TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВИДЕО: Астролог на ТВ21 го предвиде земјотресот во Турција

ТВ21 - 25.01.2020

Астрологот Симеон Атанасовски во разговор за ТВ21 погоди дека ќе има земјотрес во Турција. Тој беше гостин на ClickPlus на 26. декември минатата година, и рече дека покрај Турција, ќе се тресе и Јужна Америка и тоа со земјотрес над 7 степени според ...

Расте бројот на загинати во Турција - Се бараат преживеани под урнатините

Press24 - 25.01.2020

Најмалку 21 лице го загуби животот, а преку 1.000 се повредени во разорниот земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтеровата скала што ноќеска го погоди источниот дел на Турција. Потресот силно се почувствувал до Тел Авив.

Застрашувачка снимка од ТВ студио: Сѐ започна да се тресе на програмата во живо...

Точка - 25.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,8 степени кој го погоди истокот на Турција се почувствува и во ТВ студиото на еден локален телевизиски канал. Во моментите кога гостите дискутираа, сѐ започна да се тресе.

Харадинај: Косово e подготвено да ѝ помогне на Турција со оперативни единици на ФСК

24Инфо - 25.01.2020

Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај вели дека Косово е подготвено да ѝ помогне на Турција во регионите погодени од силниот земјотрес со хуманитарна помош и со абгажирање на оперративните единици на своите Безбедносни сили (ФСК), јави ...

Сочувство за настраданите во Турција изразија Мета, Рама и Баша

Опсервер - 25.01.2020

– Албанскиот претседател Илир Мета изрази длабоко сочувство за настраданите во катастрофалниот земјотрес што синоќа го погоди источниот дел на Турција. Наведува дека во овие тешки моменти тој и албанскиот народ се покрај Турција и пријателскиот ...

Потресни сцени од Турција: Разорниот земјотрес однесе најмалку 20 животи, над илјада се повредени...

Точка - 25.01.2020

Бројот на загинати во земјотресот кој ги погоди источните турски провинции Малатја и Елазиг достигна 20 лица, додека над 1000 се повредени, соопшти новинската агенција „Анадолија“. Земјотрес со јачина од 6,9 степени по Рихтер го погоди синоќа ...

Земјотрес во Турција: Бројката на загинати порасна на 20, се стравува дека ќе има уште жртви

ТВ21 - 25.01.2020

Турција ги брои жртвите од земјотресот кој се случи вчера со епицентар во градот Елазиг во истокот на земјата. Земјотресот беше со јачина од 6,8 степени според Рихтер. Бројката на загинати засега изнесува 20 лица, а се стравува дека под урнатините ...

(Видео) Разорен земјотрес во Турција: Најмалку 21 жртва и над 1.300 повредени

Нова ТВ - 25.01.2020

Најмалку 21 лице го загуби животот, а преку 1.000 се повредени во разорниот земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтеровата скала што ноќеска го погоди источниот дел на Турција. Тамошните медиуми јавуваат дека под урнатите може да има уште ...

Турција: Најмалку 21 загинат и над 1.000 повредени во земјотресот

Бриф - 25.01.2020

Најмалку 21 загина, и над 1.030 повредени е досегашниот биланс од вчерашниот земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција. Најмалку 17 жртви има во округот Елазиг и четворица во соседната округот Малатија, се вели во соопштение од властите.

Силен земјотрес во Турција-расте бројот на жртвите

Deutsche Welle - 25.01.2020

Во разурнувачкиот земјотрес кој ја погоди источна Турција загинаа десетици луѓе а стотици се повредени. Бројни згради се урнаа во потресот со епицентар во градот Сивирџе во провинцијата Елазиг.

ВИДЕО: Паника во Турција по разорниот потрес - Страшни и тажни снимки

Press24 - 25.01.2020

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Силниот потрес од 6.9 степени според Рихтер сруши неколку згради. Беше почувствуван и во соседните земји Сирија, Либан и ...

Расте бројот на жртвите во земјотресот во Турција , најмалку осуммина загинати и во пожар во зграда по потресот (ВИДЕО)

Канал5 - 25.01.2020

Во земјотресот што ја погоди источна Турција вчеравечер загинаа најмалку 21 лице, а 25 се водат за исчезнати. Земјотрес со јачина од 6,8 часот го погоди регионот во 20,55 часот по локално време, проследен со два помали земјотреси од 5,4 и 5,1.

Мицкоски изрази длабоко сочуство до семејствата на настраданите во земјотресот во Турција: Нашите мисли се со вас

Република - 25.01.2020

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО ДПМНЕ изрази длабоко сочуство до семејствата на загинатите во силниот земјотрес кој ја погоди Турција. Изразувам длабоко сочувство за Турција и пријателскиот турски народ поради последиците од разорниот земјотрес.

Силен земјотрес ја погоди Турција, загинаа најмалку 20 лица

Радио МОФ - 25.01.2020

Силен земјотрес од 6.8 степени синоќа го погоди ретко населениот дел од источна Турција. Во земјотресот загинаа најмалку 20 лица, повредени повеќе од 900, триесет лица се заглавени во урнатините од срушените згради, соопштија турските власти Како ...

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Макфакс - 25.01.2020

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот беше со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала, а беше почувствуван и во соседните земји Сирија, Либан и Иран.

Ердоган: Институциите ги преземаат сите потребни мерки по земјотресот

Макфакс - 25.01.2020

Надлежните институции и служби ги преземаат сите потребни мерки по земјотресот кој ги погоди источните делови на Турција, изјави синоќа турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган, пренесе Агенцијата Анадолија (AA).

Најмалку 19 загинати во земјотрес од 6,7 степени во источна Турција

Сакам да кажам - 25.01.2020

Најмалку 19 загинаа, а повеќе од 600 се повредени во земјотресот што во петокот вечер ја погоди источна Турција. Бројката на загинати и повредени се очекува да расте бидејќи спасувачката акција е во тек.

Најмалку 20 загинати, а 920 повредени по силниот земјотрес во Турција

Слободен Печат - 25.01.2020

Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу изјави дека спасувачите трагаат по 30 лица за кои се верува дека се под урнатините. Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди источниот дел на Турција синоќа се искачи на 20, и 920 повредени, ...

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Макфакс - 25.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во Турција во кој засега 20 лица го загубија животот, а над 900 се повредени.

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Макфакс - 25.01.2020

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920 луѓе се повредени, соопштија официјалните лица. Земјотресот бил со јачина од 6,9 степени и бил почувствуван во соседните земји, Сирија, ...

Турција: Најмалку 21 загинат и над илјада повредени во земјотресот

24Инфо - 25.01.2020

Според најновите информации, најмалку 21 лице загина, додека 1.030 се повредени во земјотресот со јачина од 6,8 степени по Рихтер што го погоди источниот турски град Елазиг, јави Анадолија.

Земјотрес во Турција: Бројот на загинатите достигна 21, а на повредените над 1.000 лица

360 степени - 25.01.2020

Најмалку 21 лице загинаа, а 1.030 се повредени во синоќешниот катастрофален земјотрес што ја погоди источна Турција. Десетици од повредените се во сериозна здравствена состојба, а властите стравуваат дека најмалку 30 лица се заробени под остатоците ...

ВИДЕО: Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, најмалку 18 загинати

А1 On - 25.01.2020

Најмалку 18 лица загинаа во земјотресот, со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, кој синоќа ги погоди источните делови на Турција. Според првите луѓе на окрузите Елазаг и Малатија, бројот на повредени е повеќе од 550 и тоа не е конечна ...

Дваесетина жртви, 900 повредени, срушени згради во разорниот земјотрес во Турција

Gostivarpress.mk - 25.01.2020

Во катастрофалниот земјотрес кој вчеравечер го погоди источниот дел на Турција има најмалку 20 жртви, а над 900 лица се повредени, соопштија турските власти. Глетките се вознемирувачки, срушени се неколку згради, луѓето се уплашени и во паника, ...

ЗАРОБЕНИ СЕ ВО УРНАТИНИТЕ - спасувачите трагаат по 30 лица

Фактор - 25.01.2020

На 21 се искачи бројот на настраданите во Турција, откако з емјотрес со јачина од 6,8 степени го погоди ретко населениот источен дел од земјата. Повредени се над 1.000, според најновите податоци.

Најмалку 19 загинати и над 770 повредени во земјотресот во Турција

Опсервер - 25.01.2020

– Најмалку 19 лица загинаа во вчерашниот земјотрес во источна Турција. Тоа го соопшти утрово турскиот министер за здравство Фахретин Коџа. Во земјотресот со интензитет од 6,8 по Рихтеровата скала повредени се повеќе од 770 луѓе.

(ВИДЕО) Расте бројот на жртвите во земјотресот во Турција, се трага по преживеани под урнатините

Скопје1 - 25.01.2020

Во разурнувачкиот земјотрес кој ја погоди источна Турција загинаа десетици луѓе а стотици се повредени. Бројни згради се урнаа во потресот со епицентар во градот Сивирџе во провинцијата Елазиг.

Спасовски и Заев изразија сочувство за настраданите во земјотресот во Турција

А1 On - 25.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски изрази сочувство за настраданите во катастрофалниот земјотрес што синоќа ја погоди источна Турција. -Изразуваме силна поддршка и солидарност со Турција и турскиот народ.

ВИДЕО: Снимки по земјотресот во Турција, најмалку 18 загинати

ММС - 25.01.2020

Најмалку 18 лица загинаа во земјотресот, со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала, кој синоќа ги погоди источните делови на Турција. Според првите луѓе на окрузите Елазаг и Малатија, бројот на повредени е повеќе од 550 и тоа не е конечна ...

ТРОГАТЕЛНО ВИДЕО ОД ТУРЦИЈА: Татко се наместил како потпора и загинал за да ги заштити своите деца

Магазин - 25.01.2020

Страотен земјотрес со јачина од 6,9 степени ја погоди вчера Источна Турција. Се поголем е бројот на загинати а бројот на повредени е 920 луѓе. Земјотресот која вчера го зафати источниот дел на Турција бил со јачина од 6,9 степени и бил почувствуван ...

СВЕТОТ ТАГУВА: Најмалку 20 загинати и 920 повредени во земјотрес од 6,7 степени во источна Турција

Магазин - 25.01.2020

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го зафати источниот дел на Турција се искачи на 20, а 920 луѓе се повредени, соопштија турските медиуми. Земјотресот која вчера го зафати источниот дел на Турција бил со јачина од 6,9 степени и бил ...

Заев: Нашите мисли се со турскиот народ.

Фактор - 25.01.2020

Лидерот на СДСМ и поранешен премиер на земјава, Зоран Заев вчера преку својот фејсбук профил истради сочувства до секејствата на настраданите од земјотресот во Турција. „Стигаат вознемирувачки вести од Источна Турција како последица на силниот ...

Расте бројот на загинати во силниот земјотрес во Турција , десетици повредени , урнати згради... (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени ја погоди вечерва источна Турција. Земјата силно се тресеше во областа Сивриџи, во провинција Елазигу, околу 20,55 часот по локално време (18,55 часот по средноевропско време), објави владината агенција за ...

Загинати и десетици повредени во силен земјотрес кој ја погоди источна Турција

Телма - 24.01.2020

Најмалку четри лица загинаа а десетици други се повредени во силниот земјотрес што ја погоди турската провинција Елазиг, на истокот од земјата. Епицентарот на земјотресот бил во областа Сивриче на длабочина од 10 километри.

Најмалку 4 мртви во земјотрес од 6,8 степени во Турција - се пoчувствувал до Тел Авив (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 24.01.2020

Земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција однесе најмалку четири животи и предизвика неколку згради да пропаднат, јавија властите. Епицентарот на земјотресот бил во провинцијата Елазиг, а бил почувствуван дури до Тел Авив, Израел.

Бројот жртви во земјотресот во источна Турција се искачи на 15

Нетпрес - 25.01.2020

Бројот на жртвите во разорниот земјотрес кој во петокот вечерта ги погоди истокот на Турција се зголеми на 15, соопшти ноќта кон саботата Управата за вонредни ситуации и природни непогоди.

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.01.2020

Последните информации покажуваат дека најмалку 14 луѓе загинаа во земјотресот со јачина од 6,8 степени кој беше почувствуван и во соседството. Турските власти се уште ги прибираат првичните информации од стравичниот земјотрес кој ја погоди Турција.

ФОТО: Со воени карго авиони се пренесуваат екипи и материјална помош за погодениот регион во Турција

ТВ21 - 25.01.2020

Екипите и материјалната за помош кои ќе учествуваат во напорите за пребарување и спасување по земјотресот со јачина од 6,8 степени со седиште во областа Сиврице во Елаж, се испраќаат во регионот со карго-авиони од Воениот аеродром Етимесгут.

Силен земјотрес во Турција , најмалку четворица загинати (ВИДЕО)

Канал5 - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени го погоди вечерва источниот дел на Турција. Земјата се тресеше во областа Сивричи, провинција Елазигу, во околу 20,55 часа по локално време, објави владината агенција за катастрофи.

Спасовски по земјотресот: Вечерва сме со турските граѓани!

Frontline - 25.01.2020

Премиерот Оливер Спасовски, преку својот профил на Фејсбук изрази пидршка и солидарност со турскиот народ по катастрофалниот земјотрес кој го зафати источниот дел од Турција. Оливер Спасовски: Изразуваме силна поддршка и солидарност со Турција и ...

Расте бројот на загинати во Турција - Потресите не запираат

Press24 - 24.01.2020

По силниот земјотрес во Турција од 6.9 степени по Рихтер, не престануваат потресите. АФАД објави дека во населбата Сиврице во Елаз, регистрирани се 35 последователни потреси со јачина од 2,7 до 5,4 до 22,29 часот.

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен Печат - 24.01.2020

Се продлабочува билансот на жртви во земјотресот во Турција. Според турските медиуми, бројот на лица кои го загубиле животот се искачи на шест, додека 225 луѓе се повредени. Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихеторовата скала ја погоди ...

По земјотресот во Турција: Нема опасност за нашите екипи во Анталија

SportMedia - 24.01.2020

Катастрофален земјотрес со јачина од 6,8 степени според рихтеровата скала кој засега однесе десетина човечки животи, ја погоди вечерва Турција. Епицентарот е во источна Турција, во градот Елазиг.

Силен земјотрес во Турција

Телма - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени по Рихтер ја погоди турската провинција Елазиг, на истокот од земјата. Епицентарот на земјотресот бил во областа Сивриче на длабочина од 10 километри.

Ердоган со прва порака по разорниот земјотрес

Локално - 24.01.2020

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека институциите на земјата ги преземаат сите мерки за заштита на граѓаните по силниот земјотрес на истокот на земјата, и дека министрите се излезени на теренот.

И ниските температури проблем во епицентарот на земјотресот во Турција: Луѓето на отворено, а надвор е -10 степени

ТВ21 - 24.01.2020

Во Елазиг, градот кој беше најпогоден од земјотресот од 6,8 степени според Рихтер, вечерва е многу студено, а во моментов температурите се -7 степени. Се очекува да се спуштат и до -10, а тоа ја отежнува потрагата по преживеани под урнатините.

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат - 24.01.2020

Досега бројот на повредени луѓе се искачи на 84. По силниот земјотрес кој вечерва ја погоди Турција, страшни сцени доаѓаат од градот Елазиг, каде досега се регистрирани четри жртви. Силниот земјотрес од 6.8 степени освен уривање на многу згради ...

Снимен во живо моментот кога се случи земјотресот во Турција (ВИДЕО)

Локално - 24.01.2020

На Твитер се појави видео од ТВ-студио кое емитуваше програма во живо во моментот кога се случи земјотресот во Турција. Катастрофален земјотрес ја погоди Турција, најмалку 14 луѓе загинаа, а стотици се повредени.

(Видео) Силен земјотрес во Турција, најмалку четворица мртви и повеќе урнати згради

Макфакс - 24.01.2020

Силен земјотрес со јачина од 6,9 степени го погоди денес источниот дел на Турција. Тлото се тресело во округот Сиврице, во провинција Елазиг, околу 20:55 часаoт по локално време (18:55 po средноевропско), објави владината агенција за катастрофи.

Снимката од ТВ студио ја покажува јачината на земјотресот во Турција(видео)

AKO - 25.01.2020

Источна Турција изминатата вечер е погодена од силен земјотрес со јачина од 6,8 степени. Урнати се многу објекти, загинаа најмалку 14 лица, а неколку стотици се повредени. Во емисија во живо гостите се најдоа во чудо и не знаеа дали да бегаат или да ...