TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Имам трошка задоволство, имаме план за спроведување, Приштина треба да формира Сојуз на српски општини

МКД - 18.03.2023

„Некаков договор постигнавме, јас сум задоволен, неколку точки договоривме и тие ќе станат дел од преговарачката рамка за Белград и за Приштина, а Европскиот совет ќе ја донесе одлуката за таа рамка.

Борел: Косово и Србија постигнаа договор за анексот за нормализација на односите

Канал5

Вучиќ по средбата со Курти: Не е ден „Д“, не потпишавме ништо, имам трошка задоволство

Макфакс

ВУЧИЌ ЗАДОВОЛЕН ОД САМИТОТ „Ова не беше Денот Д, но беше Денот ОК – постигнавме некаков договор“

+инфо

Вучиќ: Договорени се неколку точки, имам зрно задоволство, ама пред нас е сериозна работа

Фокус

Вучиќ по средбата: Ништо не е потпишав, приоритет ЗСО

Канал5

Вучиќ: Постигнавме некаков договор, задоволен сум од тоа и од ЗСО

360 степени

Centar CivilMedia А1 On Денешен Алсат-М Фактор 24Инфо Слободен Печат

Охрид не им се посреќи: Средбата Вучиќ-Курти заврши без целосен договор, но надеж има

Република - 18.03.2023

Заврши речиси 12 часовната средба во Охрид меѓу Вучиќ и Курти . Пред Вучиќ и Курти на маса беше европскиот предлог – договор составен од 11 точки. Очекуваме во секој момент да бидат соопштени детали од денешната маратонска средба во Охрид.

Заврши средбата Вучиќ – Курти во Охрид

Телма

И Карл Билт заинтересиран за исходот од разговорите меѓу Вучиќ и Курти

Фокус

Длабоко се влегува во ноќта, а од „Билјана“ уште не се знае дали нешто договориле Вучиќ и Курти

МКД

По кратка пауза, продолжи средбата во Охрид

ТВ21

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Сите го чекаат исходот од Охрид, Вучиќ, Курти, Борел и Лајчак со часови преговараат

Фактор

Заврши првиот дел од средбата во Охрид

24 Вести

Макфакс Р.С.Европа +инфо Р.С.Европа Во Центар Во Центар Во Центар Локално

Заврши средбата Вучиќ - Курти со посредство на ЕУ, уште не е објавено каков е епилогот

МКД - 18.03.2023

Се очекува на новинарите да им се обрати шефот на европската дипломатија Жозеп Борел, откако, како што им е потврдено на новинарите, по речиси 12 часа завршија разговорите меѓу претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин ...

Заврши трилатералната средба во Охрид- КОХА:„Постигнат договор“

Канал5

ЗАСЕДНАА ВУЧИЌ, КУРТИ И ПОСРЕДНИЦИТЕ И НЕ ИМ СЕ СТАНУВА Можно ли е самитот во Охрид да заврши со изненадување?

+инфо

Tрилатералната средба на Борел и Лајчак со Вучиќ и Курти се уште во тек

Либертас

ВО ЖИВО: Заврши првиот дел од трилатералот разговор помеѓу Вучиќ, Курти и европските преставници

Во Центар

Вучиќ и Курти го започнаа дијалогот Белград-Приштина во Охрид под покровителство на ЕУ

CivilMedia

Започна дијалогот Белград-Приштина во Охрид под покровителство на ЕУ

Frontline

Нова ТВ Бизнис Вести Локално Бриф MakPress Zoom 24Инфо МКД

Веќе 10 часа преговори во Охрид - на иста маса се Борел, Лајчак, Вучиќ и Курти, Ескобар

Канал5 - 18.03.2023

Веќе 10 часа траат преговорите во различни формати. Се уште трае заедничката средба во охрид помеѓу високите претставници на ЕУ Борел и Лајчак со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, на која се обидуваат да го ...

Ќе стават ли потпис Вучиќ и Курти на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина?

24 Вести

Во тек е средбата меѓу шефот за надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти

Алфа

Дијалог Белград – Приштина во Охрид

Алфа

Во Охрид завршија поединечните разговори, почнува заедничката средба

Независен

Премиерот Ковачевски во Охрид домаќин на дијалогот меѓу Србија и Косово под покровителство на ЕУ

Опсервер

Протест во Белград: „Не го даваме Косово“

Фокус

360 степени Телма OhridNews Frontline PressingTV Н.Македонија 24 Вести Либертас

„Блиц“: Екстремисти планираат улични протести во Србија

Канал5 - 18.03.2023

Според неименувани извори на „Блиц“, екстремистички групи го чекаат исходот од охридската средба и се надеваат на „потпишување на нешто“. Екстремисти од неколку ултрадесничарски и проруски организации во Србија планираат насилни демонстрации во ...

Екстремни групи го чекаат исходот од Охрид, се спремаат насилни протести во Србија

Фактор

„Блиц“: Екстремисти планираат улични протести во Србија

Опсервер

СРПСКИТЕ ЕКСТРЕМИСТИ НА НОГА, ЧЕКААТ ВУЧИЌ НЕШТО ДА ПОТПИШЕ „Блиц“ најавува насилни протести по самитот во Охрид

+инфо

Блиц“: Екстремисти од ултрадесничарски и проруски организации планираат улични протести во Србија

Либертас

„Блиц“: Екстремисти планираат улични протести во Србија

24Инфо

Екстремисти планираат насилни протести во Србија

еМагазин

MakPress Курир Република Нетпрес Денешен CivilMedia Frontline Вечер Прес

Какви пораки испратија домаќините на средбата меѓу Вучиќ и Курти во Охрид?

Телма - 18.03.2023

На македонска територија, а под покровителство на ЕУ, во Охрид разговори за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Дијалогот значи и отстапки – тешките одлуки се за подобра иднина – Домаќините со охрабрувачки пораки за дијалогот.

Вучиќ: Во Охрид ништо не потпишувам, ќе разговарам за нормализација на односите

Канал5

Телма од Охрид: Голем медиумски интерес за дијалогот Србија-Косово во Охрид, кои се очекувањата на Вучиќ и Курти?

Телма

Вучиќ пред доаѓањето во Охрид: Лаги има колку сакате, се изненадив што ќе има 200 медиуми

Макфакс

Вучиќ: Се надевам на пристоен разговор во Охрид

А1 On

Вучиќ пред доаѓањето во Охрид: Лаги има колку сакате, се изненадив што ќе има 200 медиуми

Press24

Вучиќ пред доаѓањето во Охрид- Лаги има колку сакате. Се што им кажав на Ескобар и Лајчак, утре ќе им кажам на Борел и Курти

Либертас

Точка Centar Опсервер

Дијалог во Охрид меѓу Белград и Приштина

Глас на Америка - 18.03.2023

Facebook Forum Епизоди март 17, 2023 Историја на Гласот на Америка март 17, 2023 Борел во Скопје со порака за Уставот март 17, 2023 Тексас сака да им забрани на државјани од Кина, Иран, Русија да поседуваат бизниси во сојузната држава март 17, 2023 ...

Борел во Скопје со порака за Уставот

Глас на Америка

Тексас сака да им забрани на државјани од Кина, Иран, Русија да поседуваат бизниси во сојузната држава

Глас на Америка

Вучиќ и Курти во Охрид го продолжуваат дијалогот за нормализација на односите поддржан од ЕУ

Сакам да кажам - 18.03.2023

Косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска пристигнаа во Македонија на нова рунда разговори со претставници на ЕУ за спроведување на договорот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина.

Медиумската агенција Ројтес за средбата во Охрид: “Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите“

Во Центар

Ројтерс за средбата во Охрид: Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите

4NEWS

Ројтерс за средбата во Охрид: Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите

Либертас

Ројтерс за средбата во Охрид: Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите

Опсервер

Ројтерс за средбата во Охрид: Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите

24Инфо

Ројтерс за средбата во Охрид: Дијалогот битен за целиот регион

Слободен Печат

Вечер Прес MakPress

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата ...

CivilMedia - 18.03.2023

Еуген Сарачини, директор на ТВ 21 Приштина, за ЦИВИЛ Медиа изјави дека настанот во Охрид, каде што се среќаваат косовскиот премиер, Албин Курти, и српскиот претседател, Александар Вучиќ, е многу значаен.

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата на српските општини

Centar

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата на српските општини

Вести плус

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата на српските општини

Бриф

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата на српските општини

Либертас

Столтенберг: Преговорите во Охрид се клучни за стабилноста на регионот

Кумановски м. - 18.03.2023

Шефот на НАТО Јенс Столтенберг на Твитер напиша дека преговорите меѓу Вучиќ и Курти се клучот за стабилноста на регионот. – Разговорите во Охрид со посредство на ЕУ се важни и очекувам Александар Вучиќ и Аlбин Курти да учествуваат на конструктивен ...

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

Макфакс

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти да бидат конструктивни

Локално

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

MTM

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

24Инфо

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

Фокус

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

Centar

Либертас Во Центар Н.Македонија Точка

Маричиќ: Даваме силна поддршка за преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина

24Инфо - 18.03.2023

Сите имаме иста цел и најдобри намери кога станува збор за просперитетот, мирот и стабилноста на регионот. Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива и одлична можност Западен Балкан да отвори нова страница во меѓусоседските односи.

Маричиќ: Силна поддршка за преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина, до добро европско решение.

Бриф

„СРБИЈА ПАМЕТИ, БРАНИ, НЕ ДАВА“ Протест на десницата во Белград против европскиот план за Косово

+инфо - 17.03.2023

Протестот претставува, како што наведуваат организаторите, „натпартиско патриотско обединување“ на сите кои се против договорот на ЕУ за нормализација на односите меѓу Косово и Србија. Повеќе од илјада преставници на десничарските партии и движења ...

Протест на десницата во Белград против европскиот план: Косово не го даваме

Н.Македонија

Протест на десницата во Белград против европскиот план за Косово

Канал5

Протест на десницата во Белград против европскиот план за Косово

Опсервер

„Не за окупацијата“: Ултрадесничари протестираа за Косово во Белград, дел од нив со симболи на „Вагнер“

Слободен Печат

Српската опозиција се однесува како СДСМ кога беше опозиција

Република

Протест на десницата во Белград против европскиот план за Косово

Вечер Прес

Во Центар MakPress

Маричиќ: Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива

Канал5 - 18.03.2023

Сите имаме иста цел и најдобри намери кога станува збор за просперитетот, мирот и стабилноста на регионот, објави вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на Фејсбук. „Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива и ...