TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта

Алсат-М - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Филипче: Од 1 октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

Макфакс - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1. октомври, најави министрот за здравство Венко Филипче, кој потсети дека во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и ...

Здравствените книшки повторно мора да се носат на лекар

Канал5 - 11.09.2019

Граѓаните мора уште 20 дена да носат здравствена книшка кога одат на лекар и кога земаат лекови. Во соопштението од ФЗОМ се вели дека од први октомври ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека со рецепт и документ за лична идентификација лична ...

Дали здравствената книшка ќе остане под мишка за лекот на рецепт?

+инфо - 11.09.2019

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи и здравствената книшка, освен личната карта или пасошот.

Лекови со лична карта, поголем ред или поголем хаос?

Р.С.Европа - 11.09.2019

Од први октомври лековите на товар на фондот во аптека ќе може да се подигнуваат само со рецепт и со документ за лична идентификација. Од аптеките се уште чекаат дополнителни инструкции за работа, а граѓаните се поделени околу оправданоста на оваа ...

Од следниот месец лекови ќе се подигаат со рецепт и лична карта или пасош

CivilMedia - 11.09.2019

Осигурените лица од 1 oктомври 2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштуваат од Фонд за здравствено осигурување на Македонија ...

Лекарите и аптекарите збунети, а пациентите уште повеќе. Како ќе се оди на преглед кај матичен?

Факултети - 10.09.2019

Откако стасал дописот, сите се збунети. Пациенти што на лекар оделе со лична карта, зашто во системот има евиденција за нив по матичниот број, сега ги бараат здравствените книшки. Некои аптекари не даваат терапија без осигуреникот да донесе книшка и ...

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

24 Вести - 10.09.2019

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здраствената книшка на пациентот, ...

ПАЦИЕНТИТЕ ВО ЌОШ: Или ќе извадат здравствени книшки или ќе останат без лекови

Слободен Печат - 10.09.2019

Оние кои ги изгубиле здравствените книшки ќе мора да си извадат нови ако сакаат да си подигнат рецепт. Пациентите кои ги изгубиле здравствените книшки ќе мора да си извадат нови ако сакаат да си подигнат рецепт.

По лекови со лична карта или пасош

ММС - 10.09.2019

Сепак, ќе треба лична карта или пасош при подигнувањето на лекови на рецепт од патеките. Ова го соопшти Фондот за здравствено осигурување, кој најави дека новината стартува од први Октомври.

Во аптека по лек на рецепт со лична карта или со пасош

360 степени - 10.09.2019

Осигурениците на Фондот за здравство (ФЗОМ) од 1. октомври во аптеките ќе можат да ги земат лековите за кои имаат добиено рецепт само со документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија од ФЗОМ.

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Press24 - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Измени од ФЗОМ: Како ќе може да се подигаат лековите од 1 октомври

еМагазин - 10.09.2019

Осигурените лица од 01.10.2019 година ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), информираат од ФЗОМ.

Без здравствена книшка нема рецепт - електронското здравство не важи!

Скопје инфо - 10.09.2019

Се враќаме ли чекор назад кога е во прашање електронското општество ? Последните информации говорат за тоа дека старите здравствени легитамации се враќаат во оптек. Така наречените здравствени книшки повторно се бараат од пациентите со цел ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови

Press24 - 11.09.2019

Во месец август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата за доставување на лекови без квоти и воспоставување на дополнителни ...

Ќе остане ли здравствената книшка под мишка за лекот на рецепт?

Република - 11.09.2019

Фондот за здравство со вчерашниот допис до јавноста, како индиректно да се повлекува од првичната идеја дека за некој да подигне лековите на рецепт ќе мора да ја приложи и здравствената книшка, освен личната карта или пасошот.

За лекарите запишувањето на секоја рецепта во здравствена книшка е ретроградна одлука

Република - 10.09.2019

Без здравствена книшка нема преглед кај лекар ниту пак подигнување на лекови на рецепт. Ова следува откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здраствената книшка на пациентот, ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Курир - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Макфакс - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Без здравствена книшка нема рецепт – електронското здравство не важи!

Локално - 10.09.2019

Се враќаме ли чекор назад кога е во прашање електронското општество ? Последните информации говорат за тоа дека старите здравствени легитамации се враќаат во оптек. Така наречените здравствени книшки повторно се бараат од пациентите со цел ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови

iPortal - 11.09.2019

Во месец август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата за доставување на лекови без квоти и воспоставување на дополнителни ...

Без книшка ни на лекар ни во аптека

Expres - 11.09.2019

Откако Фондот за здравство пред една недела им наредил на лекарите, лековите кои ги издаваат да ги впишуваат и во здравствената книшка на пациентот, во картонот, во електронскиот систем „Мој термин“ како и во дневник, практично се усложнува одењето ...

Фармацевтите предупредуваат дека издавање на лекови на рецепт со лична карта ќе предизвика хаос

Нетпрес - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Од 1 октомври лекови на товар на Фондот ќе се земаат само со рецепт и лична карта или пасош

Република - 10.09.2019

Осигурените лица од први октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија од Фондот за здравствено осигурување на Македонија.

Филипче: Од 1-ви октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

Точка - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1. октомври, најави министрот за здравство Венко Филипче, кој потсети дека во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и ...

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Пулс24 - 11.09.2019

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. Велат дека тоа ќе создаде хаос во аптеките и нема да придонесе ...

Од 1. октомври за бесплатните лекови задолжително и лична карта или пасош, освен рецептот

+инфо - 10.09.2019

Осигурените лица од 1. октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), соопштија попладнево од Фондот за здравство.

Се надминува проблемот со недостиг на лекови на рецепт

Република - 11.09.2019

Во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата за доставување на лекови без квоти и воспоставување на дополнителни ...

Асоцијација на специјализанти и млади лекари: Лудилото не завршува тука, нов ден, нова непромислена одлука

Курир - 10.09.2019

Фејсбук страната „Асоцијација на специјализанти и млади лекари- АСМЛ“ преку статус велат дека „лудилото не завршува тука, нов ден, нова непромислена одлука на Фондот за здравствено осигурување на Македонија откако информираше дека од 1 октомври ...

ФЗОМ: Од 1 октомври лековите ќе се земаат само со рецепт и лична карта или пасош

Факултети - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош), информираат од Фондот за здравствено осигурување.

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостиг на лекови

Канал5 - 11.09.2019

Во месец август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Со оваа одлука, во фази почна спроведувањето на мрежата за доставување на ...

Од октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Н.Македонија - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Филипче: Од 1. октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

Н.Македонија - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1. октомври, најави министрот за здравство Венко Филипче, кој потсети дека во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и ...

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

Независен - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Филипче: Од 1 октомври се надминува проблемот со недостиг на лекови

24Инфо - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, најави министрот за здравство, Венко Филипче, кој потсети дека во август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и во ...

Од први октомври лекови од аптека ќе се земаат само лично со рецепт, со лична карта или пасош

Вечер - 10.09.2019

Во интерес на објективното, но и подетално информирање на осигурениците, редакција Вечер преку официјален писмен допис побара од Фондот да појасни како ќе се снабдат осигурените пациенти кои се потешко болни, но и старите изнемоштени лица кои не ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостиг на лекови

Слободен Печат - 11.09.2019

Придобивка од ова решение е надминување на проблемот со недостатокот на лекови, да бидат подостапни за пациентите. Во месец август се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија, соопшти ...

Од октомври лекови на товар на Фондот само со рецепт и лична карта или пасош

А1 On - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт решаваме децениски проблем

Независен - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Слободен Печат - 10.09.2019

До тој период, како што информираат од ФЗОМ, на сила се постоечките позитивни прописи. Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови

А1 On - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта или пасош

Фокус - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Филипче: Со укинувањето на квотите го решаваме проблемот со недостигот на лекови

+инфо - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот само со рецепт и лична карта

Р.С.Европа - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт од 1 октомври нема да има недостигот на медикаменти

Вечер - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Од октомври лекови ќе се земаат само со рецепт и лична карта

Press24 - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Од први октомври целосно се укинуваат квотите за лекови на рецепт

Фокус - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

ФЗОМ: Од октомври подигање на лекови само со рецепт и лична карта/пасош

24Инфо - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги подигнуваат лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација, односно лична карта или пасош, соопштија денеска од Фондот за здравствено осигурување на Македонија ...

Филипче: Со укинувањето на квотите за лекови на рецепт го решаваме деценискиот проблем со недостигот на лекови

Либертас - 11.09.2019

Целосното укинување на квотите за лекови на рецепт почнува на 1 октомври, информира Министерството за здравство и додава дека минатиот месец се укинаа квотите за лекови на рецепт во аптеките во регионите на Охрид, Струга, Ресен, Дојран и Гевгелија.

Од 1 октомври лековите на товар на Фондот ќе можат да се подигнат со рецепт и лична карта

Centar - 10.09.2019

Осигурените лица од 1 октомври годинава ќе можат да ги набават лековите во аптека само врз основа на рецепт и документ за лична идентификација (лична карта или пасош). Од ФЗОМ информираат дека дотогаш, на сила се постоечките позитивни прописи, со ...