TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На распит е повикана и шефицата на кабинетот на Јанева

Република - 14.08.2019

Се уште не е познато и кога ќе биде повикана на распит во обвинителството специјалната обвинителка Катица Јанева, ниту пак дали ќе бидат сослушани лицата кои беа спомнати во “бомбите” на “Ла Верита”.

Анкета на „Макфакс“: Катица Јанева треба да биде уапсена

Макфакс - 14.08.2019

Во онлајн анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Дали Катица Јанева треба да продолжи да оди на работа во СЈО“, над половина, односно 75,3% од анкетираните одговориле со „Не, треба да биде уапсена“.

Видео) ЗАЕВ ЈА ПРОГЛАСИ КАТИЦА ЈАНЕВА ЗА ИДИOT

Магазин - 14.08.2019

На прашањето дали премиерот Зоран Заев е разочаран од специјалната јавна обвинителka, Катица Јанева на денешната ckaндалозна изјава на премиерот по повод 18 години од Рамковниот договор, тој истакна дека настапот на специjaлката бил идиooтски.

Обвинителката Стефанова на распит за случајот „Рекет“: Дадов исказ во својство на сведок

Глас на Америка - 13.08.2019

Се чека на повикот за Јанева да се појави на распит и да објасни ги објасни одлуките и потезите во „Империја“. Судот им го продолжи притворот на осомничениот двоец рекетари. СКОПЈЕ – Пет часа траеше распитот на обвинителката Лиле Стефанова од СЈО во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Русковска и овоможи на Јанева да уништува докази

Телма - 13.08.2019

Русковска и обвинителството мора да сносат одговорност за пропустите во истрагата за „Рекет“, а претседателот Пендаровски ја пуштил низ вода Катица Јанева во обид да создаде алиби, се обвинувањата кои денеска ВМРО-ДПМНЕ ги упати на адреса на ...

Добивање сведок или обид на Јанева да избегне одговорност за „Рекет“

Р.С.Европа - 13.08.2019

Обвинител може да повика лица на разговор и потоа мора да направи службена белешка, но не смее тоа да го прави преку телефон, коментираат правни експерти за тврдењето на обвинителката на СЈО Катица Јанева дека преку посредници разговарала со лица за ...

Анкета на Макфакс: Граѓаните бараат апс за Јанева

Expres - 13.08.2019

Анкета на истражувачкиот центар на „Макфакс“ покажува дека преовладува мислењето дека шефицата на СЈО, Катица Јанева треба да одговара за своите постапки кои се откриваат во објавените снимки на италијанската „Ла Верита“ а поврзани со скандалот ...

Катица Јанева во среда на распит па во притвор?

Магазин - 13.08.2019

Веќе неколку недели обвинителството не одговара ниту пак превзема нето во врска со случајот Рекет. Многумина реагираа дека обвинителката Рускоска во време на скандал заминала на годиен одмор, што создава можност за влиајение на сведоците.

„Макфакс“-анкета: Катица Јанева треба да биде уапсена

А1 On - 14.08.2019

Во он-лајн анкетата која што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Дали Катица Јанева треба да продолжи да оди на работа во СЈО“, над половина, односно 75,3% од анкетираните одговориле со „Не, треба да биде уапсена“.

Kолку пари и имот пријавила Катица Јанева додека работела за четирите години во СЈО?!

Бизнис Вести - 13.08.2019

Речиси четири години колку што е на чело на Специјалното јавно обвинителство Катица Јанева нема пријавено никаква промена во имотната состојба. Гевгелиската обвинителка која во 2015 година се пресели во Скопје, а сега е дел од милионската афера ...

Реакции на прес конференцијата на Пендаровски и за случајот „Рекет“

Сител - 12.08.2019

Коректна, државничка изјава, неоптоварена со политички квалификации. Вака аналитичарите ја оценуваат прес конференцијата на претседателот Пендаровски, додавајќи дека испратените пораки се позитивни и покажуваат неутралност од ставовите на ...

Катица Јанева се врати на работа, се уште не е повикана во ЈО

Нова ТВ - 12.08.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е вратена од годишен одмор и од денеска е официјално на работа, но засега не е повикана да даде исказ во Јавното обвинителство за случајот „Рекет“.

Катица Јанева се врати на работа во СЈО

24 Вести - 12.08.2019

Катица Јанева денеска се врати на работа во СЈО, откако неколку дена беше на одмор. Јанева, сѐ уште не добила покана да се појави на распит во обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, за истрагата „Рекет“, во која засега има ...

(Видео) Јанушев: Пендаровски ја пушти Катица Јанева низ вода

Centar - 12.08.2019

На новинарско прашање како го коментира говорот на претседателот Пендаровски, кој повика на завршување на истрагите, на подигнувања обвиненија, дури и на политичка одговорност во случајот „Рекет“, генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, ...

12 август: Пендаровски разочаран, Јанева на работа во СЈО, ДКСК со нови предмети, семинар на ЦИВИЛ за транспарентност и ...

CivilMedia - 12.08.2019

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски , по повод последните случувања поврзани со случајот „Рекет“ , на денешната прес конференција, изјави дека уште на самите почетоци на аферата „ Рекет” бил разочаран од тоа што го ...

Децата на Катица Јанева во 2015 на подарок добиле два станови, а таа има кредити од неколку милиони

Скопје1 - 12.08.2019

По случајот „Рекет“, името на специјалната обвинителка Катица Јанева секојдневно се споменува во медиумите, но и јавноста. Сите се прашуваат, дали таа рекетирала, помагала или нема поврзаност со рекетот за кој Обвинителството ги сомнички Боки 13 и ...

АНКЕТА НА МАКФАКС: Апсолутно мнозинство анкетирани граѓани сметаат дека Катица Јанева наместо на чело на СЈО треба да ...

Денешен - 13.08.2019

Истражувачкиот центар на Макфакс спроведе анкета која покажува дека преовладува јавното мислење кај граѓаните дека специјалната јавна обвинителка Катица Јанева треба да одговара за своите постапки кои се откриваат во објавените снимки на ...

Судство: Катица Јанева в среда оди на распит, па во притвор

Република - 13.08.2019

Веќе неколку недели обвинителството не одговара ниту пак превзема нето во врска со случајот Рекет. Многумина реагираа дека обвинителката Рускоска во време на скандал заминала на годиен одмор, што создава можност за влиајение СУДСТВО.МК.

Анкета на „Макфакс“: Катица Јанева треба да биде уапсена

24Инфо - 14.08.2019

Во онлајн анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Дали Катица Јанева треба да продолжи да оди на работа во СЈО“, над половина, односно 75,3% од анкетираните одговориле со „Не, треба да биде уапсена“.

Реакции на прес конференцијата на Пендаровски и за случајот „Рекет“

4NEWS - 12.08.2019

Коректна, државничка изјава, неоптоварена со политички квалификации. Вака аналитичарите ја оценуваат прес конференцијата на претседателот Пендаровски, додавајќи дека испратените пораки се позитивни и покажуваат неутралност од ставовите на ...

Анкета на „Макфакс“: Катица Јанева треба да биде уапсена

iPortal - 14.08.2019

Во онлајн анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“ , на прашањето „Дали Катица Јанева треба да продолжи да оди на работа во СЈО“, над половина, односно 75,3% од анкетираните одговориле со „Не, треба да биде уапсена“.

Анкета на „Макфакс“: Катица Јанева треба да биде уапсена

Centar - 14.08.2019

Во онлајн анкетата што ја спроведе истражувачкиот центар на „Макфакс“, на прашањето „Дали Катица Јанева треба да продолжи да оди на работа во СЈО“, над половина, односно 75,3% од анкетираните одговориле со „Не, треба да биде уапсена“.