TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Длабоко се влегува во ноќта, а од „Билјана“ уште не се знае дали нешто договориле Вучиќ и Курти

МКД - 18.03.2023

Над 200 новинарски екипи од Македонија, Србија, Косово, од земјите од регионот и од Европа веќе 12 часа се во очекување на каква било официјална информација и изјава од преговорите меѓу лидерите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Албин Курти, ...

Веќе 10 часа преговори во Охрид - на иста маса се Борел, Лајчак, Вучиќ и Курти, Ескобар

Канал5

Нова рунда преговори меѓу Белград и Приштина во Охрид: Ќе има ли „рамковен“ договор и за Косово

Канал5

Ќе стават ли потпис Вучиќ и Курти на договорот за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина?

24 Вести

Почна заедничкиот состанок Вучиќ – Курти

Р.С.Европа

ВУЧИЌ И КУРТИ СЕДНАА НА ИСТА МАСА ВО ОХРИД Ништо спектакуларно не се очекува, освен добри фотографии

+инфо

Пендаровски до Ескобар – Договор Белград – Приштина за трајна стабилизација на регионот

Р.С.Европа

Р.С.Европа Алфа Независен Телма Во Центар МКД Независен Макфакс

Заврши првиот дел од средбата во Охрид

24 Вести - 18.03.2023

Заврши првиот дел од трилатералната средба меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ, косовскиот премиер Албин Курти, како и претставници на Европската унија, во Охрид. По паузата, разговорите ...

Заврши првиот дел од средбата во Охрид

Макфакс

Tрилатералната средба на Борел и Лајчак со Вучиќ и Курти се уште во тек

Либертас

Маратонски преговри меѓу Вучиќ и Курти во Охрид

А1 On

ВО ЖИВО: Заврши првиот дел од трилатералот разговор помеѓу Вучиќ, Курти и европските преставници

Во Центар

ВО ЖИВО: Започна трилатералната средба помеѓу Вучиќ, Курти и европските претставници во Охрид (фото)

Во Центар

Поединечните средби завршија, се чека средбата меѓу Вучиќ и Курти со претставниците на ЕУ

Во Центар

Во Центар Фактор CivilMedia Независен Frontline Нова ТВ Бизнис Вести Локално

Во тек е средбата меѓу шефот за надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и ...

Алфа - 18.03.2023

Сеуште трае заедничката средба помеѓу шефот за надворешна политика на Европската унија Жозеп Борел со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти. Последно пред неколку часа се појави портпарол на еврокомесарот за ...

Нова рудна од дијалогот Србија – Косово во Охрид, завршија билатералните средби

А1 On

ВУЧИЌ, КУРТИ И ПОСРЕДНИЦИТЕ ГО „ПЕГЛАА“ ДОГОВОРОТ, НО ПЕНКАЛАТА ОСТАНАА МИРНИ Што се случуваше на средбите во Охрид?

+инфо

АФП за средбата во Охрид: Лидерите на Србија и Косово разговараат за мировниот план на ЕУ

Во Центар

Заврши трилатералната средба во Охрид

Локално

Ескобар: Историска можност за целиот регион, најголемо очекување е финализирање на договорот

CivilMedia

По Курт, Шоле му се јавува и на Вучиќ – ги посочи придобивките за Косово и Србија од спроведувањето на европскиот план

Во Центар

360 степени Deutsche Welle 360 степени 360 степени Слободен Печат Фактор Канал5 Во Центар

Ја имаш историската шанса за договор, му кажал Ахмети на Курти и му нагласил дека независно Косово е реалносст

МКД - 18.03.2023

Ја имаш историската шанса да покажеш конструктивност со меѓународната заедница и да постигнеш договор, без притоа да има штета за Косово, чија независност е реалност, му кажал лидерот на ДУИ Али Ахмети на косовскиот премиер Албин Курти утрово во ...

Ахмети му порачал на Курти дека има историска шанса која никој во регионот не ја добил

Телма

Ахмети по кафето со Курти: Поддршка за Косово во овие одлучувачки моменти

360 степени

„КУРТИ, ИМАШ ШАНСА ШТО НЕ СМЕЕ ДА СЕ ПРОПУШТИ“ Али Ахмети го храбри косовскиот премиер

+инфо

(ВИДЕО) Курти пред средбата со Вучиќ: Дојдов за договор

А1 On

Али Ахмети: Силно го поддржувам Косово во дијалогот со Србија

Во Центар

Средба на Али Ахмети со Албин Курти пред почетокот на дијалогот

Centar

Во Центар Слободен Печат Локално 360 степени 24Инфо Телма Локално Слободен Печат

Борел го откажа летот за Брисел, разговорите во Охрид траат повеќе од 10 часа

Р.С.Европа - 18.03.2023

Шефот за надворешна политика на Европската унија (ЕУ), Жозеп Борел го откажал летот за Брисел, брифираат дипломатски извори за Радио Слободна Европа. Повеќе од 10 часа траат средбите во Охрид со лидерите на Србија и на Косово.

Борел го откажа летот за Брисел

24 Вести

Преговорите во Охрид зад затворени врати се уште траат, Борел го откажал летот за Брисел

Фокус

Борел го откажа летот за Брисел

Либертас

„Блиц“: Екстремисти планираат улични протести во Србија

Канал5 - 18.03.2023

Според неименувани извори на „Блиц“, екстремистички групи го чекаат исходот од охридската средба и се надеваат на „потпишување на нешто“. Екстремисти од неколку ултрадесничарски и проруски организации во Србија планираат насилни демонстрации во ...

Екстремни групи го чекаат исходот од Охрид, се спремаат насилни протести во Србија

Фактор

„Блиц“: Екстремисти планираат улични протести во Србија

Опсервер

СРПСКИТЕ ЕКСТРЕМИСТИ НА НОГА, ЧЕКААТ ВУЧИЌ НЕШТО ДА ПОТПИШЕ „Блиц“ најавува насилни протести по самитот во Охрид

+инфо

Блиц“: Екстремисти од ултрадесничарски и проруски организации планираат улични протести во Србија

Либертас

„Блиц“: Екстремисти планираат улични протести во Србија

24Инфо

Екстремисти планираат насилни протести во Србија

еМагазин

MakPress Курир Република Нетпрес Денешен CivilMedia Frontline Вечер Прес

Какви пораки испратија домаќините на средбата меѓу Вучиќ и Курти во Охрид?

Телма - 18.03.2023

На македонска територија, а под покровителство на ЕУ, во Охрид разговори за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Дијалогот значи и отстапки – тешките одлуки се за подобра иднина – Домаќините со охрабрувачки пораки за дијалогот.

Телма од Охрид: Голем медиумски интерес за дијалогот Србија-Косово во Охрид, кои се очекувањата на Вучиќ и Курти?

Телма

Вучиќ и Курти пристигнаа на дијалогот во Охрид под покровителство на ЕУ

Бриф

Вучиќ и Курти пристигнаа во Охрид

Слободен Печат

Вучиќ и Курти пристигнаа во Охрид

А1 On

Вучиќ и Курти пристигнаа на дијалогот во Охрид под покровителство на ЕУ

Алсат-М

Вучиќ и Курти пристигнаа на дијалогот во Охрид под покровителство на ЕУ

ТВ21

4NEWS Сител Опсервер Во Центар Бизнис Вести Press24 Р.С.Европа MakPress

Дијалог во Охрид меѓу Белград и Приштина

Глас на Америка - 18.03.2023

Facebook Forum Епизоди март 17, 2023 Историја на Гласот на Америка март 17, 2023 Борел во Скопје со порака за Уставот март 17, 2023 Тексас сака да им забрани на државјани од Кина, Иран, Русија да поседуваат бизниси во сојузната држава март 17, 2023 ...

Борел во Скопје со порака за Уставот

Глас на Америка

Воената хунта во Судан најави отворање руска база, но племенските лидери не се согласуваат

Глас на Америка

Тексас сака да им забрани на државјани од Кина, Иран, Русија да поседуваат бизниси во сојузната држава

Глас на Америка

Новинарите и аналитичарите во Охрид: Не очекуваме спектакуларен прогрес, но секоја средба ги релаксира односите меѓу ...

Centar - 18.03.2023

Средбата Вуќич-Курти во Охрид, во рамките на дијалогот Белград-Приштина под покровителство на ЕУ предизвика огромен интерес кај медиумите од регионот и од целиот свет. Меѓу акредитираните 230 новинари и сниматели од бројни медиумски куќи постојат ...

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата на српските општини

CivilMedia

Новинарите и аналитичарите во Охрид: Не очекуваме спектакуларен прогрес, но секоја средба ги релаксира односите меѓу земјите во регионот

Вести плус

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата на српските општини

Centar

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата на српските општини

Вести плус

[ВИДЕО]Новинарите во Охрид: Не очекуваме спектакуларен прогрес, но секоја средба ги релаксира односите меѓу земјите во регионот

Бриф

(ВИДЕО) Еуген Сарачини, ТВ 21, Приштина: Премиерот Курти треба да биде похрабар, да ги прифати предлозите за Заедницата на српските општини

Бриф

Либертас

Вучиќ и Курти во Охрид го продолжуваат дијалогот за нормализација на односите поддржан од ЕУ

Сакам да кажам - 18.03.2023

Косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ денеска пристигнаа во Македонија на нова рунда разговори со претставници на ЕУ за спроведување на договорот за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина.

Заедница на општини, Курти: Не можеме да ја ставиме запрегата пред коњот

Алсат-М

Медиумската агенција Ројтес за средбата во Охрид: “Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите“

Во Центар

Ројтерс за средбата во Охрид: Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите

4NEWS

Ројтерс за средбата во Охрид: Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите

Либертас

Ројтерс за средбата во Охрид: Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите

Опсервер

Ројтерс за средбата во Охрид: Лидерите на Косово и Србија пристигнаа на разговори поддржани од ЕУ за договорот за нормализирање на односите

24Инфо

Слободен Печат Вечер Прес MakPress

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

Макфакс - 18.03.2023

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека преговорите меѓу Белград и Приштина под покровителство на Европската унија се важни и апелираше до српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на приштинските привремени ...

Столтенберг: Преговорите во Охрид се клучни за стабилноста на регионот

Кумановски м.

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти да бидат конструктивни

Локално

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

MTM

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

24Инфо

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

Фокус

Столтенберг: Преговорите во Охрид се важни, Вучиќ и Курти треба да бидат конструктивни

Centar

Либертас Во Центар Н.Македонија Точка

Маричиќ: Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива и одлична можност Западен Балкан да отвори нова ...

CivilMedia - 18.03.2023

Сите имаме иста цел и најдобри намери кога станува збор за просперитетот, мирот и стабилноста на регионот. Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива и одлична можност Западен Балкан да отвори нова страница во меѓусоседските односи, ...

Вучиќ пристигна во Охрид, пречекан од Маричиќ: Сите имаме иста цел

Zoom

(ФОТО) Маричиќ го пречека Вучиќ на аеродром

360 степени

(ФОТО) Маричиќ го пречека Вучиќ на аеродром

Либертас

АХМЕТИ И КУРТИ ГО ИСПИЈА ПРВОТО КАФЕ СО ПОГЛЕД КОН ЕЗЕРОТО Маричиќ го пречека Вучиќ во сончевиот Охрид

+инфо

Маричиќ: Даваме силна поддршка за преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина

Frontline

Маричиќ: Даваме силна поддршка за преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина

Нова ТВ

Centar

Маричиќ: Даваме силна поддршка за преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина

24Инфо - 18.03.2023

Сите имаме иста цел и најдобри намери кога станува збор за просперитетот, мирот и стабилноста на регионот. Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива и одлична можност Западен Балкан да отвори нова страница во меѓусоседските односи.

Маричиќ: Силна поддршка за преговарачкиот процес меѓу Белград и Приштина, до добро европско решение.

Бриф

„СРБИЈА ПАМЕТИ, БРАНИ, НЕ ДАВА“ Протест на десницата во Белград против европскиот план за Косово

+инфо - 17.03.2023

Протестот претставува, како што наведуваат организаторите, „натпартиско патриотско обединување“ на сите кои се против договорот на ЕУ за нормализација на односите меѓу Косово и Србија. Повеќе од илјада преставници на десничарските партии и движења ...

Протест на десницата во Белград против европскиот план: Косово не го даваме

Н.Македонија

Протест на десницата во Белград против европскиот план за Косово

Канал5

Протест на десницата во Белград против европскиот план за Косово

Опсервер

„Не за окупацијата“: Ултрадесничари протестираа за Косово во Белград, дел од нив со симболи на „Вагнер“

Слободен Печат

Српската опозиција се однесува како СДСМ кога беше опозиција

Република

Протест на десницата во Белград против европскиот план за Косово

Вечер Прес

Во Центар MakPress

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Нова ТВ - 17.03.2023

Косовскиот премиер во оставка Албин Курти ја оцени како неприфатлива одлуката на Уставниот суд на Косово, со која му се призна правото на претседателот на државата да го додели премиерскиот мандат на друга партија освен на онаа која победила на ...

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Независен

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Република

Курти не ја прифаќа одлуката на косовскиот Уставен суд за декретот на Тачи

Слободен Печат

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Курир

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Канал5

Курти не ја прифаќа одлуката на Уставниот суд на Косово за декретот на Тачи

Нетпрес

Маричиќ: Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива

Канал5 - 18.03.2023

Сите имаме иста цел и најдобри намери кога станува збор за просперитетот, мирот и стабилноста на регионот, објави вицепремиерот задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на Фејсбук. „Денес е значаен ден за иднината на европската перспектива и ...