TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Епл“ со рекордна испорака на смартфони во четвртиот квартал

А1 On - 28.01.2021

Доставата и испораките на паметни телефони на „Епл“ скокнаа за 22 отсто, што е рекордно ниво во четвртото тримесечје од 2020 година. Ова, благодарение на тоа што компанијата стана најголем продавач на паметни телефони во светот, додека продажбата на ...

Apple со историски највисока заработка со iPhone

Телефони.мк - 28.01.2021

Apple заработи над 100 милијарди долари во последниот квартал од 2020 година. iPhone е со учество од 59% во приходите на компанијата во периодот на празниците, при што продажбата на iPhone е зголемена за 17% од неверојатните 65,6 милијарди долари за ...

Касите на Епл ѕвонат како никогаш досега

Deutsche Welle - 28.01.2021

Највредната американска компанија нотирана на берзата ги зголеми прометот и профитот на досега никогаш недостигнати нивоа - и покрај или токму поради корона-кризата Што се однесува на прометот, Епл за првпат ја надмина границата од 100 милијарди ...

Епл ги имаше сите пари на светот, па додаде уште 111 милијарди долари

Оff.net - 28.01.2021

За прв пат во историјата на Епл, компанијата успеа да собере над 100 милијарди долари (поточно 111 милијарди и 400 милиони) за точно три месеци. Па, кој сака нека честита. Во прашање е првиот квартал за годинава (кој во сметководствениот календар на ...

Apple со најголема заработка во историјата на смартфоните

Кајгана - 28.01.2021

Технолошкиот гигант Apple постигна исклучително успешни резултати дури и за време на пандемијата, имајќи предвид дека заработката на секоја одделна линија на производи се зголеми, а компанијата заработи повеќе од 100 милијарди долари во последниот ...

Apple предупреди: Ако користите iPhone, ажурирајте го уредот веднаш

Денар - 28.01.2021

Безбедносните експерти честопати велат дека апсолутна безбедност не постои кога станува збор за технологијата. Секако, секогаш постои можност некој да ве хакира, да провали во вашиот компјутер или мобилен телефон, да ви ги украде податоците и слично.

Среќен 11-ти роденден iPad

IT.mk - 27.01.2021

Пред точно 10 години Стив Џобс го претстави првиот iPad. Уредот започна да се продава на 3-ти април, и иако можеби денес изгледа помалку неверојатно беше попопуларен од iPhone. Таблет компјутерот стигна до 1 милион продадени уреди многу побрзо од ...

iPhone повеќе нема да биде Made in China

Телефони.мк - 27.01.2021

Apple ќе ја менува стратегијата на производство и се помалку ќе се потпира на фабриките во Кина со оглед на тензичните политички и економски односи предизвикани од администрацијата на Трамп.

Претстојните паметни часовници на „Samsung“ и „Apple“ ќе го следат нивото на шеќер во крвта

Точка - 27.01.2021

По имплементирањето на сатурација на нивото на кислород во крвта, „ECG“ и мерење на крвниот притисок на своите паметни часовници, „Apple“ и „Samsung“ наводно планираат да додадат уште една импресивна карактеристика во своите претстојни модели – ...

По Италија и Португалија ќе го тужи „Епл“

Во Центар - 27.01.2021

Италија е последната земја во низата што поднесе тужба против „Епл“, барајќи отштета од најмалку 60 милиони долари за своите корисници на „Ајфон“. Следната земја што го тужи Apple за најмалку три модели, iPhone 6, iPhone 6S и iPhone 6 Plus, е ...

Ако користите iPhone и iPad, веднаш ажурирајте го софтверот!

USB - 28.01.2021

Безбедносните експерти честопати велат дека апсолутна безбедност не постои кога станува збор за технологијата. Секако, секогаш постои можност некој да ве хакира, да провали во вашиот компјутер или мобилен телефон, да ви ги украде податоците и слично.

„Епл“ со рекордна испорака на смартфони во четвртиот квартал

Опсервер - 28.01.2021

– Доставата и испораките на паметни телефони на „Епл“ скокнаа за 22 отсто, што е рекордно ниво во четвртото тримесечје од 2020 година. Ова, благодарение на тоа што компанијата стана најголем продавач на паметни телефони во светот, додека продажбата ...

„Епл“ со рекордна испорака на смартфони во четвртиот квартал

Вечер Прес - 28.01.2021

Доставата и испораките на паметни телефони на „Епл“ скокнаа за 22 отсто, што е рекордно ниво во четвртото тримесечје од 2020 година. Ова, благодарение на тоа што компанијата стана најголем продавач на паметни телефони во светот, додека продажбата на ...

„Епл“ со рекордна испорака на смартфони во четвртиот квартал

MakPress - 28.01.2021

Доставата и испораките на паметни телефони на „Епл“ скокнаа за 22 отсто, што е рекордно ниво во четвртото тримесечје од 2020 година. Ова, благодарение на тоа што компанијата стана најголем продавач на паметни телефони во светот, додека продажбата на ...

Тужба по тужба: По Италија и Португалија ќе го тужи „Епл“

Кумановски м. - 27.01.2021

„Епл“ веќе е тужена во Германија, Белгија, Шпанија, Франција, САД, Велика Британија и многу други земји за намерно и прикриено забавување на „Ајфон“. Италија е последната земја во низата што поднесе тужба против „Епл“, барајќи отштета од најмалку 60 ...

Apple денови во Нептун! Големи попусти и до 24 рати без камата до 31 јануари

TopSport - 26.01.2021

На задоволство на голем број вљубеници во врвниот квалитет, модерниот дизајн и ненадминливите перформанси на Apple производите, Нептун Македонија подготви извонредна Apple понуда – Apple ДЕНОВИ! Не само што ќе можете да ги најдете вашите омилени ...

Следните паметни часовници на Samsung и Apple ќе го мерат нивото на шеќер во крвта

Во Центар - 26.01.2021

По имплементирањето на нивото на кислород во крвта, ECG и мерењето на крвниот притисок на своите паметни часовници, Apple и Samsung наводно планираат да додадат уште една импресивна карактеристика на своите претстојни модели – мерење на нивото на ...