TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кремљ: Германија не е заробеник на Русија

Макфакс - 12.07.2018

Снабдувањето со гас не доведува до зависност на една земја од друга, туку тие се заемно зависни, порача портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. Кремљ денеска ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија е заробеник на ...

Меланија Трамп се релаксира на концерт додека нејзиниот сопруг дели критики на самитот на НАТО

Макфакс - 12.07.2018

И додека нејзиниот сопруг на самитот на НАТО ги критикува сојузниците дека не трошат доволно на заедничката одбрана, првата дама на САД, Меланија Трамп реши да се релаксира и да прошета низ белгиската престолнина.

Трамп се пофали дека ги натерал членките на НАТО да ги зголемат своите воени буџети

Сакам да кажам - 12.07.2018

Доналд Трамп изјави дека земјите-членки на НАТО се согласиле да го зголемат буџетот на своите армии, кој сега ќе изнесува повеќе од два отсто од нивниот бруто домашен производ. Зборувајќи на Самитот на НАТО во Брисел, Трамп ги искритикува ...

Трамп ги критикуваше членките на НАТО: Дали САД го напуштаат сојузот?

Канал5 - 12.07.2018

Сакам само праведност за САД, ние плаќаме премногу за НАТО. НАТО е многу важна за нас, но НАТО и помага на Европа повеќе од нејзината помош. Сега сме до точка каде луѓето плаќаат многу повеќе пари и тоа почна минатата година и минатата година имавме ...

Средбата Трамп-Путин е сѐ поблиску, расте нервозата на Западот

МКД - 12.07.2018

Владимир Путин и Доналд Трамп ќе се сретнат во Хелсинки на 16 јули. Поради шпекулациите дека Трамп ќе ја признае руската анексија на Крим, западните сојузници пред средбата не спијат мирно.

Што му должи Германија на НАТО?

Deutsche Welle - 12.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги критикуваше сојузниците од НАТО, а пред сѐ Германија. Тој владата во Берлин ја обвинува дека не издвојува доволно пари за одбрана. Дали е во право? Кога германскиот владин кабинет на почетокот на годинава се ...

Трамп: Засега нема причина САД да го напуштат НАТО

Алсат-М - 12.07.2018

Во моментов се отстранети сите причини кои би можеле да бидат основа за САД да ја напуштат НАТО, рече американскиот претседател Доналд Трамп. Тој рече дека во овие два дена, земјите членки на НАТО на самитот имаа успешни консултации, а особено беа ...

Трамп се закани, повеќе пари за војските на НАТО или САД го напуштаат Сојузот

24 Вести - 12.07.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска на самитот на НАТО во Брисел, се закани дека САД ќе се повлече од Сојузот, доколку останатите членки не ја зголемат својата потрошувачка на одбрана, односно на војската.

Трамп се закани дека САД ќе го напуштат НАТО доколку другите членки не трошат повеќе

МКД - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на самитот на НАТО во Брисел се закани дека САД ќе се повлечат од воено-политичкиот сојуз доколку останатите членки не го зголемат своето трошење за одбрана, односно за војската.

Трамп ги критикуваше членките на НАТО: Дали САД го напуштаат сојузот?

Кајгана - 12.07.2018

Американскиот претседател, Доналд Трамп, на самитот на НАТО во Брисел, се закани дека САД ќе се повлече од овој воено-политички сојуз, доколку останатите членки не ја зголемат својата потрошувачка на одбрана, односно на војската.

Трамп: Јас сум многу стабилен гениј

1tv - 12.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп денеска изјави дека е „многу стабилен гениј“ и прогласи сопствена победа на Самитот на НАТО, што денеска заврши во Брисел. – Многу сум доследен, јас сум многу стабилен гениј, наведе Трамп.

Трамп против 29 членки на НАТО: Јас сум гениј (видео)

Канал5 - 12.07.2018

Завршена е затворената седница на членките на НАТО сојузот, која е одржана поради тиранијата на Трамп, како што оценија агенциите. Американскиот претседател порача: НАТО е извонреден. Потсетуваме, извори на агенциите АП и Ројтерс јавија дека поради ...

Трамп: Верувам во НАТО, но сојузниците мора да ги исполнат обврските

Р.С.Европа - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска во Брисел изјави дека американската посветеност на НАТО останува силна и дека очекува сојузниците да ги исполнат своите обврски кон Алијансата, објави АП.

Се согласивме да ги зголемиме трошоците за одбрана, рече Трамп

Макфакс - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека членките на НАТО се согласиле да ги зголемат своите воени трошоци. Говорејќи по дводневниот самит во Брисел, тој рече дека сојузниците се обврзале да потрошат повеќе од 2% од нивниот БДП на буџетите ...

Вториот ден од самитот на НАТО продолжува со заканите и критиките на Трамп

Макфакс - 12.07.2018

Тонот со кој американскиот претседател Доналд Трамп вчера ги започна разговорите со сојуизниците не се промени ни на вториот ден од самитот на НАТО во Брисел. Тој повторно ги нападна своите сојузници поради издвојувањето за одбрана и европската ...

НАТО-самит во паралелениот универзум на Трамп

Deutsche Welle - 12.07.2018

Големиот распад во НАТО не се случи. Но, Доналд Трамп на Самитот покажа повеќе лица. Во секој случај останува длабоката несигурност за иднината на Алијансата, смета Барбара Везел. Мора уште еднаш да се сумира како се однесува Доналд Трамп на Самитот ...

(ФОТО) 48. годишната Меланиа Трамп, во Брисел, освојува со прозирен фустан

Екран - 12.07.2018

Првата дама на САД моментално со нејзиниот сопруг Доналд Трамп е во Брисел. Претседателот пристигнал во Белгија по повод Самитот на НАТО, проследен со коктел забава на кој во центарот на вниманието била Меланиа.

(ФОТО) Говорот на Трамп го остави македонското знаме да чека

Независен - 12.07.2018

Подолгиот говор на пресконференцијата на претседалот на САД, Доналд Трамп на самитот на НАТО во Брисел ја одолговлечи церемонијата со формалната покана на Македонија во НАТО. Македонското знаме остана да чека во еден од ходниците во објектот на НАТО ...

Ројтерс: Трамп „разбива“ и на вториот ден од НАТО-самитот

Макфакс - 12.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп продолжи да ги напаѓа земјите членки на ЕУ поради трошоците и трговијата, на вториот ден од НАТО Самитот во Брисел. Побарана беше затворена седница. Како што велат извори за агенцијата „Ројтерс“, кога другите ...

Трамп со нови критики до Германија за трошоците за одбраната

Н.Македонија - 12.07.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска, на вториот ден од Самитот на НАТО во Брисел, упати нови критики кон Германија и го повтори барањето за удвојување на трошоците за одбраната. – Германија почна да и плаќа на Русија – државата од која бара да ...

Дали НАТО на самитот го преживеа Трамп?

Р.С.Европа - 12.07.2018

Претседателот Трамп во Брисел пред почетокот на самитот на НАТО, критикувајќи ги сојузниците што не издвојуваат доволно за одбраната, посебно ја издвои Германија наведувајќи дека таа била „целосно контролирана“ и „заробена од Русија“ поради проектот ...

Трамп воодушевен од Самитот на НАТО, добил тоа што го побарал

1tv - 12.07.2018

И покрај најавите дека Самитот на НАТО може да биде фијаско поради силните тензии помеѓу земјите членки, американскиот претседател Доналд Трамп, порача дека состанокот бил „прекрасен“ и дека тој го добил тоа што го бараше – повисоки финансиски ...

Вилсон: НАТО е гаранција за иднината на Македонија

Deutsche Welle - 12.07.2018

Македонија и Грција мора забрзано да работат на имплементација на договорот за името, вели за ДВ потпретседателот на Атлантскиот совет, Дејмон Вилсон. Одложувањето е ризично, вели тој ДВ : Сенатот на САД вчера му изрази поддршка на НАТО со огромно ...

Шофер со тужба против Трамп: Ми должи пари за 3.300 часа прекувремена работа

Кајгана - 12.07.2018

Човек од Њујорк, кој повеќе од две децении работеше како личен шофер на Доналд Трамп, тврди дека актуелниот американски претседател, односно една од неговите компании, му должи огромна сума на пари за неплатени 3.300 часа прекувремена работа.

„Ројтерс“: Трамп напаѓа на самитот, состанокот продолжи без Авганистан и Грузија

Мета - 12.07.2018

На главниот настан од самитот во седиштето на НАТО денеска, претседателот на САД, Доналд Трамп, одново ги нападна членките на НАТО поради тоа што не ги зголемиле трошењата за одбрана, по што самитот на претседателите на земји и на премиерите ...

НАТО самитот продолжува со фокус на војната во Авганистан

Макфакс - 12.07.2018

Лидерите на НАТО планираат да го свртат своето внимание кон конфликтот во Авганистан, на вториот ден од самитот, на кој досега доминираат барањата на американскиот претседател Доналд Трамп.

Трамп објави неколку „напаѓачки“ твитови пред состанокот на НАТО

Локално - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп и денеска продолжи со нападите врз членките на НАТО во врска со нивните трошоци за одбрана, пред средбата со лидерите од Алијансата на вториот ден од самитот во Брисел.

Втор ден НАТО самит: Трамп повторно ја нападна Германија

Денар - 12.07.2018

Проектот за гасоводот што доаѓа од Русија треба да се напушти. Неприфатливо е да се дадат милијарди долари во земјата од која се обидувате да се заштитат себеси, вели Трамп. “Со години се обидува, но без успех да се добие повеќе пари од Германија и ...

Женски муабет во Брисел: Меланија Трамп со првите дами на класичен концерт

Независен - 12.07.2018

Белгија - Додека американскиот претседател Доналд Трамп расправа за буџетот на самитот на НАТО во Брисел, неговата сопруга Меланија ужива дружејќи се со сопругите на водачите на Нато и на европските први дами.

(ФОТО) Елеганција во движење: Меланија Трамп ја започна европската турнеја

Женски магазин - 12.07.2018

Меланија Трамп заедно со нејзиниот сопруг, американскиот претседател Доналд Трамп вчера ја напушти Белата куќа и замина на 4 дневна европска турнеја, која започна со посета на Брисел на Самитот на НАТО, па потоа Англија и за крај, долгоочекуваната ...

Ако работите прекувремено, „утешете“ се со приказната на поранешниот личен шофер на Трамп

Факултети - 12.07.2018

Поранешниот возач на актуелниот американски претседател ја тужи компанијата на Доналд Трамп тврдејќи дека не му биле исплатени илјадници часови прекувремена работа. Во тужбата предадена во суд во Њујорк, возачот Ноел Синтрон (59), кој работел за ...

Трамп за противниците на Русија: Toa се глупави луѓе

Локално - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп, за време на неговиот телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во март, ги критикуваше менталните способности на оние американски официјални лица кои го советуваа да не го величи рускиот лидер.

По Самитот на НАТО, Трамп во посета на Лондон

Курир - 12.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска по завршувањето на Самитот на НАТО, ќе отпатува во прва официјална посета на Велика Британија, каде ќе се сретне со премиерката Тереза Меј и со кралицата Елизабета Втора.

Трамп бара НАТО да се обврзе на 4 отсто од БДП за одбрана

Глас на Америка - 11.07.2018

Острите поделби околу тоа кој треба да плати за одбраната на Европа, го засени отворањето на самитот на НАТО во Брисел, откако американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини европските сојузници дека ги искористуваат американските даночни ...

Меланија Трамп: Поради овој стајлинг, сите се вртеа по неа

Убавина и Здравје - 11.07.2018

Првата дама на САД повторно ги восхити сите со својот моден избор за Самитот на НАТО. Убавата Словенка црвената маица со потписот на омилениот американски дизајнер Ралф Лорен ја носеше вовлечена во беж-здолниште со А-крој со додаток на ремен – дело ...

Трамп побара од членките на НАТО двојно да ги зголемат трошоците за одбрана

Макфакс - 11.07.2018

Зголемување на трошоците за одбрана од два на четири проценти од бруто домашниот производ, побара денеска од членките на НАТО, претседателот на САД, Доналд Трамп. „Која е поентата на НАТО ако Германија и плаќа на Русија милијарда долари за гас и ...

Трамп се заканил: Еве колку треба да трошат сојузниците на НАТО за одбрана и тоа веднаш!

Точка - 11.07.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денес предложил во Брисел американските НАТО сојузници да се обврзат да трошат 4 проценти од БДП на одбрана, наместо договорените 2 проценти и тоа веднаш, а не до 2025, како што било претходно најавено.

НАТО самитот низ фотографии: Трамп доминираше, Рама брилијираше со својот стајлинг

Press24 - 11.07.2018

Лидерите на НАТО денеска се собраа на самитот во Брисел, на кој најмногу внимание повторни привлече претседателот Доналд Трамп. Тој повторно го изнесе својот став дека САД го подмирува најголемиот дел од трошоците за делување на НАТО и одбраната на ...

Мас: Германија не е заробеник на Русија

А1 On - 11.07.2018

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас денеска реагираше на критиката на американскиот претседател Доналд Трамп дека Берлин е „заробеник“ на Русија, нагласувајќи оти Германците не се заробеници ниту на Москва ниту на Вашингтон.

Трамп побарал од членките на НАТО да ги удвојат расходите за одбрана на 4 проценти од БДП

А1 On - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска побара од членките на НАТО да го зголемат трошењето за одбрана од 2 проценти од бруто домашниот производ на 4, колку што сега трошат Соединетите Американски Држави.

ВОЗАЧ ГО ТУЖИ ТРАМП: Му должел за 3.300 часови прекувремена работа

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Возач од Њујорк кој повеќе од две децении работи како личен возач на Доналд Трамп, тврди дека актуелниот американски претседател, односно една од неговите компании, му должи големи пари за илјадници часови прекувремена работа.

Трамп бара членките на НАТО да издвојат 4% од БДП за одбраната

Кумановски м. - 12.07.2018

loading... Американскиот претседател Доналд Трамп на лидерите на НАТО самитот во Брисел им порача дека наместо досегашните 2% од бруто домашниот производ, за одбрана во рамките на Алијансата би требало да издвојат 4 отсто.

(Видео)Трамп на Самитот на НАТО: Нова војна на зборови со Меркел

Нова ТВ - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на состанокот со генералниот секретар на НАТО Столтенберг, пред официјалниот старт на Самитот, ја обвини Германија дека е под целосна контрола од Москва „Германија е целосно контролирана од Русија затоа што 60 ...

Кремељ: Германија не е заробеник на Русија

Денар - 12.07.2018

Снабдувањето со гас не доведува до зависност на една земја од друга, туку тие се заемно зависни, порача портпаролот на Кремељ, Дмитри Песков. Кремељ денеска ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија е заробеник на ...

Трамп ја обвини Германија дека е „заложник“ на Русија

Глас на Америка - 11.07.2018

Според првиот човек на САД, енергетската зависност на Берлин од Москва претставува проблем за НАТО Самитот на НАТО почна со провокативен изблик од претседателот Трамп, кој ја издвои Германија во критицизмот, обвинувајќи ја најголемата и најбогата ...

Спроти приемот на РМ во НАТО и во ЕУ

Слободен Печат - 11.07.2018

Од независноста во 1991 до 2005 година македонските раководни политичко-партиски структури имаа силна наклоност кон ЕУ, САД и НАТО, а од 2006 година до 2017 година тоа е само декларативно.

Германија е независна и придонесува кон Алијансата, возврати Меркел на обвинувањата на Трамп

Макфакс - 11.07.2018

Германската канцеларка Ангела Меркел возврати на обвинувањата на американскиот претседател дека нејзината држава е заробеник на Русија, инсистирајќи дека Германија е независна и го бранeеше својот придонес кон Алијансата.

Трамп: НАТО-сојузниците се деликвенти што не ги плаќаат своите обврски

МКД - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп контроверзно ги почна своите средби на НАТО-самитот во Брисел, нарекувајќи ги сојузниците „деликвенти“ поради тоа што не трошат доволно за сопствената одбрана и напаѓајќи ја Германија дека е „заробеник“ на ...

НАТО во обиди да ги исполни барањата на Трамп за расходите

А1 On - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен повторно да побара на самитот на НАТО во Брисел, Европа и Канада да ги зголемат трошоците за одбраната, иако за сојузничките армии веќе се ветени милијарди долари.

Трамп се жали од Германија

Deutsche Welle - 11.07.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го почна самитот на НАТО со тирада против Германија. На средба со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, американскиот претседател Доналд Трамп ја обвини Германија дека поради зависноста од руски гас е ...