TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заврши расправата за Законот за јавно обвинителство

Р.С.Европа - 14.02.2020

Откако вечерва заврши дискусијата за Законот за јавно обвинителство, претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од еден час и најави дека во 22 часот ќе почне 136-тата седница на која треба да се расправа за разрешувањето на министерката за ...

Џафери даде пауза, немаше доволно пратеници за гласање: Кај сте сега колеги фејсбукмејкери?

Фокус - 14.02.2020

Откако заврши расправата за законот за јавно обвинителство и требаше да се премине на гласање, немаше доволно пратеници во салата. Спикерот Џафери ја прекина седницата и даде пауза од еден час.

Расправата за законот за ЈО заврши, Собранието ќе продолжи со 136-та седница

А1 On - 14.02.2020

“Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство”, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Џафери: Кај сте сега почитувани колеги фејсбук-мејкери

+инфо - 14.02.2020

Расправата за законот за јавното обвинителство заврши. Претседателот на Собранието Талат Џафери откако се исцрпи листата на говорници за законот ја затвори расправата. Но бидејќи во салата немаше доволно пратеници, тој даде еден час пауза за да се ...

Прекината 135. седница, гласањето за законот за ЈО на продолжението кое дополнително ќе биде закажано

Канал5 - 14.02.2020

Пред почетокот на 136. седница, претседателот на Собранието Талат Џафери ја прекина 135. седница, а продолжението, рече, дополнително ќе биде закажано. Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски веднаш потоа побара Предлог-законот за ЈО да се ...

Џафери: Кај сте сега колеги фејсбукмејкери?

Канал5 - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза до 22 .00 часот. По паузата , како што рече Џафери ќе се продолжи со 136 . седница на која прва точка ќе биде разрешувањето на министерката за труд и социјална политика , Рашела Мизрахи.

Заврши расправата за законот за ЈО – во 22 часот нова седница за разрешување на Мизрахи

360 степени - 14.02.2020

По речиси целодневна дебата со повеќе прекини вечерва во 21.20 часот заврши расправата по предлог- законот за ЈО. Претседателот на парламентот Талат Џафери побара да се преброи бројот на присутни во салата, по што беше констатирано дека нема ...

ТВ21 дознава: Законот за личните карти ќе се носи по скратена постапка

ТВ21 - 14.02.2020

ТВ21 дознава дека законот за лични карти, ќе се носи по скратена постапка, наместо по редовна. Претседателот на Собранието, Талат Џафери ќе побара да биде донесен законот по скратена постапка.

Џафери по немањето мнозинство за гласање: Кај сте сега колеги Фејсбук-мејкери?

MakPress - 14.02.2020

Откако заврши пленарната расправа за Законот за ЈО и откако во Собранието власта немаше доволно пратеници за гласање, односно двотретинско мнозинство, Џафери иронично ги праша пратениците од владеачкото мнозинство каде се сега фејсбук-мејкерите? ...

Заврши расправата за Законот за ЈО, пратениците ќе одлучуваат за разрешување на Мизрахи

Локално - 14.02.2020

По говорот на пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски за Законот за Јавното обвинителтво, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде пауза од една час, по што треба да почне 136.

Ќе има ли нова лидерска средба? – Распуштање на Собранието или нова политичка криза

ТВ21 - 14.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден дека ќе има избори на 12 април. Според него, доколку Собранието не се распушти до недела, земјава ќе влезе во политичка криза. Лидерот на СДСМ, Зоран Заев верува дека до 16 февруари ќе се изгласаат ...

Се уште не почната седницата, се свика пауза – пратениците зборуваа за се освен за законот за ЈО

ТВ21 - 14.02.2020

Драмата која започна вчера во Собрание продолжи и денеска. Иста беше и реториката на власта и опозицијата. Двете се обвинуваа меѓусебно дека ги бранат своите сопартијци за да не одговараат за, како што алудираат, направениот криминал.

Заев на координација во собрание

24 Вести - 14.02.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на средба со координаторот на пратеничката група на СДСМ. Според информации на ТВ 24, координацијата е за проценки за гласањето за ЈО, дебатата за другите закони во Собранието, разрешувањето на Рашела Мизрахи.

Џафери им соопшти на пратениците дека Собранието ќе работи 24/7 до распуштањето

А1 On - 14.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза од еден час, по што собраниската дискусија по предлот-законот за ЈО ќе продолжи. Тој посочи дека од продлжението, законодавниот дом ќе биде во постојано заседание се до распуштањето во недела, што ...

Дали ДУИ го спасува ВМРО-ДПМНЕ со блокада на законот за ЈО

Нова ТВ - 14.02.2020

Неразбирливото прекинување на вчерашната седница за законот за јавно обвинителство од спикерот Талат Џафери, на само неколку дена пред планираното распуштање на Собранието, уште еднаш ги покажа комплицираните односи меѓу владините партнери СДСМ и ...

Заев не е на координација во Собранието, потврдуваат од СДСМ

Канал5 - 14.02.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев попладнево не е во Собранието на средба со пратеникот Јован Митрески, кој е координатор на пратеничката група на владеачката партија, ниту се планирани средби со собранискиот спикер Талат Џафери и лидерот на ДУИ Али Ахмети.

Заврши расправата за Законот за ЈО, пратениците вечерва имаат уште една седница на која ќе се дебатира за разрешување ...

Скопје1 - 14.02.2020

По говорот на пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски за Законот за Јавното обвинителтво, претседателот на Собранието, Талат Џафери, даде пауза од една час, по што треба да почне 136.

Џафери кон пратениците: Видете каква иронија, почитувани колеги „Фејсбук мејкери“

Република - 14.02.2020

Џафери им се налути на пратениците, пред да објави пауза од еден час кажа дека не е коректно вчера да се бара да се работи по 20 часот, а денеска кога завршува дискусијата по предлог законот во 21 часот пратениците ги нема.

Расправата за законот за Јавно обвинителство не почна во Собранието, СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ се искараа кој повеќе се плаши ...

Сакам да кажам - 14.02.2020

Со меѓусебни обвинувања на координаторите на СДСМ И ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митревски и Никола Мицевски, за тоа кој се плаши од избори на 12 април денеска почна собраниската седница за Законот за Јавно обвинителство.

Расправата по законот за ЈО прекината, Џафери даде пауза од еден час

Слободен Печат - 14.02.2020

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митревски рече дека тие како партија имаат став дека треба да бидат донесени законите, па да се распушти Собранието и да се оди на избори. Ова, рече тој, е наш став кој повеќепати сме го објавиле.

Довикувања, препукувања и фотографии од Боки 13 на седицата за законот за ЈО

А1 On - 14.02.2020

Со довикувања од место, процедурални забелешки, препукувања од меѓу координаторите н пратеничките групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, но и на собранискиот спикер започна собраниската седница за Законот за Јавно обвинителство.

(ВИДЕО) Пауза во Собранието по барање на ВМРО-ДПМНЕ

Алсат-М - 14.02.2020

По барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, собранискиот спикер, Талат Џафери, даде пауза од еден час. Мицевски ја обвини министерката за правда Рената Десковска дека не сака пред пратениците да го образложи ...

Талат Џафери: Ако сакаат ново мнозинство, фер е да кажат!

Deutsche Welle - 14.02.2020

Секој на мое место би се запрашал „каква е намерата“, ако изјавата за ново мнозинство не доаѓа од кого било, туку од Генералниот секретар на СДСМ, вели претседателот на парламентот Денеска во 11 часот треба да продолжи седницата на која се расправа ...

Процедурални забелешки на почетокот на 135. седница

Алсат-М - 14.02.2020

Неколку процедурални интервенции на почетокот на 135. седница, чијшто почеток беше закажан за денеска во 11 часот. Прва за процедурална забелешка се јави Емилија Александрова од независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ, којашто имаше забелешка кон ...

Александрова бара пауза, Џафери не дава

+инфо - 14.02.2020

Независната пратеничка Емилија Александрова побара 15 минути пауза од собранискиот спикер Талат Џафери со цел да ги свика координаторите на пратеничките групи и да им објасни зошто дел од нив не биле повикани на координациите.

Седницата за законот за ЈО пролонгирана, власта се откажа од дискусија

360 степени - 14.02.2020

По неколку меѓусебни прозивки на координаторите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Јован Митревски и Никола Мицевски, спикерот Талат Џафери ја пролонгираше седницата за предлог-законот за јавно обвинителство и за измените на Законот за јавни обвинители, ...

Џафери до Зекири: Ако имаш да реагираш, напиши таму на Фејсбук

Локално - 14.02.2020

Пратеничката од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Емилија Александрова побара 15 минути пауза бидејќи како што рече, тие се посебна пратеничка група со свој координатор, а не биле повикани на координација кај претседателот на ...

Почна седницата за ЈО, па прекината бидејќи Дескоска не го образложи законот

24Инфо - 14.02.2020

Седницата за Законот за ЈО почна по половина час задоцнување по средбата на претседателот на Собранието, Талат Џафери со коорддинаторите на пратеничките групи. Веднш откако почна седницата беше прекината по барање на пратеничката од независната ...

Собранието од 19:00 часот ќе работи без пауза додека не се распушти

Курир - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери соопшти дека од 18.00 до 19.00 часот ќе трае паузата од расправата за предлог законот за јавното обвинителство, а по 19.00 часот ќе продолжи и ќе трае без прекин додека Парламентот не биде распуштен.

Седницата за ЈО продолжува во 13 часот, „Рекет“ во центарот на вниманието на почетокот на дебатата

ТВ21 - 14.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза до 13 часот на седницата за Законот за ЈО, по барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски кој на расправата излезе со фотографија на Кирацовски со Бојан Јовановски ...

Координација кај Џафери пред продолжението на седницата за Законот за Јавно обвинителство

Локално - 14.02.2020

Координаторотите на пратеничките групи на координација со претседателот на Собранието, Талат Џафери, откако вчерашната долгонајавувана седница за Законот за Јавно обвинителство почна во 22 часот, но по десетина минути да се одложи за денеска.

Џафери: Не сме венчани, нека кажат ако сакаат ново мнозинство

+инфо - 14.02.2020

За помалку од половина час треба да започне новата собраниска седница на која ќе се расправа за предлог-законот за Јавно обвинителство. Собранискиот спикер Талат Џафери вчера ја прекина седницата поради тоа што, како што рече, немало услови да ...

Донесувањето на законот за ЈО ги стави на тест и владината коалиција и изборите

360 степени - 14.02.2020

За денеска во 11 часот во Собранието е закажано продолжението на седницата за предлог-законот за јавно обвинителство и за предлог-измените на Законот за Советот на јавни обвинители. Токму носењето на законите кои се на дневен ред на оваа седница ...

Почна средбата кај претседателот Џафери за потврда на изборите на 12 април

ТВ21 - 14.02.2020

И натаму е неизвесно дали на 12 април ќе има избори, по вчерашните и денешните случувања во Собранието. Од СДСМ преку генералниот секретар Љупчо Николовски, изјавија дека доколку не се донесат законите, ќе се оди на ново мнозинство и редовни избори.

Собраниската седница за Законот за ЈО одложена за еден час по барање на ВМРО-ДПМНЕ

CivilMedia - 14.02.2020

Емилија Александрова, пратеничката од Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, на собраниската седница за законот за ЈО, побара 15 минути пауза бидејќи не биле повикани на координација кај претседателот на ...

ХАОС ВО СОБРАНИЕ: Пратениците се дерат, пцујат, се покажуваат фотографии од Боки 13 на денешната седница

Магазин - 14.02.2020

По барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, собранискиот спикер, Талат Џафери, даде пауза од еден час. Никола Мицевски веднаш по започнувањето на седницата покажа голема фотографија од Боки 13 и пратеникот ...

Законот за јавно обвинителство денеска пред пратениците

Н.Македонија - 14.02.2020

За денеска во 11 часот закажана е собраниската седница за предлог-измените во законот за јавното обвинителство. Собранието синоќа со доцнење ја почна расправата за законот, но истата беше прекината и презакажана за денеска.

Денеска седници за разрешување на Мизрахи и за Законот за јавно обвинителство

Мета - 14.02.2020

Седницата за предлог-измените за Законот за јавно обвинителство ќе продолжи денеска во 11 часот. Таа почна синоќа по 21 часот, но собранискиот спикер Талат Џафери ја презакажа за денеска, бидејќи немало услови за продолжување затоа што за збор се ...

Талат Џафери и ДУИ по втор пат во клучен момент одработуваат за ВМРО-ДПМНЕ

Независен - 14.02.2020

По втор пат и на сличен начин претседателот на Собранието, Талат Џафери, и ДУИ во клучни моменти одработуваат за ВМРО-ДПМНЕ. Со постојано одолговлекување на закажувањето на седницата, со бескрајни координации и на крајот со прекинување на ...

Собранието ќе расправа за Законот за ЈО и Мизрахи, а в недела ќе се распушти

Р.С.Европа - 13.02.2020

Долгоочекуваната пленарна седница за Законот за јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители само што започна доцна синоќа, е презакажана за во петок. На дневен ред е ставено и предлог барањето за разрешување на министерката за труд Рашела ...

Џафери закажа седница за распуштање на Собранието, ама отвори врата за ново парламентарно мнозинство

Сакам да кажам - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери закажа седница за распуштање на Собранието в недела (16 февруари) во 12 часот. Закажа и уште една за утре во 15 часот за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи.

Расправата за законот за ЈО одложена за утре

Р.С.Европа - 13.02.2020

Собраниската седницата за предлог-законот за јавно обвинителство и за предлог-законот за јавни обвинители започна вечерва во 22 часот со отворање на расправата, но потоа претседателот на законодавниот дом Талат Џафер ја прекина седницата и ...

Џафери повика на лидерска средба

Телма - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре повика на средба со лидерите на политичките партии на која тие ќе треба да се изјаснат дали се за избори на 12-ти април. Џафери ова го соопшти од собраниската говорница, вечерва пред да ја прекине ...

Седницата започна, Џафери им порача на пратениците дека ако им се спие, може да одат да спијат

Фокус - 13.02.2020

Со еден час задоцнување, седницата за законот за јавно обвинителство конечно започна. Пратеникот Никола Мицевски се побуни дека надвор од секоја логика е седницата за започне во 22 часот, а пратениците цел ден да чекаат во Собранието.

Распуштање на Собранието во недела напладне

24 Вести - 13.02.2020

Собранискиот состав ќе се распушти в недела на пладне. Собранискиот спикер, Талат Џафери штотуку свика две седници. 136-та седница ќе се одржи утре во 15 часот на која ќе се гласа предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална ...

Џафери ја прекина седницата: Доста ми се жалите на Фејсбук, продолжуваме утре

Фокус - 13.02.2020

Само што започна, спикерот Талат Џафери ја прекина седницата на чиј дневен ред беше законот за јавно обвинителство. За збор се пријавија 30тина пратеници, а Џафери рече дека секогаш бил човечен и седницата ќе продолжи утре во 11 часот.

Мизрахи ќе “лета” од министерската функција утре во 15 часот?

Centar - 14.02.2020

Предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи е ставен утре на собраниска седница. Џафери за утре свика две седници, првата 135. е закажана во 11 часот за Предлог-законот за Јавно обвинителство и за ...

Џафери ја одложи седницата за утре и им порача на пратениците дека не прима наредби преку Фејсбук

+инфо - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја отвори седницата за законот за јавното обвинителство и откако за збор се пријавија 30 пратеници, тој продолжението на седницата го закажа за утре во 11 часот, бидејќи како што рече, јасно е дека нема ...

Драма во Собранието, криза во коалицијата. Џафери ја одложи седницата за ЈО

Frontline - 13.02.2020

Драма во Собранието која заврши со нова уште подлабока криза меѓу коалициските партнери СДСМ и ДУ. Нервозата почна да расте од попладневните часови кога пратениците не знаеле дали и кога ќе се закаже седницата за гласање на Законот за Јавно ...

Џафери ја прекина седница, ги повика лидерите да договорат мнозинство

А1 On - 13.02.2020

Собранискиот спикер Талат Џафери јавно ги повика лидерите на партиите да се догворат на лидерска средба за да обезбедат мнозинство. бидејќи како што рече не е политичар кој се потпира на “Фејсбук” преписки.