TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денеска е Младенци: Жени, ова мора да го направите!

Мастило - 22.03.2023

Денес се празнува еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус. Се верува дека какво ќе биде времето на овој ден, такво ќе биде цела пролет. На овој ден кој секогаш паѓа за време на Велигденскиот пост, именден празнуваат Младен, ...

Денеска е Младенци – празникот на младите брачни парови: Трпезата мора да е посна

Локално - 22.03.2023

Денеска се празнува споменот на четириесетте севастијски маченици. Сите тие биле млади луѓе, војници на римскиот император Лициниј. Кога христијаните повторно биле прогонувани, четириесет од нив не сакале да се одречат од Христа.

Кога ќе станете погледнете низ прозор – Денес се Младенци, кои обичаи треба да ги направите

ММС - 22.03.2023

За верата во Христа во 320 година се упокоиле 40 свети маченици од Севастија, а во нивно име денес се слават Младенци. Овој празник се слави како ден кога младите сопружници примаат гости во својот дом бидејќи сите загинати маченици биле млади мажи.

Денес се Младенци: Секоја невеста треба да го испочитува овој обичај, а ако не знаете што да им купите, еве идеја

Женски магазин - 22.03.2023

Денеска се празнува Денот на четириесетте свети маченици, празник кај народот познат како Младенци. Многу обичаи се поврзани со овој празник, а сите се однесуваат на младите парови. Според обичаите, младенците ги слават сопружниците во првата година ...

МЛАДЕНЦИ: За долг и среќен брак задолжително направете го ОВА!

4NEWS - 21.03.2023

Православна црква и нејзините верници утре ги празнуваат 40-те Свети маченици, празник во народот познат како Младенци. Младенците се посветени на споменот на мачеништвото на светите четириесет војници на еден полк во градот Севастија, кои го ...

Еве каква пролет не очекува според денешниот празник – народно верување кое мора да го прочитате

Курир - 21.03.2023

Младенци – еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера. Младенци ги слават сопружниците во првата година од бракот, оние кои ...

Оригинален рецепт за младенчиња: Утре младите невести треба да ги испечат овие колачи за долг и среќен брак

Женски магазин - 21.03.2023

Млади брачни парови кои се венчаа по 22 март минатата година, утре слават Младенци Утре Македонската православна црква и верниците ќе го слават празникот посветен на сеќавањето на страдањата на Светите четириесет војници, кои во 320 година го ...

Еве каква пролет не очекува според денешниот празник – народно верување кое мора да го прочитате

Скопје24 - 21.03.2023

Младенци – еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера. Младенци ги слават сопружниците во првата година од бракот, оние кои ...

Денеска е Младенци, еден од поголемите пролетни празници

Пулс24 - 22.03.2023

Младенци – еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера. Младенци ги слават сопружниците во првата година од бракот, оние кои ...

Денес е Младенци: Се прават овие колачиња, а еве кој треба да ги меси и што всушност симболизираат

4NEWS - 22.03.2023

Македонската православна црква го слави празникот Четириесет Свети маченици. Младите парови слават Младенци. Постарите велат, какво е времето на овој ден, така ќе биде цела пролет. Денеска се празнува споменот на четириесетте севастиски маченици.

Каква пролет не очекува според денешниот празник – ова е народното верување

4NEWS - 22.03.2023

Младенци – еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера. Младенци ги слават сопружниците во првата година од бракот, оние кои ...

Денеска е Младенци, ова се обичаите за овој празник

Вистина.мк - 22.03.2023

Младенци – еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус каде што се слави споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за христовата вера. Младенци ги слават сопружниците во првата година од бракот, оние кои ...