TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Продолжение на аферата со вакцини во Аргентина: Цел државен врв се вакцинирал преку ред

360 степени - 23.02.2021

На списокот има 70 лица се претседателот Алберто Фернандез и членовите на неговиот кабинет, како и министерот за економија Мартин Гузман, аргентинскиот амбасадор во Бразил, поранешниот претседател Едуардо Дуалде, неговата сопруга и нивните деца и ...

Исјановски: Подготвени сме неделно околу 5.000 граѓани да се вакцинираат

24 Вести

Скандал со вакцинирање ВИП личности во Аргентина

Кајгана

Антителата кај некои се создаваат со голема брзина, но кај други сами исчезнуваат: Д-р Марија Гњатовиќ објасни зошто е така

ММС

Бугарија во последните 24 часа евидентира 1.925 нови случаи на коронавирус

24Инфо

Вакцинацијата во Британија го намалува бројот на хоспитализирани лица од ковид-19

Сакам да кажам

Град во Бразил ќе го вакцинира целото возрасно население против коронавирусот

Факултети

Канал5 Бизнис Вести Слободен Печат МКД Deutsche Welle Deutsche Welle Сител 24 Вести

„Крај на февруари, а Филипче и Заев не набавиле ни една вакцина, се грижат само за тендерите и процентите, одговорност ...

Курир - 23.02.2021

Македонија е на врвот на лисатата на земји кои лошо се справуваат или не се справуваат со корона кризата, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ. -Македонија е меѓу десетте земји од 220 кои ги следи престижниот Џон ...

Заев и Филипче одбиле руски вакцини а немале договорено никакви, вели Стојаноска

Нетпрес

Стојаноска: Заев и Филипче се виновни за задоцнетата набавка на вакцини

Centar

Стојаноска: За 24 часа Заев смени став, прво се плашеше од многу вакцини, за потоа да каже дал налог за набавка на истите кои не му требаа, а починати од корона има повеќе од 3.000!

Опсервер

Стојаноска:За 24 часа Заев смени став, се плашеше од многу вакцини, а потоа дал налог за набавка на истите, а починати има повеќе од 3.000!

Курир

За 24 часа Заев смени став, прво се плашеше од многу вакцини, за потоа да каже дал налог за набавка на истите кои не му требаа, а починати од корона има повеќе од 3.000

24Инфо

Стојаноска: За 24 часа Заев смени став

Канал5

Денешен MakPress Либертас 24Инфо Канал5 Нетпрес Press24 Сител

СЗО повикува на солидарност за вакцинирање во сиромашните земји

ММС - 23.02.2021

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денес ги повика богатите земји да не прават дополнителни набавки на вакцини, бидејќи тоа може да ги спречи напорите за да се започне со вакцинација во сиромашните ...

СЗО ги повика богатите земји да внимаваат да не го нарушат ковакс-механизмот

360 степени

СЗО ги повика богатите да не ја поткопуваат програмата КОВАКС

Канал5

СЗО: Богатите земји мора да соработуваат со Ковакс

Бизнис Вести

Генералниот директор на СЗО ги повика богатите земји да не ја нарушуваат Ковакс програмата

Слободен Печат

Генералниот директор на СЗО упатил апел до богатите земји: Почитувајте ги договорите направени со КОВАКС!

Точка

СЗО: Богатите земји да не ја уништуваат „Ковакс“ програмата

24Инфо

Локално MakPress 24Инфо Вечер Прес Фокус Опсервер Либертас Press24

Се чувствувам лошо, имам реакција, изјавил Бајага по примање на вакцината

ММС - 22.02.2021

Познатиот Момчило Бајагиќ Бајага ја прими вакцината против вирусот корона, а денес, во понеделник на 22 февруари, призна дека не се чувствува добро. Имено, тој не објасни детално какви компликации има, но призна дека има некои несакани ефекти што ...

Не очекувал таква реакција: Бајага се чувствува лошо после примањето на вакцина

ММС

Бајага: Не се чувствувам добро, примив вакцина и имам реакција

Канал5

Бајага ја примил и втората доза од вакцината: Не ми е добро, имам реакција

Слободен Печат

Бајага по примањето на вакцината за коронавирус: „Се чувствувам лошo и имам реакција“

Точка

Бајага: Не се чувствувам добро, ја примив вакцината и имам реакција

+инфо

На Бајага му се слошило по примање на вакцина против коронавирус: Се чувствувам лошо, имам реакција

Курир

Локално Press24 Сител Република Екран

Британски студии: И една доза од вакцините против ковид-19 дава ефект

360 степени - 22.02.2021

Различни студии спроведени во Англија и Шкотска покажуваат дека и една доза од вакцините даваат висока заштита против ковид-19, а со тоа го намалуваат бројот на новозаболени и хоспитализирани поради овој вирус.

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Опсервер

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Курир

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

+инфо

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

24Инфо

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Независен

Студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани

Либертас

Кајгана Денешен iPortal Вечер Прес Канал5 MakPress Иновативност 24Инфо

Американки се маскирале како старици за да се вакцинираат преку ред (ВИДЕО)

Канал5 - 22.02.2021

Две Американки од државата Флорида се маскирале во старици со цел преку измама да добијат уште една доза вакцина, пренесуваат американските медиуми. Како што објавија од канцеларијата за јавно здравје на округот Оринџ во Флорида, жени на возраст од ...

Две Американки се маскирале во старици за да се вакцинираат преку ред, ама ги фатиле (ВИДЕО)

МКД

Американки се маскирале во стари жени, сакале да се вакцинираат преку ред

ТВ21

Американки се маскирале во стари жени, сакале да се вакцинираат преку ред

Сител

Американки се маскирале во стари жени, сакале да се вакцинираат преку ред

24Инфо

Американки се маскирале во стари жени за да се вакцинираат преку ред

Кајгана

Американки се маскирале во стари жени за да се вакцинираат преку ред

Република

Либертас Опсервер +инфо iPortal MakPress Либертас Вечер Прес Локално

Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на АстраЗенека за сите возрасни групи

ММС - 22.02.2021

Европската агенција за лекови (ЕМА) издаде препорака за употреба на вакцината на АстраЗенека против ковид-19 за сите старосни групи. Ова претставува силен сигнал за сите граѓани дека се работи за безбедни и ефикасни вакцини – велат од Европската ...

Европската агенција за лекови ја потврди ефикансоста на вакцината на АстраЗенека

Слободен Печат

ЕУ ја одобри вакцината „Астра Зенека“ за сите возрасти

Скопско Ехо

ЕМА ја потврди ефикасноста на вакцината на „Астра зенека“ за сите возрасни групи

Н.Македонија

ЕМА ја потврди ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

Опсервер

ЕМА ја потврди ефикасноста на вакцината на АстраЗенека за сите старосни групи

Локално

ЕМА ја потврди ефикасноста на АстраЗенека за сите возрасни групи

Сител

Телма Курир Скопје инфо 24Инфо Независен MakPress MTM Тера

Брнабиќ: Ќе ги престигнеме САД по број на вакцинирани

Р.С.Европа - 22.02.2021

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека со денешната пратка од 46.800 вакцини од компанијата Фајзер, а пратката од 50.000 вакцини на Спутник, што утрово пристигнала во Белгради, во Србија досега се испорачани вкупно два милиона вакцини, ...

Бројката достигна до два милиони- Нов контингент на вакцината „Фајзер-Бионтек“ пристигна денес во Србија

Press24

Брнабиќ: На Србија и се доставени вкупно два милиона вакцини

Опсервер

Србија доби уште 50.000 дози од „Спутник V“, пристигнува и голема пратка од „Фајзер“

Нетпрес

Во Србија пристигнаа уште 50.000 дози на руската вакцина „спутник В“

Точка

Брнабиќ: Досега во Србија се испорачани 2 милиона вакцини

Фокус

Брнабиќ: На Србија и се доставени вкупно два милиона вакцини

Сител

24Инфо Слободен Печат Независен +инфо Сител MakPress Либертас Алсат-М

Данска и Шведска ќе воведат корона-пасош

ММС - 22.02.2021

Шведска досега беше позната поради специфичниот начин на борба против пандемијата на коронавирусот. Наместо затворање, како што тоа го направија другите европски земји, шведските власти прво сметаа на имунитет на стадо, а подоцна и на здрав човечки ...

Данска и Шведска воведуаат корона пасош

Иновативност

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

24Инфо

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

Република

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

Денар

Данска и Шведска воведуваат корона-пасоши

MTM

Данска и Шведска воведуваат ковид-пасоши

Н.Македонија

Тера Точка

Првични резултати: Иранската вакцина е ефикасна 90 отсто

Република - 22.02.2021

Иран објави дека првичните резултати од клиничките испитувања покажале дека нивната прва вакцина против Ковид-19 е ефикасна во 90 проценти од случаите. Мохамед Реза Салехи, кој ги предводи клиничките испитувања за „КОВИран Барекат“, за иранската ...

Вакцината произведена во Иран има ефикасност од 90 проценти

+инфо

Иранската вакцина е ефикасна 90%, покажуваат првичните резултати

iPortal

Иранската вакцина е ефикасна 90 отсто, покажуваат првичните резултати

Опсервер

Иранската вакцина е ефикасна 90 отсто, покажуваат првичните резултати

24Инфо

Данска и Шведска воведуваат дигитален пасош

Алсат-М - 22.02.2021

Шведска и соседна Данска планираат да воведат дигитален „корона-пасош“ до летото, пишува Дојче веле. Тој дигитален сертификат треба првенствено да послужи како доказ за вакцинација против коронавирусот, а во исто време да овозможи и посета на ...

Израел излегува од карантинот

Алсат-М - 22.02.2021

Израел повторно отвори поголем дел од економијата и многу јавни услуги и покрај континуираното ширење на ковид-19 во таа земја. На 21 февруари им беше дозволено на израелските малопродажни продавници и трговски центри, некои одделенија од средно ...