TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димовски: Кривичен не смееше да дозволи да се препукува со адвокатите во ТНТ

Локално - 14.01.2020

Можеше проблемот со поротничката за ТНТ да се реши елегантно набрзина и без врева преку Судскиот совет, ова е правен преседан кој може лошо да влијае во некои идни судења. Судот не смееше вака да реагира, ниту пак адвокатите да се препукуваат со ...

„ТНТ“: екс градоначалникот Трајковски на судење ќе го донесе полиција

24 Вести - 14.01.2020

Поканата за судење на Тони Трајковски остана во чантата на судскиот доставувач. Никој не ја отворил вратата од неговиот дом. Утре ќе го бара полиција и ќе го донсе во судница. Трајковски знаел дека ќе има рочиште, но чекал официјално да биде поканет.

Страшевски: Судските одлуки мора да се носат врз основа на фактите, а не по нечии нарачки

Курир - 14.01.2020

Во вечерашното гостување во емисијата “Што не е јасно”, адвокатот Јован Страшевски посочи дека во однос на случајот “ТНТ” има нови двајца поротници и 21.000 страна од приложени докази, искази и се што е поврзано со случајот.

Случај „ТНТ“- судијата нареди Трајковски присилно да биде донесен во Судот

Р.С.Европа - 14.01.2020

Поранешниот градоначалник на скопската општина Гази Баба Тони Трајковски, обвинет во случајот “ТНТ’, утре ќе биде спроведен во Кривичниот суд со стражар, бидејќи денеска не се појави на почетокот од судењето за овој случај.

Судијата нареди Трајковски утре со полиција да биде донесен на “ТНТ”, откако не се појави на денешното рочиште

Фокус - 14.01.2020

Денеска во Кривичниот суд требаше од почеток да стартува судењето за случајот “ТНТ”, поради оставката на поротничката, но во судница како и вчера, не се појави обвинетиот Тони Трајковски, поранешен градоначалник.

ВИДЕО: Адвокат во ТНТ сака одново сослушување на сите сведоци на едно рочиште

А1 On - 14.01.2020

Адвокатот Мерџан Даути кој ја брани обвинетата Елизабета Најдовска по денешното откажано рочиште рече дека треба одново да се сослушаат сите сведоци во ТНТ и тоа во едно рочиште. „Јас сметам дека одново треба да се сослушаат сите сведоци.

Судењето за Монструм по третпат се враќа одново, судењето продолжива на 3 февруари

Алсат-М - 14.01.2020

Судскиот процес Монструм по третпат се враќа одново. Причина за тоа е промена на судијка поротничка, чиишто мандат и истекува во март, но и оставката на поротничката. Станува збор за истиот судечки совет кој суди и во случајот ТНТ.

Монструм почна од почеток но во согласност со одбраната нема да се одолговлекува

Телма - 14.01.2020

Судскиот процес “Монструм” на кратко се врати на почеток но во согласност со одбраната продолжи кај што застана. Почнувањето од почеток се случи заради промена на поротнички. Станува збор за истиот судечки совет со ТНТ.

Целосно нова порота во „монструм“, Но ова судење не почнува одново

Сакам да кажам - 14.01.2020

На судењето за петкратното убиство кај Смиљковското езеро судијата Огнен Ставрев претстави тројца нови поротници, кои ќе бидат и на судењето за „ТНТ“ кое поради пензионирање на поротничка, почнува одново.

Тони Трајковски повторно не дојде на судење, утре ќе биде присилно доведен

Фактор - 14.01.2020

Тони Трајковски, поранешниот градоначалник на Гази Баба и обвинет во случајот 2ТНТ“, утре ќе биде присилно доведен на судското рочиште, нареди судијата Огнен Ставрев, откако ниту денеска не дојде на судењето за уривањето на „Космос“.

Оставката на поротничката не го врати „Монструм“ на почеток

360 степени - 14.01.2020

Оставката на поротничката Лилјана Ивановска-Кочковска, која е дел и од судечкиот совет во предметот „Монструм“, не го врати случајот на почеток бидејќи обвинетите и нивните адвокати се согласиле судењето да продолжи од онаму каде што беше застанато.

Оставката на поротничката не го блокираше “Монструм”, само формално почна од почеток

Фокус - 14.01.2020

Денешното рочиште за случајот “Монструм” почна од почеток, бидејќи една од поротничките, која беше и во судечкиот совет за “ТНТ”, си даде оставка. На местото на поротничката е назначена нова, а заменета е и уште една поротничка, бидејќи и неа ...

Денеска пак се отвора процесот ТНТ, адвокатите и обвинетите ќе ја одредат иднината

360 степени - 14.01.2020

Одбраната во случајот ТНТ, кој се однесува на рушењето на комплексот „Космос“, денеска на рочиште во Основниот кривичен суд треба да одлучи како ќе продолжи судскиот процес во иднина. Има две опции: едната е да се согласат да бидат прочитани ...

Милошоски: Судскиот совет да поведе постапка против судијата во ТНТ

Нетпрес - 14.01.2020

Републичкиот судски совет (РСС) треба да поведе постапка за нестручно работење на судијата Ставрев поради повторување на постапката во случајот ТНТ, предлага пратеникот Антонио Милошоски. Овој предлог Милошоски го објави на Фејсбук: „Деновиве ...

Заради промена на судечкиот совет „Монструм“ се враќа од почеток

Република - 14.01.2020

Заради промена на судечкиот совет, судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година „Монструм“ се враќа од почеток, но само формално со пренесување на сите досегашни изјави и изведени докази во новиот записник, со што ...

Нови рочишта за „ТНТ“ и „Траекторија“

Frontline - 14.01.2020

Судењето за уривањето на комплексот „Космос“ на инвеститорот Фијат Цановски треба да почне од почеток, откако вчера судијата поротник Лилјана Ивановска Кочковска поднесе неотповиклива оставка.

ТНТ се враќа на почеток, за траењето на постапката ќе пресуди одбраната

Телма - 13.01.2020

Писмото со оставката на поротничката, поради истек на мандат и здравствествени причини, кое пристигнало во Кривичен непосредно предо судењето за ТНТ, го подели расположението во судницата. За одбраната победила правдата.

„ТНТ“ од утре се враќа на почеток, судиите ја прифатија оставката на поротничката

МКД - 13.01.2020

Поротничката Лилјана Ивановска-Кочковска која деновиве е актуелна поради мандатот и постапувањето во неколку предмети на СЈО, утрово поднесе неотповиклива оставка и ја достави до судиите кои постапуваат во предметот „ТНТ".

Ново рочиште за „ТНТ" и покрај преписките меѓу адвокатите, Судот и Судскиот совет

Канал5 - 13.01.2020

Во Основниот кривичен суд Скопје за денеска е закажано ново рочиште за предметот „ТНТ" Во Основниот кривичен суд Скопје за денеска е закажано ново рочиште за предметот „ТНТ" за уривањето на комплексот „Космос" на бизнисменот Фијат Цаноски и покрај ...

Судењето за „ТНТ“ од почеток – за одбраната победила правдата, за обвинителството се одолговлекува постапката

Сител - 13.01.2020

Поротничката во предметот ТНТ за која битка водеа судот и одбраната, поднесе оставка.. На денешното рочиште судот информираше дека во неотповикливата оставка Лилјана Кочковска напишала дека тоа го сторила поради истечениот мандат, возраста и ...

Второ уривање на „Космос“, овој пат судско

Алсат-М - 13.01.2020

Неотповиклива оставка и нов старт на судењето „ТНТ“ за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Судијката поротник Лилјана Ивановска – Кочовска денеска го известила Кривичниот суд дека се повлекува поради здравствени причини.

Оставката на поротничката го разнесе „ТНТ“, но нема да го закочи „Монструм“

Фокус - 13.01.2020

Оставката на поротничката Лилјана Ивановска-Кочковска, освен „ТНТ“, од почеток ќе го врати и случајот „Монструм“, за петкартното убиство кај Смиљковското Езеро. Но, за разлика од случајот за уривањето за „Космос“, за кој адвокатите најавија дека ќе ...

„ТНТ“ се враќа на почеток, судиите ја прифатија оставката на поротничката

Канал5 - 13.01.2020

По првата, втората неотповиклива оставка на поротничката Лилјана Ивановска Кочковска поради истекот на мандатот и како што навела здравствени проблеми, успеа да го врати случајот ТНТ од почеток.

Основен кривичен суд: Предупредувањата на судот за евентуaлни обиди за одолговлекување на предметот „ТНТ“ денеска ...

Фокус - 13.01.2020

Предупредувањата на Кривичниот суд за евентаулани притисоци и закани како и обиди за одолговлекување на постапката во предметот „ТНТ“, а за кои Судот побара да бидат преиспитани од надлежните институции, денеска излегоа на виделина, се наведува во ...

Пропадна уште едно судење во Кривичниот суд, „ТНТ“ за незаконското уривање на „Космос“ по нарачка на Груевски се враќа ...

Сакам да кажам - 13.01.2020

Поротничката Лилјана Ивановска Кочковска си даде неотповиклива оставка од советот во Кривичниот суд кој требаше во наредните неколку рочишта да го заврши случајот „ТНТ“ за незаконското уривање на комплексот „Космос“ на Фијат Цаноски.

„ТНТ“ „експлодирараше“ во рацете на судиите – процесот се враќа од почеток

24 Вести - 13.01.2020

Поротничката Лилјана Ивановска Кочковска поднесе втора, овој пат неотповиклива оставка. Набројала повеќе причини, дека и престанал мандатот, дека има здравствени проблеми, но закани не беа спомнати.

Кривичен суд: предупредувањата за одолговлекување на „ТНТ“ излегоа на виделина

Р.С.Европа - 13.01.2020

Предупредувањата на Кривичниот суд за евентуални притисоци и закани како и обиди за одолговлекување на постапката во предметот „ТНТ“, а за кои Судот побара да бидат преиспитани од надлежните институции, денеска излегоа на виделина, се наведува во ...

Поротничката од “ТНТ” си даде оставка, судењето почнува од почеток

Фокус - 13.01.2020

Поротничката Лилјана Ивановска Кочковска денеска не се појави на рочиштето за случајот “ТНТ”, бидејќи според судијата Огнен Ставрев, си поднела оставка. – Добивме известување од поротничката дека дава неотповиклива оставка, бидејќи и истекол ...

Поротничката во „ТНТ“ даде неотповиклива оставка, судењето се враќа на почеток

24 Вести - 13.01.2020

Поротничката Лилјана Ивановска Кочовска во случајот „ТНТ“ даде втора неотповиклива оставка, со што судењето се враќа на почеток. Судијата Огнен Ставрев им фрли ракавица на обвинетите – ако сакаат да докажат дека не го оддолвлекуваат процесот да ...

Неотповиклива оставка на судијката поротник во „ТНТ“

Алсат-М - 13.01.2020

Судијката Лилјана Кочковска Ивановска денеска поднела оставка. Пред почетокот на судењето за „ТНТ“ писмено го известила Кривичниот суд дека се повлекува. Ивановска Кочковска се повлекува по втор пат.

Поротничката со истечен мандат поднела неотповиклива оставка

Сител - 13.01.2020

Лилјана Кочовска, поротникот во случајот ТНТ чиј мандат беше истечен до судот поднела неотповиклива оставка. Ова на денешното судење за предметот го објави судијата Огнен Ставрев. Според него, поради непотполниот судечки совет, законот предвидува ...

Оставката на поротничката го врати судењето за „ТНТ” на почеток

Слободен Печат - 13.01.2020

Судијата Огнен Ставрев на почетокот на деешното рочиште, информираше дека Судот добил писмено барање од судијата – поротник Лилјана Ивановска Кочковска, со кое таа дава неотповиклива отставка.

(ВИДЕО) Цаноски: Се сомневам дека поротничката самоволно дала оставка, они се надеваат дека ќе се врати ‘сваровски ...

А1 On - 13.01.2020

Оштетениот бизнисмен Фијат Цаноски во случајот ТНТ, по денешното рочиште на кое судот констатираше дека судењето ќе почне од почеток, вели дека се сомнева дека поротничката Лилјана Ивановска-Кочковска самоволно дала оставка, како што навела во ...

Цановски: Се сомневам дека поротничката самоволно дала оставка

Макфакс - 13.01.2020

Оштетениот бизнисмен Фијат Цановски во случајот ТНТ, по денешното рочиште на кое судот констатираше дека судењето ќе почне од почеток , рече дека се сомнева оти поротничкта Лилјана Ивановска-Кочковска самоволно дала оставка, како што навела во ...

ВИДЕО: Адвокатот на Трајковски сака одново да се сослушуваат сведоците во ТНТ

А1 On - 13.01.2020

Адвокатот Јовица Страшевски кој го застапува ексградоначалникот Тони Трајковски во случајот ТНТ за незаконското рушење на објектот „Космос“, смета дека оставката од поротничката Лилјана Ивановска-Кочкоска значи дека надвладеала правдата и разумот.

ВИДЕО: ТНТ ќе се суди одново, поротничката по втор пат даде оставка

А1 On - 13.01.2020

Поротничката во случајот „ТНТ“, Лилјана Ивановска-Кочковска по втор пат се обрати до судот и даде неотповиклива оставка во судот. Како причина наведува дека има здравствени проблеми. Ова значи дека ТНТ се враќа на почеток.

„ТНТ“ ќе почне од почеток - поротничката си поднесе неотповиклива оставка

Press24 - 13.01.2020

Судењето за случајот ТНТ ќе почне од почеток откако на денешното рочиште, судијата Огнен Ставрев информираше дека поротничката на која веќе и истече мандатот поднела неотповиклива оставка.

„Т.Н.Т.“ од почеток – за одбраната е победа на правдата, за обвинителството одолговлекување на постапката

Frontline - 13.01.2020

Адвокатот Јовица Страшевски, по завршување на денешното рочиште, рече дека надвладеал разумот и победила правдата. Враќањето од почеток на судењето за случајот „Т.Н.Т.“ по неотповикливата оставка на една од поротничките, за одбраната е победа на ...

Адвокатите триумфираа, ТНТ се враќа од почеток: Оставка на судијката поротник 30 минути пред почеток на рочиште

ТВ21 - 13.01.2020

По две години и речиси при самиот крај, ТНТ се враќа од почеток. Само половина час пред рочиштето, судијката поротник со истечен мандат даде оставка од здравствени причини. „Се случи тоа што го баравте веќе два месеца.

Оставката на поротничката – за некого победа на правдата, за некого показател за заканите

360 степени - 13.01.2020

Неотповикливата оставка на поротничката Лилјана Ивановска Кочковска за адвокатот Јовица Страшевски, бранител на ексградоначалникот на Гази Баба Тони Трајковски, е победа на правдата, но за Основниот кривичен суд во Скопје, пак, со повлекувањето на ...

Судскиот процес за „ТНТ“ се враќа на почеток

Алфа - 13.01.2020

Судењето за случајот „ТНТ“ ќе стартува одново. Поротничката Лидија Ивановска Кочковска чиј мандат беше истечен, но не и констатиран од страна на Судскиот совет, утрово си поднела неотповиклива оставка.

Поротничката си даде неотповиклива оставка, ТНТ со нов почеток – од одбраната зависи каков

360 степени - 13.01.2020

Поротничката Лилјана Ивановска-Кочковска утрово не влезе во судница со останатите четворица членови на судечкиот совет во предметот ТНТ. “Не сакам да ја коментирам нејзината оставка, не е тоа моја работа, меѓутоа вие тврдевте пред овој судечки совет ...

Цаноски за обвинетите во ТНТ: Се надеваат дека ќе победат на избори и ќе се спасат од криминалите

Frontline - 13.01.2020

Бизнисменот смета дека одбраната во ТНТ настојува да го одолговлекува судењето затоа што се надева дека со „сваровски-судското“ ќе се спаси. Фијат Цаноси, инвеститорот на комплексот „Космос“, чие рушење е предмет на судење во случајот ТНТ, рече дека ...

Со набиена агенда продолжува судењето за „ТНТ“

Н.Македонија - 13.01.2020

Од утре, па сè до 27 јануари во Основниот кривичен суд во Скопје секој ден се закажани рочишта за предметот „ТНТ“, кој е во завршна фаза. До донесување на пресуда, треба да заврши распитот на петмина од обвинетите.

Цаноски за обвинетите во ТНТ: Се надеваат дека ќе победат на избори и ќе се спасат од криминалите

360 степени - 13.01.2020

Инвеститорот на комплексот „Космос“ чие рушење е предмет на судење во случајот ТНТ, Фијат Цаноски, не е убеден дека поротничката самоволно си дала оставка, со што ќе дојде до промена во судечкиот совет, а со тоа предметот ќе се врати на повторно ...

Кочовска поднела неотповиклива оставка, судењето за „ТНТ“ почнува од почеток

Локално - 13.01.2020

Поротничката во случајот „ТНТ“, Лилјана Кочовска, поднела неотповиклива оставка, објави судијата Огнен Ставрев. Во своето објаснување таа навела дека се повлекува од здравствени причини. По ваквиот развој на настаните, судењето за овој предмет ...

Поротничката во „ТНТ“ поднела оставка, случајот од почеток

Frontline - 13.01.2020

Обвинетите и адвокатите од судијата беа замолени до утре да се изјаснат дали се согласуваат случајот да се повтори, но во скратена постапка. Лилјана Кочовска, поротникот во случајот ТНТ чиј мандат беше истечен до судот поднела неотповиклива оставка, ...

13 јануари: Медено, неизвесно и драматично

CivilMedia - 13.01.2020

Поротничката Лилјана Ивановска Кочковска денеска не се појави на рочиштето за случајот “ТНТ”, бидејќи, како што рече судијата Огнен Ставрев, си поднела оставка. „Добивме известување од поротничката дека дава неотповиклива оставка, бидејќи ѝ истекол ...

Поротничката од “ТНТ” си даде оставка, судењето почнува од почеток

Либертас - 13.01.2020

Поротничката Лилјана Ивановска Кочковска денеска не се појави на рочиштето за случајот “ТНТ”, бидејќи според судијата Огнен Ставрев, си поднела оставка. – Добивме известување од поротничката дека дава неотповиклива оставка, бидејќи и истекол ...