TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жителите на Љуботен бараат државата да им го врати запленетиот тутун

Алсат-М - 26.06.2019

Еден ден по полициската акција против шверц на тутун, домаќинот на куќата каде што вчера беше извршен претрес од страна на Финансиската полиција вели дека во семејството тутун одгледуваат со генерации и имаат насадено 3 хектари.

Жителите на Љуботен разочарани: „Тутунот е наш, произведен со труд и мака“

ТВ21 - 26.06.2019

„Тутунот го садиме во расадник. Таму треба да израсне 10-25 сантиметри, потоа го садиме на нива, во редови, правиме редови и ги садиме. Тогаш почнуваме и да го копаме. Па, потоа го собираме на крајот, потоа втората рака, третата, четвртата и така ...

Ден по акцијата во Љуботен се огласи министерот за внатрешни работи

24 Вести - 26.06.2019

Законот мора да е почитува и не смее во ниту еден момент да се дозволат нелегални активности. Вака истакна минситерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска од Дојран по вчерашната акција на финансиската полиција во селото Љуботен каде беа ...

Жител на Љуботен: „Тутунот е произведен со труд и мака, ни го земаа за еден ден“

Press24 - 26.06.2019

Жителите на скопско Љуботен се револтирани по вчерашната акција на Финансиската полиција. - „Тутунот го садиме во расадник. Таму треба да израсне 10-25 сантиметри, потоа го садиме на нива, во редови, правиме редови и ги садиме.

Спасовски за акцијата во Љуботен: Не смее во ниту еден момент да се дозволат нелегални активности

Фактор - 26.06.2019

Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за вчерашната акција во скопското село Љуботен, каде беше запленет тутун, денеска изјави дека законот мора да се почитува и не смее во ниту еден момент да се дозволат нелегални активности, објави ТВ ...

Костовски: Заев се што им вети на Љуботенци ги излажа

Курир - 26.06.2019

Заев се што им вети на Љуботенци ги излажа, истакна претседателот на ОК Бутел на ВМРО-ДПМНЕ. -СДС жителите на село Љуботен ги третира исклучиво само како гласачка машина, тие масовно ја дадоа својата поддршка на СДС за време на локалните избори пред ...

Дали љуботенскиот тутун ги загрозува милионите на Оливер, Муки и Џевахир Харачина!?

Курир - 26.06.2019

Тоа што вчера се спроведе како акција на финансиска полиција во скопското село Љуботен, всушност, беше специјална акција на специјалните полициски единици на Оливер Спасовски и неговиот јатак Мухамед Зеќири, за да го спречат производството и ...

Цените на цигарите го јакнат шверцот на тутун

Deutsche Welle - 26.06.2019

Сѐ додека растат цените на цигарите, нам ќе ни расте прометот, вели продавач на сецкан тутун и шверцувани цигари на еден од зелените пазари во Скопје. Има голем круг на купувачи, а нарачките се прават и телефонски.

Некогаш воено жариште, а денес сточарско и земјоделско село: Какво село е Љуботен?

Бизнис Вести - 26.06.2019

Селото Љуботен, се наоѓа на подножјето на планината Скопска Црна Гора, на оддалеченост од 15 километри, северно од градот Скопје. Припаѓа на Општина Бутел во рамките на градот Скопје. Опис на местоположбата на селото Љуботен, дава и Ѓорче Петров кој ...

Драма за тутунот во Љуботен, еми што ќе се случи ако се чепне нарко, фармацевтската, градежната… мафија?

еМагазин - 26.06.2019

Многу прашина се дигна во јавноста за вчерашната акција на Управата на финансиската полиција и Министерството за внатрешни работи во селото Љуботен во која беа запленети 12 тони нелегално увезен режен тутун.

Се огласи Ѓорчев: Еве какви детали откри за албанците од село Љуботен

Бизнис Вести - 26.06.2019

„Албанците од Љуботен на Зоран Заев му требаат само за гласови. Албанците се разочарани и револтирани од СДСМ. Денес во Љуботен ги НЕМАШЕ ниту Заев и Спасовски, ниту Пендаровски и Шилегов… Изборите во Љуботен: 1.

Каков тутун продавале селаните од село Љуботен?!

Бизнис Вести - 26.06.2019

Управата за финансиска полиција во соработка со Министерството за внатрешни работи денеска спроведе акција во скопското село Љуботен врз основа на сомнение за сторени кривични дела криумчарење на акцизна стока и царинска измама.

Муареми за 24 Отворено: На трага на балканска тобако мафија!

24 Вести - 26.06.2019

„Станува збор за организирана група, којашто за жал, секогаш користи одредени локации кои навистина не се достапни толку за институциите, туку се работи за села кои економски се слаби. Обезбедени се докази и е утврдено е дека тој тутун е штетен и ...

Финансиската полиција заплени шверцуван тутун и машини за негова преработка во с. Љуботен

Алсат-М - 25.06.2019

Во неколку куќи во с. Љуботен, денеска во раните утрински часови, финансиската полиција со помош на специјалната единица преземаа акција, како што велат, против шверц на тутун. Мештаните велат дека не се шверцери, туку со оваа дејност се занимавале ...

4 фирми увезувале и продавале тутун на црно – затаиле акциза од 7,5 милиони евра

Телма - 25.06.2019

Тобако мафијата не започнува во с. Љуботен, но нивниот тутун денеска е пронајден на таваните и подрумите кај 6- тмина жители на ова скопско село. Во синиџирот на трговија тие биле на последното скалило – требале да го преработат, исецкаат и ...

Правни лица шверцувале необработен тутун, буџетот оштетен за 7,3 милиони евра, кажаа финансова полиција и царина по ...

Сакам да кажам - 25.06.2019

Правни лица шверцувале необработен тутун, а физички лица го обработувале и нелегално го продавале на пазарот, кажаа директорите на Финансиската полиција и Царинската управа Арафат Муареми и Ѓоко Танаскоски, по акцијата во скопското село Љуботен каде ...

Финансиската полиција против тобако мафијата во с. Љуботен

Телма - 25.06.2019

Изгрејсонцето утрово непријатно ги изненади жителите на скопското село Љуботен. Никој не очекувал дека финансиката полиција ќе пристигне по нивниот тутун со специјалци, борбени возила, камиони и градежна механизација.

Голема полициска акција во Љуботен - полицијата собираше нелегален тутун

Сител - 25.06.2019

Нема приведени во големата акција на Финансовата полиција за криумчарење тутун. Одземени се 12 тони од сортата Вирџинија, тутун кој од соседните земји го увезле домашни фирми а потоа го продале на физички лица за дополнителна обработка и продажба.

Во акцијата во Љуботен се запленети тутун и машини за негова преработка – избегнат инцидент со мештаните

Канал5 - 25.06.2019

Тензично во скопско Љуботен, припадници на финансовата полиција и единиците за брзо распоредување неколку часа претресуваа куќи и објекти за каде се сомневаа дека се врши шверц со тутун. Селото од рано наутро беше како под опсада со силно полициско ...

Финансиската полиција заплени тутун во Љуботен

24 Вести - 25.06.2019

Скопското село Љуботен утрово се разбуди под полициска опсада. Специјалци бараа шверцуван тутун и машини за негова обработка. Мештаните тврдат дека работат само со домашен и обвинуваат дека некој сака да им го земе бизнисот.

Голема полициска акција во Љуботен - полицијата собираше нелегален тутун, жителите бурно реагираа

Сител - 25.06.2019

Стотици килограми сув тутун заплени Финансиската полиција во селото Љуботен. Во големата акција обезбедувана од 100-тина специјалци беа одземени и картонски кутии за складирање на тутунот и машини за негово редење.

Алијанса и Беса бараат да се расчисти случајот Љуботен

Алсат-М - 25.06.2019

Oпозициски партии реагираа на денешната полициска акција во Љуботен. Според партијата на Зиадин Села, на жителите им се оневозможува правото на егзистенција во ситуација кога власта не нуди работа, не инвестира и не нуди никаква перспектива.

Жителите на Љуботен живеат од одгледување тутун и бостан, не сум запознаен дека имало шверц, вели градоначалникот на ...

Сакам да кажам - 25.06.2019

Во селото Љуботен основна дејност на жителите е одгледување на тутун и бостан, не сум запознаен како градоначалник дека имало шверц, вели градоначалникот на Општина Бутел Велимир Смилевски по денешната акција на Финансиската полиција за шверц на ...

Финансиската полиција од утрово спроведува голема полициска акција во скопското село Љуботен

Канал5 - 25.06.2019

Финансиската полиција од утрово спроведува голема полициска акција во скопското село Љуботен. Поради основи за сомнение за кривично дело криумчарње на акцизна стока и царинска измама управата за финансиска полиција во координација со министертвото ...

АА: Владата со мерките од Втората светска војна во Луботен

Алсат-М - 25.06.2019

За полициската акција во село Луботен реагираат од Алиансата на Албанците (АА), според ова партија: „Правото на живот е дадено од Бога и негирано од Владата, ова е моменталната ситуација во селото Луботен“.

Финасиската полиција заплени тутун во Љуботен

24 Вести - 25.06.2019

Скопското село Љуботен утрово се разбуди под полициска опсада. Специјалци бараа шверцуван тутун и машини за негова обработка. Мештаните тврдат дека работат само со домашен и обвинуваат дека некој сака да им го земе бизнисот.

Голема полициска акција во скопски Љуботен (ВИДЕО)

МКД - 25.06.2019

Голема полициска акција започна утринава кај 5 часот во скопското село Љуботен. Акцијата ја спроведува Финансиската полиција со асистенција на припадниците на МВР. Според неофицијалните информации, станува збор за акција за сузбивање на нелегално ...

Финансиската полиција спроведува акција во Љуботен за нелегална трговија со тутун

Нова ТВ - 25.06.2019

Финансиската полиција од утринава спроведува акција во село Љуботен поради основи на соменение за криумчарење на акцизна стока и царински измами. Неофицијално станува збор за шверц на тутун.

Полициска акција во Љуботен

Сител - 25.06.2019

Во селото Љуботен од утрово има голема полициска акција. Според информациите истата ја спроведува Финансиската полиција заедно со екипи од МВР. Како што информираат граѓаните за „Независен весник“ акцијата се спроведува поради тутунот што го ...

Голема акција на финансиската полиција во Љуботен

Телма - 25.06.2019

Финансиската полиција од утрово спроведува голема акција во скопското село Љуботен. Според неофицијалните информации, станува збор за акција за сузбивање на шверц на ...

Над 12 тони тутун е одземен од Љуботен, со нелегаленот увоз буџетот е оштетен за над 7.5 милиони евра

А1 On - 25.06.2019

Над 12 тони тутун е одземен од жителите на Љуботен по спроведената акција во селото. Нема уапсени лица, бидејќи истрагата не е против физичките лица, туку таргет се четири правни лица кои нелегално го увезувале тутунот.

Запленети 12 тони тутун во акцијата на финансиската полиција

Тера - 25.06.2019

Во акцијата на финансиската полиција која денеска се спроведе на 13 локации во Скопје и околните места, запленет е 12 тони тутун кој бил нелегално увезен во земјава, а потоа преработуван и продаван без да се плати акциза.

Полициска акција во Љуботен за нелегална трговија со тутун

Р.С.Европа - 25.06.2019

Финансиска полиција денеска во село Љуботен спроведува акција со помош на припадници на МВР. Акцијата, како што соопштуваат од МВР, е за контрола на нелегална трговија со тутун. Акцијата почна утрината и се врши претрес во неколку куќи во ...

Хади Османи: Артан Груби немаш морално право да реагираш за Љуботен

AKO - 25.06.2019

Членот на СДСМ и координатор за меѓуетнички односи за Куманово, Хади Османи, му одговори на пратеникот на ДУИ, Артан Груби, кој побара објаснување од Финансиска полиција за денешната акција за заплена на шврецуван тутун во скопското село Љуботен: ...

Финансиската полиција заплени тутун во Љуботен, градоначалникот ги брани жителите

А1 On - 25.06.2019

Финансиската полиција со асистенција на МВР го заплени тутун пронајден во осум објекти во Љуботен. Во селото има полициски хермелини и камиони за пренос на запленетата роба. Неофицијално, запленети се и машини кои се пронајдени во претресените ...

Финансиска полиција со асистенција на МВР заплени големи количини шверцуван тутун во Љуботен

AKO - 25.06.2019

Во опсежна полициска акција во која учествуваат претставници на Финансиска полиција и на МВР-специјални полициски сили, во скопското село Љуботен се запленува голема количина на шверцуван тутун и друга акцизна стока.

Финансиската полиција по акцијата во Љуботен: Тутунот е увезен од соседните држави

ТВ21 - 25.06.2019

Од Управата за финансиска полиција велат дека заплениле повеќе од 12 тони тутун. Директорот, Арафат Муареми, вели дека ниту едно лице не е приведено. Четири жители по распитот се пуштени на слобода.

Финансиска полиција упадна во Љуботен, жителите револтирани

А1 On - 25.06.2019

Финансиската полиција од утрово спроведува акција во скопското село Љуботен, каде со помош на припадници на МВР се врши претрес во куќите. Акцијата почнала од 5 часот утрово, а неофицијално, истата е поврзана со нелегално производство на тутун во ...

Финансиска полиција упадна во Љуботен - Жителите бесни го изнесоа тутунот на улица

Press24 - 25.06.2019

Финансиската полиција спроведува голема акција утрово во Љуботен, а во скопското село каде се одвива акцијата, жителите се видно вознемирени. А1.он пишува дека жителите на селото каде има акција за тутунот, се изреволтирани и сами го изнеле на ...

Голема полициска акција во Љуботен - Се претресуваат сите куќи

Press24 - 25.06.2019

Голема полициска акција ова утро се одвивала во скопското село Љуботен. Акцијата се спроведува поради тутун. Целото село е блокирано, а многу куќи од 5 часот наутро се претресени, пишува Независен.

Полициска акција во Љуботен, се конфискува тутунот, жителите се кренаа на нозе

ТВ21 - 25.06.2019

Ги покажува нивите кои ги садел со тутун. Тој вели производството на тутун е тешка работа и дека има дозвола за садење тутун. „Ние кои самите произведуваме тутун, за една година или 6-8 месеци работиме со тој тутун и имаме и оранжерии каде го сушиме ...

Градоначалникот Смилевски во одбрана на жителите на Љуботен: Тутунот не е нелегален

24Инфо - 25.06.2019

Градоначалникот на Општина Бутел, Велимир Смилевски застана во одбрана на жителите на Љуботен каде утринава Управата за финансиската полиција со асистенција на силни полициски сили изведе акција против шверцери на тутун.

УТРИНСКИ ФОКУС: Колку ќе им биде платено на банките за поврат на ДДВ - Полициска акција во Љуботен

Фактор - 25.06.2019

* Кој ќе ги плати банкарските услуги за повратот на ДДВ? Управата за јавни приходи (УЈП) не инсталирала нов информатички систем, туку за повратот на 15 отсто од ДДВ кој треба да почне од први јули, само го надградила постојниот систем.

No Pasaran за СДСМ и ДУИ во Љуботен, Заев ништо не направи (ВИДЕО)

Expres - 25.06.2019

Селаните од Љуботен денеска им порачаа на партиите дека не се добредојдени и им се заканија дека нема да поминат добро ако пак се обидат да дојдат по селото. Пораките од Љуботенчани доаѓаат откако денеска МВР влезе во селото и одзема огромна ...

Каков тутун пушите? Денешниот запленет содржел невротоксин, голема количина на катран, а предизвикувал и рак

ТВ21 - 25.06.2019

Фрапантни информации попладнево објави финансиската полицијата за големата акцијата која утрово се спроведе во селото Љуботен во Скопје. Како што информираат од таму, при акцијата запленети се повеќе од 12 тони тутун од видов Верџинија кој е ...

Епилог од акцијата во Љуботен 4 лица повикани на разговор, запленети 12 тони тутун

Алфа - 25.06.2019

Денеска патот кон скопски Љуботен и влезот во селото беа под опсада на безбедносните сили на МВР. Буквално специјалци со хаубици имаше на секој чекор, хермелини, водени топови, епилог од акцијата на финансиската полиција која побарала специјалците ...

Жител на Љуботен: Ќе кажам тежок збор, но во 2001 немаше волку полиција и галама за потта на селаните кои живеат од ...

Курир - 25.06.2019

Жител на Љуботен во изјава за вестите на Сител вели дека оваа акција која утрово ја спроведе финансовата полиција и МВР поради сомнение за сторено кривично дело криумчарење со акцизна стока и царинска измама само ги вознемирило граѓаните.

Полицијата изнесува тутун од Љуботен, Алијансата на Албанците повикува да се остават селаните на мир

Фактор - 25.06.2019

Алијансата за Албанците ги повика полициските сили да ги остават на мир селаните од скопскоцрногорскиот Љуботен затоа што продажбата на тутун за виткање им е единствен приход за егзистенција.

(Видео) Тензично во Љуботен – Полициjата конфискува машини за обработка на тутун

1tv - 25.06.2019

Село Љуботен утринава се разбуди под полициска опсада. Голем број припадници на специјалните единици на МВР се присутни низ цело село, а извршени се претреси во неколку куќи. Според мештаните, полицајците барале машини за обработка на тутунот со ...

Конфискуваните 12 тони тутун, се обработувал па препродавал – буџетот за две години оштетен за 7,5 милиони евра

ТВ21 - 25.06.2019

На прес конференцијата која попладнево ја одржа финансиската полиција беше соопштено дека повеќе од 12 тони тутун Верџинија кој претходно бил увезен во Македонија е конфискуван. Тутунот бил увезен од соседните земји, а го увезувале правни лица.