TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Љубовта на австриските десничари кон Кремљ

Deutsche Welle - 22.05.2019

Австриската десничарска влада доживува пад поради наводна внука на руски олигарх. За десничарската Слободарска партија на Австрија стана кобна блискоста со Кремљ. Вила на Ибица, огромно количество водка и „Ред бул“, наводна богата наследничка од ...

Која е жената која му ја наместила аферата на Штрахе? Рекла дека е внука на руски тајкун, а потоа се огласил тој и ја ...

Точка - 22.05.2019

Жената која му ја наместила аферата на поранешниот австриски вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, кога на Ибица и ветувал договори за градење и продажба на удел во весникот "Kronen Zeitung" во замена за финансирање на изборната кампања, се ...

Штрахе од проблем во проблем: Поради Русинката доживеал политички крах, а потоа се здобил со нов силен животен удар

Точка - 21.05.2019

Поранешниот австриски вицеканцелар и некогашен лидер на Слободарската партија на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, најавил дека сака да ја докаже својата невиност во врска со таканаречената афера на Ибица.

Скандали ја тресат австриската влада: Во видеото со Штрахе, тој вели дека Курц учествувал во сексуални оргии

Република - 21.05.2019

Хајнц Кристијан Штрахе, заменик на австрискиот премиер Себастијан Курц, во саботата ја понуди својата оставка со цел да се спречи распадот на коалициска влада составена од конзервативната Народна партија на канцеларот и Партијата на слободата (ФПО) ...

Смената на Штрахе во Австрија е добро за Западен Балкан, оценува експерт

Локално - 21.05.2019

Оставката на австрискиот вицеканцелар и лидер на десничарската Слободарска партија (ФПО) Хајнц-Кристијан Штрахе е добар знак за Западен Балкан бидејќи таа политичка сила не работеше во интерес на проширувањето на ЕУ, оцени Флоријан Бибер, експерт на ...

Според Бибер, падот на Штрахе е добар знак за Западен Балкан

Макфакс - 21.05.2019

Падот на Штрахе е добар знак за Западен Балкан бидејќи оваа политичка сила не работеше во интерес на проширувањето на ЕУ, вели Флоријан Бибер, експерт за Балканот на Универзитетот во Грац.

Штрахе сака да ја докаже својата невиност

Макфакс - 21.05.2019

Поранешниот австриски заменик и поранешен лидер на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) Хајнц Кристијан Штрахе објави дека сака да ја докаже својата невиност во врска со таканаречената афера „Ибица“.

Австрискиот скандал ништо не му може на Орбан

Н.Македонија - 21.05.2019

Виена и Будимпешта се поврзани преку империјалната историја, реката Дунав, но и скандалот „Ибица“ кој ја потресува Австрија во пресрет на изборите за Европскиот парламент, пренесува Блумберг.

Ова е Србинката поради која падна австриската влада

Канал5 - 20.05.2019

Австрија ја тресе огромен скандал поради снуимка во која десничарски политичари договараат сомнителни работи со непозната руска милионерка , за која подоцна се утврдило дека била мамка. Тајно снимениот состанок на Ибица доведе до падот на ...

Русија се огради – Немаме ништо со политичкиот скандал во Австрија

Канал5 - 20.05.2019

Русија нема ништо со политичкиот скандал во Австрија , каде се објавени компромитирачки снимки од политичари од владејачка партија со наводна руска милионерка. Снимката на која се гледа лидерот на крајно десната владејачка партија, Ханц -Кристијан ...

Русија тврди дека нема ништо со политичкиот скандал во Австрија

МКД - 20.05.2019

Русија „нема ништо“ со политичкиот скандал во Австрија каде објавувањето на компромитирачка видеоснимка на лидерот на крајнодесничарската Партија на слободата на Австрија (ФПО) Хајнц Кристијан Штрахе резултираше со распаѓање на владејачката ...

Кој ја постави „стапицата со мед“ што го предизвика скандалот „Ибица“?

Н.Македонија - 20.05.2019

Германските медиуми во петокот објавија видео-снимка на која се забележува како австрискиот заменик-канцелар Хајнц Кристијан Штрахе од Партијата на слободата разговара со девојка која, наводно, е внука на руски олигарх, во луксузно одморалиште на ...

Кремљ: Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија

Макфакс - 20.05.2019

Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија, каде што беше емитувано компромитирачко видео со лидерот на екстремно десничарската Партија на слободата (ФПО), Хајнц Кристијан Штрахе, што доведе до растурање на владејачката коалиција, ...

Меркел до гласачите: Избегнувајте ја десницата, тие се на продажба

А1 On - 20.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

"Кој плати, добива"! Нови детали: Штрахе излажал дека немало нова средба со Русинка, се појавиле нови снимки од ...

Точка - 20.05.2019

Додека Хајнц Кристијан Штрахе, поднесувајќи оставка на сите политички функции во Австрија зборувал дека немал никакви нови средби со лицата кои се дел од видео снимката која ја завршила неговата политичка кариера, ниту некој од партијата, се ...

Срби ја срушија владата на Курц (ФОТО)

PressingTV - 20.05.2019

Скандал од невидени размери ја тресе Австрија откако вицеканцеларот беше фатен на снимка како бара мото о руски олигарх. Ханс Кристијан Штрахе од Слободарската партија има помошник кој се вика Јохан Гуденос.

Смената на Штрахе во Австрија е добро за Западен Балкан, оценува експерт

Опсервер - 21.05.2019

Оставката на австрискиот вицеканцелар и лидер на десничарската Слободарска партија (ФПО) Хајнц-Кристијан Штрахе е добар знак за Западен Балкан бидејќи таа политичка сила не работеше во интерес на проширувањето на ЕУ, оцени Флоријан Бибер, експерт на ...

Штрахе сака да ја докаже својата „невиност“

24Инфо - 21.05.2019

Поранешниот австриски заменик и поранешен лидер на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) Хајнц Кристијан Штрахе објави дека сака да ја докаже својата невиност во врска со таканаречената афера „Ибица“.

Таа е Србинката која е на снимката што ја разниша до распад австриската влада

Таратур - 21.05.2019

Политичкиот скандал кој беше предизвикан од фамозната снимка направена на Ибица на која австрискиот десничарски политичар Ханс Кристијан Штрахе договара матни зделки со наводно анонимна руска милионерка во замена за финансиско-политичка корист и ...

(ВИДЕО) Објавена скандалозната снимка што ја размрда политиката во Австрија

Независен - 20.05.2019

Австрискиот заменик-канцелар Хајнц Кристијан Штрахе од ФПО на видео-снимка се гледа како разговара со девојка која, наводно, е внука на руски олигарх, во луксузно одморалиште на Ибица. Австрискиот политичар на девојката и понудил исплатливи државни ...

Кремљ: Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија

24Инфо - 20.05.2019

Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија, каде што беше емитувано компромитирачко видео со лидерот на екстремно десничарската Партија на слободата (ФПО), Хајнц Кристијан Штрахе, што доведе до растурање на владејачката коалиција, ...

Меркел до гласачите: Избегнувајте ја десницата, тие се на продажба

Независен - 20.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Австриските пратеници в понеделник ќе гласаат за доверба на канцеларот Курц

Локално - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Штрахе сака да ја докаже својата невиност

Н.Македонија - 21.05.2019

Поранешниот австриски заменик и поранешен лидер на Партијата на слободата на Австрија (ФПО), Хајнц Кристијан Штрахе, објави дека сака да ја докаже својата невиност во врска со аферата „Ибица“.

Кремљ: Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија

Н.Македонија - 20.05.2019

Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија, каде што беше емитувано компромитирачко видео со лидерот на екстремно десничарската Партија на слободата (ФПО), Хајнц Кристијан Штрахе, што доведе до растурање на владејачката коалиција, ...

Меркел до гласачите: Избегнувајте ја десницата, тие се на продажба

24Инфо - 20.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Австриските пратеници в понеделник ќе гласаат за доверба на канцеларот Курц

Независен - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Штрахе сака да ја докаже својата „невиност“

Точка - 21.05.2019

Поранешниот австриски заменик и поранешен лидер на Партијата на слободата на Австрија (ФПО) Хајнц Кристијан Штрахе објави дека сака да ја докаже својата невиност во врска со таканаречената афера „Ибица“.

Кремљ: Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија

Точка - 20.05.2019

Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија, каде што беше емитувано компромитирачко видео со лидерот на екстремно десничарската Партија на слободата (ФПО), Хајнц Кристијан Штрахе, што доведе до растурање на владејачката коалиција, ...

Меркел до гласачите: Избегнувајте ја десницата, тие се на продажба

+инфо - 20.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Австриските пратеници во понеделник ќе гласаат за доверба на канцеларот Курц

1tv - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за вo понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Меркел: Политичарите од крајната десница се на продажба, тие сакаат да ја уништат Европа

Фокус - 20.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Австриските пратеници в понеделник ќе гласаат за доверба на канцеларот Курц

24Инфо - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Меркел со порака: Oдбегнувајте ја крајната десница, тие сакаат да ја уништат Европа

PressingTV - 20.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Австрија: Парламентот в понеделник ќе гласа за доверба на канцеларот Курц

Денешен - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Меркел до гласачите: Избегнувајте ја десницата, тие се на продажба

1tv - 20.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Австриските пратеници в понеделник ќе гласаат за доверба на канцеларот Курц

Опсервер - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Меркел до гласачите: Избегнувајте ги крајните десничари. Тие политичари се на продажба, сакаат да ги уништат нашите ...

Либертас - 21.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Австриските пратеници в понеделник ќе гласаат за доверба на канцеларот Курц

А1 On - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Меркел до гласачите: Избегнувајте ја десницата, тие се на продажба

ТВ21 - 21.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Австриските пратеници в понеделник гласаат за доверба на канцеларот Курц

+инфо - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Меркел до гласачите: Избегнувајте ја десницата, тие се на продажба

Опсервер - 21.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Австриските пратеници в понеделник ќе гласаат за доверба на канцеларот Курц

Нова ТВ - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Меркел до гласачите: Избегнувајте ги крајните десничари. Тие политичари се на продажба

iPortal - 21.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Смената на Штрахе во Австрија е добро за Западен Балкан

MakPress - 21.05.2019

Оставката на австрискиот вицеканцелар и лидер на десничарската Слободарска партија (ФПО) Хајнц-Кристијан Штрахе е добар знак за Западен Балкан бидејќи таа политичка сила не работеше во интерес на проширувањето на ЕУ, оцени Флоријан Бибер, експерт на ...

Австриските пратеници в понеделник ќе гласаат за доверба на канцеларот Курц

MakPress - 21.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).

Меркел до гласачите: Избегнувајте ја десницата, тие се на продажба

4NEWS - 21.05.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на Австрија, Хајнц Кристијан Штрахе, поднесе оставка поради снимка на која нуди предност во ...

Курц в понеделник ќе ја бара довербата од австриските пратеници

Вечер - 22.05.2019

Претседателот на австрискиот Парламент за в понеделник го закажа гласањето доверба на канцеларот Себастијан Курц, чија коалициска Влада се распадна по скандалот во кој беше вклучена крајнодесничарската Слободарска партија (ФПО).