TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Аерофлот“ се заканува со откажување на нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“

+инфо - 15.03.2019

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на леталата, по несреќата во Етиопија, изјави денеска генералниот директор на „Аерофлот“, ...

Автомобил за малку ќе се судреше со авион во лет (ВИДЕО)

Канал5 - 15.03.2019

Неверојатно видео се појави од Торонто , Канада, каде автомобил за малку ќе се судреше со мал авион во лет. Авионот загубил контрола веднаш по полетувањето од аеродромот Батонвил во Маркам.

„Аерофлот“ се заканува со откажување на нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“

ТВ21 - 15.03.2019

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на леталата, по несреќата во Етиопија, изјави денеска генералниот директор на „Аерофлот“, ...

Што значат последните зборови на пилотот на боингот 737?

А1 On - 15.03.2019

„Нјујорк тајмс“ ја објави драмата која се одвивала во кокпитот на фаталниот лет ЕТ 302 на авиокомпанијата „Етиопијан ерлајнс“ кој се урна шест минути по полетувањето и однесе со себе 157 животи.

(Видео) Авион во Торонто за влакно избегна судир со автомобил

Макфакс - 15.03.2019

Камерата поставена во автомобил регистрираше застрашувачки момент кога помал авион речиси зафати преден тел од возило кое се движеше по улица со густ сообраќај во Торонто. Полицијата соопшти дека авионот ја загубил контролата веднаш по полетувањето ...

Авион за влакно ќе удрел во автомобил во Торонто ВИДЕО

+инфо - 15.03.2019

Камера фати застрашувачки момент кога авион за малку ќе го зафатеше предниот дел на автомобилот кој се движел по многу фреквентен пат во Торонто. Полицијата соопшти дека авионот изгубил контрола веднаш по полетувањето од пистата на аеродромот во ...

Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс

Денар - 15.03.2019

По двете фатални несреќи и приземјени модели од типот на 737 Макс 8 во целиот свет, Боинг продолжува со производство на проблематичната флота 737 Макс, објави CNN. Се разбира, компанијата ќе продолжи со производство на оваа флота со детална работа ...

Боинг 737-800 принудно слета во Русија, наводно поради дефект на моторот

МКД - 15.03.2019

Авион боинг 737-800 принудно слета во Сиктивкар, град на северозападот на Русија, наводно поради проблеми со моторот, јавуваат агенциите. Се наведува дека рускиот Истражен комитет отворил случај за инцидентот, а се претпоставува дека причина за ...

„Итно барам дозвола за слетување“…! Протекоа детали од разговорот меѓу пилотот на паднатиот „Боинг 737“ и контролата на ...

Алсат-М - 15.03.2019

Капетанот на авионот на компанијата „Етиопиан ерлајнс“, кој во неделата се урна неколку минути по полетувањето, кога загинаа сите 157 патници и членови на екипажот, се соочил со проблеми веднаш по полетувањето од аеродромот во Адис Абеба, пренесува ...

Нов инцидент на „боинг 737“, откажа моторот на небото над Русија

Макфакс - 15.03.2019

Авионот „боинг 737-800“ мораше итно да слета во петокот на северозападниот дел од Русија, во градот Сиктивкар,а според непотврдени информации, причина за ова е откажувањето на моторот, пренесе „Спутник“. „Се случи вонредно слетување во Сиктивкар.

И САД го приземјија спорниот авион „боинг 737 макс 8“

Н.Македонија - 15.03.2019

Авиосообраќајот на САД се наоѓа во хаос откако претседателот Доналд Трамп потпиша указ за итно приземјување на сите авиони „боинг 737 макс 8“, по уривањето на етиопскиот авион. Трамп ѝ нареди на Федералната администрација за авијација (ФАА) итно да ...

Истражувачи: Стабилизаторот на авионот кој се урна во Етиопија во чудна состојба

1tv - 15.03.2019

Пронајдениот дел од стабилизаторот на урнатиот авион на „Етиопиан ерлајнс“ во Етиопија бил во слична чудна положба како и кај авионот на компанијата „Лајон ер“, кој се урна минатата година, соопштија денеска истражувачите.

Нов инцидент со Боинг 737, на авионот му откажал моторот во воздухот над Русија

Независен - 15.03.2019

Авион од типот 737-800 морал итно да слета денеска на северозападот од Русија, во градот Сиктивкар, пренесува „Спутњик“. Според се уште непотврдени информации, причината за ова е откажувањето на моторот. „Се случи вонредна состојба во Сиктивар.

Нов инцидент: На „боинг“ во Русија му откажал мотор, па слетал принудно

ММС - 15.03.2019

Авион „боинг 737-800“ мораше итно да слета на аеродромот кај градот Сиктивкар на северозападот на Русија. Според се’ уште непотврдените информации, причина за принудното слетување е откажувањето на мотор, јавуваат руски медиуми.

Боинг принудно слета во Русија

Бриф - 15.03.2019

Авион Боинг 737-800 принудно слета во градот Сиктивкар во северниот дел од Русија, потврдија локални власти. Се претпоставува дека причина за слетувањето е дефект на моторот. Авионот, кој превезувал 156 патници и шест членови на екипажот, летал од ...

„Боинг“ донесе тешка одлука

Фактор - 15.03.2019

Гигантот за производство на патнички авиони „Боинг“ објави дека ја прекинува испораката на авиони од последниот модел 737 Макс, откако истиот воздухоплов за кратко време предизвика воздушни несреќи во Индонезија и Етиолија.

Сите ја бараат Франција кога треба да се анализираат црни кутии од авионски несреќи

Сакам да кажам - 15.03.2019

Црните кутии од паднатиот авион на „Етиопијан ерлајнс“ пристигнаа во Франција на анализа, додека роднините на 157 загинати бараат одговори. Неделната несреќа беше втора на авион од типот „боинг 737 макс 8“ за период од пет месеци, што доведе до ...

„Боинг“ ги прекинува испораките на авионите 737 Макс„Боинг“ ги прекинува испораките на авионите 737 Макс

Опсервер - 15.03.2019

Американскиот производител на авиони „Боинг“ денеска соопшти дека ја прекинува испораката на авиони од типот 737 Макс, откако повеќето земји во светот забранија нивно летање, по несреќата во Етиопија во која загинаа 157 патници и членови на екипажот.

Претставен Боинг 777X, најдолгиот патнички авион на светот ВИДЕО

+инфо - 14.03.2019

Најдолгиот патнички авион на светот Боинг 777X вчера официјално е претставен во Управата на Боинг во главниот производствен погон на фирмата Еверет во Вашингтон. Боинг планирал авионот да го претстави на јавноста во минатата среда, но церемонијата е ...

Претставен Боинг 777X , најголемиот патнички авион на светот (ВИДЕО)

Канал5 - 14.03.2019

Официјално беше промовиран најголемиот патнички авион на светот , Боинг 777X во главниот производен погон во Еверет , Вашингтон. Боинг планираше да го претстави авионот во средата , но свеченоста беше одложена поради падот на нивниот авион 737 во ...

Црните кутии од падот на авионот на Етиопијан Ерлајнс се испратени во Париз

МКД - 14.03.2019

Двете црни кутии од авионот Боинг 737 Макс, кој се урна во Етиопија, се однесени во Париз за истрага, изјавија од Етиопијан Ерлајнс, додека регулаторите од целиот свет чекаат известување дали е безбедно да се продолжат летовите со тие авиони.

„Боинг“ ги повлече од употреба сите 371 авион „737 макс 8“

Сакам да кажам - 14.03.2019

„Боинг“ ја суспендираше целата глобална флота авиони „737 макс 8“, откако истражителите пронашле нов доказ на местото на неделната несреќа во Етиопија, во којашто загинаа 157 луѓе. Американскиот производител објави дека од употреба се повлечени сите ...

Американските власти наредија приземјување на сите авиони од типот Боинг 737 Макс 8 и Боинг 737 Макс 9

Сител - 14.03.2019

Американските власти наредија приземјување на сите авиони од типот Боинг 737 Макс 8 и Боинг 737 Макс 9. Одлуката ја потврди и претседателот Трамп, кој досега се противеше на ваквите мерки.

Црните кутии од етиопскиот авион однесени во Париз

Канал5 - 14.03.2019

Црните кутии од паднатиот авион Боинг 737 Макс на „Етиопиа ерлајнс“ се пренесени од Адис Абеба во Париз, соопшти денеска етиопската авио – компанија. Тимот на истражители црните кутии од боингот ги однел во Париз поради анализирање , пренесува ...

Boeing е во голема неволја – Враќањето на довербата ќе биде тешко и може да трае со години

Курир - 14.03.2019

Американската компанија за производство на авиони, ракети, проектили и сателити Boeing се најде во голема неволја бидејќи не реагираше навремено и веднаш не ги приземји спорните авиони, вели еден експерт за воздухопловство за RT.

И САД и Канада ги приземјија авионите Боинг 737 Макс

Р.С.Европа - 14.03.2019

Американските власти синоќа наредија сите авиони од типот Боинг 737 Макс 8 и Боинг 737 Макс 9 да бидат приземјени. Наредбата ја потврди и претседател на САД, Доналд Трамп, објави телевизиската мрежа Си-Ен-Ен.

Поврзаноста на Трамп со „Боинг“ покрена бројни прашања

Н.Македонија - 14.03.2019

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп застана цврсто зад компанијата „Боинг“ и нејзиниот проблематичен авион „737 Макс“, се додека не реши, сепак, да го приземји, пишува европското издание на магазинот „Политико“.

Среде скандал: Boeing без помпа го претстави 777X, најголемиот патнички авион на светот

Локално - 14.03.2019

Најголемиот патнички авион на светот Boeing 777X вчера официјално беше претставен на управата на Boeinga во главниот производен погон на оваа компанија во Еверет, Вашингтон. Boeing планираше авионот да го претстави на пошироката јавност на гала ...

ПО НЕСРЕЌАТА ВО ЕТИОПИЈА: „Боинг 737″ не смее да лета над нашата држава

Вечер - 14.03.2019

Сите прелети на македонското небо, слетувања и полетувања на двата македонски аеродрома на авионите од типот „Боинг 737 Макс 8# и „Боинг 737 макс 9# се забранети на неоределено време. Оваа одлука ја донесе Агенцијата на цивилно воздухополвство, ...

ОН им препорачаа на службениците да не летаат со „боинг 737 макс“

Макфакс - 14.03.2019

Обединетите Нации им препорачаа денеска на своите службеници да не патуваат со авионите на „боинг 737 макс 8“. Одделението за безбедност и сигурност на ОН објави соопштение во кое истакнува дека во авионската несреќа во авиокомпанијата „Етопиан ...

Семејствата на загинатите патници револтирани го напуштија брифингот со „Етиопијан ерлајнс“

Макфакс - 14.03.2019

Околу 200 членови на семејства на патниците кои загинаа во авионската несреќа во Етиопија, денеска го напуштија брифингот со претставниците на компанијата „Етиопијан ерлајнс“, револтирани дека авиокомпанијата не обезбедила соодветни информации за ...

Трамп издаде итна наредба: Приземјени сите „боинг 737“ авиони- нема да летаат додека не бидат безбедни

Press24 - 14.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп издал наредба, итно да се приземјат сите авиони „боинг 737“ макс. САД решија да ги приземјат сите звиони „боинг 737“ Макс 8 и Макс 9 и таа наредба стапува во сила веднаш, соопштил Трамп.

САД ги приземјија авионите на Боинг од моделот 737-Макс 8

Тера - 14.03.2019

Претседателот Доналд Трамп вели дека САД ги приземјат патничките авиони од моделот на Боинг како оној кој се урна во Етиопија во кој загинаа 157 лица. Претседателот кажа дека Боинг е одлична компанија, но додаде дека безбедноста на граѓаните е ...

Хаос во авиосообраќајот во САД

+инфо - 14.03.2019

Во авиосообраќајот на САД е предизвикан хаос откако американскиот претседател Доналд Трамп објави дека засега се приземјува моделот на Боинг 737 Макс. Вторпат за шест месеци американските власти носат таква одлука за одреден тип на авиони на Боинг.

Црните кутии од авионот на „Етиопиан Ерлајнс“ испратени во Париз

Курир - 14.03.2019

Црните кутии од авионот на „Етиопиан Ерлајнс“ кој се урна кусо време по полетувањето од Адис Абеба, се испратени во Париз, соопшти авиокомпанијата. – Етиопска делегација, предводена од претставници на Бирото за истраги на несреќи (АИБ) ги однесе ...

„Боинг“ за два дена изгуби над 20 милијарди долари

Вечер - 14.03.2019

По несреќата во Етиопија, падот на акциите на американската компанија „Боинг“ ѝ ја намали пазарната капитализација за повеќе од 20 милијарди долари. Дводневниот пад на акциите на компанијата ја намали пазарната капитализација на „Боинг“ за повеќе од ...

Црната кутија од авионот на „Етиопијан ерлајнс“ пренесена во Париз

Макфакс - 14.03.2019

Црната кутија од авионот на „Етиопијан ерлајнс“ што се урна во неделата е пренесена од Адис Абеба во Париз, соопштија од авиокомпанијата. „Истражниот тим ја однесе црната кутија од авионот ‘боинг 737-8 макс’ во Париз за анализирање“, се наведува во ...

Небото е затворено за „боинг 737 макс 8“

Н.Македонија - 14.03.2019

Над 40 земји, вклучувајќи ги и сите членки на ЕУ, го приземјија или го затворија небото за „боинг 737 макс 8“, додека САД и Јапонија одбиваат да го сторат тоа. По падот на истиот тип авиони на „Етиопиан ерлајнс“ во неделата (157 жртви) и на „Лајон ...

По новите докази во Етиопија, Boeing ја приземји целата флота авиони 737 МАX

Нетпрес - 14.03.2019

Американскиот производител на авиони „Boeing“ ја приземји целата глобална флотила авион од моделот „737 МAX“, откако истраќителите откриле нови докази на местото на подот на авионот на етипската компанија „Etiopian Airlines“.

Брегзит, состојба на човековите права во Косово, поврзаноста на Трамп со „Боинг“ – Анализа во Студио 1

1tv - 14.03.2019

Во анализата од регионот и светот со Дејан Андоновиќ денес во фокусот на дискусија беа одложувањето на Брегзит, извештајот на американскиот Стејт департмент за состојбата со човековите права во 2018 година во Косово, како и поврзаноста на Трамп со ...

И Латинска Америка ги суспендира летовите на „Boeing 737 MAX“

Нетпрес - 14.03.2019

Бразил, Мексико, Панама и Колумбија ги суспендираа во средата летовите на патничките авиони од моделот „Boeing 737 MAX“ по последната несреќа на вакво летало на етиопската компанија „Ethiopian Airlines“ во неделата во којашто загинаа 157 луѓе.

Трамп ги забрани летовите на сите модели на Boeing 737 MAX 8 во САД

Денар - 14.03.2019

ВАШИНГТОН – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Федералната администрација за авијација на земјата ги призејми сите модели на Боинг 737 MAX 8 авиони, кој еден таков модел падна во неделата во Етиопија, при што загинаа 157 лица, ...

Итна наредба на Трамп: Се забранува летањето на проблематичните авиони на Боинг!

Точка - 14.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп издаде итна наредба веднаш да бидат приземјени сите авиони од типот Боинг 737 Макс. Американските власти синоќа итно наложија сите авиони од типот Боинг 737 Макс 8 и Боинг 737 Макс 9 да бидат приземјени и таа ...

„Боинг е во голема неволја“ - Зошто авиогигантот не ја спушти флотата?

Фактор - 14.03.2019

Боинг е во голема неволја, бидејќи веднаш не ги приземји авионите, рекол експерт за воздухопловство за РТ. Земјите ширум светот, а сега и САД итно наложија сите авиони на Боинг 737 Мах 8 и Мах 9 да бидат приземјени.

Само една компанија лета со „ризичниот“ Боинг во Македонија?

Фактор - 14.03.2019

Од авиокомпаниите кои оперираат со летови во Македонија единствено само Флај Дубаи во својата флота користи авиони на Боинг 737 MAX 8 737 MAX 9. Засега единствено е познато дека чартер-лет со ваков тип на авион е откажан од Франкфурт до Скопје, ...

И Македонија ги забрани летовите на „Боинг 737-Макс 8“ и „Боинг 737-Макс 9

Магазин - 14.03.2019

И Македонија ги забрани летовите на „Боинг 737-Макс 8“ и „Боинг 737-Макс 9“ поради истрагата која се води во врска со овие типови на авиони. И Македонија ги забрани летовите на „боинг 737-макс 8“ и „боинг 737-макс 9“.

Несреќата во Етиопија доведе до приземјување на сите авиони „боинг 737 макс 8“

Скопје1 - 14.03.2019

Американскиот претседател Доналд Трамп издал итна наредба веднаш да се приземјат сите авиони Боинг 737 , по несреќата во Етиопија, кога се урна авион од овој тип и загинаа сите 157 патници и членови на екипажот.

Колку ќе ја чини компанијата Боинг несреќата во Етиопија?

Friday.mk - 14.03.2019

Целиот свет деновиве зборува за авионската несреќа во Етиопија и забраната за летање со која што се соочи авиокомпанијата Боинг. Многу земји во светот го приземјија авиното Боинг 737 МАКС 8 поради падот во Етиопија.

„Аерофлот“ се заканува со откажување на нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“

24 Вести - 15.03.2019

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на леталата, по несреќата во Етиопија, изјави денеска генералниот директор на „Аерофлот“, ...

„Аерофлот“ се заканува со откажување на нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“

4NEWS - 15.03.2019

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на леталата, по несреќата во Етиопија, изјави денеска генералниот директор на „Аерофлот“, ...