TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Племе се навлекло на филмови за возрасни откако добило интернет

Centar - 06.06.2024

Само неколку месеци откако добило брз интернет, едно племе во Бразил станало зависно од филмови за возрасни. Реката Итуи во септември Амазон беше поврзан со сателитската мрежа на американскиот милијардер Илон Маск.

Африканско племе за прв пат доби интернет: Сега сите се навлекле на порнографија!

Кумановски м. - 06.06.2024

Народот Марубо, кој егзистирал стотици години без сериозен контакт со цивилизацијата покрај реката Итуи во Амазон, доби интернет од Илон Маск. И што се случи сега? Сè и сешто. Тоа веќе не е истото племе.

Племе во Амазонија доби интернет- по цел ден се на телефоните и гледаат порно (ВИДЕО)

Канал5 - 05.06.2024

Племето Марубо, кое се наоѓа покрај реката Итуи во Амазон, долго време живеело целосно изолирано од светот, но во септември минатата година биле поврзани со Starlink на Илон Маск, а сега се соочуваат со проблеми, пишува Њујорк Тајмс.

Амазонско племе првпат доби интернет, водачите се жалат дека младите мажи сега само гледаат порнографија

Сакам да кажам - 05.06.2024

Зафрлено племе во Амазонија за првпат доби интернет благодарение на сателитите на Илон Маск и неговите водачи се пожалија дека членовите сега „висат“ на социјални мрежи и порнографски сајтови.

По 100 години амазонско племе доби интернет, младите мажи сега гледаат само порнографија

ТВ21 - 05.06.2024

Тинејџери од далечно бразилско племе станале зависници од порнографија само неколку месеци откако добиле пристап до брз интернет. Како што пишува британскиот Њујорк Тајмс, луѓето од Марубо, кои стотици години живеат во мали колиби покрај реката Итуа ...

Далечно бразилско племе доби интернет, па се навлече на порнографија

Вечер Прес - 05.06.2024

Воведувањето на Starlink претвора некои бразилски племиња во „мрзливи зависници“ залепени за нивните телефони Воведувањето на Интернет имаше неочекувани последици за едно далечно бразилско племе.

Изолирано амазонско племе за првпат доби интернет: „Децата се залепени на екраните, зависни се од порно“

Црнобело - 05.06.2024

Пред 9 месеци добија интернет, по стотици години изолираност, а веќе се соочуваат со последиците. Припадниците на конзервативно амазонско племе Марубо се среќни што имаат брз пристап на информации, но веќе забележуваат нагли промени кај својот ...

[ВИДЕО] Племе во Амазонија за првпат добило интернет, по една година сите се навлечени на порнографија и социјални ...

Точка - 05.06.2024

Водачите на оддалеченото племе Марубо од амазонските прашуми ги споделиле своите искуства откако членовите на племето добиле пристап до интернет, што довело до зависност од социјални мрежи и порнографија.

🎥 Племе во Амазон доби интернет, сега постојано се на Инстаграм и гледаат филмови за возрасни

Локално - 05.06.2024

Племето Марубо, кое се наоѓа покрај реката Итуи во Амазон, долго време живеело целосно изолирано од светот, но во септември минатата година биле поврзани со Старлинк на Илон Маск и сега се соочуваат со проблеми, пишува Њујорк Тајмс.

ВИДЕО | Племе во Бразил првпат доби интернет, па стана зависно од порнографија

Слободен Печат - 05.06.2024

Воведувањето на Старлинк претвора некои бразилски племиња во „мрзливи зависници“ залепени за нивните телефони. Воведувањето на интернет имало неочекувани последици за едно далечно бразилско племе , пишува британски „Телеграф“.

Племе кое живееше во изолација 100 години, сега воведе интернет: Гледаат само порнографија

4NEWS - 05.06.2024

Тинејџери од далечно бразилско племе станале зависници од порнографија само неколку месеци откако добиле пристап до брз интернет. Како што пишува британскиот Њујорк Тајмс, луѓето од Марубо, кои стотици години живеат во мали колиби покрај реката Итуа ...

Изолирано амазонско племе за прв пат добило интернет – младите мажи цел ден гледале порнографија

Фокус - 05.06.2024

Тинејџери од далечно бразилско племе станале зависници од порнографија само неколку месеци откако добиле пристап до брз интернет. Како што пишува британскиот Њујорк Тајмс, луѓето од Марубо, кои стотици години живеат во мали колиби покрај реката Итуа ...

Племе во Бразил доби интернет: Порано било забрането бакнувањето, а сега споделуваат експлицитни видеа

24Инфо - 06.06.2024

Само неколку месеци откако добило брз интернет, едно племе во Бразил станало зависно од филмови за возрасни. Племети Итуи во септември преку реката Амазон беше поврзано со сателитската мрежа на американскиот милијардер Илон Маск.