TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Жителите на протест: Денот кога е донесен ДУП-от, умре населбата Лисиче каква што ја знаеме

Слободен Печат - 30.05.2024

Од Аеродром тврдат дека финалната верзија на донесениот урбанистички план е изработена да го унапреди урбаното живеење и да го подобри квалитетот на живот, но жителите сметаат дека со него ќе се бетонизира населбата.

СДСМ останува на страната на Лисичани и по усвојувањето на срамниот ДУП за населба Лисиче

Frontline

ДУП-от за Лисиче донесен, ќе се гради една висококатница, за денеска е најавен протест

МКД

ДУП-от за населба Лисиче донесен, ќе се градат висококатници

24Инфо

Спорниот ДУП за Лисиче усвоен со 16 гласа ЗА, против гласаа 11 советници на СДСМ и Левица

Frontline

ДУП-от за Лисиче доставен како „дополнителна точка на дневен ред, на шверцерски начин“ непосредно пред седница на Советот на Општина Аеродром

Frontline

Спорниот ДУП за Лисиче усвоен со 16 гласа ЗА, против гласаа 11 советници на СДСМ и Левица

Нова ТВ

Zoom Пулс24 Градска Радио МОФ Градска

Донесен новиот урбанистички план за населба Лисиче: Неточни се обвинувањата за „бетонизација“

Lider - 30.05.2024

По низа преговори, истражувања, јавни анкети и отворени средби со лисичани Општина Аеродром го донесе деталниот урбанистички план за оваа населба. Оттаму потенцираат дека целосно се неточни обвинувањата за „бетонизација“.

Советот на Општина Аеродром го донесе деталниот урбанистички план за дел од населбата Лисиче

Курир

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром го изгласаа Деталниот план за Лисиче, наместо 9 ќе има една 12-катница, жителите најавија протест

Сакам да кажам

Советот на Општина Аеродром го донесе деталниот урбанистички план за дел од населбата Лисиче

Нетпрес

Општина Аеродром усвои ДУП, наместо планирани 9 ќе се гради една зграда

Канал5

Општина Аеродром: Во Лисиче ќе се гради само една висококатница и два парка

МКД

Аеродром: Во Лисиче ќе се гради само една зграда – нема бетонизација

Независен

+инфо Press24 Сител Бриф А1 On Во Центар 24 Вести

Надвор од планираниот дневен ред, советниците на ВМРО-ДПМНЕ во Аеродром го „протнаа“ спорниот ДУП во Лисиче- граѓаните ...

Телма - 30.05.2024

Без пренос на седницата и со дополнување на дневниот ред, општина Аеродром на вчерашната седница на Советот го усвои Деталниот урбанистички план ЈИ09 блок 09.01. за дел од населбата Лисиче.

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ на шверцерски начин го изгласаа срамниот ДУП за бетонизацијата на Лисиче

24Инфо

СДСМ со критика за изгласувањето на спорниот ДУП за Лисиче, ќе се гради 12-катница

Локално

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ изгласаа срамен ДУП за бетонизација на Лисиче

МКД

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ на шверцерски начин го изгласаа срамниот ДУП за бетонизацијата на Лисиче

А1 On

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ на шверцерски начин го изгласаа срамниот ДУП за бетонизацијата на Лисиче

Макфакс

СДСМ: Муцунски и ДПМНЕ на шверцерски начин го изгласаа срамниот ДУП за бетонизацијата на Лисиче

Опсервер

Скопје1 Независен Press24 Канал5 Денар Точка Centar 360 степени

ДУП-от за Лисиче предвидува изградба само на една зграда и два паркови, велат од општина Аеродром

Локално - 30.05.2024

„Деталниот урбанистички план за дел од населбата Лисиче предвидува изградба само на една зграда, два паркови и решава важни урбанистички и комунални прашања на граѓаните кои живеат во овој дел од општината“.

„Нови паркови, решавање на инфраструктурните проблеми и подигнување на квалитетот на живот“ – советот на Општина Аеродром го усвои ДУП-от за Лисиче

Скопје инфо

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда, два парка и решава важни комунални прашања

Макфакс

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда, два паркови и решава важни комунални прашања

Опсервер

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда, два паркови и решава важни комунални прашања

Фокус

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда и два парка

Кајгана

Општина Аеродром: ДУП-от за Лисиче предвидува само една зграда, два парка и решава важни комунални прашања

Centar

Точка Сител Р.С.Европа MTM