TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО: Во “Таргет“ осомничени 10 лица од УБК!

24 Вести - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство објави дека незаконското прислушување се спроведувало преку три различни системи. Со операцијата “Таргет“ се осомничени десет лица, поранешни но и актуелни вработени во Управата за безбедност и контраразузнавање.

Случај „ТАРГЕТ“ - Незаконското прислушување извршено од УБК

Алсат-М - 18.11.2016

Како што информираше јавната обвинителка, Фатиме Фетаи, без судска наредба биле следени комуникациите на 5828 телефонски броеви. Меѓу нив, како што соопшти обвинителката Фетаи, се и броеви кои биле следени и пред да биде дадена судската наредба и по ...

УБК следела политичари, новинари, бизнисмени, Заев бил прислушуван 3 години

МКД - 18.11.2016

Прислушувањето продолжило и по објавувањето на аферата „Прислушување“ на 31 декември 2015, од кога биле следени 138 телефонски броеви. Злоупотребата на системот за комуникациите продолжила и во 2016 година, рече обвинителката Фатиме Фетаи.

УБК незаконски прислушувала најмалку 5.827 броеви

Фокус - 18.11.2016

Обвинителката Фатиме Фетаи соопшти дека во новиот случај „Таргет“ осомничени се 10 лица вработени во УБК од сите структури за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело злоупотреба на службената положба при што биле загрозени основните ...

СЈО: Незаконски следени 5827 граѓани

24 Вести - 18.11.2016

СЈО одржува прес конференција на која ја презентира најновата истрага насловена „Таргет“. Обвинителката Фатиме Фетаи изјави дека незаконски биле прислушувани 5 илјади 827 ...

УБК незаконски прислушувала најмалку 5.827 телефонски броеви

+инфо - 18.11.2016

Од 2008 до 2015 незаконски била следена комуникацијата на најмалку 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби. 5.827 телефонски броеви биле следени незаконски во периодот од 2008 до 2015 година, изјави денеска ...

Фетаи: УБК незаконски следел 5.827 граѓани

А1 On - 18.11.2016

СЈО на прес конференција ја презентира најновата истрага насловена „Таргет“. Обвинителката Фатиме Фетаи изјави дека незаконски, УБК прислушувала 5. 827 граѓани. Таа посочи и имиња на новинари, а рече, Зоран Заев незаконски бил следен 1.150 дена, ...

Десетмина од УБК осомничени за незаконско прислушување на 5.827 броеви

Сакам да кажам - 18.11.2016

Специјалното јавно обвинителство отвори истражна постапка со кодно име „Таргет“ против десет лица од Управата за безбедност и контраразузнавање кои се сомничат дека незаконски прислушувале 5.827 телефонски броеви, соопшти СЈО на денешната ...

Случај “Таргет: Притовори нема, а собрани се доволно материјални и вербални докази за отворање на истрага за ...

Локално - 18.11.2016

СЈО денеска ја стартува истрагата за прислушувањето под кодно име “Таргет”. Според Јанева собрани се доволно материјални и вербални докази за отворање на истрага за прислушувањето . Според обвинителката Фатиме Фетаи во прислушувањето биле вмешани 10 ...

Со три системи на УБК следени новинари, бизнисмени, политичари

Фактор - 18.11.2016

Лица од УБК преку три системи незаконски следеле комунации, соопшти Специјалното јавно обвинителство кое денеска отвори нова истрага насловена како „Таргет“. Обвинителката Фатиме Фетаи вели дека основно што мора да одговорат е кој, како и на кој ...

СЈО: УБК незаконски прислушувалa 5.817 телефонски броеви

Мета - 18.11.2016

Вкупно 5.817 телефонски броеви незаконски биле прислушувани од Управата за безбедност и контраразузнавање преку нејзините системи за следење на комуникација, во период од 2008 година до 2015 година, откри Специјалното јавно обвинителство во новиот ...

Таргет: Првоосомничениот од УБК незаконски давал наредби за внесување на телефонски броеви во системот за следење

Либертас - 18.11.2016

-Првоосомничениот од УБК, на раководна позиција, иако немал никакво законско право, давал наредби за внесување на телефонски броеви во системот за следење за лица од политичката бизнис политичка и новинарска фела во Македонија – изјави специјалната ...

Фетаи: Од 2008 до 2015 следени биле најмалку 4.286 телефонски броеви БЕЗ СУДСКИ НАРЕДБИ

Репортер - 18.11.2016

Дооказите упатуваат на сомнение дека преку системите за следење на комуникациите, од 2008 до 2015, следени биле најмално 4286 телефонски броеви без судски наредби. Дополнително следена е комуникација на броеви и пред да биде издадена наредба, но и ...