TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повредени 16.000 месари за време на ритуалното колење животни во Турција на првиот ден од Бајрам

Фокус - 17.06.2024

Околу 16.000 месари аматери беа повредени во Турција за време на празникот Курбан Бајрам. Министерот за здравство Фахретин Коча изјави дека повредите настанале при ритуалот на жртвување животни.

Околу 16.000 месари аматери повредени на првиот ден од Курбан -бајрам во Турција

ММС

Исламските верници во светот и во земјава го слават Курбан Бајрам

24 Вести

Одстранување на влакна и нокти од страна на оној кој го коле курбанот: Курбан бајрам, светиот празник и необични обичаи

Фактор

Сиљановска: Да си бидеме поддршка и да си помагаме без разлика на етничката припадност

Алсат-М

Муслиманските верници го празнуваат Курбан Бајрам

Алсат-М

Курбанот годинава достигна и до 250 евра за грло

Вечер Прес

Lider Бриф OhridNews еМагазин Рацин Скопје1 Zoom Gostivarpress.mk

Државниот врв со честитки за Курбан Бајрам, Сиљановска и Мицкоски повикаа да се работи заедно

ТВ21 - 16.06.2024

Во честитката упатена до ИВЗ, претседателката Гордана Сиљановска Давкова посака празникот да донесе радост и мир а напиша дека Курбан Бајрам ја истакнува милоста, дарувањето и солидарноста, инспирирајќи не на хумани дела и поддршка за сите на кои им ...

(Фото) Се огласи Мијалков по скоро една година

Скопје1

Честитка од МД „Илинден“ и МАЕИ по повод празникот Курбан бајрам

Република

Мицкоски: Курбан Бајрам е потсетник на човечкото постоење, како и на големото значење на меѓусебната доверба

ТВ21

Мицкоски: Курбан Бајрам е потсетник на човечкото постоење, како и на големото значење на меѓусебната доверба, дојде време заеднички да изградиме поцврсти темели за подобар животен стандард за секој еден граѓанин

Опсервер

Мицкоски: Курбан Бајрам е потсетник на човечкото постоење, како и на големото значење на меѓусебната доверба

4NEWS

Мицкоски: Курбан Бајрам е потсетник на човечкото постоење, како и на големото значење на меѓусебната доверба, дојде време заеднички да изградиме поцврсти темели за подобар животен стандард за секој еден граѓанин

Курир

Бизнис Вести А1 On Press24 Lider +инфо Скопје инфо Канал5 Zoom

Курбан Бајрам празник кој му говори на модерниот човек да се врати на духовното и семејството

ТВ21 - 16.06.2024

4 часот и 20 минути наутро. Џамија Мустафа Паша во Скопје. Муслиманските верници се на утринската молитва. Потоа манифестацијата продолжува со верски песни од медресата Иса Бег и со читање на Куранот, се до молитвата за Курбан Бајрам во 5:38 часот.

Порака на Реисул Улема Х. Хфз. Шаќир еф. Фетаи по повод Курбан Бајрам

Канал5

Курбан Бајрам, време за молитва – цените на курбаните над 200 евра по грло, а и ги нема

ТВ21

Порака од поглаварот на ИВЗ за Курбан Бајрам

Алсат-М

Честитка за Курбан Бајрам од ИВЗ: Време за молитва, морал и зближување

ТВ21

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Н.Македонија

Мир, милост и благослов, вели поглаварот на ИВЗ во честитката по повод Курбан бајрам

МКД

Денешен Сител Gostivarpress.mk Zoom Бриф Курир 24Инфо Либертас

Џафери во чест на Курбан Бајрам: Солидарноста ја облагородува душата и му дава вредност на животот

ТВ21 - 16.06.2024

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Талат Џафери, упати честитка за празникот Курбан Бајрам до поглаварот на Исламската верска заедница, Реисул Улема Х. Хфз. Шаќир еф.

Џафери во чест на Курбан Бајрам: Солидарноста ја облагородува душата и му дава вредност на животот

Република

Џафери во чест на Курбан Бајрам: Солидарноста ја облагородува душата и му дава вредност на животот

24Инфо

Џафери во чест на Курбан Бајрам: Солидарноста ја облагородува душата и му дава вредност на животот

А1 On

Џафери и Гаши упатија честитки до верниците по повод Курбан бајрам

МКД

Џафери во чест на Курбан Бајрам: Солидарноста ја облагородува душата и му дава вредност на животот

Zoom

Џафери во чест на Курбан Бајрам: Солидарноста ја облагородува душата и му дава вредност на животот

Press24

Centar Фокус Вести плус Денешен

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

ТВ21 - 16.06.2024

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова, по повод големиот муслимански празник Курбан Бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху и до сите граѓани од исламска вероисповед.

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

4NEWS

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

Курир

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

Сител

Среќа, радост, љубов, хармонија и мир, посака претседателката на Македонија во празничната честитка

МКД

Сиљановска Давкова го честиташе Курбан Бајрам

Мета

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод муслиманскиот празник Курбан Бајрам

Канал5

Zoom 24Инфо Независен Слободен Печат Република +инфо Centar Вести плус