TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Путин одобри лица постари од 40 години да се приклучат на руската војска

Слободен Печат - 28.05.2022

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им се дозволува на лица постари од 40 години да се пријават во армијата на Руската Федерација. Русија ја укина старосната граница за професионалните војници, отворајќи ја можноста за ...

Масовна регрутација – Русија ја укина старосната граница за пристапување во војска

Вечер Прес - 28.05.2022

Продолжение воени дејствија во Украина резултираа со одлука на Русија за укинување на старосната граница за пристапување во војска. Оваа одлука отвара можност за регрутирање што поголем број цивилни стручњаци за војната во Украина.

Путин потпиша: Сите може да одат во војска

Фактор - 28.05.2022

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој се укинува горната старосна граница за приклучување во војска таму, пренесува агенцијата ТАСС. Досега во руската армија можеа да се приклучат руски државјани на возраст од 18 до 40 години и ...

Путин ја укина старосната граница за пријавување во војска

Скопје1 - 29.05.2022

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им се дозволува на лица постари од 40 години да се пријават во армијата на Руската Федерација. Русија ја укина старосната граница за професионалните војници, отворајќи ја можноста за ...