TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Даскаловски го користи службеното возило да товари седнвичи за членовите на СДСМ на „маршот за правда“

Нетпрес - 18.02.2020

Во текот на вчерашниот ден веб-сајтотр Инфомакс.мк објави анкета од „маршот за правда“ на СДСМ низ скопските улици. При анкетата, велат од Инфомакс, имавме шанса да разговараме со високи функционери на СДСМ, но и со обични граѓани, а тие имаат еден ...

Што значеше „Маршот за правда“

Слободен Печат - 18.02.2020

Најблиската дефиниција за правдата е дека таа претставува вредносно начело кое одредува колку права и обрвски треба да се даде на субјектите во општествените односи. Односот помеѓу правото и правдата била и ќе остане вечна дилема, и во анализирање ...

ВМРО – ДПМНЕ : Дебакл на маршот за правда на СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ најави инфраструктурен бум во вредност од над 2 милијарди ...

Канал5 - 18.02.2020

Преку соопштение , ВМРО – ДПМНЕ објави факти на денот. Факти на денот: 1. ВМРО-ДПМНЕ најавува инфраструктурен бум. Две милијарди евра за автопатишта и уште над 300 милиони евра за нови канализациони и водоводни мрежи. 2.

Правни експерти: Нелогичен маршот на СДСМ

Алсат-М - 18.02.2020

Маршот на Владата за правда индиректно значи и неуспех на реформите во судството. Ова го оценува правникот Александар Наков. Тој вели дека власта имала доволно време да ги спроведе соодветните мерки за подобрување на состојбата во судството во врска ...

ВИДЕО: Активисти на Левица со обид да го саботираат маршот „Чекориме за правда“

А1 On - 18.02.2020

Пред самиот почеток на маршот „Чекориме за правда“ организиран од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, во „Жена парк“ се појавија активисти со транспаренти на кои пишуваше „Правдата ја нема“, „Марш за амнестија за криминалот“, „Зошто Мијалков е ...

Македонија земја на парадокси- зошто вчера протестираше власта?

Алфа - 18.02.2020

После три години власт, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, реши да излезе на улица и да чекори за правда. Во јавноста гласно се поставува прашањето за што се маршираше, против кого протестираше власта, дали против себе? Одговор на ова прашање немаа ниту ...

Калеска- Ванчева: Законот за ЈО гарантира независен правосуден систем и ги победи криминалните структури на ВМРО-ДПМНЕ

Centar - 18.02.2020

Прес- конференција, Снежана Калеска- Ванчева, пратеничка и координаторка на Форум на Жени на СДСМ – интегрален текст: СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава.

Левица: Им ја разобличивме нивната лажна парада со уценет народ! (ВИДЕО)

Нетпрес - 18.02.2020

На вчерашниот марш за правда во организација на СДСМ, членови на Левица беа физички нападнати и им беше искинати транспарент на кој пишуваше: „Кој го пушти убиецот на Мартин?“ и „Зошто Мијалков е на слообода?“… „На вчерашниот владин марш за “правда” ...

Заев за ТВ Глоби: НАТО, ЕУ, економскиот раст и едно општетство за сите – најголеми достигнувања, барам чист мандат за ...

Сител - 18.02.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, во интервју за гостиварската телевизија „Глоби“, одговораше на повеќе прашања во врска со правосудството, усвојувањето на законите со 2/3 мнозинство, претстојните избори, евро-атлантската иднина на државата, ...

Како стотици за 3 часа станаа 10 илјади на маршот на СДСМ (ФОТО)

Expres - 18.02.2020

Весникот Слободен Печат кој минатата недела доби 236 илјади евра како финансиска помош од владата за своето печатено издание за три часа на своето интернет издание ја смени својата оценка за бројот на учесници на маршот за правда на СДСМ.

Наков: Маршот на Владата за правда, нелогичен и со тоа покажа дека не успеала да ги спроведе реформите во судството

Курир - 18.02.2020

Маршот на Владата за правда индиректно значи и неуспех на реформите во судството. Ова го оценува правникот Александар Наков за телевизија Алсат-М . Тој рече дека владата имала доволно време да спроведе соодветни мерки за подобрување на состојбата на ...

Заев до судиите и обвинителите: Мицкоски и нивните инсталации веќе не ви можат ништо, на вас е да испорачате правда

Локално - 18.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев преку Фејсбук испрати порака до судиите, обвинителите и поротниците дека сега, откако Законот за Јавно обвинителство е донесен, тие се на ред, да испорачаат правда. „Да се искористи овој момент, сите да се охрабрат.

Заев на ФБ: Судии, обвинители, поротници, ослободете се!

Centar - 18.02.2020

-Да се искористи овој момент, сите да се охрабрат. Судии, обвинители, поротници! Ослободете се, ниту ВМРО-ДПМНЕ, ниту Мицкоски, ниту нивните инсталации веќе не ви можат ништо! Граѓаните, нашиот народ, сите ние очекуваме правда – на вас е да ја ...

Народот на Заев вчера му кажа „МАРШ“

Магазин - 18.02.2020

Административните работници покрај членството на СДСМ беа превезувани со автобуси од сите делови на Македонија со цел да дадат поддршка на маршот. Тоа не е прв случај во историјата на македонската политика и претходната влада на чело со ВМРО – ДПМНЕ ...

ВМРО-ДПМНЕ: Маршот на Заев е марш за амнестија на Зоран и Вице Заев, Венко Филипче, Драги Рашковски, Боро Марлборо...

МКД - 18.02.2020

Крајот на Луј Витон судството е на 12-ти април. На 12-ти април завршува неправдата и нарачаните процеси од Зоран и Вице Заеви. Слугите на крими-картелот Заеви во јавното обвинителство и во судот ќе мора да понесат одговорност за злоупотребите, ...

Герила акција: Зошто Мијалков е на слобода? Кој го пушти убиецот на Мартин?

МКД - 18.02.2020

За време на вчерашниот марш за правда, кој беше во организација на СДСМ, група граѓани наспроти маршо се појавија со неколку транспарентни - „Правдата ја нема, бројчаникот стоо…“., „Марш за амнестија за криминалот“, „Зошто Мијалков е на слобода“...

Над 15.000 граѓани испратија јасна порака: Судството и обвинителството мора да испорачуваат правда за сите!

24Инфо - 18.02.2020

Граѓанскиот марш „Чекориме за правда” сплоти повеќе од 15.000 граѓани кои имаа за цел да го охрабрат правосудниот систем да воспостави правда, со што ја потврдија заложбата за градење силна правна држава.

Герила акција: Зошто Мијалков е на слобода?

Локално - 18.02.2020

Герила акција за време на вчерашниот марш за правда, кој беше во организација на СДСМ. Неколку граѓани се појавија со транспаренти на кои прашуваат…Правдата ја нема бројчаникот стоо… Фото: Борче Поповски Вчера претседателот на ,,СДСМ” Зоран Заев ...

„Чекориме за правда“: Народот е желен за правда – на ред е ЕУ

Слободен Печат - 18.02.2020

Маршот „Чекориме за правда“ помина во мирна атмосфера, со над 10.000 луѓе кои излегоа на улиците. Целта на Маршот беше Македонија конечно да стави крај на судските процеси кои се водени од СЈО, а сега преземени од Обвинителството за организиран ...

Никој не верува дека политиката ќе ги тргне канџите од судството

Слободен Печат - 18.02.2020

Идеално законско решение не постои, а политиката нема да се тргне од правосудството со ниеден закон, туку единствено со чест и морал на судиите и обвинителите и со влегување во чекор со цивилизациските вредности на Европската унија.

Се моли правдата да се расони!

CivilMedia - 18.02.2020

пишува: Околу владеењето на правото и испорачувањето на правдата во Македонија не треба да има никакви мистификации: сè уште сме далеку од посакуваната цел во македонското општество да функционира правна држава којашто самостојно и без постојана ...

„Марш за правда по 3 години власт е јак апгрејт на вмровските контрапротести“: Твитер реакции

еМагазин - 18.02.2020

Лавина различни реакции на социјалните мрежи за маршот на владејачката СДСМ, „Чекориме за правда“. Еве дел од ...

“МАРШОТ ЗА ПРАВДА” ГО ПРЕДВОДЕШЕ ЗАЕВ: Ние го ослободивме судството, ама бурно го следиме

Магазин - 18.02.2020

Под мотото „Чекориме за правда за сите“ СДСМ вчера маршираше од Собранието кон Кривичниот суд. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев вчера од пред Судот порача дека сега на ред е судството и ги повика судиите и обвинителите да си преземат одговорност.

Заев: Нашиот народ е желен за правда, на ред е правосудството

Сител - 17.02.2020

Под мотото „Чекориме за правда за сите“ СДСМ маршираше од Собранието кон Кривичниот суд. Маршот го водеше претседателот на партијата заедно со партискиот врв. Маршот е поддршка за пратениците кои гласаа за донесување на законите за Јавно ...

(ГАЛЕРИЈА) СДСМ чекореше за правда и топката му ја подаде на Судот

Фокус - 17.02.2020

Владејчката СДСМ денеска организираше марш за правда под слоганот „Чекориме за правда“. Маршот почна од Собранието и симболично заврши пред Судот. Партискиот лидер Зоран Заев порача дека сега на ред е правосудството да почне да работи како што треба.

(ФОТО) Дедо од 91 година чекореше на маршот на правдата

24Инфо - 17.02.2020

На денешниот марш ,,Чекориме за правда” одржан од СДСМ и раководството се приклучија уште 15.000 граѓани од кои еден од нив беше дедо на деведесетиедна годишна возраст. Екипата на 24-Инфо поразговара и го праша за што е излезен на маршот.

Мираковска: Донесовме еден важен и значаен закон за нашата иднина, закон кои многу ќе помогне за да стигнеме до правда

Frontline - 17.02.2020

Говорот на Соња Мираковска, пратеничка од НСДП и парламентарното мнозинство предводено од СДСМ: „Чекориме за правда затоа што борбата за правда се уште не е завршена. Правдата не е ниту поезија ниту парола.

Можеше да има побрза правда, ама требаше да се јавувам И да наредувам пресуди, кажа Заев пред судот

Сакам да кажам - 17.02.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев кажа дека и самиот тој, како и граѓаните, е незадоволен од правниот систем, но рече дека за да имало побрза правда требало тој да се јавува и да нарачува пресуди, како што се правело претходно, на маршот на СДСМ наречен ...

СДСМ чекори за правда, ВМРО-ДПМНЕ поставува Луј Витон торби

Р.С.Европа - 17.02.2020

Правдата доаѓа бавно, ама доаѓа, жедни сме за правда, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред комплексот судови во Скопје. На обраќањата пред судовите, претходеше марш за правда во организација на владејачката партија.

Марш за најважната битка - враќање на правдата!

Deutsche Welle - 17.02.2020

Симблика, катарза, мобилизација и одлучност дека нема да се откажат од битката за правда, препознаваат аналитичари во повикот на СДСМ за вечерашниот марш „Чекориме за правда“. Застарувањето на судски предмети, враќањето на судски процеси од почеток, ...

Погледнете го видеото од интонирањето на македонската химна на Маршот за правда

iPortal - 17.02.2020

Погледнете го интонирањето на македонската химна на маршот за ...

Заев: Сите предмети ќе имаат правна разрешница – нема веќе тевтерчиња

+инфо - 17.02.2020

Со право вие граѓаните сте незадоволни од правниот систем. И во СДСМ не сме задоволни од испорачаното во областа на правната држава. Решивме дека ни е потребно правосудство што ќе носи правда.

Заев ја префли топката на правосудството: Се што требаше да направат Владата и Собранието, направија

Фокус - 17.02.2020

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев вечерва од пред Судот порача дека сега на ред е судството и ги повика судиите и обвинителите да си преземат одговорност. -Чекоревме денови и месеци за слободата и демократијата. И денеска имаме слобода и демократија.

Костадинов: Не успеа Мицкоски да го спаси од одговорност нивниот шеф Груевски!

Фокус - 17.02.2020

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно обвинителство, порача портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов.

Твитерџиите за маршот на СДСМ: Заев денес маршираше против себе, со сендвич во рака правда без мака

Курир - 17.02.2020

Гори социјалната мрежа Твитер после маршот „Чекориме за правда“ во организација на СДСМ и Зоран Заев. Имено твитерџиите буквално се мајтапат со Заев пишувајќи дека со сендвич во рака правда без мака, додека пак други бараат утре Талат Џафери да го ...

Дерала до СДСМ: Од вас очекуваме правда, од МВРО видовме што можеме да очекуваме

Фокус - 17.02.2020

Џабир Дерала од невладината организација Цивил се обрати на Маршот за правда што вечерва го организира СДСМ. Тој ја поздрави одлуката на пратениците и изгласувањето на Законот за јавното обвинителство, но и испрати порака до СДСМ.

(Видео) Заев: Судии, обвинители, поротници – ослободете се, ниту Мицкоски, ниту ВМРО-ДПМНЕ не ви можат ништо

Макфакс - 17.02.2020

„Сите предмети ќе имаат правна разрешница врз основа на фер и траспарентни постапки. На обвинетите ќе им се суди врз база на докази. Нема амнестија ниту за стари, ниту за нови случаи. Секој што го прекршил законот ќе одговара.

Владејачката СДСМ го парализираше Скопје, бара правда!

Алсат-М - 17.02.2020

Власта вечерва маршира со барање за правда во државата. СДСМ под партиското мото „Чекориме за правда“ од 18 часот маршира од Собранието до судовите, откако пратениците вчера го изгласаа Законот за јавно обвинителство.

ВИДЕО: Заев побара правда од судиите, без одолговлекување на постапките и затвор за виновните

А1 On - 17.02.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев од пред Судската палата на вечерашниот марш под мотото „Чекориме за правда“, рече дека очекува казни затвор за оние кои се огрешиле пред законот и слобода за оние за кои нема докази дека сториле кривични дела.

СДСМ маршираше за правда

24 Вести - 17.02.2020

Под мотото „Чекориме за правда“, СДСМ вечерва организираше марш кој почна од Собранието до комплексот судови, со заложба за градење силно, независно и професионално обвинителство и судство.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е антипод на правната држава и владеењето на правото

24 Вести - 17.02.2020

За опозицијата станува збор за фарса и празна пропаганда на власта. Фарсата наречена „Како Заев замислува правна држава“ има своја лицемерен продолжеток, велат од ВМРО ДПМНЕ. Маршот на Заев не е ништо друго освен марш за спас на милионите на Вице, ...

(ФОТО) Заев во тишина го предводи „Маршот за правда“

Фокус - 17.02.2020

Од Собранието предмалку тргна „Маршот за правда“ кој го организира СДСМ. На чело на маршот е партискиот лидер и претендент за премиер, Зоран Заев. До него се неговите сопартијци. Оние кои се првиот ред држат платно на кое пишува „Чекориме за ...

Марш за правда во организација на СДСМ

24 Вести - 17.02.2020

Со поддршка од граѓаните започна маршот под мотото „Чекориме за правда“ со заложба за градење силно, независно и професионално обвинителство и судство. Маршутата завршува пред комплексот судови во Скопје, каде што свое обраќање ќе има претседателот ...

(ФОТО) Бината поставена, СДСМ ќе маршира за правда

Фокус - 17.02.2020

Во секој момент се очекува да започне „Маршот за правда“ во организација на владејачката СДСМ. Голема бина е поставена пред Судовите, а луѓе веќе се собираат пред Собранието. Маршот ќе започне пред законодавниот дом, а ќе заврши пред ...

СДСМ ќе маршира за правда, за ВМРО-ДПМНЕ се работи за фарса

24 Вести - 17.02.2020

Како што најави владеачката СДСМ за отприлика еден час од законодавниот дом почнува марш за како што велат право и правда. За опозицијата пак се работи за фарса и празна пропаганда на ...

Министерката за правда Дескоска не учествува на маршот за правда

А1 On - 17.02.2020

Министерката за правда Рената Тренеска – Дескоска не учествува на вечерашниот марш, „Чекориме за правда“ што го организира СДСМ. Во соопштението на Министерството се вели дека таа се решила на овој чекор поради принципот на „немешање во судската ...

Заев ги повика судиите да се ослободат од стегите на политиката и криминалот

Независен - 17.02.2020

Со марш под мотото „Чекориме за правда“ СДСМ и коалициските партнери вечерва најавија ново поглавје во реформите на правосудството, откако во неделата беше усвоен Законот за јавно обвинителство, за кој гласаа 80 пратеници.

Министерката за правда нема да учествува на маршот на СДСМ

Макфакс - 17.02.2020

Ги поддржуваме граѓаните во нивните барања за враќање на довербата во правосудството, но заради почитување на принципите на немешање во судската власт, информираме дека министерката за правда нема да учествува на денешниот марш, соошти ...

Заев до судиите и обвинителите: Ослободете се, граѓаните се желни за правда

360 степени - 17.02.2020

Собранието вчера отвори ново поглавје во реформите на правосудството. Огромно мнозинство пратеници застана за законот за ЈО – 80 пратеници, граѓаните и стручната јавност, нашите пријатели од ЕУ и САД.

Денеска се чекори за правдата, утре којзнае…

Frontline - 17.02.2020

Со национализам, лажни вести, говор на омраза и црна пропаганда не се оди во ЕУ, со што се повторува потребата од чистка во ВМРО-ДПМНЕ од дното до врвот. Или обратно. пишува БИЉАНА ЈОРДАНОВСКА Дали некогаш ќе се задоволи правдата? Во било која ...