TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од утре почнува скратениот празничен карантин

Фактор - 23.05.2020

Скратениот празничен карантин почнува утре во 11 часот и ќе трае се до вторник до 5 часот наутро. Вака одлука вчера попладне донесе Владата. Граѓаните ќе ги прославуваат Рамазан Бајрам и Денот на сесловенските просветители, Свети Кирил и Методиј.

Владата воведе 42-часовна забрана за движење за продолжениот празничен викенд

Сакам да кажам - 22.05.2020

Општата забрана за движење за претстојниот продолжен викенд, што се совпаѓа со празниците Рамазан Бајрам и Свети Кирил и Методиј, ќе трае од недела претпладне до вторник наутро, одлучи ...

Празничен карантин и полициски час

24 Вести - 22.05.2020

Нема верски лидер, функционер или институција што се посилни од државата, изјави денеска премиерот на преодната влада Оливер Спасовски одговарајќи на новинарско прашање дали Владата се соочува со притисок пред денешната седница на која треба да ...

Спасовски објави Ковид19 мерки за Бајрам и доби болни коментари (ЛИНК)

Expres - 22.05.2020

Техничкиот премиер Спасовски објави дека карантинот во недела на Рамазан Бајрам ќе започне од 5 часот наутро а ќе трае до 11 часот по што блокадата за граѓаните ќе трае до вторник наутро. ИВЗ која признава дека тоа го побарала од владата е задоволна ...

Коронавирусот ги менува традициите за Рамазан Бајрам

Р.С.Европа - 22.05.2020

Муслиманите во светот овој викенд го означуваат крајот на месечниот рамазански пост. Но, коронавирусот закочи многу од свеченостите. Здравствените експерти стравуваат дека ќе има нови појави на коронавирус во муслиманските заедници кои се собираат ...

Ќе славиме многу Бајрами, битно е сега да не сме причината за ширењето на епидемијата: Мерсиха Смаиловиќ со апел

Женски магазин - 22.05.2020

Мерсиха Смиловиќ од Скопје, дипломиран правник и косопственичка на финансиско-правниот консалтинг „Нахла консалтинг“, е мајка на две деца и активистка која за време на својата прва бременост се решила на храбар чекор, да замине на хуманитарна мисија ...

Денеска ќе се одлучува дали утре ќе одиме во карантин

Кумановски м. - 22.05.2020

Владата денеска треба да одлучи дали ќе го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за викенд карантин од 58 часа поради празниците Рамазан Бајрам и „Свети Кирил и Методиј“. Иако според првичните неофицијални најави ваквиот предлог бил ...

Продолжениот карантин има ефект, ама не го решава проблемот

Р.С.Европа - 21.05.2020

Граѓаните научија да живеат со полициски час. Откако ги „преживеаја“ двата продолжени карантини, во најава е трет, во очи Рамазан Бајрам и Свети Кирил и Методиј. Јавноста е поделена во реакциите, а стручната фела смета дека ова е последниот обид да ...

Македонија два месеца во полициски час

Телма - 21.05.2020

Точно два месеца Македонија живее со полициск час. Откако ги „преживеаја“ двата продолжени карантини, во најава е трет, во очи најголемиот муслимански празник Рамазан Бајрам и празникот на словенските просветители Свети Кирил и Методиј, кој се паѓа ...

Три дена карантин па право во кафеана

Р.С.Европа - 21.05.2020

Предлогот на Комисијата за заразни болести за полициски час за време на продолжениот викенд предизвика дијаметрално спротивни реакции. Едни велат потребни се строги мерки за спречување на коронавирусот, додека други се противат на тридневен карантин ...

Фотографија на денот: Подготовки за Рамазан Бајрам

Deutsche Welle - 21.05.2020

Оваа #ФотографијаНаДенот доаѓа од јужниот дел на Газа. Палестинка со заштитна маска и ракавици подготвува традиционални слатки за ранливите категории граѓани во пресрет на Рамазан Бајрам. На почетокот на мај претседателот на Палестинците, Махмуд ...

Во пресрет на Рамазан Бајрам: Саудиска Арабија во 24 часовен карантин од 23 до 27 мај

Нова ТВ - 21.05.2020

Властите ширум Блискиот исток и во мнозински муслиманските држави ги засилија ограничувањата за движење во пресрет и за време на празникот, во обид да го спречат ширењето на коронавирусот.

Тачи: Да се следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

Канал5 - 21.05.2020

Иако ние како земја не сме дел од високоразвиените земји и мора да следиме како се однесуваат развиените западни земји. Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека ...

Саудиска Арабија воведе 24-часовен полициски час за Рамазан Бајрам

Сакам да кажам - 21.05.2020

Саудиска Арабија в сабота ќе воведе 24-часовна општа забрана за движење, што ќе ги опфати деновите на празникот Рамазан Бајрам. Во земјата имаше 15.000 случаи на коронавирус пред почетокот на рамазанските пости, но оваа бројка четирикратно се ...

ВМРО-ДПМНЕ е против 58 часовен карантин за претстојниот викенд

Нова ТВ - 21.05.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се изјасни „против“ предлогот на Комисијата за заразни болести за 58 часовен карантин за претстстојниот продолжен викенд во кој се празнуваат Рамазан Бајрам и Св. Кирил и Методиј“.

Силјановска: Ако православните христијани беа во карантин за Велигден, не мора и муслиманите за Бајрам

24Инфо - 21.05.2020

Професорката и поранешена кандидатка за претседател на Македонија, Гордана Силјановска-Давкова на Фејсбук вели дека одлуката за воведување на полициски час за време на Рамазан Бајрам не смее да се базира на т.н. „верска еднаквост“.

ВМРО-ДПМНЕ и ИВЗ против предлогот на Комисијата за здравство за целосен карантин за време на продолжениот викенд

Frontline - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ не се согласува со предлогот од Комисијата за заразни болести на Владата за целосен полициски час за време на продолжениот викенд. Според предлогот, карантинот треба да започне од сабота во 19 часот и да трае до вторник во пет часот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Нелогично е прво карантин, па кафеана

Expres - 21.05.2020

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека не се согласуваат со предлогот за 58-часовен карантин во текот на продолжениот викенд, кој ќе ги опфати празниците Рамазан Бајрам и Св.Кирил и Методиј. „Нелогично е да се објави дека рестораните ќе бидат отворени од ...

ВМРО-ДПМНЕ е против 58 часовен карантин овој викенд

Вечер - 21.05.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се изјасни „против“ предлогот на Комисијата за заразни болести за 58 часовен карантин за претстстојниот продолжен викенд во кој се празнуваат Рамазан Бајрам и Св. Кирил и Методиј“.

ВМРО-ДПМНЕ против 58-часовен карантин

Р.С.Европа - 21.05.2020

ВМРО-ДПМНЕ се изјасни „против“ предлогот на Комисијата за заразни болести за 58 часовен карантин за претстстојниот продолжен викенд во кој се празнуваат Рамазан Бајрам и Свети Кирил и Методиј.

Тачи: Да се следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

Телма - 21.05.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Северна Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција.

Тачи: Да се следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

Опсервер - 21.05.2020

Тетово, 21 мај 2020 () – Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Северна Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција.

Тачи: Да се следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

Либертас - 21.05.2020

– Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Северна Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција.

Тачи побара Македонија да го следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

Слободен Печат - 21.05.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Северна Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција.

Тачи: Треба да го следиме примерот на Турција за Рамазан Бајрам

ТВ21 - 21.05.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Северна Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција.

Тачи бара да се следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

Локално - 21.05.2020

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи на денешната прес-конференција изјави дека Македонија треба да го следи примерот на Турција за празникот Рамазан Бајрам. Во земјата е определено да има четири дена карантин и се препорачува празникот да се помине ...

Тачи: Да се следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

24Инфо - 21.05.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција.

Мендух Тачи по примерот на Ердоган: Бара 4 дена карантин за Рамазан Бајрам

Expres - 21.05.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција.

Тачи: За Рамазан Бајрам треба како во Турција, 4 дена карантин

Р.С.Европа - 21.05.2020

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, на денешната прес-конференција истакна дека Северна Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција, каде ќе има четири дена карантин и се препорачува празникот да се помине дома.

ИВЗ поради полицискиот час нема да ги одвраќа верниците од џамиите

Канал5 - 21.05.2020

Исламската верска заедница ќе ги отвори вратите од џамиите за верници и во случај на полициски час за Рамазан Бајрам. Таков допис уште во понеделникот го доставиле до владата, два дена пред препораката на комисијата за заразни болести за 58 часовен ...

Мендух Тачи по примерот на Ердоган: Бара 4 дена карантин за Рамазан Бајрам

Мак. Весник - 21.05.2020

Таму е определено да има четири дена карантин и се препорачува празникот да се помине дома. „Иако ние како земја не сме дел од високоразвиените земји мора да следиме како се однесуваат развиените западни земји.

Тачи: Треба да го следиме примерот на развиените муслимански земји, како Турција

365 - 21.05.2020

„Иако ние како земја не сме дел од високоразвиените земји, мора да следиме како се однесуваат развиените западни земји. Од друга страна, како муслимани, ние мора да ги следиме и развиените земји кои имаат муслиманско мнозинство“, истакна денеска ...

Тачи: Македонија да го следи примерот на Турција за Рамазан Бајрам

MakPress - 21.05.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА) Мендух Тачи на денешната партиска прес-конференција истакна дека Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција.

Тачи бара четиридневен карантин за Рамазан Бајрам, како во Турција

+инфо - 21.05.2020

Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција, односно четиридневен карантин и празникот да се помине дома, порача лидерот на ДПА Мендух Тачи на прес конференција.

Тачи бара четиридневен карантин за Рамазан Бајрам, како во Турција

Либертас - 21.05.2020

Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција, односно четиридневен карантин и празникот да се помине дома, порача лидерот на ДПА Мендух Тачи на прес конференција.

Турција и Саудиска Арабија воведоа карантин за Бајрам, Тачи предлага и Македонија да го стори истото

МКД - 21.05.2020

Претседателот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи денеска изјави дека Македонија за Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција која определи четиридневен карантин и препорака празникот да се помине дома.

Смаиловиќ: Вистинскиот муслиман не шири омраза, верските заедници имаат обврска да бидат столбот на мирот и сигурноста

Локално - 22.05.2020

“Рамазанскиот Бајрам е радост за секој муслиман, а и за оној кој постел, се воздржал од храна и напитоци, од лош говор…Тој ден е ден на славење за нас надевајќи се на наградата од Господарот“, пишува во својот Фејсбук статус Мерсиха Смаиловиќ, ...

Спасовски објави Ковид19 мерки за Бајрам и доби болни коментари (ЛИНК)

Курир - 22.05.2020

Техничкиот премиер Спасовски објави дека карантинот во недела на Рамазан Бајрам ќе започне од 5 часот наутро а ќе трае до 11 часот по што блокадата за граѓаните ќе трае до вторник наутро. ИВЗ која признава дека тоа го побарала од владата е задоволна ...