TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телевиса презента: Мијалков се враќа дома

Призма - 23.02.2021

Ни два часа не поминаа откако Оливер Спасовски се препотуваше пред камерите и луто одбиваше прашања за одговорност, кога пред обвинителството и камерата на 24 ТВ дошета Сашо Мијалков. Лабаво, нога пред нога, си застана до Мишко Иванов, кој прилично ...

Тодоров: Исчезнувањето и појавувањето на Мијалков не го решава системскиот проблем, проблемот постои

Слободен Печат

Мијалков ризикуваше семејство И имот И сам се пријави, кажа Заев

Сакам да кажам

Вечерен преглед: Јас имав 40 температура, не Мијалков, вели Заев, „бегалецот“ во домашен притвор, институциите покажаа капацитет, триумф…

Frontline

ФОТО-ВЕСТ: Во Обвинителството дојде и адвокатот на Сашо Мијалков

360 степени

Заев: Институциите покажаа дека учиме од бегството на Груевски

Р.С.Европа

Бев до Врање да се вакцинирам, не дигајте паники – Коментари и твитови на социјалните мрежи за потрагата и појавата на Мијалков

ММС

Независен Фактор Фокус Опсервер Независен МКД Слободен Печат Press24

Заев: Мијалков немаше друг избор - мораше да се пријави

Deutsche Welle - 23.02.2021

Институциите не го најдоа, но затоа нападнаа по неговите блиски и имот. Потоа тој самиот се пријави во Обвинителството, вели премиерот. „Заврши криењето и бегањето на Сашо Мијалков. Тој немаше друг избор и го направи она што беше неопходно - да се ...

СДСМ: Државата, институциите, покажаа капацитет и подготвеност во обезбедување на правдата

Канал5

Мицкоски : Се е договорено и нема логика тоа што го вели Заев

Канал5

Заев: Не е играње мајтап, го принудивме да се пријави и да не се обидува да се крие или да бега

ТВ21

Заев: Правдата е обезбедена, ќе нема отстапки и за помагачите во бегството на Мијалков

Канал5

Заев: Појавувањето на Мијалков не треба да биде олеснителна околност за Обвинителството и за Судот

Слободен Печат

Заев: Го натеравме Мијалков да се замисли што прави и немаше друг избор освен сам да се пријави

МКД

Press24 ТВ21 ММС Фокус Точка Слободен Печат Фактор Телма

По дводневна неизвесност, Сашо Мијалков сам се пријави во Обвинителство

Канал5 - 23.02.2021

По дводневна неизвесност, Сашо Мијалков попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал, тврди дека бил во самоизолација... Мијалков кажа дека дека не избегал, туку во текот на вчерашниот ден бил во изолација поради здравствени ...

Медиумите го чекаат Мијалков пред Обвинителството

ТВ21

(ВИДЕО) Мијалков е во Скопје, сам се пријави во Обвинителството за гонење организиран криминал

360 степени

Мијалков: Имав симптоми, вчера бев изолиран затоа не можеа да ме најдат

ТВ21

Трагикомедијата заврши! Социјалните мрежи горат по појавувањето на Мијалков: „Да не се разболиш, одма меѓународна потерница ќе ти извадат“

Точка

Мијалков се појави пред ЈО, тврди дека не избегал, туку бил во изолација

Канал5

Сашо Мијалков се појави во Обвинителството и го подигна решението за домашен притвор

Слободен Печат

Фокус Press24 +инфо MTM Локално Слободен Печат Оff.net Вечер Прес

Шекеринска за случајот „Мијалков“: Очигледно некој ја споделил информацијата со човекот кој требаше да се соочи со ...

ТВ21 - 23.02.2021

„Ова не е превид, туку очигледно дека некој од малкутемина што знаеле ја споделиле таа информација со човекот што требаше да се соочи со правдата“, е реакцијата на министерката за одбрана Радмила Шекеринска за случајот со Сашо Мијалков.

Шекеринска: Политичка и кривична одговорност за оние што го информирале Мијалков и му помогнале да избега

360 степени

Шекеринска: Ќе бараме политичка, но кај некои и кривична одговорност за бегството на Мијалков

Сител

Шекеринска: Органите да дадат одговор кој го информираше Мијалков и го овозможи неговото бегство?

Мета

Шекеринска: Ќе бараме одговорност кој го информирал Мијалков и го обезбедил неговото бегство

Press24

Шекеринска: За бегството на Мијалков потребна е не само политичка, туку и кривична одговорност

Слободен Печат

Шекеринска: Ова не е превид, потребна е и политичка и кривична одговорност

Фактор

Република Н.Македонија Локално Телма Либертас 24Инфо 24 Вести Фокус

Заев: Институциите покажаа дека учиме по бегството на Груевски

Локално - 23.02.2021

Самите институции нападна по блиските по имотот на Сашо Мијалков, дојдоа адвокатите па тој сам се пријави во Обвинителство.Не е играње мајтап тоа е принуда да се пријави за да не се крие и да бега.

Официјален Брисел за ТВ24: ЕУ ја следи ситуацијата со потрагата по Мијалков многу внимателно

24 Вести

ТВ24 дознава - Жестоки кавги во Влада, Заев барал или да се најде Мијалков или ќе има оставки

24 Вести

Трајанов: Да бев јас прв човек на полицијата Мијалков немаше да избега 100%

24 Вести

„ТВ24“: Тензична средба во владата за бегството на Мијалков, Заев бил гневен и се заканил со разрешувања

365

ЕУ внимателно ја следи ситуацијата со потрагата по Мијалков

Frontline

Бегството на Мијалков нема да го одложи вонредниот конгрес на иницијативниот одбор на ВМРО-ДПМНЕ

Либертас

Frontline Press24 Нова ТВ Frontline Независен Centar CivilMedia 24Инфо

Влада: Институциите надлежни за бегството на Мијалков се должни да го лоцираат и да дадат одговори на сите прашања

360 степени - 23.02.2021

Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница по ексдиректорот на УБК кој од неделата е недостапен за полицијата Премиерот Зоран Заев изутринава ги собрал на состанок сите шефови на институциите, кои имаат надлежност во врска со ...

Заев разговарал со надлежните за случајот „Бегство на Мијалков“, бара одговори за истрагата

МКД

Владата потврди: Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Либертас

МИНИСТРИ, ДИРЕКТОРИ, ОБВИНИТЕЛИ, СУДИИ - високи тонови во Кабинетот на Заев за бегството на Мијалков

Фактор

Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Опсервер

Заев ги повикал на состанок одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

Алсат-М

Ќе има ли оставки: Заев на состанок со одговорните лица на институциите надлежни за бегството на Мијалков

еМагазин

Канал5 Република Сител Кајгана iPortal Р.С.Европа ММС Телма

Твоја: Бегството на Мијалков е последниот чин од договорот со Заев

МКД - 23.02.2021

Играта е почната уште во 2016 година кога Заев се уште беше градоначалник на Струмица, со договори за инспекциите во општина Струмица, па преку амнестија, менување на закони, па обезбедување на 8 пратеници за уставните измени, па пуштање од притвор, ...

Заев бесен поради бегството на Мијалков: Или да се најде или оставки на сите одговорни

Слободен Печат

Заев е разочаран, Обиџуко не е виновен, ВиРус прва пријавила – Наќе треба да поднесе оставка

Република

Заев за бегството на Мијалков: Како и целиот народ, така и јас сум разочаран

Акцент

Заев за Мијалков: Разочаран сум, народот бара правда, доколку постои одговорност ќе се бара и од судот и од Обвинителството

Frontline

Заев: Разочаран сум што сѐ уште не е пронајден Сашо Мијалков

Курир

Заев разочаран што Мијалков не е најден и не е приведен

Независен

Нова ТВ Нетпрес Сител PressingTV CivilMedia Тера 4NEWS Мак. Весник

ВИДЕО | Трајанов: Формирање на независна работна група за расчистување на бегството на Мијалков

Либертас - 23.02.2021

Со овие случувања загрозена е Владата. Таа е во исклучителна сложена состојба и како ќе се менаџира овој процес времето ќе покаже. Анализирајќи ги досега присутните информации мислам дека имаме системска грешка.

Павле Трајанов: Да бев јас на чело на МВР, Мијалков 100 посто немаше да исчезне

Република

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков е загрозена Владата, главен виновник е Заев

Курир

Трајанов: Со случаи како овој на Мијалков е загрозена националната безбедност на земјава

Локално

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков загрозена e Владата

Нетпрес

Павле Трајанов: Со бегството на Мијалков е загрозена Владата

Press24

Трајанов за бегството на Мијалков: Не функционира системот, а за тоа виновен е Заев

+инфо

PressingTV Република 24Инфо

Пендаровски за бегството на Мијалков: Расветлување на случајот во најкус можен рок

Алсат-М - 22.02.2021

Претседателот Стево Пендаровски во врска со бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков ги повикува сите надлежни институции да ги преземат неопходните мерки со цел да биде спроведено судското решение за негов притвор.

Пендаровски за бегството на Мијалков: Секој кој се огрешил пред законот да биде казнет

Слободен Печат

Реакција од претседателот Пендаровски во врска со бегството на Сашо Мијалков

Канал5

Пендаровски бара истрага и одговорност за бегството на Мијалков

Телма

Пендаровски со реакција: „Вакви случувања се неприфатливи за земја која очекува да започне преговори за членство во ЕУ“

ТВ21

Пендаровски: Бегството на Мијалков е неприфатливо за земја која очекува преговори за членство во ЕУ

+инфо

Пендаровски за бегството на Мијалков: Граѓаните бараат одговорност и кривична и морална

Press24

24 Вести Фокус Република Сител Опсервер Акцент 24Инфо MakPress

Тасевски: Бесрамен прес на Обиџуко!

Република - 23.02.2021

Бесрамен прес на Обиџуко!!!, коментира Сашо Тасевски на прес-конренцијата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. напиша Тасевски. ...

Николоски: Коалицијата на Заеви со Мијалков која ја најавивме се потврди викендов

Press24 - 22.02.2021

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, одржа прес-конференција во која ја обвини власта за бегството на Сашо Мијалков. Тој рече дека најавената коалиција меѓу Заеви и Мијалков, сега станала вистина.

Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство од правдата, имаат 24 часа да го соочат бегалецот со правдата

Курир

Николоски: Коалицијата на Заев и Мијалков се потврди

Независен

(ВИДЕО) Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство од правдата, имаат 24 часа да го соочат бегалецот со правдата

Опсервер

Николоски: Викендов се потврди коалицијата Заеви со Мијалков за која зборувавме

+инфо

Николовски: Заев му овозможи на Мијалков да побегне

Сител

Николоски: Криминалната коалиција Заев, Вице и Мијалков има договор за бегство од правдата

Канал5

MakPress Алфа Нетпрес Слободен Печат Акцент 24 Вести Денешен Фокус

Левица: За бегството на Мијалков директно е одговорен Заев

МКД - 22.02.2021

За Левица бегството на Сашо Мијалков не е изненадување, туку само уште една потврда на јавната тајна дека власта на чело со премиерот Заев и СДСМ се во тесна врска со сите првообвинети од случаите кои СЈО ги отвори како резултат на „бомбите“, кои ...

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Press24

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Канал5

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на Мијалков

Сител

Левица: Повеќе од јасно е дека ова не е „пропуст“ на МВР кое го води Спасовски

ТВ21

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Антропол

Левица: Заев е директно одговорен за бегството на неговиот побратим Мијалков

Слободен Печат

Мак. Весник Скопје1 +инфо еМагазин MakPress Фактор 360 степени Мак. Весник

24 Вести: УЈП ја блокирал сметката на Бест Веј Инвестмент

Фактор - 23.02.2021

Телевизијата „24 Вести“ во вчерашната информација за тоа со каков имот располага поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој избега пред пресудата за случајот „Таргет Тврдина“, меѓудругото информира дека Управата за јавни приходи ја блокирала ...

УЈП ја блокирала сметката на Бест Веј Инвестмент

Република

УЈП ги блокираше сметките на Мијалков

Скопје1

Блокирани сметките на Мијалков

Скопје инфо

Павле Трајанов: Системот не функционира, Владата е загрозена, вината е кај Заев

Скопско Ехо - 23.02.2021

Имаме системска грешка во целиот систем кој не функционира, а вината за тоа е кај претседателот на Владата, посочи утринава Павле Трајанов, кој како лидер на Демократски сојуз е дел од владината коалиција.