TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пораката од ЕУ самитот гласи: Што и да сторите не сте добредојдени!

Deutsche Welle - 19.10.2019

Историска грешка, крај на проширувањето или краткорочна криза? Со што се соочија Македонија и другите земји од Западниот Балкан по блокадата на почетокот на преговорите во Брисел? По 15 години на Северна Македонија со десет препораки на Европската ...

Годинава без датум за старт на преговори со ЕУ

Глас на Америка - 18.10.2019

Она за што успеаја да се договорат шефовите на држави и влади на ЕУ е ова прашање да се разгледува во првата половина на 2020 година за време на хрватското претседателство со Унијата Годинава нема одлука за датум за старт на преговори за членство со ...

Европските лидери го тешат Заев: Не се откажувајте

Deutsche Welle - 18.10.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел, премиерите на Шведска и Словенија и многу други европски лидери денеска разговарале телефонски со македонскиот премиер Заев. Туск и Јункер зборуваат за „историска грешка“.

Нема одлука за датум, ЕУ ќе се наврати на прашањето на пролет

Канал5 - 18.10.2019

По 14 години статус земја – кандидат и по 10 позитивни препораки, Македонија останува во чекалната на Европската Унија. Попладнево, двоецот Туск- Јункер на прес-конференција ја соопштија веста, која беше речиси извесна уште пред Самитот да почне.

Јункер: Ако сакаме да бидеме почитувани мора да ги одржуваме ветувањата

Алсат-М - 18.10.2019

Ако сакаме да бидеме почитувани ние мора да ги одржуваме нашите ветувања, изјави денеска претседателот на Евроската комисија Жан Клод Јункер, на прес-конференцијата по Самитот на ЕУ во Брисел.

По историските договори – историска грешка

365 - 18.10.2019

„Многу сум разочаран од резултатот на нашата дебата за проширувањето“, не криеше претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, по дводневниот самит на лидерите на земјите членки на ЕУ на кој Македонија уште еднаш не доби никакво конкретно ...

Македонија и Албанија го положија испитот, но не и Европската Унија, рече Туск

Сакам да кажам - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск им порача на Македонија и Албанија да не се откажуваат од својот европски сон откако и двете земји не добија датум за почеток на пристапни преговори со Европската Унија, на што најгласно се противеше ...

Туск: ЕУ ќе се наврати на проширувањето до мај 2020

Алсат-М - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето до мај 2020, пред Самитот во Загреб откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Албанија и Македонија.

Туск до Скопје и Тирана: Ве молам не се предавајте

Нова ТВ - 18.10.2019

-Големо мнозинство беше за тоа да се отворат преговори. Сепак не успеавме да постигнеме концензус. Но затоа ќе се навратиме на ова прашање пред самитот во Загреб закажан за мај 2020. Северна Македонија и Албанија не се виновни за ова.

Туск: Ве молам не се предавајте

Телма - 18.10.2019

Престедателот на Европскиот совет Доналд Туск на самиот почеток од прес конференција на крајот од самитот на ЕУ лидерите рече дека немало согласнот меѓу лидерите за Северна Македонија и Албанија да добијат датум за почеток на преговорите со ЕУ.

Туск – Нема датум, но не се откажувајте

Р.С.Европа - 18.10.2019

Немаше согласност од сите земји членки за почеток на преговори со Македонија и со Албанија и на ова прашање ќе се навратиме во мај 2020 година, пред наредниот Самит на ЕУ во Загреб, рече претседателот на Советот на ЕУ, Доналд Туск на денешната ...

Туск: Верувам дека ова е кратка криза, а не крај на проширувањето на ЕУ

Макфакс - 18.10.2019

По завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, одржаа заедничка прес-конференција на која зборуваа и за процесот на проширување, односно не давањето ...

Јункер и Туск: Ова е голема историска грешка

360 степени - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, и официјално објави дека лидерите на ЕУ не успеале да постигнат консензус за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и со Албанија, иако огромно мнозинство земји-членки биле „за“.

Од ЕУ и официјално – во мај 2020 за проширувањето

ММС - 18.10.2019

Одлуката за проширувањето се одлага за мај 2020 година на самитот во Загреб. И Северна Македонија и Албанија се подготвени уште денеска да добијат датум за преговори, соопшти пред малку претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

Денеска лидерите на Европската унија ќе донесат одлука за Македонија

Канал5 - 18.10.2019

Денеска лидерите на Европската унија ќе донесат одлука за Македонија . Синоќа на кратко била отворена темата за одредување на датум за преговори со Европската унија за Македонија и за Албанија пишуваат европските медиуми.

ЕУ ќе се наврати на проширувањето пред Самитот на ЕУ во Загреб во 2020

Опсервер - 18.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск порача дека Европската Унија ќе се наврати на проширувањето пред Самитот во Загреб во мај наредната година, откако земјите членки не успеаја да постигнат договор за почеток на преговори со Северна ...

Јункер и Туск: Ова е историска грешка!

Мета - 18.10.2019

Недавањето датум за почеток на преговорите на Северна Македонија и Албанија е грешка, порачаа и Доналд Туск, претседателот на Европскиот Совет и Жан Клод Јункер, претседател на Европската Комисија (во заминување), на попладневната прес-конференција ...

Опозиција без к’смет: Изјавата на Доналд Туск ја сруши цела стратегија за демонстрации на опозицијата

Centar - 18.10.2019

Како да се без к’смет и среќа. Опозициската ВМРО ДПМНЕ само што ја обвини македонската влада за немање на реформи и целата вина за недобивањето на преговори со ЕУ, ја фрли врз премиерот Зоран Заев, од ЕУ стигна студен туш за ВМРО ДПМНЕ.

Туск: Ве молам не се откажувајте, нова шанса за почеток на преговори ќе има во мај 2020 година

Нетпрес - 18.10.2019

„Македонија и Албанија не се виновни што не им се одобрени преговорите за полноправно членство во ЕУ. Денеска сакам да испратам јасна порака до нашите пријатели во Македонија и во Албанија, ве молам не се откажувајте, ги разбирам вашите фрустрации“, ...

Туск: Засрамен сум! Ова е грешка!

ММС - 18.10.2019

На попладневната прес конференција по завршувањето на заседаниото на Светот на ЕУ, претседателот на ова тело се обдуваше да најде зборови и да објасни зошто Македонија и Албанија не добија датум за преговори. -Вистински сум засрамен.

Туск со директна порака до Владата на Зоран Заев: Ве молам не се откажувајте, вие го сторивте своето, ние не

Centar - 18.10.2019

Првиот човек на Советот на Европа, Доналд Туск на завршната прес конференција поврзана со крајот на историскиот самит на ЕУ, порача дека нема одлука за Македонија и Албанија да почнат преговори со Унијата.

Туск: Ова не e пораз, ова е грешка, не се откажувајте

ТВ21 - 18.10.2019

Претседателот на Европската Комисија Доналд Туск денеска на прес-конференција изјави дека недоделувањето на датум на Северна Македонија е грешка, а не вина на земјата. Порача земјата да продолжи по патот, и да чека нова шанса, а убеден е дека еден ...

Туск: Земјите членки на ЕУ не го положија испитот!

Вечер Прес - 18.10.2019

Немањето одлука за датум за старт на преговорите со Северна Македонија и Албанија не е вина на двете земји. Двете земји имаат право да ги почнат преговорите со ЕУ денес. Тие се подготвенми. За жал, дел од земјите-членки сеуште не се подготвени.

Туск до Скопје и до Тирана: Ве молам, не се откажувајте

Слободен Печат - 18.10.2019

Еден ден ќе бидете полноправна членка на ЕУ, изјави на денешната порес конференција претседателот на европскиот совет Доналд Туск. Да бидеме јасни, Македонија и Албанија не се виновни што не им се одобрени преговорите за полноправно членство во ЕУ.

Прес на Туск и Јункер во Брисел (ВИДЕО)

Слободен Печат - 18.10.2019

Двајцата ќе брифираат за се што е дискутурано последните два дена на средбата на Европската комисија. Во секој момент треба да започне пресот на претседателот на европскиот совет Доналд Туск и на претседателот на европската комисија Жан Клод Јункер.

Лидерите не постигнаа договор, освен за тоа дека Македонија и Албанија ќе мора да почекаат

AKO - 18.10.2019

Лидерите на ЕУ изминатата ноќ имале напната расправа за двете мали балкански нации, но на крајот не беа во можност да постигнат договор дури и за изјава која нуди охрабрување и одложување на формалната одлука, пишува порталот politico.eu .

(Видео) Туск: Се чувствувам засрамен, згрешивме за Северна Македонија и Албанија

1tv - 18.10.2019

Првиот човек на Европскиот совет Доналд Туск на прес-конференција во Брисел предмалку изјави дека недоделувањето на датум за преговори на Македонија и Албанија не претстатвува потфрлување, туку, како што рече – грешка.

ВО ЖИВО: Прес на Туск и Јункер од Брисел

Република - 18.10.2019

Во секој момент треба да започне прес-конференцијата на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и на претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер, кои ќе брифираат за сè што е дискутурано последните два дена на средбата на Европската ...

Туск, Меркел, Макрон и неколку други во моментов подготвуваат текст

Нова ТВ - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, Ангела Меркел, Емануел Макрон „и неколкумина други“ во моментов седат заедно и подготвуваат текст за проширувањето – информира ЕУ дипломат. По опсежната дискусија меѓу лидерите за аспирациите на ...

Туск: Се уште има земји членки кои се скептични за отварање на преговорите

Телма - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск во ексклузивна изјава за Телма вели дека се уште има земји членки кои се скептични во поглед на прашањето за отварање на пристапни преговори со Македонија и Албанија.

Туск бара мотивација за Македонија и преговори за 7 месеци

Expres - 18.10.2019

Првиот човек на Европскиот Совет Доналд Туск вечерва во Брисел со цел да не се понижат целосно, лобира Советот да подготви “Мотивациско писмо” за Македонија и Албанија. Во писмото за мотивација за Македонија и Албанија се предлага: Да се донесе ...

Расправата за Македонија вечерва ќе продолжи зад затворени врати

Република - 17.10.2019

По завршувањето на првиот ден од Самитот на ЕУ во Брисел, евентуалното проширување на Унијата не се спомена ниту на вечерашната прес-конференција на првите Жан Клод Јункер и Доналд Туск, кои се осврнаа само на постигнатиот договор со Лондон околу ...

Туск направил што може, но не го убедил Макрон

Фактор - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск вечерва во изјава за Телма рекол дека не се надева дека на работната вечера ќе се постигне договор за доделување на датум. Рекол дека направил што може, но нема согласност меѓу земјите членки .

Туск: Направив сè што можев, но треба да се случи чудо за да се согласи Макрон

Република - 17.10.2019

И претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, не е оптимист дека Македонија ќе добие датум за почеток на преговори за влез во Европската унија. Во изјава за дописничката на „Телма“ од Брисел, каде вечерва, пред почетокот на Европскиот совет во ...

Проширувањето на дневен ред на Самитот на ЕУ вечерва, Франција не попушта

Алсат-М - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако ...

Ципрас до Јункер: Прашање на кредибилитетот на ЕУ е почеток на пристапни преговори со Северна Македонија

+инфо - 17.10.2019

Разговаравме за важноста на Договорот од Преспа, за улогата на ЕУ на Балканот и потребата да се одлучи почеток на пристапни преговори, напиша Ципрас на Твитер по средбата со Јункер. Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток ...

Вишеградската група бара дебата на Самитот на ЕУ за старт на преговорите

24Инфо - 17.10.2019

Премиерите на државите членки на Вишеградската група синоќа побараа од претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск да иницира дебата за отпочнување на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија за време на Самитот на ЕУ, што денеска и ...

Заев – Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за почеток на преговори

Кумановски м. - 17.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор вечерва во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

НОВИ НАПОРИ ЌЕ СЕ ПРАВАТ ЗА ДАТУМОТ: Ќе има ли консензуално решение за преговорите на Македонија

Фактор - 17.10.2019

Македонија ги исполни сите услови за отворање на пристапните преговори со Европската унија. Ова е заедничкиот став кој го испратија доцна синоќа премиерот Заев и претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Туск се надева дека денеска се ќе се разјасни околу Брегзит

Кумановски м. - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вели дека теоретски сè треба да биде јасно за Брегзит до крајот на денешниот ден. „Во теорија, за седум до осум часа сè треба да биде јасно за прашањето за Брегзит, преговорите се во тек.

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

24 Вести - 17.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на утрешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Заев – Туск: Сите услови за преговори се исполнети

МКД - 17.10.2019

Лидерите на земјите членки на Европската Унија на денешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на ...

Заев и Туск очекуваат да се изнајде решение за почеток на преговорите

Точка - 17.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор синоќа во Брисел се одвиваше средбата меѓу премиерот, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, информираат од владината прес-служба.

Заев - Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Р.С.Европа - 17.10.2019

Лидерите на Европската Унија на денешното заседание ќе прават напори да дојдат до консензуално решение поврзано со почетокот на преговорите за Северна Македонија, е заедничкото очекување на премиерот Зоран Заев и претседателот на Европскиот совет ...

Заев – Туск: Северна Македонија ги исполни сите услови за преговори

Телма - 17.10.2019

На средбата на Заев и Туск, што се одржа вечерва во Брисел, беше заклучено дека Република Северна Македонија и граѓаните ги исполниле сите услови за донесување одлука за почеток на преговори правејќи храбри чекори и сериозни реформи.

Заев: Туск ги потврди сите наши успеси

Press24 - 17.10.2019

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск ги потврди сите успеси што Северна Македонија ги постигна во изминатите две и пол години. Ова го напиша доцна синоќа премиерот Зоран Заев на Фејсбук.

Ципрас до Јункер: Прашање на кредибилитетот на ЕУ е почеток на пристапни преговори со Северна Македонија

А1 On - 17.10.2019

Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер на нивната вчерашна средба во ...

Премиерот Заев на средбата со Туск: Северна Македонија и граѓаните ги исполнија сите услови за донесување одлука за ...

Бизнис Вести - 17.10.2019

Во пријателска атмосфера и во искрен разговор синоќа во Брисел се одвиваше средбата меѓу претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск.

Ципрас до Јункер: Прашање на кредибилитетот на ЕУ е почеток на преговори со Северна Македонија

Нова ТВ - 17.10.2019

Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер на нивната вчерашна средба во ...

Ципрас до Јункер: Прашање на кредибилитетот на ЕУ е почеток на пристапни преговори со Северна Македонија

Независен - 17.10.2019

Грција – Прашање на меѓународниот кредибилитет на ЕУ е да одлучи за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија, му рекол поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер на нивната вчерашна ...