TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јана Цонева: Никогаш не заборавајте што направија фашистите

Оff.net - 05.12.2020

Во Бугарија, кампањите за изедначување на комунизмот и нацизмот не се за одбрана на демократијата против „руското мешање.“ Тие се за рехабилитација на бугарскиот фашизам и неговата соучесништво во холокаустот.

Северна Македонија и македонската нација се „деца“ на антифашизмот

Независен - 05.12.2020

АКСЕЛ СОТИРИС ВАЛДЕН Улогата на Бугарија за време на војната не е билатерално прашање со Македонија. Фашистичката Бугарија окупираше делови од соседните земји (вклучително и Грција) и изврши злосторства.

Јовановски: Грешка ќе биде да се прифати анекс или патоказ со барањата на Бугарија

Фактор - 05.12.2020

Грешката што сега може да се направи е да се прифати нешто (патоказ, анекс, било што) со што барањата на Бугарија би се внеле во преговорите, односно тие барања би станале дел од условите во преговорите, вели Зоран Јовановски, поранешен ...

Зоран Јовановски: Бугарија нема поддршка од другите земји на ЕУ

Опсервер - 05.12.2020

Неколку размислувања за сегашнава ситуација. . Бугарија нема поддршка од другите земји на ЕУ. САД порачаа (Рикер, Палмер) дека преговорите со ЕУ треба да почнат во декември, а било какви отворени прашања треба да бидат разгледувани билатерално, меѓу ...

Настаните во Југославија и операцијата „Марита“

Независен - 05.12.2020

Царот Борис сакаше Југославија да се приклучи на Тројниот пакт за да се намалат тензиите меѓу двете држави. Кога се дознаа деталите од договорот меѓу Југославија и Хитлер се појави големо незадоволство во Бугарија.

Бугарски интелектуалци со писмо до Борисов и Захариева бараат поддршка за Македонија

Сител - 05.12.2020

Бугарски интелектуалци со писмо испратено до својот државен врв, амбасадорите на земјите членки и ЕУ канцеларијата во Софија, бараат Бугарија да се откаже од блокадата за ЕУ интеграциите на Македонија.

Што би било кога би било со Бугарија – Пишува Роберт Димитриевски

Expres - 05.12.2020

Замисли, наместо блокада, Бугарија да беше главниот лобист на Македонија за влез во Европската унија, како на времето Германија за Хрватска или за Словенија. Замисли, веќе да имаше изградено автопат и железница меѓу двете земји, благодарејќи на ...

Ацевски: Преговорите меѓу Македонија и Бугарија треба да продолжат но, не на идентитетски праша

Канал5 - 05.12.2020

Дел од македонските интелектуалци сметаат дека преговорите со Бугарија треба да продолжат но на масата не треба да се присутни идентитетските прашања . Ваков став во разговор за Канал 5 изнесе професор доктор Илија ...

„24 часа“ сега најавува тргање на бугарското вето за С Македонија во ЕУ

360 степени - 05.12.2020

Според весникот, компромисот се очекува во текот на следната недела, така што Бугарија ќе добие гаранција дека во секое време ќе може да ја суспендира С Македонија откако земјава ќе ги почне преговорите Гаранција за Бугарија во секое време да ја ...

„24 часа“: Бугарија сега ќе го тргне ветото, но ќе може подоцна да блокира!?

Expres - 05.12.2020

Според бугарскиот „24 часа“, во текот на следната недела се очекува компромис за спорот меѓу Македонија и Бугарија, така што Софија ќе добие гаранција дека во секое време ќе може да ја блокира Македонија откако земјава ќе ги почне преговорите.

„24 часа“ сега најавува тргање на бугaрското вето за почеток на преговорите

Бриф - 05.12.2020

Бугарскиот весник „24 часа“ најавува дека Бугарија ќе го тргне ветото за Северна Македонија во текот на следната недела, откако ќе добие гаранција дека во секое време ќе може да ја блокира земјава по почнувањето на преговорите. Во „замена“ С.

„24 часа“ сега најавува тргање на бугарското вето за Македонија

Независен - 05.12.2020

Според бугарскиот весник „24 часа“, во текот на следната недела се очекува компромис за спорот меѓу Македонија и Бугарија, така што Софија ќе добие гаранција дека во секое време ќе може да ја блокира Македонија откако земјава ќе ги почне преговорите.

Софија веднаш да одобри почеток на преговори за С Македонија, а дебатите за историјата да се префрлат на полето на ...

360 степени - 05.12.2020

Во отвореното писмо до Борисов, Захариева и амбасадорите во Бугарија, триесетина интелектуалци, меѓудругото, предлагаат Коридорот 8 да се именува „Гоце Делчев“, како „наследство од минатото, кое не го дели, туку го зближува народот од двете страни ...

Бугарски „24 часа“: Софија може да го тргне ветото за С. Македонија

Локално - 05.12.2020

Според бугарскиот весник „24 часа“, Бугарија ќе дозволи С. Македонија да може да ги почне преговорите за членство во ЕУ, во замена за гаранција, со која во секое време ќе може да ја блокира нашата земја.

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува една страна во преговорите да изврши самоубиство

Deutsche Welle - 05.12.2020

Група бугарски интелектуалци оценуваат дека е неприфатливо оспорувањето на македонската нација и јазик. Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство, велат тие.

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува една страна на да изврши политичко самоубиство

Макфакс - 05.12.2020

Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство. Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик. Ваков е ставот на група бугарски интелектуалци кои напишаа отворено писмо упатено до бугарскиот ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

Опсервер - 05.12.2020

– Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат ...

Бугарски интелектуалци му пишаа на Борисов: Нереални ви се барањата за откажување од самоопределување

Фактор - 05.12.2020

Група бугарски интелектуалци меѓу кои повеќето се историчари, психолози, социолози, експерти за човекови права со писмо му се обратија на бугарскиот премиер Бојко Борисов. Обединети преку Бугарската заедница за либерална демократија (БОЛД) во ...

Бугарија има и поголеми проблеми од оспорувањето на историјата

Н.Македонија - 05.12.2020

Бугарија итно се обидува да го спречи ширењето на коронавирусот додека бележи нагло зголемување на нови случаи, што го преоптовари здравствениот систем кој и досега беше на удар на пандемијата, пишува „Политико“ во написот „Бугарскиот здравствен ...

Зарем сѐ е однапред диво решено?

Н.Македонија - 05.12.2020

Делот од европската офф-сцена (театарски кажано, со значење – надвор од главната сцена) за претставата на Македонија е повторно поставена. Дури можеби ниту сценографијата не е разместена од последната изведба на текстот без официјален наслов, но со ...

Бугарски интелектуалци бараат Софија да одобри почеток на преговори на Македонија со ЕУ

Expres - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш, односно до крајот на годинава, да одобри почеток на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, бараат 30 бугарски интелектуалци во отворено писмо до премиерот Бојко Борисов, министерката за внатрешни работи Екатерина ...

Бугарски интелектуалци преку Отворено писмо од власта бараат да го тргне ветото за старт на преговорите на Македонија ...

AKO - 05.12.2020

Група бугарски интелектуалци, втори по ред, преку Отворено писмо упатено до премиерот Бојко Борисов, министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, парламентарците и ЕК во Софија, бараат бугарската Влада да не го кочи напредокот на ...

Не може да се очекува една страна во преговорите да изврши самоубиство

Н.Македонија - 05.12.2020

Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик. Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство, истакна група бугарски интелектуалци во отворено писмо упатено до премиерот Бојко Борисов, ...

Европската Комисија ја тужи Бугарија за лошиот квалитет на воздухот

Опсервер - 04.12.2020

Европската комисија одлучи да поднесе тужба пред Судот на правдата на Европската Унија против Бугарија, бидејќи земјата не обезбедила целосна примена на пресудата на Судот од 5 април 2017 година која утврди дека Бугарија не го почитува европското ...

Европската Комисија ја тужи Бугарија за лошиот квалитет на

Вечер - 04.12.2020

Европската комисија одлучи да поднесе тужба пред Судот на правдата на Европската Унија против Бугарија, бидејќи земјата не обезбедила целосна примена на пресудата на Судот од 5 април 2017 година која утврди дека Бугарија не го почитува европското ...

Европската Комисија ја тужи Бугарија за лошиот квалитет на воздухот

24Инфо - 04.12.2020

Европската комисија одлучи да поднесе тужба пред Судот на правдата на Европската Унија против Бугарија, бидејќи земјата не обезбедила целосна примена на пресудата на Судот од 5 април 2017 година која утврди дека Бугарија не го почитува европското ...

Европската комисија ја тужи Бугарија за лошиот квалитет на воздухот

Centar - 04.12.2020

Европската комисија одлучи да поднесе тужба пред Судот на правдата на Европската Унија против Бугарија, бидејќи земјата не обезбедила целосна примена на пресудата на Судот од 5 април 2017 година која утврди дека Бугарија не го почитува европското ...

Европската Комисија ја тужи Бугарија за лошиот квалитет на воздухот

Точка - 04.12.2020

Европската комисија одлучи да поднесе тужба пред Судот на правдата на Европската Унија против Бугарија, бидејќи земјата не обезбедила целосна примена на пресудата на Судот од 5 април 2017 година која утврди дека Бугарија не го почитува европското ...

Европската комисија ја тужи Бугарија за лошиот квалитет на воздухот

MTM - 04.12.2020

Европската комисија одлучи да поднесе тужба пред Судот на правдата на Европската Унија против Бугарија, бидејќи земјата не обезбедила целосна примена на пресудата на Судот од 5 април 2017 година која утврди дека Бугарија не го почитува европското ...

Бугарски интелектуалци: Не може да се очекува една страна во преговорите да изврши самоубиство

Либертас - 05.12.2020

Група бугарски интелектуалци оценуваат дека е неприфатливо оспорувањето на македонската нација и јазик. Несоодветно е да се очекува едната страна во преговорите да изврши политичко самоубиство, велат тие.

Бугарски интелектуалци: Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на С.Македонија со ЕУ

Локално - 05.12.2020

Група бугарски интелектуалци во писмо адресирано до премиерот Бојко Борисов, министерката за внатрешни работи Екатерина Захариева, амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Софија, како и до канцеларијата на ЕУ во нивната земја, бараат бугарската ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

Сител - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група бугарски ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

ТВ21 - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

А1 On - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијат, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

Република - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група бугарски ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик

Алсат-М - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

iPortal - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, не може да се очекува од некој да ...

ММС - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Бугарија бара едната страна да изврши политичко самоубиство

+инфо - 05.12.2020

На писмото, објавено од страна на Бугарската заедница за либерална демократија, досега се потпишани 30 бугарските интелектуалци: историчари, социолози, политолози, економисти, правници, новинари, активисти за човекови права, психолози и еден ...

Се огласија бугарските интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик

еМагазин - 05.12.2020

Бугарската Влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Отворено писмо на 30 бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, почеток на ...

Независен - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци со отворено писмо за деблокада на Северна Македонија

CivilMedia - 05.12.2020

Група бугарски интелектуалци во отворено писмо упатено до премиерот Бојко Борисов, министерката за внатрешни работи Екатерина Захариева, амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Софија, како и до канцеларијата на ЕУ во нивната земја, бараат ...

Отворено писмо од бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се ...

Frontline - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

Бриф - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик

Канал5 - 05.12.2020

Според нив, неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик. Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

24 Вести - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

Курир - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

Press24 - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Неприфатливо е оспорувањето на македонската нација и јазик, веднаш да се одобри почетокот на ...

24Инфо - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...

Бугарски интелектуалци: Бугарија бара едната страна да изврши политичко самоубиство

Нетпрес - 05.12.2020

Бугарската влада веднаш да го одобри почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ, а дебатите, наместо за историски прашања, да се префрлат на полето на соработката во културата, економијата, политиката, екологијата…, бараат група ...