TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

Макфакс - 15.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот. Косовскиот портал „Дреница прес“ лани на деветти март известил ...

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ вршел технички преглед преку друга своја фирма

Макфакс - 15.02.2019

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

Проговори сопственикот на „Дурмо Турс“ – „Се сомневам дека возачот имал здравствен проблем“

ТВ21 - 15.02.2019

Дурмиш Бељули, сопственик на компанијата Дурмо Турс вели дека е потресен од трагичната несреќа која се случи пред еден ден, во која животот го загубија 14 лица и над 30 се со тешки телесни повреди.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Се истражува несреќата, повредените закрепнуваат, спречен напад на ИСИС

Фактор - 15.02.2019

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ е предаден во Обвинителството. Обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, кој е пуштен на домашно лекување.

Мобилниот телефон на возачот денеска е предаден во Обвинителството

24 Вести - 15.02.2019

Пред да излета од автопатот, црвениот автобус на „Дурмо Турс“ возел со брзина меѓу 80 и 85 километри на час. Ова се првите неофицијални информации од истрагата, кои се добиени од тахографот вграден во возилото.

Нов инцидент со автобус на Дурмо Турс

Сител - 15.02.2019

Нов инцидент со автобус на Дурмо турс утрово во Гостивар, за среќа нема повредени. Патниците кои утрово се качиле на редовната линија за Скопје за кратко биле принудени да го напуштата автобусот.

Меѓуградски превоз: Стари ама „технички исправни“автобуси и вишок продадени билети

24Инфо - 15.02.2019

Стари, ама „технички исправни“, полни автобуси, ама со карти купени кај возачот. Вишок карти, вишок патници во возилата, диви превозници… Ваква е состојбата со меѓуградскиот превоз во земјава, за која се зборува само кога ќе се случи трагедија каква ...

Весна Бејби: Стави го на клада шоферот за ти да си ја спасиш фирмата – како бе така?!

Република - 15.02.2019

Актерката Весна Петрушевска Бејби ја коментира изјавата на сопственикот на „Дурмо турс“, кој рече дека автобусот бил исправен, а вработени во компанијата се слушнале телефонски со возачот и дека тој за нив ја открил причината за несреќата, односно ...

Вештачењето на автобусот треба да даде одговори за причината за трагедијата

Алфа - 15.02.2019

Дали биле исправни кочниците, воланот, гумите и останатите делови на автобусот на Дурмо турс, за кого едно од многуте патувања кон Гостивар беше последно и заврши трагично кај селото Ласкарци, ќе биде познато откако ќе заврши неговото вештачење.

Нов инцидент со автобус на „Дурмо Турс“, му се блокирале тркалата

+инфо - 15.02.2019

Нов инцидент се случил денеска со автобус на „Дурмо Турс“ во Гостивар. Патници во изјава за медиуми тврдат дека се блокирале задните тркала на автобусот. Инцидентот ги испаничил патниците кои утрово се качиле на редовната линија за Скопје.

Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

Либертас - 15.02.2019

Според информациите од Централниот регистар, Дурмиш Белули е сопственик и на „Дурмо турс“ и на станицата за технички преглед „АМЗ Гостивар“. Дурмиш Белули не сакал да даде изјава за „ Макфакс “.

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ предаден во Обвинителството

1tv - 15.02.2019

Обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“ Мане Трифуновски, кој е пуштен на домашно лекување. Се испитуваат листинзите, кога последен пат разговарал по телефонот и дали користел интернет ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед – двете фирми со ист сопственик

Макфакс - 15.02.2019

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“ која има ист сопственик. МВР за „Макфакс“ потврди дека техничкиот преглед на автобусот кој учествуваше во несреќата каде загинаа 14 луѓе е ...

Сопственикот на „Дурмо Турс“ е сопственик и на станицата за технички преглед…

365 - 15.02.2019

„ Дурмо Турс сам на себе си вршел технички преглед“, пишува „Макфакс“. Како што објави агенцијата, исправноста на автобусите на „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „ АМЗ Гостивар “. Сопственик на „Дурмо Турс“, според Централниот регистар, е ...

Нов инцидент со автобус на „Дурмо Турс“, му се блокирале тркалата

Бриф - 15.02.2019

Патниците што денеска требале да патуваат со автобус на „Дурмо Турс“ од Гостивар за Скопје, тврдат дека пред да тргне возилото му се блокирале задните тркала, пишува Плусинфо. Инцидентот ги испаничил патниците и сите се симнале од автобусот, па ...

(Фото) Нов инцидент со автобус на „Дурмо Турс“

1tv - 15.02.2019

Нов инцидент се случил и денеска со автобус на „Дурмо Турс“ во Гостивар. Патниците тврдат дека се блокирале задните тркала, поради што автобусот оставил трага на кочење на автопатот. За среќа нема повредени, но инцидентот предизвикал паника меѓу ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на автобусите

Курир - 15.02.2019

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите во Авто – мото здружение Гостивар кое е во сопственост на истите газди, потврдија од МВР. Од Државниот инспекторат за транспорт велат дека компанијата ...

Автобусот возел со 80 км. на час

Бриф - 15.02.2019

Автобусот „Дурмо турс“ што доживеа сообраќајна незгода од вчера е во касарната Ѓорче Петров. Првото прашање кое сите си го поставуваа е колкава била брзината со која автобусот ги преминал двете огради на автопатот паднал и продолжил во нивата.

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед

24Инфо - 15.02.2019

Исправноста на автобусите на туристичката агенција „Дурмо турс“ се проверувала во фирмата „АМЗ Гостивар“, која има ист сопственик. МВР за макфакс потврди дека техничкиот преглед на автобусот што учествуваше во несреќата, при што загинаа 14 луѓе, е ...

Сопственикот на Дурмо турс да се појави да помага, наместо да ја натоварува кривицата само врз шоферот

Република - 15.02.2019

, пишува на својот Фејсбук профил поранешниот шеф на Центарот за комуникации на СДСМ, Ивор Мицкоски за сообраќајката кај Ласкарци. ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на автобусите

Денар - 15.02.2019

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите во Авто – мото здружение Гостивар кое е во сопственост на истите газди, потврдија од МВР. Од Државниот инспекторат за транспорт велат дека компанијата ...

Мобилниот на возачот на „Дурмо турс“ оди на вештачење

Фактор - 15.02.2019

Мобилниот телефон на возачот на „Дурмо Турс“ е предаден во Обвинителството. Обвинителството денеска го доби на вештачење мобилниот телефон на возачот на автобусот на „Дурмо Турс“, кој е пуштен на домашно лекување.

Да ме прашате дали „Дурмо Турс“ сам си врши технички преглед е како да ме прашувате дали Орце Камчев се лекува во ...

Република - 15.02.2019

Ние немаме никаква контрола врз превозните средства, во смисла дали тие се исправни или неисправни за вршење јавен транспсорт. Ние само вршиме контрола дали автобусите имаат лиценца и дозвола за работа и тука завршува нашата надлежност – изјави за ...

Хусеин: Да прашате дали „Дурмо Турс“ сам си врши технички е како да прашате дали Камчев се лечи во Систина

Press24 - 15.02.2019

Ние немаме никаква контрола врз превозните средства, во смисла дали тие се исправни или неисправни за вршење јавен транспсорт. Ние само вршиме контрола дали автобусите имаат лиценца и дозвола за работа и тука завршува нашата надлежност.

„Дурмо турс„ сам на себе си правел технички преглед: Лавина од реакции на социјалните мрежи

еМагазин - 15.02.2019

Сопственикот на туристичката агенција „Дурмо турс“, чиј автобус се преврте, а епилог на страшната несреќа беа 14 загинати и повеќе повредени патници, во интервју за телевизијата 24 , потврди дека тој е сопственик и на станицата за технички преглед ...

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата

Алфа - 15.02.2019

„Дурмо турс“ сам на себе си вршел технички преглед на возилата. Компанијата ги праќала автобусите на технички прегледи во Авто-мото здружение Гостивар, потврдија од МВР. Оваа компанија е во сопственост на истите газди.

Реакција на читателка: Шоферите на Дурмо турс се најдобри

Бриф - 15.02.2019

До редакцијата на Бриф.мк пристигна реакција од читателката М.К. која револтирана од изјавата на сопственикот на „Дурмо турс“, кој рече дека шоферот на Дурмо турс не можел да воспостави контрола над самиот себе, вели дека со години патува со овие ...

(ВИДЕО) Сопственикот на „Дурмо турс“ сам си ги регистрирал автобусите

Бриф - 15.02.2019

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ во изјава за „24 вести“ на прашање на новинарката одговори дека има две фирми. Едната е Дурмо турс чиј автобус пред два дена имаше тешка сообраќајна несреќа, а другата е за технички преглед каде што се ...

Автобус на Дурмо турс денеска не излезе од Гостивар: Очевидци тврдат дека му се блокирало задното тркало, сите патници ...

Алфа - 15.02.2019

Една од линиите Гостивар-Скопје, на меѓуградскиот превозник Дурмо Турс денеска не излезе од Гостивар поради наводен дефект на автобусот. Според информациите на очевидци кои сведочеа пред камераста на Алфа автобусот откако тргнал од автобуската ...

Втор ден на национална жалост во земјава

Алсат-М - 15.02.2019

Во земјава денеска е втор ден на национална жалост по смртта на 14 мината патници во автобуската несреќа, што се случи пред два дена на патот Скопје-Тетово. Во излетувањето на автобусот на агенцијата „Дурмо-турс“, повредени се 37 лица, а според ...

ново ВИДЕО: Бројно локално население помага и со раце се обидува да го помести автобусот

AKO - 15.02.2019

Новинската агенција Ruptly, објави видео материјал на кој се гледа како се одвивале првите минути на помош на настраданите патници од автобусот на Дурмо турс од Гостивар. Многубројни се граѓаните, локално населени, жители на Ласкарци и околните ...

Херои од спасувачка акција: Влечеле тела од автобусот на смртта, еден од нив повреден продолжил да помага

Курир - 15.02.2019

Нехат Амети и Рами Пајазити се двајца од хероите кои завчера по несреќата кај Карпалак беа првите кои им помогнаа на повредените патници од превртениот автобус на Дурмо турс. Моника Наумовска, сопруга на еден од повредените патници, денеска ја ...

Спасовски: Покренати се постапки за говор на омраза за трагичната сообраќајка

CivilMedia - 15.02.2019

МВР покрена пет постапки за говор на омраза на социјалните мрежи за трагичната сообраќајка на автопатот Скопје – Тетово. Министерот Спасовски изјави дека веќе се поднесени соодветни пријави во надлежните јавни обвинителства во Скопје, Струмица и во ...

По речиси 24 часа се огласи и превозникот Дурмо Турс

Сител - 14.02.2019

Превозната компанија го прекина молкот - сочуствуваат со семејствата на загинатите и повредените, но причините за трагедијата, велат дека ќе ги очекуваат од истрагата. „Кобен ден и голема трагедија за компанијата, за повредните, за семјествата на ...

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од пат, лани го извлекувале на Косово

А1 On - 15.02.2019

На „Дурмо турс“ не му е првпат да излета од патот. Косовските медиуми лани известиле за автобус на оваа компанија излизган на пат кон Приштина. Автобусот два дена стоел покрај автопатот. Косовскиот портал „Дреница прес“ лани на деветти март известил ...

Извлечени остатоците од автобусот – Машински факултет ќе врши вештачење на неговата исправност

1tv - 14.02.2019

Ако една слика е илјада зборови тогаш таа раскажува за милионската колективна трагедија што синоќа околу 17 часот и’ се случи на Македонија. Утрово јавен обвинител од ОЈО Скопје во придружба на надлежни инспектори од МВР, професори од Машинскиот ...

И денеска цел ден трае истрагата на местото на несреќата

Сител - 14.02.2019

Заврши увидот за причините за сообраќајната несреќа кај село Ласкарци во која загинаа 14 лица. Засега не се знае причината за излетувањето на автобусот на Дурмо Турс. Стручните вештаци ги проверуваа трагите на кочење, начинот на кој автобусот ...

Гостивар тагува по сограѓаните

1tv - 14.02.2019

Три дена тага во Гостивар. Граѓаните се шокирани по веста за страотната сообраќајка. Знамињата се на половина копје, низ градот се чувствува тагата по тешката трагедија. Низ целиот град се објавени некролозите на починатите, сограѓаните се простуваа ...

Последното патување на четиринаесетмината

Телма - 14.02.2019

Патниците за редовната линија на Дурмо турс се веќе на автобуската станица во Скопје. Најголем дел се работници и студенти кои секој ден патуваат на релацијата Скопје – Гостивар – Скопје. Купувајќи го билетот од 250 денари во еден правец не ни ...

Гостиварци се збогуваат од загинатите

Телма - 14.02.2019

Гостиварци ги бараа сега веќе починатите роднини и пријатели на некролозите кои беа поставени низ градот. Зоран Давидовски, Дејан Ристевски, Раметула Абдураими, Јовица Трпевски, се меѓу 14-те загинати во страотната сообраќајна несреќа.

Како излета автобусот на компанијата „Дурмо Турс“ од автопатот Скопје-Тетово

Сител - 14.02.2019

Никој од оние 50 тина патници не ни помислил дека рутинската тура со автобусот на Дурмо Турс до Гостивар ќе заврши како една од најголемите катастрофи на македонските патишта. Црвениот автобус кој зеде 14 животи на време бил паркиран на перонот на ...

МВР: Не е спорно ако сопственикот на „Дурмо турс“ преку друга своја фирма вршел технички преглед

А1 On - 15.02.2019

За Министерството за внатрешни работи законски нема ништо спорно во тоа што сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, во исто време е сопственик на станица за технички преглед која ја испитувала исправноста на автобусите.

„Дурмо турс“: Нашите возила се исправни, сочувство до семејствата

Press24 - 14.02.2019

Од автобуската компанија „Дурмо турс“, чиј автобус вчера се преврте кај Карпалак на автопатот Скопје-Тетово изразија сочуство до семејствата на загинатите и побрзо закрепнување на повредените.

„Дурмо турс“: Нашите возила се исправни, сочувство до семејствата

Канал5 - 14.02.2019

Вратите од канцеларијата на фирмата „Дурмо Турс“ во Гостивар денеска под клуч, но автобусите возат по редовен распоред. Сепак, автобусите сообраќаа редовно. Додека се чека надлежните да утврдат како се случила несреќата, дали причината била ...

Кога судбината ќе си поигра… “Господ не сакаше да бидам таму”

Вечер - 14.02.2019

“Господ не сакаше да бидам таму”, со солзи во очите вели инженерот Пајазит Шеапи вработен во Регулаторна комисија за енергетика (РКЕ), кој секој ден од работа се враќа со автобусот на “Дурмо турс”, кој ја имаше страшната сообраќајна несреќа кај ...

„Дурмо турс“ последен пат контролиран од Инспекторатот за транспорт пред 3 месеци

Макфакс - 14.02.2019

Државниот инспекторат за транспорт последна контрола на автобус на компанијата „Дурмо турс“ направил лани во ноември. Инспекторите утврдиле дека има уредна документација, но возачот добил казна поради непочитување на возниот ред.

Автобусите на Дурмо турс редовно сообраќаат

Бриф - 14.02.2019

По трагичната несреќа што се случи вчера на автопатот Скопје Тетово, автобусите на Дурмо турс денеска редовно сообраќаат на своите линии. Трагедијата што се случи вчера ја зави цела Македонија во црно, а причините за несреќата допрва ќе се утвдуваат.

Идентификувани сите починати во несреќата

Телма - 14.02.2019

Најмладите двајца загинат во трагичната сообраќајна несреќа имаат по 19 години, а највозрасниот е 66-годишен маж, дознава Телма од роднинините на починатите. Вчера попладне се случи тешка сообраќајна несреќа, кога автобус на гостиварската фирма ...

Гостиварци се збогуваат од загинатите, Дурмо Турс не работи, автобусите возат

Бриф - 14.02.2019

Гостиварци ги бараа сега веќе починатите роднини и пријатели на некролозите кои беа поставени низ градот. Зоран Давидовски, Дејан Ристевски, Раметула Абдураими, Јовица Трпевски, се меѓу 14-те загинати во страотната сообраќајна несреќа.

Полицаец во последен миг се спасил од автобусот на смртта

Независен - 14.02.2019

Припадник на МВР во последен момент ѝ побегнал на смртта, кога се симнал од автобусот на „Дурмо-турс“ пред тој да се преврти на автопатот Скопје-Тетово . Полицаецот вчера попладне, по завршувањеето на работната смена, се качил во автобот што возел ...