TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ескалација пред примирјето – Повеќе од 50 ракети испалени од Газа кон Израел

Вечер Прес - 08.08.2022

Исламски џихад вечерва испалил над 50 ракети на Израел, вклучувајќи го и подрачјето на Тел Авив, пред очекуваниот прекин на огнот кој требаше да стапи на сила во 20 часот по локално време (19 часот по средноевропско).

Се огласуваат сирените во Тел Авив, петмина мртви во Газа

Макфакс

Во исчекување на прекин на огнот, повторно одекнаа звуците од сирените во Тел Авив

360 степени

„Целите на воената операција се постигнати“: Дали е на повидок примирје во Газа?

Локално

Сирените се огласија утрово во израелските населби западно од Ерусалим

Макфакс

Премиерот на Израел: Ќе продолжиме со прецизни напади врз Појасот Газа

Локално

Сирени во Тел Авив за прв пат по последната ескалација на насилството во Појасот Газа

А1 On

Centar Скопје1 Точка Во Центар Опсервер Бриф А1 On Слободен Печат

Палестинската милитантна група го потврди примирјето со Израел во Газа

Р.С.Европа - 07.08.2022

Палестинската милитантна група поддржана од Иран соопшти дека се согласила на прекин на огнот со Израел за да се стави крај на тридневниот интензивен конфликт во кој загинаа најмалку 36 Палестинци, меѓу кои 11 деца, а беа ранети повеќе од 300 лица.

Преговорите се во тек -Хамас предупреди дека ќе се вклучи во конфликтот доколку наскоро не се постигне прекин на огнот во Газа

Во Центар

Израел и Палестинa договорија примирје, треба да започне вечерва

Фактор

Египетски безбедносни извори: Од вечерва прекин на огнот меѓу Израел и Палестинците

Канал5

Израел прифати прекин на огнот во Газа

МКД

Газа: договор за прекин на огнот вечерва во 20 часот, со посредство на Египет

Еспресо

ВИДЕО| Прекинот на огнот меѓу Израел и Палестинците од неделата вечер, тврдат извори

Нетпрес

Локално Опсервер Слободен Печат Курир Н.Македонија Канал5 Макфакс +инфо

„Исламски џихад“, сепак, потврди: Постигнат е договор за прекин на огнот со Израел

Опсервер - 07.08.2022

– Постигнат е договор за прекин на огнот меѓу Израел и палестински „Исламски џихад“ (ПИЈ), изјави вечерва за „Ал Кудс њуз“ портпаролот на ПИЈ, Мухамед ал Хинти. Договорот за прекин на огнот го вклучува и ослободувањето на лидерот на „Исламски ...

Исламски џихад: Постигнат договор за прекин на огнот со Израел

Локално

„Исламски џихад“, сепак, потврди: Постигнат е договор за прекин на огнот со Израел

А1 On

„Исламски џихад“, сепак, потврди: Постигнат е договор за прекин на огнот со Израел

Курир

„Исламски џихад” потврди дека е постигнат договор за прекин на огнот со Израел

24Инфо

„Исламски џихад“, сепак, потврди: Постигнат е договор за прекин на огнот со Израел

Фокус

„Исламски џихад“, сепак, потврди: Постигнат е договор за прекин на огнот со Израел

Lider

Сител Слободен Печат Во Центар Република Нетпрес Frontline Вечер Прес ТВ21

Израелска армија: Во Газа неутрализирани воените команданти на исламски џихад

24 Вести - 07.08.2022

Три дена од стартот на израелската воена операција во Појасот Газа, се огласија и сирените за ракетен напад во Ерусалим... Палестинските ракети истрелани од Газа, го погодија градот за прв пат од примирјето кое беше постигнато минатата година..

Над 580 ракети се истрелани од Газа кон Израел

4NEWS

Продолжуваат судирите во и околу појасот Газа – утре итен состанок на Советот за безбедност

Канал5

Израел уби уште еден висок командант на палестинските милитанти во Газа

Сакам да кажам

Израел-Газа: Бројот на загинати расте бидејќи Израел го уби вториот врвен милитант

Фактор

Исламски џихад ја потврди смртта на својот воен командант по израелските воздушни напади врз Газа

Слободен Печат

Убиен уште еден командант на Исламски џихад во израелски воздушен напад

Р.С.Европа

Сакам да кажам +инфо Еспресо А1 On Фактор Локално МКД 24Инфо

Израелската војска: Воени команданти на Исламски џихад се неутрализирани во Газа

МКД - 07.08.2022

Главни воени команданти на Исламски џихад во Газа се неутрализирани во последните два дена во воздушните напади на израелската војска на таа оружена палестинска група, соопшти синоќа израелската војска (ИДФ).

Израелска армија: Во Газа неутрализирани воените команданти на Исламски џихад

Слободен Печат

Израелска армија: Во Газа неутрализирани воените команданти на Исламски џихад

Опсервер

Израелска армија: Во Газа неутрализирани воените команданти на Исламски џихад

Либертас

Израелска армија: Во Газа неутрализирани воените команданти на Исламски џихад

Во Центар

Израелска армија: Во Газа неутрализирани воените команданти на Исламски џихад

Сител

Израелска армија: Во Газа неутрализирани воените команданти на Исламски џихад

MakPress

Канал5 Вечер Прес Телма

Во понеделник итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради насилството во Појасот Газа

Вечер Прес - 07.08.2022

Советот за безбедност на ОН во понеделник ќе одржи итен состанок зад затворени врати за да разговара за најновата ескалација на конфликтот меѓу Израел и палестинскиот Исламски џихад во Појасот Газа, изјави палестинскиот амбасадор во ОН Ријад Мансур.

Во понеделник итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради немирите во појасот Газа

ТВ21

Во понеделник итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради немирите во појасот Газа

Нетпрес

Утре итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради насилството во Појасот Газа

А1 On

Утре итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради насилството во Појасот Газа

Слободен Печат

Утре итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради насилството во Појасот Газа

Канал5

Утре итен состанок на Советот за безбедност на ОН поради насилството во Појасот Газа

Опсервер

360 степени Фокус Zoom Либертас Сител Во Центар Frontline CivilMedia

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

А1 On - 07.08.2022

Првпат од почетокот на израелската воена операција во Појасот Газа, денеска се огласи сирената што алармира за ракетен напад и во Ерусалим. Според воените извештаи, утрово низ градот се слушале предупредувачки сирени.

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

MakPress

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Слободен Печат

СИРЕНИ АЛАРМИРААТ ЗА НАПАД НА ЕРУСАЛИМ Експлозии ги вознемирија жителите

+инфо

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Независен

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Frontline

Тревога за ракетeн напад во Ерусалим, жителите известуваат за експлозии

Опсервер

Фокус Канал5 Сител Денешен 24Инфо Вечер Прес 24 Вести Во Центар

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

А1 On - 06.08.2022

Европската Унија со голема загриженост го следи насилството во Појасот Газа и ги повикува сите страни на максимална воздржаност за да се избегне понатамошна ескалација, изјави Петар Стано, портпаролот на шефот на европската дипломатија Жозеп Борел.

Турција остро ги осуди нападите на Израел врз Појасот Газа

Канал5

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

24Инфо

ЕУ и Русија се длабоко загрижени за состојбата во Појасот Газа

Слободен Печат

ЕУ и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Frontline

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Опсервер

Европската Унија и Русија се длабоко загрижени и повикуваат на воздржаност во Појасот Газа

Канал5

Во Центар Независен +инфо Вечер Прес Кајгана