TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нема нов договор меѓу македонските и бугарските историчари - напредокот се бележи во милиметри

Press24 - 26.02.2021

Напредокот на работата на Мешовитата историска комисија се бележи во милиметри, јавува Сител. По два дена преговори согласност има само на техничко ниво. Потпишан е записникот од средбата во октомври, а договор за останатите теми нема.

Што договорија историчарите од Македонија и Бугарија?

Сител

Македонските и бугарските историчари „заглавија“ на средновековието

Deutsche Welle

Состанокот на македонско-бугарската експертска комисија заврши без напредок по ниту една од најавените теми

360 степени

Историчари од Скопје и Софија онлајн дискутираат за разликите околу улогата на Гоце Делчев и за учебниците

Алсат-М

Нема напредок за учебниците, усвоен е само еден записник

Телма

НЕМА НАПРЕДОК: Историчарите не ја отворија темата за Гоце Делчев

Фактор

Канал5 Р.С.Европа Скопско Ехо ТВ21 Фокус ММС Слободен Печат Press24

Комисијата за ревидирање на учебници во тек! Царовска без конкретен рок кога ќе се корегираат спорните текстови

ТВ21 - 26.02.2021

Дискриминацијата на етничка основа во учебниците крена голема врева. Министерката за образование, Мила Царовска, неодамна се сретна со вицепремиерот Артан Груби и екс-министерот Арбр Адеми, но по средбата преку писмен пат само известија дека се ...

Сè уште без конкретен рок за корекција на спорните содржини во учебниците

Слободен Печат

Димитровски: Бучковски обелодени дека зад образовниот концепт на Царовска стои промената на учебниците

Нетпрес

20 години навредливи текстови – што направи заменикот министер Албанец за учебникот по географија?

ТВ21

Димитровски: Бучковски обелодени дека зад образовниот концепт на Царовска стои промената на учебниците, тоа е веќе договорено

Курир

Дигитални учебници од септември

Н.Македонија

Член на Мешовитата комисија: Во С. Македонија се пишуваат нови учебници

Локално - 26.02.2021

„Во Република Северна Македонија се пишуваат нови учебници. Забелешките не доаѓаат само од Бугарија, туку и од Грција, како и од албанската заедница во Република Северна Македонија. Но, работата на нашата комисија првенствено влијае на односите меѓу ...

Мешовита комисија: Културен натпревар во молчење за Гоце

Слободен Печат

Гоце Делчев, записници, учебници по историја... теми на средбата на Мешовитата македонско-бугарска комисија

МКД

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

Точка

Денеска и утре состаноци на мешовитата комисија со Бугарија, ќе се разговара за Гоце Делчев

MTM

Наум Кајчев вели дека во Македонија се пишуваат нови учебници

Фактор

Заврши првата рунда разговори на Комисијата за историски прашања со Бугарија

24 Вести

Сител 24 Вести Канал5 Скопско Ехо Н.Македонија PressingTV

12. средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

ТВ21 - 25.02.2021

Записникот од десеттата средба, учебниците за седмо одделение кај нас, како и прашањето за ликот и делото на Гоце Делчев се очекува да бидат теми на дискусија денеска и утре на 12. состанок на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за ...

Дванеасетта средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

24Инфо

Денеска и утре нова средба на мешовитата македонско-бугарска комисија, теми се учебниците за седмо, Гоце Делчев…

360 степени

Дванеасетта средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

Опсервер

Дванаесетта средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

Frontline

ДЕНЕСКА И УТРЕ: Гоце Делчев пак е на дневен ред на македонските и бугарските историчари

Денешен

Денеска и утре 12. средба на македонско-бугарската Комисија за историски и образовни прашања

еМагазин

CivilMedia ММС MakPress Република Либертас Акцент Press24 Независен

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

Опсервер - 26.02.2021

– Во моментов работиме на ново законско решение кое ќе значи посовремено утврдување на материјалите кои што ќе се користат во образованието затоа што учебниците не се единствениот извор. Токму затоа сега, оние материјали, како дидактичките, ќе се ...

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

24Инфо

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

Frontline

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

Слободен Печат

Царовска: Работиме на ново законско решение за посовремено утврдување на материјалите во образованието

Либертас

Димитров: Македонско-бугарската Историска комисија не постигна напредок

Канал5 - 26.02.2021

Бугарскиот копретседател на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија меѓу Македонија и Бугарија, Ангел Димитров смета дека дванаесеттиот состанок,што се одржа во онлајн формат, завршил без напредок.

Ангел Димитров: Македонско-бугарската комисија не постигнала напредок околу историските прашања

еМагазин

Македонско-бугарската историска комисија не постигнала напредок

24 Вести

Според Ангел Димитров, македонско-бугарската Историска комисија не постигнала напредок

Вечер Прес

Бугарскиот историчар Димитров: Ние се уште сме во десетиот век и нема чекор напред

+инфо

Димитров, бугарски историчар: Се уште сме во десетиот век и нема чекор напред

Нетпрес

Димитров, бугарски историчар: Сè уште сме во десеттиот век и нема чекор напред

Точка