TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови 470 милиони евра за четвртиот пакет – премиерот Заев го претстави новиот пакет со 31 поединечна мерка

ТВ21 - 27.09.2020

Првата мерка е продолжување на исплатата на субвенции на платите во стопанството со цел да се поддржат компаниите но и работниците да ги задржат работните места. Овој пат мерката е скалеста и ќе се движи од досегашните 14.500 до 21.700 денари за што ...

Мицковски против мерките за помош од страна на Владата

Пулс24 - 27.09.2020

Владатата ќе даде платежни картички Купувам домашно на 280.000 граѓани на државата во вкупна вредност од 27,6 милиони евра. По 6.000 денари на картичка ќе добијат пензионерите, граѓани од ранливи категории, студентите.

Поддршка за исплата на плати, платежни картички, и поддршка со плати за туристички водачи – познат четвртиот пакет ...

Радио МОФ - 27.09.2020

Поддршка за исплата на плати, платежни картички, и поддршка со плати за туристичките водичи се само дел од мерките кои се во состав на четвртиот пакет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на КОВИД-19, кој беше усвоен на ...

Четврт сет мерки: Платежни картички за пензионери, самохрани мајки, студенти и ученици

Телма - 27.09.2020

Платежни картички за купување на домашни производи од 6.000 денари за пензионери, самохрани мајки и баратели на работа, скалеста помош за субвенција за плата за месец октомври. Ноември и декември, викенд без ДДВ за сите граѓани.

Власта го претстави 4 пакет мерки - опозицијата критикува за институционален поткуп

Р.С.Европа - 27.09.2020

Самохрани мајки, пензионери, студенти, фирми ќе добијат финансиска поддршка и олеснувања од четвртиот пакет економски мерки за справување со последиците од корона кризата. Опозицијата во нив препознава институционален поткуп и очаен обид за спас на ...

Платежна картичка од 6.000 денари за самохрани мајки, пензионери, самостојни уметници

Фокус - 27.09.2020

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев анализирајќи за сетот економски мерки, информираше дека втората мерка е платежна картичка за поголема потрошувачка во износ од 6.000 денари, а ќе ја добијат 5726 самохрани родители ,182271 пензионери со ...

Платежна картичка од 6 илјади денари: Четвртиот пакет мерки ќе опфати повеќе дејности

360 степени - 27.09.2020

Прва мерка од четвртиот пакет економски мерки е продолжување на поддршката за исплата на плати за вработени за месеци октомври, ноември и декември. Како што информираше премиерот Зоран Заев, за оваа мерка се предвидени 70 милиони евра.

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

ТВ21 - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција го презентираше четвртиот пакет економски мерки. Тој порача дека втората мерка се платежните картички за граѓаните. „Платежните картички се со износ од 6.000 денари и ќе добијат 5.726 самохрани ...

Платежни картички од 6000 денари за пензионери, самохрани родители, невработени и студенти

Kumanovo News - 27.09.2020

Платежни картички за купување на домашни производи од 6.000 денари за пензионерите, самохраните мајки, баратели на работа, студенти и ученици, најави Владата со четвртиот пакет економски мерки.

Сите детали: Кој се ќе добие платежни картички од Владата?

еМагазин - 27.09.2020

Владата во новиот пакет мерки за поддршка на граѓаните и фирмите за надминување на кризата од Ковид-19 предвидува продолжување на издавање платежни картички за граѓаните за поголема потрошувачка и за развој на домашните економски дејности.

Од 18% на 10% се намалува ДДВ-то во угостителството, платежна картичка ќе добијат пензионери, невработени и самостојни ...

MakPress - 27.09.2020

Владата денеска го претстави новиот сет на мерки како помош за стопанството и граѓаните во услови на Ковид-19. Една од мерките е продолжување на поддршката за исплата на плата во последните три месеци.

Заев: Платежни картички за пензионерите, самохраните родители и невработените (ВИДЕО)

Слободен Печат - 27.09.2020

Финансиска помош со четвртиот пакет мерки ќе добијат пензионерите со пензии до 15 илјади денари, самохраните родители и невработените пасивни баратели кои кои ќе им следуваат платежни картички од 6.000 денари, потенцираше денеска премиерот Зоран ...

ВИДЕО: Пензионери и самохраните родители ќе добијат помош од шест илјади денари

А1 On - 27.09.2020

Пензионерите со пензии до 15 илјади денари, самохраните родители и невработените пасивни баратели на работа ќе добијат платежни картички од 6.000 денари, како дел од четвртиот сет мерки за помош поради корона-кризата.

6.000 денари на картички добиваат пензионери, невработени и студенти

Вечер Прес - 27.09.2020

Владатата ќе даде платежни картички Купувам домашно на 280.000 граѓани на државата во вкупна вредност од 27,6 милиони евра. По 6.000 денари на картичка ќе добијат пензионерите, граѓани од ранливи категории, студенти „Оваа мерка е за стимулирање на ...

Усвоено: 6.000 денари на картички добиваат пензионери, невработени, студенти - вкупно 280.000 луѓе

Фактор - 27.09.2020

Владатата ќе даде платежни картички Купувам домашно на 280.000 граѓани на државата во вкупна вредност од 27,6 милиони евра. По 6.000 денари на картичка ќе добијат пензионерите, граѓани од ранливи категории, студенти Премиерот Зоран Заев соопшти кои ...

Картички со 6.000 денари за пензионерите, ранливите категории граѓани и студентите, вкупно 280.000 луѓе

Република - 27.09.2020

Премиерот Зоора Заев денеска на прес-конференција во Владата, соопштувајќи ги мерките од четвртиот пакет антикризни мерки рече дека Владатата ќе даде платежни картички „Купувам домашно“ на 280.000 граѓани на државата во вкупна вредност од 27,6 ...

Заев соопшти кои лица ќе добијат платежни картички во вредност од 6000 денари

iPortal - 27.09.2020

Претседателот на Владата, Зоран Заев откако заврши седницата во Владата на прес-конференција го презентираше четвртиот пакет економски мерки. Тој соопшти дека платежни картички во вредност од 6000 денари ќе добијат следниве категории на граѓани: ...

Државата ќе дели платежни картички од по 6.000 денари – Еве на кои категории на граѓани им следува оваа мерка

Centar - 27.09.2020

Платежни карти ќе има за самохраните родители, пензионери кои имаат пензии до 15.000 денари, најави премиерот Зоран Заев. Невработени кои се пасивни баратели на работа, самостојните работници, културните и естрадните работници.

Заев: Пензионери и самохраните родители ќе добијат помош од шест илјади денари

Скопје1 - 27.09.2020

Финансиска помош со четвртиот пакет мерки ќе добијат пензионерите со пензии до 15 илјади денари, самохраните родители и невработените пасивни баратели кои кои ќе им следуваат платежни картички од 6.000 денари, истакна на денешната прес конфренција ...

Вкупно 280.000 граѓани ќе добијат платежна картичка на 6.000 денари

Нетпрес - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев на прес-конференција во неделата го презентираше четвртиот пакет економски мерки, и порача дека втората мерка се платежните картички за 280.000 граѓани, а се однесува на пензионери, невработени, студенти… „Платежните картички се ...

(Видео) Три категории граѓани ќе добијат платежни картички од 6.000 денари

Макфакс - 27.09.2020

Пензионерите со пензии до 15 илјади денари, самохраните родители и невработените баратели на работа ќе добијат платежни картички од 6.000 денари, како дел од четвртиот сет мерки за помош поради корона-кризата.

Заев презентираше нов пакет мерки со платежни картички за пензиониери, студенти и невработени

Денешен - 27.09.2020

Зоран Заев на денешната прес конференција го презентираше четвртиот пакет економски мерки. Тој порача дека една одмерите во овој пакет се платежните картички за граѓаните. „Платежните картички се со износ од 6.000 денари и ќе добијат 5.726 самохрани ...

Кои граѓани ќе добијат платежни картички од 6.000 денари?

Press24 - 27.09.2020

Претседателот на Владата, Зоран Заев откако заврши седницата во Владата на прес-конференција го презентираше четвртиот пакет економски мерки. Тој соопшти дека платежни картички во вредност од 6000 денари ќе добијат следниве категории на граѓани: ...

(Видео) Три категории граѓани ќе добијат платежни картички од 6.000 денари

Опсервер - 27.09.2020

Пензионерите со пензии до 15 илјади денари, самохраните родители и невработените баратели на работа ќе добијат платежни картички од 6.000 денари, како дел од четвртиот сет мерки за помош поради корона-кризата.

Три категории граѓани ќе добијат платежни картички од 6.000 денари

Точка - 27.09.2020

Пензионерите со пензии до 15 илјади денари, самохраните родители и барателите на работа ќе добијат платежни картички од 6.000 денари, како дел од четвртиот сет мерки за помош поради корона-кризата.

Ќе поевтинат кафето, пијалоците и храната во кафе-баровите и рестораните

Скопје24 - 27.09.2020

Државата го намалува ДДВ од 18 на 10 отсто за угостителските услгуи од први јануари следната година. Со ова сите ресторантски услуги ќе мора да поевтинат. Целта е да се анулира сивата економија.

Три категории граѓани ќе добијат платежни картички од 6.000 денари

Н.Македонија - 27.09.2020

Пензионерите со пензии до 15 илјади денари, самохраните родители и барателите на работа ќе добијат платежни картички од 6.000 денари, како дел од четвртиот сет мерки за помош поради корона-кризата.

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

4NEWS - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција го презентираше четвртиот пакет економски мерки. Тој порача дека втората мерка се платежните картички за граѓаните. „Платежните картички се со износ од 6.000 денари и ќе добијат 5.726 самохрани ...

Заев: Ваучери за самохрани родители, пензионери на минималец, невработени, студенти…

Expres - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев на денешната прес конференција го презентираше четвртиот пакет економски мерки и најави антикризни ваучери за 280.000 наши сограѓани, во вредност од 27,6 милиони евра.

Картички со 6.000 денари за пензионерите, ранливите категории граѓани и студентите, вкупно 280.000 луѓе

PressingTV - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата, ги соопши мерките од четвртиот пакет антикризни мерки. Меѓу 31-та мерка е и онаа во која Владатата ќе даде платежни картички „Купувам домашно“ на 280.000 граѓани на државата во вкупна ...

Платежна картичка од 6.000 денари за самохрани мајки, пензионери, самостојни уметници

Курир - 27.09.2020

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев анализирајќи за сетот економски мерки, информираше дека втората мерка е платежна картичка за поголема потрошувачка во износ од 6.000 денари, а ќе ја добијат 5726 самохрани родители ,182271 пензионери со ...

Три категории граѓани ќе добијат платежни картички во вредност од 6.000 денари

24Инфо - 27.09.2020

Зоран Заев на денешната прес конференција го презентираше четвртиот пакет економски мерки. Тој порача дека втората мерка се платежните картички за граѓаните. „Платежните картички се со износ од 6.000 денари и ќе добијат 5.726 самохрани родители, ...

Заев штотуку соопшти kои лица ќе добијат платежни картички од 6.000 денари

Поглед - 27.09.2020

Претседателот на Владата, Зоран Заев откако заврши седницата во Владата на прес-конференција го презентираше четвртиот пакет економски мерки. Тој соопшти дека платежни картички во вредност од 6000 денари ќе добијат следниве категории на граѓани: ...

Еве кој ќе добие платежна картичка „Купувам домашно“ од државата

Бриф - 27.09.2020

Претседателот на Владата, Зоран Заев откако заврши седницата во Владата на прес-конференција го презентираше четвртиот пакет економски мерки. Тој соопшти дека платежни картички во вредност од 6000 денари ќе добијат следниве категории на граѓани: ...

Картички со 6.000 денари за пензионерите, ранливите категории граѓани и студентите

Вечер - 27.09.2020

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата, ги соопши мерките од четвртиот пакет антикризни мерки. Меѓу 31-та мерка е и онаа во која Владатата ќе даде платежни картички „Купувам домашно“ на 280.000 граѓани на државата во вкупна ...

Нови 470 милиони евра за четвртиот пакет – премиерот Заев го претстави новиот пакет со 31 поединечна мерка

4NEWS - 27.09.2020

Првата мерка е продолжување на исплатата на субвенции на платите во стопанството со цел да се поддржат компаниите но и работниците да ги задржат работните места. Овој пат мерката е скалеста и ќе се движи од досегашните 14.500 до 21.700 денари за што ...