TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Извештајот за „Рекет“ ЈО го достави до Совет за јавни обвинители

Канал5 - 23.08.2019

Притворот на Катица Јанева повторно причина за одложување на рочиште за предмет на СЈО. Но овојпат одбраната за “Титаник” бара прекин на предметот се до разврската за назначување на нов специјален јавен обвинител.

Богоевски: Случајот „Рекет“ е разочарувачки, „шарената револуција“ се бореше за правда и одговорност пред законот

Канал5 - 23.08.2019

Некои се вчудоневидени, некои разочарани, некои изневерени. Како и да е осомниченоста на Катица Јанева во случајот „Рекет“ , не ги остава рамнодушни ни луѓето симбол на „шарената револуција“.

Апасиев: Погребот на СЈО е погреб на власта

Алфа - 23.08.2019

Од креатор на Специјалното јавно обвинителство до негов погубувач – премиерот Зоран Заев кој пред 4 години беше силен поборник за формирањето на оваа институција, прв и сврте грб на Катица Јанева.

Случај „Рекет“: Ќе ги потфати ли истрагата високите функционери?

Независен - 23.08.2019

Шефицата на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева доби 30-дневен притвор за случајот „Рекет“, но експертската јавност порачува дека проширување на истрагата мора да има бидејќи спроведувањето темелна истрага не значи сведување само на ...

Јанева уште е во шок

Слободен Печат - 23.08.2019

Шефицата на СЈО веќе втор ден е во истражниот затвор „Скопје“ крај Шуто Оризари. Шефицата на СЈО, Катица Јанева сè уште е во шок од нејзиното приведување, но и од смртта на мајка ѝ, која беше погребана вчера во родната им Гевгелија.

Апасиев: „Условената” оставка на Јанева е нов изум во правото

Антропол - 23.08.2019

Во вчерашното гостување во вестите на ТВ Алфа, членот на Президиумот на Левица, Димитар Апасиев, зборуваше по повод најновите случувања во СЈО и апсењата на Катица Јанева. Во дел од своето интервју тој се задржа на депонираната оставка од Катица ...

Јанева e во посебен оддел во притвор, има една „цимерка“

Р.С.Европа - 23.08.2019

Затоа што е лице од посебен интерес поради безбедносна проценка специјалната обвинителка Катица Јанева не е сместена во женското притворското одделение, вели директорот на истражниот затвор Скопје, Есад Рахиќ во интервју за Радио Слободна Европа.

Стефанова: Моите овластувања се важечки!

Алсат-М - 23.08.2019

Моите овластувања сѐ уште се важечки, иако Јанева е во притвор, рече обвинителката од СЈО, Лиле Стефанова, по барањето за запирање на процесот за случајот „Титаник“, од страна на адвокатот Димитар Дангов.

Стефанова: Моите овластувања како обвинител се уште се важечки иако Јанева е во притвор!

Фокус - 23.08.2019

Откако адвокатите и обвинетите во случајот „Титаник“ денеска побараа судењето да прекине, бидејќи шефицата на СЈО Катица Јанева е во притвор, судијата Осман Шабани го одложи рочиштето. Одбраната образложи дека останатите обвинители не се надлежни да ...

Политичарите секогаш се невини

Независен - 23.08.2019

СЛОБОДАНКА ЈОВАНОВСКА Најмачниот ден што го доживеавме оваа година, апсењето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, некој го илустрираше со славниот бројчаник на Триумфалната порта испишан со зборовите – „Двосед, тросед, табуретка“.

Специјален притвор за специјалната обвинителка

Expres - 23.08.2019

Поради безбедносна проценка специјалната обвинителка Катица Јанева не е сместена во женското притворското одделение, вели директорот на истражниот затвор Скопје, Есад Рахиќ во интервју за Радио Слободна Европа.

Јанева во затворот се држи настрана од осомничените во „Рекет“

Н.Македонија - 23.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која доби 30-дневен притвор поради вмешаност во случајот „Рекет“, се држи подалеку од осомничените Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Кичеец, а исто така, нема контакт ниту со оние што таа ги ...

Јанева во затворот далеку од Боки13 и оние кои таа ги притвори

Press24 - 23.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која доби 30. дневен притвор за Рекет не се гледа ниту со Боки13, ниту со Кичеец кои се осомничени во случајот, ниту пак со оние кои таа ги стави во затворот Шутка.

Јанева е сместена далеку од „пријателите“, но и од непријателите во Шутка

365 - 23.08.2019

Тешки денови за (сè уште) специјалната јавна обвинителка. Ден по распитот кај обвинителката Вилма Русковска, Катица Јанева ја загуби својата мајка, а истото утро беше и приведена за вмешаност во аферата „Рекет“.

Побаран притвор за Катица Јанева

Кумановски м. - 23.08.2019

По денешното приведување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во нејзиниот дом во Козле, обвинителството на прес конференција соопшти дека истата се сомничи за злоупотреба на службена положба и се бара мерка притвора за истата.

Катица во затворот подалеку од Боки 13, но и оние кои таа ги притвори

Магазин - 23.08.2019

Катица Јанева, специјалната јавна обвинителка на која пред два дена и беше одреден 30 дневен притвор како трето осомничена во случајот Рекет, во моментот се наоѓа во затворот во Шутка, но подалеку од таканаречените нејзини непријатели кои би можеле ...

Рускоска потврди – во СЈО се бришеле компјутери

Магазин - 23.08.2019

Откако беше донесена одлуката за 30 дневен притвор на специјалната јавна обвинителка во оставка Катиза Јанева, за медиумите се изјасни и шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал и предметна обвинителка во „Рекет“ Вилма Рускоска.

Катица не се гледа со Боки 13, но и со оние што ги притвори

Независен - 23.08.2019

Катица Јанева вчера за кратко го напушти истражниот затвор во Шутка каде што доби триесетдневен престој поради вмешаност во случајот „Рекет“. Со полициска придружба, беше однесена во родната Гевгелија каде што се вршеше погреб на нејзината мајка, ...

Ванковска: Рефренот на нашата транзиција е неказнивост на најмоќните и недопирливите

Фактор - 23.08.2019

Многу „зошто“, а малку одговори и натаму го обвиваат предметот „Рекет“ кој го раздрма правосудниот систем на Македонија. Катарзата можеби ќе започне со притворањето на Катица Јанева која е додадена на листата на осомничени од страна на ОЈО.

„Катица Јанева ги уби надежите за правда“ – „Конечно работите се придвижуваат во позитивна насока“, вели Фетаи

ТВ21 - 22.08.2019

Притворот, како оној на Катица е показател дека правдата во Македонија е на вистински пат, тврди обвинителката Фатиме Фетаи, коментирајќи го притворот кој синоќа ѝ беше изречен на нејзината шефица.

Беличанец: Не се сите обвинители, судии и адвокати корумпирани – Тоа го покажуваат преку 30 веќе донесени пресуди

iPortal - 22.08.2019

СКАНДАЛОТ СО СЈО КАТИЦА ПОКАЖА ДЕКА МАКЕДОНИЈА ИМА ИЗГРАДЕНО СИСТЕМ НА ОДБРАНА ОД КРИМИНАЛОТ БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ Е СТОРИТЕЛ На удар се правниците! Колку знам струката не го определува некого дали е чесен или нечесен.

Лазаревска за Јанева: Тие што требаше да ги притвора и затвара, тие ја притворија и ќе ја затворат

iPortal - 22.08.2019

Да не заборавиме дека Ката беше избрана со консензус на СИТЕ ПАРТИИ ВО ПАРЛАМЕНТОТ!!! На неа и беа дадени ГОЛЕМИ ИНГЕРЕНЦИИ според посебен закон за СЈО. СЈО беше независно тело кое беше посебен орган за справување со криминалот кој произлезе од ...

ОВА Е ЖИВОТНИОТ ПАТ НА ЈАНЕВА: Од студиски патувања во САД, обуки во Италија до затвореник во Шутка!

Магазин - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка е уапсена вчера попладне во својот дом во Скопје. Нејзиното приведување е поврзано со случајот „Рекет“. Катица Јанева (родена Делиџакова, на 9 февруари 1965 година) — специјален јавен обвинител за гонење на кривични ...

Судот ѝ ја одби жалбата на Јанева – останува во затворот во Шуто Оризари

А1 On - 22.08.2019

Кривичен совет од тројца судии ѝ ја одбил жалбата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, за определениот 30-дневен притвор, потврдија од скопскиот кривичен суд за „А1 он“. Тоа значи дека Јанева останува во истражниот затвор „Скопје“ во ...

Јанева - вест број еден

Р.С.Европа - 22.08.2019

Медиумите ден по приведувањето на обвинителката Катица Јанева се занимаваат со прашањето - Кој ќе раководи со СЈО откако Јанева е третоосомничена во случајот „Рекет“. Првата вест во сите медиуми е приведувањето на специјалната обвинителка во ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: По погребот во Гевгелија, Јанева останува во Шутка, за Заев СЈО е обезглавено

Фактор - 22.08.2019

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот Зоран Заев по ЦО на СДСМ вечерва изјави дека сите треба да внимаваат да не го кршат ...

Откриено: Еве со кого Катица Јанева ја дели ќелијата во Шутка

Магазин - 22.08.2019

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева, на која вчера и беше одреден притвор од 30 дена, денеска се наоѓа во истаржниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари, но не е сместена во реновираното „хашко одделение“, дознава „ 24 инфо “ повикувајќи ...

Вилма Рускоска ќе биде нов потпретседател на СДСМ?

Магазин - 22.08.2019

Од извори блиски до владата порталот Република.мк дознава дека еден од новите потпретседатели на СДСМ ќе биде обвинителката Вилма Рускоска. Како што објави порталот, Рускоска е дел од тимот кој треба да биде освежување во СДСМ поради катастрофалните ...

Европската комисија не го коментира притворот на Јанева

24 Вести - 22.08.2019

Целосна поддршка на правосудните органи за брза, ефикасна и транспарентна постапка за расветлување на случајот „Рекет“, побара вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи. Тој смета дека со тоа ќе се обезбеди враќање на довербата во ...

Не се прислушувало преку мебелот поради кој Катица Јанева падна во „Рекет“- случајот е далеку од решен!

Алфа - 22.08.2019

Не се прислушувало преку неколкуте парчиња луксузен италијански мебел вреден 5.000 илјади евра, кој на Катица Јанева и донесе 30 дневен престој во Шутка. Подарокот кој таа го добила од осомничен во случајот „Империја“, и ја донесоа и нејзе титулата ...

Катица Јанева во Шутка, истрагата за „Рекет“ продолжува

24 Вести - 22.08.2019

По првото преноќување во истражниот затвор, специјалната обвинителка Катица Јанева од Шутка утрово со полициско обезбедување беше пренесена до Гевгелија. Од погребот на нејзината мајка, Јанева е вратена зад решетки, а адвокатот тврди дека сериозно и ...

Кој и зошто ја почести Јанева две недели “бонус“ пред да добие притвор?

Курир - 22.08.2019

Две недели Катица Јанева беше оставена со врзани раце да направи што сака. Од првиот момент во кој на сите им стана јасно дека специјалната јавна обвинителка е длабоко вмешана во аферата „Рекет“, до денот кога беше уапсена, Јанева беше оставена да ...

Досие Катица Јанева: Од најмоќен обвинител до притворското одделение во Шутка за 4 години

Сител - 22.08.2019

Катица Јанева завршила правен факултет во 1989 година со просек 6,24. Кариерата ја започнала како стручен соработник во судот во Гевгелија пред 21 година, а во 2010 е избрана за шеф на гевгелиското основно јавно обвинителство.

Катица за сѐ, Катици за ништо.

Deutsche Welle - 22.08.2019

Заминувањето на Катица во Шутка е засега доволно да се засити поетската правда. Но ни приближно доволно да се исполни потребата за политичка промена во начинот како се третира законодавната и извршната правда во земјата Живеј, за да доживееш.

Јанева не е сместена во хашкото одделение за да се избегне контакт со Боки 13

Канал5 - 22.08.2019

Катица Јанева ноќта ја помина во истражниот затвор во Шуто Оризари, од управата велат дека таа не е сместена во хашкото одделение, туку во посебен оддел, за да нема контакт со другите осомничени лица од случајот „Рекет“.

Адвокатот на Јанева ќе ја обжали мерката притвор

Алсат-М - 22.08.2019

Рано утринава Катица Јанева со полициска придружба од притворското одделение во Шутка се упати на погребот на нејзината 83-годишна мајка во Гевгелија. По пристигнувањето, полицајците ја спровеле до капелата на градските гробишта преку задниот влез.

Ќе има ли проширување на истрага за „Рекет“?

Канал5 - 22.08.2019

Истрагата „Рекет” може да трае шест месеци, а ако е потребно и подолго. Обвинителката Вилма Русковска смета дека за успешна истрага, треба после три месеци да се покрене обвинение, па така не се исклучува можноста од проширување на истрагата.

Јанева на погреб, истрагата продолжува, правниците во недоумица

Телма - 22.08.2019

Специјалната обвинителка утрово била однесена во Гевгелија на погреб на својата мајка со дозвола од судот. Поради строгите притворски правила немала многу контакт со присутните роднини и било дозволено да биде во капелата, а потоа во полициска ...

Русковска потврди дека во СЈО се бришеле податоци од компјутери

Фокус - 22.08.2019

Обвинителката, Вилма Русковска, ја потврди информацијата која ја објавија медиумите пред неколку недели, дека во Специјалното јавно обвинителство се бришеле податоци од некои компјутери. Како што рече Русковска пред Кривичниот суд синоќа, по ...

„Рекетот“ се отплеткува, обвинение за три месеци

Р.С.Европа - 22.08.2019

Месец и половина по отворањето на истрагата за случајот Рекет обвинителството излезе со повеќе детали, а УЈП најави и конкретни контроли. Според правници, сега истрагата треба да се забрза.

Додева за Јанева: Почна со – Не е тешко да си Јанева ако ги имаш Ленче и Фатиме покрај себе, заврши со – Кој се изгорел ...

Фокус - 22.08.2019

Пред две години, јубилејното дваесетто издание на забавната манифестација ,,Златна Бубамара на популарноста’’ остана запаметено по настапот на Биба Додева, како специјалната обвинителка Катица Јанева, и Тина Трпкова како Фатиме Фетаи, а Нина Деан ...

На каков мебел спие сега Катица?

Deutsche Welle - 22.08.2019

Каква е таа софа на која може да прилегне со „чиста“ совест, а без да се запраша - за што дадов свечена заклетва: за да го гонам криминалот или да му се придружам? Јанева вчера имаше лош ден. Почина нејзината мајка, а таа заврши во притвор.

Како Јанева ја дозакопа довербата во институциите во Северна Македонија

Мета - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, од хероина, чија силуета на летните маички ја носеа и младо и старо во налетот за уривање на владата на Груевски, заврши разочарувачки неславно во притвор за злоупотреба на службената должност.

Адвокатот на Јанева ќе поднесе жалба за притворот

Press24 - 22.08.2019

Рано утринава Катица Јанева со полициска придружба од притворското одделение во Шутка се упати на погребот на нејзината 83-годишна мајка во Гевгелија, а откако и се слошило во капелата, била вратена назад.

Стасаа до шахтите, сега само да се удават во нив

Нетпрес - 22.08.2019

Станува очигледно дека вистински симбол на пред три-четири години изведената „шарена револуција“, насилната промена на власта и тригодишното владеење на оваа нелегитимна и неуставно инсталирана власт, заедно со неуставната институција СЈО, ...

Русковска: Ако сакаме да опстои притворот мора да подигнеме обвинение за „Рекет“ за три месеци

+инфо - 22.08.2019

За три месеци Обвинителството за организиран криминал и корупција треба да ја заврши истрагата и да поднесе обвинение за случајот „Рекет“, најави вчера обвинителката Вилма Русковска одговарајќи на новинарско прашање.

Приведена Катица Јанева

Н.Македонија - 22.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева беше приведена вчера попладне од својот дом во скопската населба Козле, од каде што со полициска придружба беше однесена во просториите на СЈО каде што беше извршен претрес и од каде што ѝ бил одземен ...

Обвинителска постапка со посебни потреби

Либертас - 22.08.2019

Кулминацијата на аферата Рекет со апсењето на шефицата на СЈО – Јанева не тресна од земја од причини кои се повеќе идеолошки, а и правни. Секако базичните процедурални права на обвинетитот (во случајот Јанева) ќе се применуваат, како и презумпцијата ...

Јанева во притвор, истрагата за „Рекет“ продолжува

Deutsche Welle - 22.08.2019

Специјалната обвинителка Катица Јанева од синоќа е во притвор во затворот „Шутка“. Обвинителката Русковска вели дека истрагата продолжува во потрага по натамошни докази за скандалот. Шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева доби 30 дневен притвор и ...

Русковска на Катица ѝ овозможи да присуствува на погребот на мајка ѝ, но на друг осомничен лани не му дозволила

Нетпрес - 22.08.2019

Станува збор за Душко Лазаров вработен во МВР, кој на 27-ми април 2017 година бил дежурен во оперативниот штаб на МВР во текот на инцидентите во Собранието и кој е осуден за терористичко загрозување на уставниот поредок.