TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Освежителен домашен сок од праски идеален за лето

Вечер - 15.08.2018

Ве измачуваат тропските горештини и сакате нешто што ќе ве разлади и ќе ве освежи? Изгаснете ја жедта во жешките денови со природна лимонада со вкус на праски. Идеалниот спој на слатко-кисели овошни вкусови ќе ви ја врати енергијата и ќе посакате ...

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

Фактор - 15.08.2018

Трговска или политичка е причината поради која се спуштија рампите за извоз на македонските праски на рускиот пазар. Прашање на кое одговор допрва ќе се добие. Официјално праските од Росоман од денес нема да патуваат кон Русија поради стопираниот ...

Стапи во сила руската забраната за увоз на праски од Македонија, Николовски не знае колкави ќе се штетите

Макфакс - 15.08.2018

Руската одлука да се стопира увозот на праски од Македонија, од денес стапува на сила. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, тврди дека Македонија не е официјално известена за одлуката на руските власти, а ...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

Локално - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Трговска или политичка војна, Русија ги блокира праските, се бараат Нови Пазари

ТВ21 - 14.08.2018

Земјоделските власти во Скопје потврдија дека од утре нема да се извезуваат праски во Русија, иако се уште не е добиено официјално известување од Москва. Но дури и пред оваа потврда да стигне до самите производители, претставник на Агенцијата за ...

Освежителен домашен сок од праски идеален за лето

Вистина.мк - 14.08.2018

Ве измачуваат тропските горештини и сакате нешто што ќе ве разлади и ќе ве освежи? Изгаснете ја жедта во жешките денови со природна лимонада со вкус на праски. Идеалниот спој на слатко-кисели овошни вкусови ќе ви ја врати енергијата и ќе посакате ...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Канал5 - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

1tv - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Од утре во сила руската забрана за увоз на праски

А1 On - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност – дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Овошјето од Србија поминува шест контроли кога влегува на рускиот пазар

Макфакс - 14.08.2018

Министерот за земјоделство, Бранислав Недимовиќ изјави денеска дека е во постојан контакт со руските колеги поради појавата на габи на еден контингент праски и нектарини од Србија, дека е воведен привремен мониторинг на тоа овошје и дека очекува ...

Стапи во сила руската забраната за увоз на праски од Македонија, Николовски не знае колкави ќе се штетите

Тера - 15.08.2018

Руската одлука да се стопира увозот на праски од Македонија, од денес стапува на сила. Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, тврди дека Македонија не е официјално известена за одлуката на руските власти, а ...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

CivilMedia - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Од утре македонските праски нема да можат да патуваат во Русија

Вечер - 13.08.2018

Македонските производители на праски од утре нема да можат да извезуваат на рускиот пазар. Причината за ваквата забрана, како што соопшти рускиот регулатор за безбедност на храна, е што во српските праски и кајсии увезени од 13 јули била откриена ...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Стандард - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Од утре во сила руската забрана за увоз на праски

Канал5 - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност - дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Овошјето од Србија поминува шест контроли кога влегува на рускиот пазар

Денар - 14.08.2018

Министерот за земјоделство, Бранислав Недимовиќ изјави денеска дека е во постојан контакт со руските колеги поради појавата на габи на еден контингент праски и нектарини од Србија, дека е воведен привремен мониторинг на тоа овошје и дека очекува ...

Стапува во сила забраната, македонските праски нема да се извезуваат во Русија

Курир - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Николовски: Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

А1 On - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Утре стапува на сила руската забрана за увоз на праски

Курир - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во неизвесност – дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

А1 On - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Н.Македонија - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Од утре во сила руската забрана за увоз на праски

Локално - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност – дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

Канал5 - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Вечер - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Црвот во праските – политички или санитарен предизвик?

+инфо - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во неизвесност – дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар - на сила забраната

Press24 - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Праските од рускиот ќе се селат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

+инфо - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Трговска или политичка војна со праските за Русија?

ТВ21 - 14.08.2018

Производителите на праски во Македонија се во незивесност – дали ќе бидат вратени нови количества праски кои во моментов се во камиони на руската граница. Тоа би значело дополнителна загуба откако пред неколку дена Русија не дозволи влез на три ...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

Сител - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Николовски: Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

МКД - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, информираше денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

Н.Македонија - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Николовски: Македонските праски од Русија ќе одат во В. Британија, Косово и Албанија

Денешен - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Од утре во сила руската забрана за увоз на праски

Вечер - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност – дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

Слободен Печат - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

CivilMedia - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Русија од утре го забранува увозот на праски од Македонија

МКД - 14.08.2018

Русија од утре и официјално ќе го забрани увозот на праски од Македонија. Нашите производители сметаат дека ваквиот потег е политички и дека нема никаква врска со квалитетот. Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност, дали ќе им бидат ...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

Денар - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Press24 - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Од утре во сила руската забрана за увоз на праски

Сител - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност - дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Македонски праски нема да се извезуваат на руски пазар поради пронајден црв

Фокус - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Либертас - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Од утре во сила руската забрана за увоз на праски

Стандард - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност – дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

Вечер - 15.08.2018

Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките. Станува збор за времена забрана што ја објави Руската ...

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

Република - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Од утре во сила руската забрана за увоз на праски

1tv - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност – дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Стапува во сила руската забрана за увоз на праски

+инфо - 15.08.2018

Се бара алтернативен пазар за праските што нема да се пласираат во Русија. Како опции ги наведе британскиот, албанскиот и косовскиот. Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар.

Праските од рускиот ќе се префрлаат на британскиот, косовскиот или албанскиот пазар

еМагазин - 14.08.2018

Британскиот, косовскиот и албанскиот се потенцијалните пазари за македонските праски, бидејќи од утре и официјално нема да се извезуваат во Русија, рече денеска министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

Од утре започнува руската забрана за увоз на праски

CivilMedia - 14.08.2018

Откупувачите на праски од Росоман се во незивесност – дали ќе им бидат вратени уште три камиони кои моментно се на руската граница. Тоа би значело дополнителни 15.000 евра загуба по штетите што ги претрпеа откако изминативе денови Русија не дозволи ...

Од денес руска забрана за увоз на праски

24Инфо - 15.08.2018

Од денес руската забрана за увоз на праски Од денеска македонските праски нема да се извезуваат на рускиот пазар. И официјално стапува во сила одлуката на Русија со која се стопира увозот поради наводно пронајден црв во пратките.