TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворена Клиниката за кожни болести, ексдиректорката е сè уште на Инфективна

Expres - 30.03.2020

Клиниката за кожни болести денеска повторно ќе биде отворена, откако пред три недели беше затворена превентивно поради директорката вратена од скијање од Италија со симптоми на корона вирус цела недела одела на работа.

Од денеска повторно започнува со работа Клиниката за кожни болести

Магазин - 30.03.2020

По три недели денеска со работа започнува Клиниката за кожни болести во Скопје, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Клиниката беше затворена откако директорката Нина Цаца Биљановска се вратила од скијање во Италија и наместо да биде ...

Д-р Стефан де Херт: Дебелината е еден од најчестите ризик фактори кај пациентите со коронавирус примени во единиците за ...

Pedijatar.mk - 30.03.2020

Обезноста го зголемува ризикот од компликации на коронавирусот: The National Health Service’s Intensive Care National Audit and Research Center објави студија која открива дека 127 од 196 случаи на интензивна нега (ICU) биле со прекумерна тежина М ...

Д-р Соња Заниновиќ: Што е најважно за срцевите болни кога е во прашање КОВИД-19?

Panacea.mk - 30.03.2020

Пациентите со кардиоваскуларни болести спаѓаат во вулнерабилна (ранлица) грипа кај кои во случај на болеста КОВИД-19 може да се развијат компликации на болеста, потешка клиничка слика: воочени се зачестени пореметувања на ритамот на срцето, но и ...

Првите пациенти во привремената болница во Белград, капацитети во Србија 6.000 кревети

Нетпрес - 30.03.2020

Во привременaта болница, уредена во салите на Белградскиот саем за сместување на заболените со блага клиничка слика на Covid-19, во неделата се примени првите пациенти, до 20 часот вкупно 33 лица.

Болниците на вода тргнаа кон Њујорк и Лос Анџелес

Нова ТВ - 29.03.2020

Два болнички брода на американската морнарица тргнаа кон пристаништата во Њујорк и Лос Анџелес за да ги растеретат болниците кои се полни со пациенти кои страдаат од коронавирусот. Кога ќе пристигнат на нивната дестинација, бродовите ќе обезбедат ...

Од утре почнува со работа клиниката за кожни болести

Алсат-М - 29.03.2020

Од утре започнува со работа клиниката за кожни болести, која беше затворена откако директорката на клиниката која сега е разрешена се зарази од корона вирусот, а зарази и уште 6 други доктори.

Разрешување и истрага за директорката на охридска болница после непримањето на пациентката почината од корона

Телма - 29.03.2020

Синоќа на распит како сведок и оштетен во полициската станица во Струга бил повикан зетот на 66-годишната стружанка почината од корона откако не била примена во охридската болница. Обвинителството потврди дека се почнати истражните постапки за да се ...

Двајца починати, 16 новозаболени од коронавирус во земјава

Kumanovo News - 29.03.2020

Починатите се двајца мажи на возраст од 31 и 91 година, двајцата од Скопје. Кај помладиот пациент еден ризик фактор е обезноста (дебелина, н.з.) која што тој ја имал. Вчера наеднаш му се влошила состојбата и тој влегол најтешката форма на болест со ...

Истрага за смртта на четвртата жртва од коронавирусот

Р.С.Европа - 29.03.2020

Основното јавно обвинителство Охрид ја истражува смртта на 66 годишната жена од околината на Струга, која е четврта жртва на коронавирусот во земјава. Според соопштението, обвинителството по допрен глас го отворило предметот.

МАПА: Во Скопје позитивни на коронавирусот 143 лица, најголемиот дел се од Карпош

Локално - 29.03.2020

Досега во земјава се регистрирани 241 случај на заразени лица со коронавирус. Четири лица се починати, а тројца се излечени. Од Влада пораачаа дека државните карантини се безбедни и строго контролирани.

Почината пациентка од Ковид-19 му отвори работа на обвинителството

Deutsche Welle - 29.03.2020

Имало ли лекарски пропуст во третманот на четвртата жртва од коронавирусот во Северна Македонија? И обвинителтвото и министерството за здравство најави ревизија на случајот со пациентката од Струга Охридското јавно обвинителство ќе ги истражува ...

Семејството на починатата жена од корона вирус во Струга е во шок, денеска е погребана, заболен и доктор од Битола

Телма - 28.03.2020

Не ја примале на инфективното одделение во охридската болница иако имала симтоми на Корона вирус. Резултатите од тестот и биле позитивни, ги добила вчера, но рано утрово состојбата уште повеќе и се влошила и починала.

Четврта жртва од коронавирусот во земјава,почина 66 годишна жена

Алсат-М - 28.03.2020

Утрово почина уште една пациентка заразена со коронавирус. Станува збор за 66 година жена од Струга. Според анкетата на епидемиолозите, нејзиното семесјтво било на гости во Дебар непосредно пред прогласување на кризната состојба и имало контакт со ...

Струга, властите најавуваат поригорозни мерки

Алсат-М - 28.03.2020

После првите три позитивни случаи од корона вирус во струшко две од селото Горно Татеши и еден од селото Велешта, од кои една жена утрово на 66 годишна возраст починала пред да биде транспортирана на Инфективната клиника во Скопје, локалните власти ...

Најнова мапа на заразени со коронавирус: 142 лица се од Скопје, 29 од Карпош

Слободен Печат - 28.03.2020

Денешната најнова статистика на Институтот за јавно здравје, покажува дека во последното деноноќие во повеќе скопски општини пораснал бројот на заразени лица со коронавирус. Така, споредено со вчера, има еден нов пациент од Карпош, три нови лица од ...

Уште една жена почина од Ковид 19 –стружанка на 66 годишна возраст- новозаболени 22-вкупно досега 241

Канал5 - 28.03.2020

Коронавирусот ја зема четвртата жртва во земјава. Почина 66 годишна пациентка од околината на Струга. Таа и нејзиниот сопруг биле дијагностицирани во текот на вчерашниот ден. Откако ги почуствувала првите симптоми таа во вторникот закажала тестирање ...

Министерството за здравство ќе проверува дали имало лекарски пропуст во случајот со починатата жена од Струга

МКД - 28.03.2020

Министерството за здравство најави дека ќе изврши целосно ревизија на случајот за да се утврди дали има лекарски пропуст во случајот со смртта на 66-годишната пациентка од околината на Струга.

Четврта жртва на корона вирусот, почина 66-годишна жена од Струга

Фокус - 28.03.2020

Утрово почина една пациентка на 66 годишна возраст од околината на Струга, информираа од министерството за здравство. Таа и нејзиниот сопруг се дијагностицирани позитивни на коронавирус во текот на вчерашниот ден.

Девет од 22-ца новозаразени се од Скопје, по три случаи во Куманово и во Струга

360 степени - 28.03.2020

Вкупно 22 нови случаи на заразени со коронавирус се регистрирани во изминативе 24 часа, соопшти министерството за здравство. Со последните податоците бројката се искачи на 241 случај, од кои тројца се излекувани, а четири се починати .

Д-р Костов за ТВ 24: Само еден пациент со коронавирус е згрижен во „8 Септември“

360 степени - 28.03.2020

Направена е реорганизација и прераспределба на медицинскиот персонал во градската општа болница „8 Септември“, изјави за ТВ 24 директорот на болницата Христијан Костов, потенцирајќи дека се подготвени да примат повеќе пациенти дијагностицирани со ...

ЕУ Клик, Ковид-19 и ЕУ – Преземените мерки од Владата во борбата против коронавирусот

ТВ21 - 28.03.2020

Институциите ширум светот, но и во земјата не го сфатија сериозно вирусот „Ковид-19“, вели доктор Беким Татеши во ЕУ КЛИК. Татеши ги поздрави мерките на Владата за соочување со „Ковид 19“, но додава дека тие се малку задоцнети и дека треба да бидат ...

Бројот на починати од коронавирусот во Македонија се искачи на 4, има 22 нови случаи, вкупната бројка е 241 заразени

ТВ21 - 28.03.2020

Почина уште едно лице од коронавирусот, при тоа бројот на починати од овој вирус во земјава изнесува 4. Од МЗ известуваат дека станува збор за 66 годишна жена од Струга, која според лекарската документација имала срцева и хрочнична белодробна болест ...

Матичните доктори со зголемен обем на работа по телефон

Н.Македонија - 28.03.2020

Иако матичните доктори веќе се вклучени во процесот на дијагноза и водење на пациентите кај кои постои сомнеж дека се заразени од коронавирусот, тие имаат и обврска секојдневно да ги опслужуваат своите редовни пациенти, кои доаѓаат кај нив од ...

22 лица новозаразени, Струга и Битола нови на мапата со коронавирусот

24 Вести - 28.03.2020

Расте бројот на заболени од корона вирусот во Македонија. Само во изминативе 24 часа се откриени 22 нови случаи. Вирусот се прошири и во Битола и Струга каде за прв пат се дијагностицирани пациенти со КОВИД-19.

Д-р. Костов за ТВ24: Само еден пациент позитивен на Ковид-19 е згрижен во болницата „8-ми септември“

24 Вести - 28.03.2020

Директорот на ГОБ „8ми септември“, Христијан Костов, во денешното издание на дневникот во 17 часот потенцираше дека болницата е одредена да влезе во борбата против коронавирусот. Според него направена е реорганизација и порераспредеба на персоналот ...

КОРОНАВИРУС: Состојба 28 март 2020, 22 ЛИЦА НОВОЗАРАЗЕНИ, СТРУГА И БИТОЛА НОВИ НА МАПАТА

Пулс24 - 28.03.2020

Вкупната бројка на заразени сега изнесува 241, односно да потенцираме на ОТКРИЕНИ ЗАРАЗЕНИ. Се претпоставува дека бројката е далеку поголема но нема доволно тестови. Само во изминативе 24 часа се откриени 22 нови случаи.

Пациентка од струшко четврта жртва на коронавирусот Ковид 19 во земјата

OhridNews - 28.03.2020

Утрово почина една пациентка на 66 годишна возраст од околината на Струга. Таа и нејзиниот сопруг се дијагностицирани позитивни на коронавирус во текот на вчерашниот ден. Пациентката имала срцева болест, хронична белодробна болест и покачен крвен ...

Сопружници од струшко Татеши и еден жител на Велешта позитивни на Ковид-19, жената починала

24 Вести - 28.03.2020

Двајца сопружници од струшкото село Татеши и еден жител на Велешта се позитивни на коронавирус. Жената утринава требало да биде транспортирана до инфективното одделение во Скопје, но за жал починала, додека мажот е позитивен на ковид 19, но нема ...

Нови 22 заболени од коронавирус во Макеоднија

ММС - 28.03.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска ...

15: Герила акција пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ, нема активна 5G мрежа во земјата, 22 заболени и 1 починат од Ковид-19 во ...

Frontline - 28.03.2020

ВО изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска ...

Д-р Костов: Само еден пациент со корона вирус е згрижен во „8 Септември“

Frontline - 28.03.2020

Од досега 30 тестирани, само кај еден е добиен позитивен резултат. Со оглед на тоа што му беше потребна хируршка интервенција, пациентот е префрлен на Инфективната клиника. Кај другите резултатите беа негативни“, рече д-р. Костов.

Кај 90 отсто од луѓето во Србија заразени од коронавирусот биле дијагностицирани и овие болести...

Точка - 28.03.2020

Бројот на заболени луѓе од коронавируст во рамките на целиот свет непрекинато расте, а загриженоста кај граѓаните е се поприсутна. „Без оглед на разновидноста, најчесто компликации имаат луѓето кои што имаат хронични заболувања и во над 90 отсто од ...

МЗ: Регистрирани 22 нови случаи на коронавирус,вкупно 241, почина 66 -годишна пациентка од Струга

Канал5 - 28.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1).

Ќе се утврдува дали кај починатата пациентка од коронавирус од Струга имало лекарска грешка

ТВ21 - 28.03.2020

Утрово почина една пациентка на 66 годишна возраст од околината на Струга. Таа и нејзиниот сопруг се дијагностицирани позитивни на коронавирус во текот на вчерашниот ден. Пациентката имала срцева болест, хронична белодробна болест и покачен крвен ...

Утрово почина жена од Струга, била позитивна на коронавирусот

Слободен Печат - 28.03.2020

Утрово почина една пациентка на 66 годишна возраст од околината на Струга. Таа и нејзиниот сопруг се дијагностицирани позитивни на коронавирус во текот на вчерашниот ден. Пациентката имала срцева болест, хронична белодробна болест и покачен крвен ...

Нови 22 случаи на корона вирус, вкупната бројка достигна 241 заразени

Фокус - 28.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1).

Регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата – почина една жена од околината на Струга

Бизнис Вести - 28.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1).

Уште еден смртен случај од корона вирусот во Македонија

Телма - 28.03.2020

Утринава почина 66-годишна жена од Струга, која била позитивна на корона вирусот, соопштија од Министерството за здравство. Жената била тестирана вчера, и не ги дочекала резултатите. Сосотојбата и се влошила бидејќи имала срцево заболување, покачен ...

Пациентка од Струшко почина од коронавирус, 22 новозаболени во земјата

А1 On - 28.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови во Скопје 9 лица, во Куманово тројца, Струга тројца, Тетово двајца заразени, Дебар двајца, Прилеп двајца, Битола ...

Починатата пациентка од коронавирус не била хоспитализирана и покрај влошената состојба - МЗ ќе истражува дали има ...

Press24 - 28.03.2020

Дваесет и два нови случаи на заболени од коронавирус се регистрирани изминатите 24 часа во земјава, соопшти Министерството за здравство. По градови во Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1).

Од коронавирус почина 66-годишна стружанка, први случаи во Струга и Битола

Сакам да кажам - 28.03.2020

Утрово од коронавирус почина една пациентка на 66- годишна возраст од околината на Струга, соопшти Министерството за здравство. Таа и нејзиниот сопруг се дијагностицирани позитивни на коронавирус во текот на вчерашниот ден.

Почина 66-годишна жена од Струга, четврта жртва од коронавирус во земјава

360 степени - 28.03.2020

Пациентка на 66-годишна возраст од Струга починала утринава од коронавирусот. Таа и нејзиниот сопруг се дијагностицирани позитивни на коронавирус во текот на вчерашниот ден, информира Министерството за здравство.

Пациентка од Струга почина од Ковид-19, 22 нови случаи, вкупно заболени 241 лице

Сител - 28.03.2020

Дваесет и два нови случаи на заболени од коронавирус се регистрирани изминатите 24 часа во земјава, соопшти Министерството за здравство. По градови во Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1).

Нови 22 заболени од коронавирус во Македонија, вкупната бројка е 241

24 Вести - 28.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1).

Состојба до 28.03.2020: Во Македонија има 22 нови случаи, вкупно 241

Црнобело - 28.03.2020

Во денешното соопштение за состојбата до 28.03.2020 до 12 часот на пладне, министерот за здравство Венко Филипче објави дека во земјава има 22 нови случаи со корона вирус. Во Македонија има уште 22 нови регистрирани случаи, а за жал има уште една ...

Ковид-19, утрово почина една пациентка на 66 годишна возраст

Алсат-М - 28.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1).

Почина жена од струшко, дваесет и два нови случаи на заразени, вкупно 241 лице

Денешен - 28.03.2020

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1).