TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

По САД и Израел најави повлекување од УНЕСКО

МКД - 12.10.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави денес дека Израел се подготвува за излегување од УНЕСКО, неколку часа откако САД објавија дека ја напушаат агенцијата на Обединетите нации за образование, наука и култура.

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Глас на Америка - 12.10.2017

Чекорот стапува во сила на 31-ви декември САД се повлекуваат од УНЕСКО, организација што ја обвинија за „анти-израелска“. „Не беше лесна одлука. Ја одразува загриженоста на САД за потребата од фундаментални реформи и континуирано анти-израелски ...

И Израел сака да излезе од УНЕСКО

Макфакс - 12.10.2017

Израелскиот амбасадор во УНЕСКО, Кармел Шама-Хакоен, денеска рече дека и Израел, како САД, би требало да се повлече од УНЕСКО, со оценка дека оваа организација дејствува против неговата земја.

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Deutsche Welle - 12.10.2017

Соединетите американски држави се повлекоа од полноправо членство во УНЕСКО наведувајќи ја потребата за реформи во организацијата и „анти-израелската пристрасност“ како причина за одлуката Американски претставници како главна причина за ...

Амбасадорот на Израел со предлог да се повлечат од УНЕСКО

Алфа - 12.10.2017

Израелскиот амбасадор во УНЕСКО Кармел Шама Хакоен денеска изјави дека и Израел би требало да се повлече од УНЕСКО. Израелскиот амбасадор во УНЕСКО Кармел Шама Хакоен денеска изјави дека и Израел би требало да се повлече од УНЕСКО, бидејќи САД ...

И Израел го напушта УНЕСКО

Канал5 - 12.10.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека Израел се подготвува да се повлече од УНЕСКО , на само неколку часа откако САД објавија слично соопштение. Одлуката на САД , Нетанјаху ја нарекол храбра и морална и оти му дал инструкции на ...

По САД, и Израел најави повлекување од УНЕСКО

Мета - 12.10.2017

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху денеска дал инструкции на министерството за надворешни работи да го подготви повлекувањето на земјата од УНЕСКО, јавуваат светските медиуми. Ова го соопштила израелската влада неколку часа откако САД најавија ...

Бомба од Вашингтон – САД се повлeкува од УНЕСКО

Скопје24 - 12.10.2017

Соединетите Американски Држави (САД) донесоа одлука за повлекување од Организацијата на Обединетите нации за образование, наука и култура (УНЕСКО), јавува Anadolu Agency (AA). Американскиот Стејт департмент соопшти дека УНЕСКО го напуштаат поради ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Алсат-М - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.

САД излегуваат од УНЕСКО поради „антиизраелска пристрасност“

Р.С.Европа - 12.10.2017

САД се повлекуваат од Агенцијата за култура и образование на ОН, УНЕСКО од 31 декември годинава, соопшти денеска американскиот Стејт департмент. „Оваа одлука не беше донесена лесно и ја одразува загриженоста на САД за зголемувањето на заостанатите ...

САД имаат намера да се повлечат од УНЕСКО

Алсат-М - 12.10.2017

САД планираат да го напуштат УНЕСКО, со што ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и образование, на која и прават проблем регионалните ривалства и недостатокот на финансирање, соопштија дипломатски извори.

САД го напуштија УНЕСКО

Факултети - 12.10.2017

Содинетите Американски Држави ќе го напуштат УНЕСКО на крајот на годинава, соопшти светската Организација за образование, наука и култура при Обединетите Нации. Тоа не е само гоме политички удар, туку и финансиска загува за организацијата.

САД ќе го напуштат УНЕСКО

Макфакс - 12.10.2017

Вашингтон одлучи да го напушти УНЕСКО поради резолуцијата на оваа организација која американската администрација ја смета за анти-израелска. Претставници од американската администрација, кои сакале да останат анонимни, изјавиле за „Асошиејтед прес“ ...

САД излегуваат од УНЕСКО

МКД - 12.10.2017

Американскиот Стејт департмент потврди дека земјата официјално се повлекува од УНЕСКО, културното тело на ОН, во чие основање помогна во 1945 година. Овој потег ќе стапи во сила на 31 декември, објави Вашингтон.

По САД, и Израел ќе се повлекува од УНЕСКО

Слободен Печат - 12.10.2017

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најавува дека и Израел ќе се повлече од членството на УНЕСКО. Од неговиот кабинет соопштуваат дека Нетанјаху побарал од израелското МНР да е преземат и подготват сите акции кои се потребни за да се прекине ...

Стејт департмент: САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО...

Н.Македонија - 12.10.2017

Стејт департмент: САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО Соединетите Американски Држави од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт. - Не беше лесно да се донесе одлуката.

САД се повлекува од УНЕСКО

Канал5 - 12.10.2017

САД донесоа одлука да се повлечат од УНЕСКО, јавува „АФП“. Официјалните претставници на УНЕСКО изразија жалење поради оваа одлука. Како што се наведува во соопштението на Стејт департментот, за одлуката на САД известена е и генералната директорка на ...

По САД, и Израел пред напуштање на УНЕСКО

Newsroom - 12.10.2017

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху вечерва му даде инструкции на Министерството за надворешни работи да подготви повлекување на Израел од УНЕСКО. Тоа го соопшти Владата набрзо по најавата на САД дека ја напуштаат таа агенција на ОН заради ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО обвинувајќи ја за антиизраелски однос

Сакам да кажам - 12.10.2017

САД ќе се повлече од УНЕСКО, обвинувајќи ја оваа светска културна организација за антиизраелски однос. Одлуката ќе стапи на сила на 31 декември. Како што објави Стејт департмент, официјалното членство ќе биде заменето со набљудувачка мисија во Париз.

По САД, Израел се повлекува од УНЕСКО

Курир - 12.10.2017

– Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за државата да се повлече од членството во УНЕСКО, по чекорот што го презеде САД, соопшти Кабинетот на премиерот.

САД го напушта УНЕСКО?

Слободен Печат - 12.10.2017

Официјален Вашингтон донесе одлука дека САД се пoвлекува од УНЕСКО поради тоа што оваа организација ја смета американската администрација за антиизраелска. САД донеле ваква одлука во моменти кога се избира нов претседател на организацијата.

САД се повлекуваат од УНЕСКО...

Н.Македонија - 12.10.2017

САД се повлекуваат од УНЕСКО САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Мета - 12.10.2017

САД донеле одлука да се повлечат од УНЕСКО, соопшти американскиот Стејт департмент. Како што јавуваат американските медиуми, за одлуката на официјален Вашингтон е известена и генералната директорка на УНЕСКО, Ирина Богова.

САД се повлекоа од УНЕСКО

Newsroom - 12.10.2017

САД се повлекоа од УНЕСКО, а одлуката ќе стапи во сила на 31 декември, објави во четврток Стејт департментот. „Одлуката не беше лесно донесена“, се вели во соопштението на Стејт департментот, појаснувајќи дека таа е резултат на загриженоста на САД ...

САД излегуваат од УНЕСКО

Нетпрес - 12.10.2017

Соединетите држави ја известиле организацијата УНЕСКО за истапувањето од нејзиното членство, соопшти во четвртокот американскиот Стејт департмент. Вашингтон го објаснил овој чекор со заостанатата обврски за членаритена, неопходноста од реформирање ...

САД се повлекоа од УНЕСКО

Стандард - 12.10.2017

Стејт департментот на САД денеска ја информираше шефицата на УНЕСКО, Ирина Бокова за нивната одлука да се повлечат од организацијата. Како дел од причините што ги наведува Стејт Департментот се потребата за реформи во организацијата како и ...

И Израел сака да излезе од УНЕСКО

Точка - 12.10.2017

Израелскиот амбасадор во УНЕСКО, Кармел Шама-Хакоен, денеска рече дека и Израел, како САД, би требало да се повлече од УНЕСКО, со оценка дека оваа организација дејствува против неговата земја.

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Алфа - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН.

САД имаат намера да се повлечат од УНЕСКО

А1 On - 12.10.2017

САД планираат да го напуштат УНЕСКО, со што ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и образование, на која и прават проблем регионалните ривалства и недостатокот на финансирање, соопштија дипломатски извори.

САД излегуваат од УНЕСКО

Кајгана - 12.10.2017

Вашингтон одлучи да го напушти УНЕСКО поради резолуцијата на оваа организација која американската администрација ја смета за анти-израелска. Претставници од американската администрација, кои сакале да останат анонимни, изјавиле за „Associated Press“ ...

Стејт департмент: САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО

Вечер - 12.10.2017

Соединетите Американски Држави од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт. - Не беше лесно да се донесе одлуката. Таа ја рефлектираше загриженоста на САД поради се поголемите неподмирени обврски во УНЕСКО, потребата ...

Нетанјаху: Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО

Алсат-М - 12.10.2017

Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. – Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за државата да се повлече од членството во УНЕСКО, по ...

САД излегуваат од УНЕСКО

Точка - 12.10.2017

Соединетите држави ја известиле организацијата УНЕСКО за истапувањето од нејзиното членство, соопшти во четвртокот американскиот Стејт департмент. Вашингтон го објаснил овој чекор со заостанатата обврски за членаритена, неопходноста од реформирање ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Курир - 12.10.2017

Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември. Според дипломатски извори, со тој потег САД ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и образование, на која и прават проблем регионалните ривалства и ...

САД ќе се повлечат од УНЕСКО

+инфо - 12.10.2017

Списанието „Форин полиси“ денеска објави дека САД официјално ќе се повлечат откако УНЕСКО утре ќе избере нов генерален директор. САД планираат да го напуштат УНЕСКО, со што ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и ...

САД ќе го напуштат УНЕСКО

Точка - 12.10.2017

Вашингтон одлучи да го напушти УНЕСКО поради резолуцијата на оваа организација која американската администрација ја смета за анти-израелска. Претставници од американската администрација, кои сакале да останат анонимни, изјавиле за „Асошиејтед прес“ ...

Стејт департмент: САД од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО

Алфа - 12.10.2017

Соединетите Американски Држави од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт. Соединетите Американски Држави од 31 декември ќе се повлечат од УНЕСКО, соопшти денеска Стејт департментoт.

Нетанјаху: Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО

ТВ21 - 12.10.2017

Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. – Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за државата да се повлече од членството во УНЕСКО, по ...

САД го напуштаат УНЕСКО

Република - 12.10.2017

Соединетите држави ја известиле организацијата УНЕСКО за истапувањето од нејзиното членство, соопшти во четвртокот американскиот Стејт департмент. Вашингтон го објаснил овој чекор со заостанатата обврски за членаритена, неопходноста од реформирање ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Вечер - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН.

САД имаат намера да се повлечат од УНЕСКО

Локално - 12.10.2017

– САД планираат да го напуштат УНЕСКО, со што ќе ја отежнат уште повеќе ситуацијата на организацијата на ОН за култура и образование, на која и прават проблем регионалните ривалства и недостатокот на финансирање, соопштија дипломатски извори.

САД ќе го напуштат УНЕСКО

Sky - 12.10.2017

Вашингтон одлучи да го напушти УНЕСКО поради резолуцијата на оваа организација која американската администрација ја смета за анти-израелска. Претставници од американската администрација, кои сакале да останат анонимни, изјавиле за „Асошиејтед прес“ ...

Нетанјаху: Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО

+инфо - 12.10.2017

Нетанјаху во соопштението го поздравува потегот на САД да се откажат од членството во оваа организација. Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Нова ТВ - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Ова го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.

По САД, Израел се повлекува од УНЕСКО

Press24 - 12.10.2017

Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за државата да се повлече од членството во УНЕСКО, по чекорот ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

Сител - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.

Нетанјаху: Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО

А1 On - 12.10.2017

Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. – Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за државата да се повлече од членството во УНЕСКО, по ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

А1 On - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.

Нетанјаху: Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО...

Н.Македонија - 12.10.2017

Нетанјаху: Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. - Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за ...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

еМагазин - 12.10.2017

САД го известија официјално УНЕСКО дека се повлекуваат од таа организација на ОН. Тоа го изјави денеска генералниот директор на УНЕСКО, Ирина Бокова. Според западни медиуми, САД ќе го напуштат УНЕСКО од 31 декември.