TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 500.000 граѓани ќе плаќаат повеќе данок со новата даночна реформа на Владата

Press24 - 09.11.2018

Со новите даночни измени предвидено е зголемување на стапката на оданочување на капиталните добивки на 15%, каде опфатот е значајно поголем отколку зголемените даноци кои би се прибирале по основ на плата.

Светска банка:Прогресивниот данок е добар за приходите и за еднаквоста

Нова ТВ - 09.11.2018

Светска банка го поддржува воведувањето прогресивно оданочување и смета дека тоа ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста. Во анализата „Прогресивност и еднаквост во оданочувањето на личните приходи“ се вели дека со рационализирањето на ...

Новите даноци ќе ги истераат и тие што најуредно веќе ги плаќаат постојните даноци

А1 On - 09.11.2018

Не се најбогатите најпогодени од најавената даночна реформа! Најпогодени се половина милион граѓани претежно со средни и ниски примања кои надежта за излез од финансиската криза ја бараат во игрите на среќа.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните

Сител - 09.11.2018

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и отворањето на нови работни места, го дестимулира развојот и ќе придонесе за засилена даночна ...

ВМРО-ДПМНЕ: Воведувањето на прогресивниот данок е удар врз сите млади и талентирани претприемачи

Макфакс - 09.11.2018

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните, се наведува во соопштението на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, како што посочуваат од партијата, негативно влијае врз бизнисот и ...

Антони Пешев: Анѓушев ништо не ни навести

Фактор - 09.11.2018

Антони Пешев, поранешниот владин министер а сега претседавач на собранието на Стопанската комора, во интервју за Фактор Магазин откри дека вицепремиерот Кочо Анѓушев не им го најавил прогресивниот данок на бизнисмените, иако бил назначен од таа ...

Земјоделците збунети од даночната реформа

Сител - 08.11.2018

Најавата за прогресивниот данок ги збуни земјоделците. Дали и тие влегуваат во групата на граѓани кои ќе треба да го плаќаат данокот, ќе се пресметува врз основа на приходите на месечно или на годишно ниво, ова се само дел од прашањата кои деновиве ...

Прогресивниот данок ќе удри по берзанското работење

Сител - 08.11.2018

Прогресивниот данок ќе удри и по берзата која во изминатиот период одвај успеа да излезе од долгогодишната стагнација. По бизнис секторот и брокерите затечени од даночната реформа на Владата.

Харједини: Владата не треба да слуша ако мал процент се незадоволни кога 90 проценти ја поддржуваат за данокот

Алфа - 08.11.2018

Нереално се крева фама од оваа ситуација околу даночната реформа што и не е реформа, рече во вечерашното издание на емисијата „Во светот на бизнисот“ поранешниот министер за финансии Џевед Хајредини.

Даночна реформа за играчите на среќа, а не за богатите

МКД - 08.11.2018

А кои се играчите на игрите на среќа? Во огромен број тоа се токму оние лица со просечни примања и пензионери Со воведувањето на т.н. „праведен“ данок, повисоки даноци ќе плаќаат и претприемачите, оние кои издаваат имот и на крај и играчите на игри ...

„Самит Македонија 2025“, Ефектот на прогресивниот данок ќе се види на долг рок

ТВ21 - 08.11.2018

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или лошо. Пресудно влијание ќе има стабилноста на политичката клима, нејасната законска ...

Експерти: Прогресивниот данок треба да се донесе со бизнис заедницата

Алсат-М - 08.11.2018

Поплаките на бизнис заедницата за менувањето на даночната политика стасаа и до експертите од меѓународната заедница. Водечкиот аналитичар од реномираниот магазин Економист, Максимилијан Ламбертсон смета дека неизвесноста не е добра за бизнисот.

Најголем данок ќе плаќаат играчите на игри на среќа

Макфакс - 08.11.2018

Даночните измени на „праведниот“ данок најмногу ќе ги „закачат“ играчите на игри на среќа кои од јануари на секоја добивка ќе плаќаат 5% повеќе данок и наместо моменталните 10 ќе плаќаат 15% проценти персонален данок.

Данокот на кириите се зголемува од 10% на 15%

Канал5 - 08.11.2018

Ќе плаќаат ли граѓаните поскапи кирии, со даночната реформа на Владата ?! Освен зголемувањето на персоналецот за плати над 90 илјади денари, во државната каса повеќе пари ќе се собираат и од оние граѓани кои изнајмуваат станови и деловен простор.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ја турка државата во дополнителна даночна евазија

Канал5 - 08.11.2018

Владата предводена од Заев со својата безидејна економска политика ја турка државата во дополнителна даночна евазија од која на крајот најголема загуба ќе имаат државата и граѓаните, обвинуваат од ...

Тевдовски: Имаме доволно аргументи да не го одложиме прогресивниот данок

Призма - 08.11.2018

Имаме доволно аргументи овој пат да не ја одложуваме примената | Фото: Роберт Атанасовски Најекспониран во јавноста од сите владини функционери оваа недела сигурно е министерот за финансии, Драган Тевдовски, веројатно очекувано, откако во саботата ...

(Видеодебата) Даночната реформа требаше да удри врз тајкуните, а не врз професионалците

Макфакс - 08.11.2018

Воведувањето на прогресивниот данок удира врз висококвалифукуваните кадри, додека тајкуните се заштитени. Министерството за финасии се уште мисли дека 25 милиони евра што ќе се слеат од данокот ќе покажат ефекти во борбата со сиромаштијата.

Арсовски: Владата предводена од Заев ја турка државата во дополнителна даночна евазија од која на крајот најголема ...

Курир - 08.11.2018

Владата предводена од Заев со својата безидејна економска политика ја турка државата во дополнителна даночна евазија од која на крајот најголема загуба ќе имаат државата и граѓаните. Оваа необмислена економска политика за покачување на даноците нема ...

Над 500.000 граѓани ќе плаќаат повеќе данок со новата даночна реформа на Владата

Скопје инфо - 09.11.2018

Со новите даночни измени предвидено е зголемување на стапката на оданочување на капиталните добивки на 15%, каде опфатот е значајно поголем отколку зголемените даноци кои би се прибирале по основ на плата.

ЗА ИЛИ ПРОТИВ: Светска банка со коментар за прогесивното оданочување

Фактор - 09.11.2018

Светска банка го поддржува воведувањето прогресивно оданочување и смета дека тоа ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста. Во анализата „Прогресивност и еднаквост во оданочувањето на личните приходи“ се вели дека со рационализирањето на ...

Славески до Тевдовски: Проблем со прогресивно оданочување е тоа што се фокусирате на доходот, а не на богатсвото, ...

Курир - 08.11.2018

Поранешниот министер за финансии, Трајко Славески, во вчерашната емисија „Економски Магазин“, на АЛСАТ-М, до министерот за финансии, Драган Тевдовски, упати остри критики за најновото прогресивно оданочување кое планираат да го спроведат од први ...

Прогресивна папазјанија, вторпат

Н.Македонија - 08.11.2018

Кога во април годинава се отвори дебатата за прогресивниот данок, како замена на рамниот персонален данок, ретко кој очекуваше дека даночните измени ќе бидат актуелни во истата година. Најверојатно бидејќи предлогот се чинеше недоволно обмислен, ...

Славески: На првата владина седница ќе го укинеме прогресивниот данок

Република - 08.11.2018

Поранешниот министер за финансии и член на ВМРО-ДПМНЕ Трајко Славески е убеден дека не се исцрпени придобвките од примената на рамниот данок и дека тој сѐ уште може да биде многу корисен за македонската економија.

Славески: Ако дојдеме на власт на првата владина седница го укинуваме прогресивниот данок

Курир - 08.11.2018

Поранешниот министер за финансии и член на ВМРО-ДПМНЕ, проф. Трајко Славески, на новинарското прашање во емисијата Економски Магазин на АЛСАТ-М – дали при евентуално враќање на власт, би се залагал за укинување на прогресивниот данок, што го ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со покачувањето на даноците ја турка државата во даночна евазија

Стандард - 08.11.2018

„Владата предводена од Заев со својата безидејна економска политика ја турка државата во дополнителна даночна евазија од која на крајот најголема загуба ќе имаат државата и граѓаните. Оваа необмислена економска политика за покачување на даноците ...

Нека се пресметаат сите уплати и исплати, па после на играчот на среќа нека му се наплати данок од 15 отсто!

+инфо - 08.11.2018

Фер е да се предвиди т.н. интервал на оданочување, период во кој треба да се земат предвид сите уплатени и сите исплатени тикети на играчот, па доколку истиот биде во позитива, односно ако играчот остварил реална добивка, да му се пресмета ...

Ако за данок на изнајмување стан сте плаќале 840 денари, ќе плаќате 1.530 денари

Слободен Печат - 08.11.2018

Инаку, поголемата даночна стапка од 15 отсто за изнајмување на простор ќе важи независно од тоа колкав вкупен приход е остварен. Со новиот Закон за данок на личен доход, за оние што изнајмуваат станови и деловен простор, ќе има зголемување на ...

ДАНОЧНАТА РЕФОРМА ЌЕ УДРИ ВРЗ КИРИИТЕ: Еве колку скока данокот на изнајмување стан

Фактор - 08.11.2018

Најавената даночна реформа ќе донесе промени и кај даночната стапка која се плаќа на приходите од закуп. Според новите предлози на Министерството за финансии кај законот за личен доход се бележи раст на даночната стапка.

И Иванов ќе се „спаси“, нема да плаќа повисок данок за неговата плата

еМагазин - 08.11.2018

И претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, како и премиерот и министрите, ќе се „спаси“ од плаќање повисок данок за неговата плата, која е под зацртаниот праг од 90.000 денари.

ВМРО-ДПМНЕ: Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните- прогресивниот данок кој го наметнува криминалната ...

Курир - 09.11.2018

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и отворањето на нови работни места, го дестимулира развојот и ќе придонесе за засилена даночна ...

Стопанските комори бараат одлагање на прогресивното оданочување

24 Вести - 07.11.2018

Стопанската комора на севереозападна Македoнија бара одложување на прогресивното оданочување. Од оваа бизнис заендица велат дека одлуката за даночна реформа е донесена без дебата и се сомневаат во ефектите.

ВМРО-ДПМНЕ: Воведувањето на прогресивниот данок е удар врз сите млади и талентирани претприемачи

Centar - 09.11.2018

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните, се наведува во соопштението на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, како што посочуваат од партијата, негативно влијае врз бизнисот и ...

Тевдовски: Рамниот данок присутен само во социјалистички земји

Алсат-М - 07.11.2018

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, во денешната емисија „Економски Магазин“, на АЛСАТ-М, рече дека и покрај реакциите, владата останува доследна на потребата за воведување на прогресивен данок.

Славески: Кога воведовме рамен данок не знаевме што да им правиме на парите

Алсат-М - 07.11.2018

Поранешниот министер за финансии, Трајко Славески, во денешната емисија „Економски Магазин“, на АЛСАТ-М, рече дека рамниот данок, кој што сега сака владата да го смени со прогресивен, всушнот своевремено го зголемил буџетските приходи за 20 проценти ...

И Kомората на Северозападна Македонија бара одлагање на прогресивното оданочување

Телма - 07.11.2018

Не сопираат реакциите на стопанствениците по најавата за воведување прогресивно оданочување. По Стопанската комора и Сојузот на комори, денеска и комората на Северозападна Македонија бара даночната реформа да се одложи.

500 компании од Комората на северозападна Македонија бараат одлагање на прогресивниот данок, реформата нема да ја ...

Сител - 07.11.2018

Одлагање на даночната реформа затоа што нема да ја исполни целта. Над 500 компании од с еверозападна Македонија го повторуваат ставот од мај годинава дека не е сега момент за воведување на прогресивен данок.

Славески: Ако дојдеме на власт на првата владина седница го укинуваме прогресивниот данок

Алсат-М - 07.11.2018

Поранешниот министер за финансии и член на ВМРО-ДПМНЕ, проф. Трајко Славески на новинарското прашање во емисијата Економски Магазин на АЛСАТ-М – дали при евентуално враќање на власт, би се залагал за укинување на прогресивниот данок, што го воведува ...

Гацов: За новиот данок потребни нови софтверски решенија

Алсат-М - 07.11.2018

Даночниот експерт, Павле Гацов, во денешната емисија „Економски Магазин“, на АЛСАТ-М, истакна дека воведувањето на прогресивниот данок би можело во значителна мерка да ги усложнува пресметките на данокот и обврските на даночниците ако Управата за ...

(ВИДЕО) Тевдовски и Славески „се спукаа“ за прогресивниот данок

Алсат-М - 07.11.2018

Вечерва во 22 часот остра дебата на темата прогресивен данок. Министерот Драган Тевдовски не отстапува од воведувањето на овој данок. Од ВМРО ДПМНЕ велат дека ако дојдат на власт, на првата владина седница ќе го вратат рамниот данок.

Данок на патриотизам

Независен - 07.11.2018

Ерол Ризаов Најдобро решение за новиот даночен систем ќе беше да се воведе нов основен критериум за точна мерка за патриотизам и љубов кон татковината. Тоа би била висината на износот на данок што го плаќаат борците за заштита на Македонија.

Антони Пешев: Ова прогресивно оданочување е на товар на кршливата македонска економија и оданочени ќе бидат најдобрите ...

Курир - 09.11.2018

Антони Пешев, поранешниот владин министер, а сега претседавач на собранието на Стопанската комора, во интервју за Фактор Магазин откри дека вицепремиерот Кочо Анѓушев не им го најавил прогресивниот данок на бизнисмените, иако бил назначен од таа ...

И име менуваат и народ осиромашуваат

Независен - 07.11.2018

Александар Николоски Секоја политичка партија тежнее да дојде на власт за да ги спроведе своите политики, да создаде нови проекти, да отвори нови работни места, да го подигне животниот стандард на народот и да ги спроведе државните политики.

Даночната реформа си има и скриени адути – на удар „капиталистите“ од обложувалницитe

+инфо - 07.11.2018

Главните клиенти на играчниците на среќа не се богатите, туку луѓето со понизок социјален статус – оданочувањето на нивните добивки со 15 отсто, наместо со 10 отсто како сега, значи дека единствениот сигурен извор на нови пари, без можност за ...

Прогресивниот данок ги вознемири и земјоделците!

Курир - 08.11.2018

Најавата на владата на СДСМ за воведување на прогресивниот данок ги збуни земјоделците. Земјоделците се под тежок удар од страна на владата на премиерот Зоран Заев, а деновиве после прес конференцијата на министерот за финансии Драган Тевдовски ...

Најголем данок ќе плаќаат играчите на игри на среќа

А1 On - 08.11.2018

Даночните измени на „праведниот“ данок најмногу ќе ги „закачат“ играчите на игри на среќа кои од јануари на секоја добивка ќе плаќаат 5% повеќе данок и наместо моменталните 10 ќе плаќаат 15% проценти персонален данок.

ВИДЕО: Данокот на кириите се зголемува од 10% на 15%

Либертас - 08.11.2018

Ќе плаќаат ли граѓаните поскапи кирии, со даночната реформа на Владата ?! Освен зголемувањето на персоналецот за плати над 90 илјади денари, во државната каса повеќе пари ќе се собираат и од оние граѓани кои изнајмуваат станови и деловен простор.

Тевдовски: Имаме доволно аргументи да не го одложиме прогресивниот данок

Либертас - 08.11.2018

Најекспониран во јавноста од сите владини функционери оваа недела сигурно е министерот за финансии, Драган Тевдовски, веројатно очекувано, откако во саботата на прес-конференција најави даночни реформи, со кои досегашниот рамен треба да се замени со ...

Тевдовски: И во Данска постои прогресивен данок

Фактор - 08.11.2018

„И во Данска постои прогресивно оданочување. Таму највисоката стапка достигнува 55 отсто, но ние не можеме да ја земеме оваа земја за пример бидејќи ефикасноста на институциите кај нас не може да се мери со земја како Данска.

(Видео) Арсовски: Покачувањето на даноците би можело да ги пресели бизнисите и сметките во соседството

Макфакс - 08.11.2018

Владата предводена од Заев со својата безидејна економска политика ја турка државата во дополнителна даночна евазија од која на крајот најголема загуба ќе имаат државата и граѓаните, изјави на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче ...

Светска банка:Прогесивното оданочување ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста

Локално - 09.11.2018

Светска банка го поддржува воведувањето прогресивно оданочување и смета дека тоа ќе ги зголеми приходите и ќе ја подобри еднаквоста. Во анализата „Прогресивност и еднаквост во оданочувањето на личните приходи“ се вели дека со рационализирањето на ...