TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Партијата на Македонците во Србија нема одлука дали ќе учествува на изборите

Фокус - 14.02.2020

Партијата на Македонците во Србија (СМС) се уште нема донесено одлука дали ќе учествува на претстојните избори во Србија поради новите измени на изборниот закон кои се донесени во Сорбија.

Мета: Да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Слободен Печат - 14.02.2020

Додаде дека во светот има мнозински и малцински народи, но единственото решение е демократскиот начин на решавање на работите, јави дописничката на МИА. Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија.

Мета: За побезбеден регион потребен е нов дух на добрососедство и решавање на историските проблеми

Слободен Печат - 14.02.2020

Шефот на албанската држава претходно присуствуваше на свеченоста во косовската амбасада по повод 12-годишнината од независноста на Косово, 17 февруари, каде во обраќањето најави дека „ќе присуствува на уште еден важен настан во српската Амбасада”.

Две македонски партии ќе ги бојкотираат изборите во Србија?

Слободен Печат - 14.02.2020

Ако не се смени Законот, Партијата на Македонците во Србија ќе организира и протести поради измените во Законот, со кои, според лидерот на партијата Горан Илијевски, им се „дава политичка и цензорска улога на т.н. совети за национални малцинства“.

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Опсервер - 14.02.2020

– Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада ...

Мета: За побезбеден регион потребен е нов дух на добрососедство и решавање на историските проблеми

Опсервер - 14.02.2020

Албанскиот претседател Илир Мета, кој присуствуваше на свеченоста организирана во српската Амбасада во Тирана, по повод Националниот празник на Србија,15-ти февруари, порача дека Приштина и Белград треба да ги решат историските проблеми за да не ...

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Сител - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...

Мета: Треба да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

+инфо - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

24Инфо - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...

Мета: За побезбеден регион потребен е нов дух на добрососедство и решавање на историските проблеми

Сител - 14.02.2020

Албанскиот претседател Илир Мета, кој присуствуваше на свеченоста организирана во српската Амбасада во Тирана, по повод Националниот празник на Србија,15-ти февруари, порача дека Приштина и Белград треба да ги решат историските проблеми за да не ...

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

А1 On - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...

Мета: За побезбеден регион потребен е нов дух на добрососедство и решавање на историските проблеми

А1 On - 14.02.2020

Албанскиот претседател Илир Мета, кој присуствуваше на свеченоста организирана во српската Амбасада во Тирана, по повод Националниот празник на Србија,15-ти февруари, порача дека Приштина и Белград треба да ги решат историските проблеми за да не ...

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Нетпрес - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...

Мета за дијалогот меѓу Србија и Косово: Време е да се реши проблемот, имав среќа да запознам еден голем водач, ...

Локално - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

MakPress - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...

Мета: За побезбеден регион потребен е нов дух на добрососедство и решавање на историските проблеми

MakPress - 14.02.2020

Албанскиот претседател Илир Мета, кој присуствуваше на свеченоста организирана во српската Амбасада во Тирана, по повод Националниот празник на Србија,15-ти февруари, порача дека Приштина и Белград треба да ги решат историските проблеми за да не ...

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Алсат-М - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Либертас - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...

Мета: Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија, но не со промена на границите

Вечер Прес - 14.02.2020

Време е да се реши проблемот меѓу Косово и Србија. Решението никогаш не е да се сменат границите, туку да се почитуваат европските стандарди на секое малцинство, изјави албанскиот претседател Илир Мета на свеченоста одржана во косовската амбасада во ...