уште потрагично, што тој систем продуцира, под претпоставка дека нешто од него се ...

ФОТО: Протест на студентите од УГД против екстерното на факултетите

Нова ТВ - 24.11.2014

Стотина студенти од Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип излегоа на протести против екстерното тестирање во високото образование. Протестот се организираше преку фејсбук и собраните студенти рекоа дека нема формален организатор на протестите.

Студентите не смеат да мислат спротивно од власта

Р.С.Европа - 24.11.2014

Излегува дека секој кој има некаков став кој се разликува од матрицата на власта, всушност е притискан или изманипулиран. Студентите биле изманипулирани оти не се работело за екстерно тестирање, туку за државен испит, а опозицијата ги извадила на ...

Студентски протести во Штип против есктереното

Телма - 24.11.2014

Околу 150 студенти од штипскиот универзитет денеска го искажаа својот револт од најавеното воведувањето на државен испит во втора и члетврта година на сите универзитети во земјава, сличен на екстерното тестирање.

Протести во Штип против иницијативата за државен испит

24 Вести - 24.11.2014

Стотина од околу 2.000 запишани студенти од универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип излегоа на протести против државниот испит во високото образование. Собирот се организираше преку социјалните мрежи, а учесниците велат дека нема формален организатор.

Зошто не го прашаат Груевски?

СПФМ - 24.11.2014

Пишува: проф. д-р Мирјана Најчевска , експерт за човекови права Новинарите имаат право и треба да прашуваат. Имаат право и треба да анлизираат. Имаат право и треба да изведуваат заклучоци.

[Фото] Студентски марш во Штип против екстерното на универзитетите

Радио МОФ - 24.11.2014

Околу 200 студенти денеска напладне излегоа на студентски марш во Штип за да му кажат „Не“ на предлогот за воведување екстерно текстирање, односно државен испит на универзитетите. Студентите се собраа на Плоштадот „Слобода“ во Штип од каде се ...

И студентите од Штип порачаа:„Не за екстерно“ !

Канал 77 - 24.11.2014

Градскиот плоштад во Штип, „Слобода“ денеска остана полупразен иако студентите од Универзитетот Гоце Делчев најавија протест против идејата за екстерно тестирање или државен испит на универзитетите ширум земјава.

Груевски за Алфа: Државниот испит за студентите ќе се полага од 2017 година

Локално - 23.11.2014

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска изјави дека студените кои ќе полагаат државен испит точно ќе знаат од кои прашања ќе биде направен избор и оти испитот ќе почне да се спроведува во 2017 година, односно за студентите кои на ...

Студенти биле врбувани да зборуваат пред камери во прилог на екстерното

+инфо - 24.11.2014

Студенти од студентските домови биле повикувани да излезат пред камера и да го одбранат екстерното тестирање. Прашањата и одговорите им биле подготвени и се што требало да направат е да го рецитираат она што веќе им било кажано.

Државата размислува да ги тестира студентите и усно?!

+инфо - 24.11.2014

Премиерот Никола Груевски во синоќешното интервју на „Алфа“ рече дека се размислува дали има потреба државниот испит покрај писмено да се полага и усно. Ова засега, како што рече Груевски, е на ниво на идеја и претходно ќе се направат проценки за ...

И во Штип се протестираше против екстерното

Фактор - 24.11.2014

Стотина студенти од Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип го изразија своето незадоволство од предлогот за екстерно тестирање или државен испит на факултетите. Тие с еорганизираа на Фејсбук и денеска протестираа во овој град – маршираа низ центарот на ...

И штипските студенти против екстерното или против државниот испит

МКД - 24.11.2014

Денеска стотина студенти од универзитетот „Гоце Делчев" во Штип протестираа против воведувањето на државен испит на факултетите. На градскиот плоштад во Штип студентите скандираа против државниот испит.

ФОТО: Ново фијаско на СДСМ, едвај шеесетина луѓе на протестот во Штип

Курир - 24.11.2014

Само околу шеесетина млади луѓе излегоа на протест во Штип, од кои голем дел поддржувачи на најголемата опозициска партија, СДСМ. Штипските студенти не дозволија да бидат манипулирани со концептот за зголемување на квалитетот на високото образование.

Штипските студенти протестира против екстерно тестирање

Н.Македонија - 24.11.2014

Стотина студенти од универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип денес излегоа на протест, да го искажат незадоволството од воведување на екстерно тестирање во високото образование - Студентот е изманипулиран и е потценет.

Студентите повеќе не наседнуваат на манипулации

Нетпрес - 24.11.2014

Студентите повеќе не наседнуваат на манипулациите и дезинформациите околу државниот испит во високото образование кои изминативе денови се пласирани од страна на опозицијата и структури блиски до неа, објавува Курир.

СДММ го измисли екстерното тестирање за студентите

Република - 24.11.2014

Младината на СДСМ е гавниот организатор на протестите за наводното екстерно тестирање. Како водачи и главни повикувачи студентите да излезат на протести се јавуваат симпатизери и членови на СДММ.

Кој и зошто пере раце од екстерното тестирање?

А1 On - 23.11.2014

Провладините медими повикувајќи се на текст на порталот „Курир“ вртат иста тема за тоа дека опозициските медиуми го измислиле есктерното тестирање кое всушност било државен испит. -Дезинформациите околу тоа дека студентите ќе полагаат екстерно, а не ...

Денеска протест на штипските студенти

Канал 77 - 24.11.2014

По скопските и штипските студенти денеска напладне илегуваат на протест против екстерното тестирање. „Да излеземе масовно и да го искажеме нашето незадоволство кон најновиот предлог закон на владата, воведување на екстерно тестирање во високото ...

Утрешен Слободен печат: Беше екстерно, стана државен испит, сега ќе биде како тест за возачки

+инфо - 24.11.2014

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Прво беше екстерно, па стана државен испит, а сега ќе биде налик на тест за возачки! - Искуства од Хрватска: На новинарите им се заканува должничко ропство! - Власта почна да ги планира и викендите на ...

Груевски: Државниот испит гаранција за минимум знаење

Република - 23.11.2014

Премиерот Никола Груевски во вестите на Алфа ТВ ги спореди екстерното тестирање воведено во основното и средно образование и планираниот државен испит за студентите. -Екстерното тестирање, кое го има во средно и основно образование, е фокус на ...

Денеска протест на штипските студенти

Бриф - 24.11.2014

По скопските, и штипските студенти денеска излегуваат на протест против екстерното тестирање. „Да излеземе масовно и да го искажеме нашето незадоволство од најновиот предлог закон на владата, воведување на екстерно тестирање во високото ...

Лидерот на студентите во Штип: Студентите се изамнипулирани, нам ни се во полза дипломите поткрепени со знаење

Курир - 23.11.2014

Студентите се изамнипулирани, нам ни се во полза дипломите поткрепени со знаење. Затоа го поддржуваме полагањето на Државен испит. Ова го истакна Горан Стаменков претседател на Студентскиот парламент на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип.

Кој ги манипулира студентите?

А1 On - 23.11.2014

По денешните изјави на провладините медиуми на студенти кои велат дека биле измалипулирани, бидејќи не знаеле дека нема екстерно полагање не било планирано, на социјалната мрежа Фејсбук се појави слика кај е еден од студентите.